22. Februar 2019, 01:50:19 *
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Stranice: [1]   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Prvenac  (Pročitano 5383 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Zed McJack
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Firefox 43.0

« Poslato: 24. Decembar 2015, 09:50:01 »

Pekao sam ove godine nekoliko kazana jabuke.
Ja nikad ne prepičem odmah već prvo vadim meku rakiju, pa čekam da mi se nakupi meke rakije za ceo kazan(200l) i tek onda prepičem, ili ako nemam ništa za prodaju, onda kolko sam dotle nakupio.

Elem, u prvom delu sam dobio oko 43-44 litre destilata od oko 67%, a u drugom turnusu oko 46-47 litara destilata slične jačine. Međutim ne znam gde mi je bila glava, skroz sam zaboravio da izvadim prvenac u drugom turnusu. Dok sam ukapirao da sam to zaboravio već je bilo isteklo 10-tak litara destilata, pa onda nisam ništa ni radio nego samo odvojio patoku kad je teklo oko 38-40%.

Sad mene zanima, da li ja moram prepicati ovaj drugi destilat ponovo da bih izvadio prvenac(to jest metil) ili i ovako neće biti opasno ili da pomešam ova dva destilata?
Ili nešto sasvim treće?
Sačuvana
bistrica
Administrator

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #1 Poslato: 24. Decembar 2015, 18:27:59 »

Ako ne smeta na okusu i mirisu, odnosno ako ne daje onaj iritirajući efekat, ne moraš je prepecati. Za metil se ne boj jer u ovako dobroj godini zbog nakupljenog šećera ga nema iznad zakonom dozvoljene količine, a pogotovo ga nema u nekoj količini opasnoj po zdravlje. Dobrim odvajanjem patoke si ga dodatno srezao za još nekih 30%. Jako rijetke situacije su kod voćnih rakija da se metanol nađe u prvencu u nešto većim koncentracijama. Zavise od jačine meke rakije tako da i kada bi ga tamo bilo u povišenim koncentracijama bilo bi to gotovo zanemarivo smanjenje odvajanjem prvenca. Samo nekih par procenata.
Sačuvana

Znanje se množi dijeljenjem.
U potragu za istinom se može krenuti samo onda kada se dovede u pitanje neko vjerovanje koga smo se do tada čvrsto držali.
Zed McJack
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Firefox 43.0

« Odgovor #2 Poslato: 24. Decembar 2015, 23:26:54 »

Hvala na iscrpnom odgovoru Smiley
Utešio si me dvostruko, em zbog metila em zbog uštede oko ponovnog prepicanja.
Sačuvana
Stranice: [1]   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

UseBB Port by Gaia Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2007, Simple Machines | Srpski prevod: Jovan Turanjanin

Prijatelji Foruma
rscaffe.com | rakijaizkrnjeva.org | vivis.org.rs

Stranica je napravljena za 0.018 sekundi sa 21 upita.