23. Oktobar 2017, 18:57:32 *
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Stranice: [1]   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Voćna i cvetna vina  (Pročitano 9651 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
alambik
Zlatni član

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Microsoft Internet Explorer 7.0

« Poslato: 18. Decembar 2008, 22:05:38 »

Ова тема нам стоји скоро празна а на другим темама смо штошта рекли о неким воћним винима.
Ја сам свестан да је производња вина и укомљавање воћа скоро па исти посао, али у "завршници" и није исти. Можда би стога ипак требали овде коју више да кажемо о воћним винима а не да на нам овај топик стоји овако тужно празан.
Постоје воћна вина али постоје и цветна вина. Ова последња нарочито се у литератури, а и у пракси, срећу у Енглеској.
Ја сам се до сад окушао у два цветна вина: вино од зовиног цвета и вино од маслачковог цвета.
Ако постоји анимо могу и да напишем коју о томе.
Sačuvana
dioda
Osnivač foruma

Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac
Starost: 37

Windows XP
Browser:
Firefox 3.0.5

« Odgovor #1 Poslato: 19. Decembar 2008, 00:09:05 »

Cuo sam za mnogo toga li za vino od maslacka nikada Huh?
Alambik, ako si raspolozen za pisanje samo izvoli Grin
Predlazem da svaka "vrsta" vina bude u posebnoj temi, zbog preglednosti foruma i indeksiranja na pretrazivacima...
Sačuvana
alambik
Zlatni član

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Microsoft Internet Explorer 7.0

« Odgovor #2 Poslato: 19. Decembar 2008, 00:42:39 »

Вино од маслачка правио сам два пута.
Први пут потпуно неуспешно. Дао сам преварити од енглеских спадала и поверовао сам им да преко маслачковог цвета треба прелити кипућу воду. Тако се направи маслачков чај и од тога нема никад више вина.
Други пут сам урадио хладну мацерацију. Наравно, та мацерација траје дуже па медиј треба одмах довољно закиселити да будуће вино не би одмах на почетку оксидирало. Иначе можете одмах све бацити јер добије гадну тамну, готово црну боју.
И, нећу овом приликом о појединостима, и рецепту, углавном лепо сам све то проврео, оточио, па оточио још једном, и онда флаширао.
Било је то 2005. године, негде крајем лета.
Ово вино требало би моћи да се пије око Божића. Дакле, отворим једну боцу и пробамо.
Нећу рећи да није било за пити али јесте било разочаравајуће. Једно врло, врло ординарно вино, у класи најјефтинијих стоних вина.
Шта да се ради? Ништа. Није га било пуно (нисам био толико луд да одмах правим десетине литара, мислим да сам флаширао неких 12-13 боца). Како сам имао у то време стотињак литара одличног рајнског ризлинга из Ердута нисам ни имао потребу да посежем за овим вином.
Углавном следеће године, 2006., нисам га правио а тих неколико боца се провлачило кроз целу ту годину. Понекад, кад немам другог вина, отворим једну боцу маслачка па га попијемо, или чисто, или као шприцер.
Канда бих рекао да се помало поправљало, али сам сам себе уверио да то ја умишљам. Немам бољег па несвесно хвалим ово - мислио сам.
Негде крајем те године сам мислио да немам више ниједне боце. Међутим у мају, или јуну, не знам више тачно, 2007. нађем још једну боцу. Отворим и њу и не могу да верујем! Одлично бело вино, подсећа највише на Пино бланш али са јасним цветним букеом. Вино сам отворио са намером да га сам попијем али нисам смео то тад да урадим. Све сам обавестио, кога сам се сетио, и ко би релативно брзо могао доћи код мене, да дође и да проба вино. Свако је добио мало и сви су га јако добро оценили.
Те године нисам више могао да га правим јер је цвет маслачка прошао али сам се био зарекао да ове године хоћу.
Међутим, нисам! Баш у време маслачка (друга половина априла) био сам на путу, па онда нисам имао врмена, итд, итд. прође ми сезона.
Е сад, ја бих радо поновио ово са малсачком али нисам сигуран да знам како. Наиме, знам да сам одступао од рецепта који сам користио али нисам ништа записивао па више не знам где сам, и како одступао. И чудно ми је да је доживело невероватну метаморфозу стајањем јер за ово вино важи да зри пола године и онда се треба попити.
Дакле, мистерија до мистерије!
Sačuvana
ziksi
Neaktivni član
*

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Opera 9.52

« Odgovor #3 Poslato: 25. Januar 2009, 20:51:04 »

Molio bi ako je neko pravio malinovo vono za tehnologiju pravljenja vina
Sačuvana
protein
Neaktivni član
*

Van mreže Van mreže

Starost: 33

alkohol dehidrogenaza kvasca EC 1.1.1.1

Linux
Browser:
SeaMonkey 2.0.1

« Odgovor #4 Poslato: 14. Januar 2010, 12:08:00 »

Postoje video klipovi sa dekicom koji pravi vino od maslačka na YouTube -u. Nažalost pošto je taj vide vlasništvo Monkeysee© korporacije YT nije dozvolio opciju za lepljenje (Embedding disabled by request), ali evo linka ka YT stranici gde ga možete pogledati:

Gornji link je za prvi klip, postoji još pet-šest klipova koji prikazuju kako je maslačak sakupljen, potom kako se odvajaju latice cveta od peteljki, zatim najvažniji deo fermentacija i flaširanje i na kraju još nekoliko korisnih saveta. Linkovi ka ostalim video klipovima nalaze se u desnom uglu YT stranice.

Pozz  Smiley
« Poslednja izmena: 18. Januar 2010, 10:35:20 Autor dioda » Sačuvana
djordjevicdarko
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #5 Poslato: 19. Maj 2015, 13:10:00 »

Da li neko zna da li se moze napraviti vino od bagrema i kako?
Sačuvana
zinfandul
Neaktivni član
*

Van mreže Van mreže

Starost: 63

idemo u svim pravcima napred

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #6 Poslato: 24. Jul 2017, 14:10:59 »

evo ja sam se rešio zardalija ... obrao celo stablo ...dio u đem dio u vino dio u sok ... jedva sam dobio pektinazu u zadnji čas
uspio sam da dobijem i kesicu kvasca pa sam ga rasporedio da sve potrošim .... ali hranu za kvasac nisam dospio dobit i neznam može li kvasac da radi bez hrane ... hah .. vidit čemo ... opet 46 dana čekati pa pretočiti u flaše (37 litara) ....
neznam dali če aranžman da uspije, haha, more bit vino od razdelija če bolje uspijeti nego moja dobrija paradigma ...hah i nhhh
imajte dobar dan i savetujte me kad kud i kako dalje sa vinom i sa paradigmom ....  težak rad i sreća junačka
« Poslednja izmena: 25. Jul 2017, 18:14:35 Autor bistrica » Sačuvana

u slučaju da bi netko od vas krenuo putem božanskog univerzalizma poručite mi pa da krenemo
Stranice: [1]   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

UseBB Port by Gaia Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2007, Simple Machines | Srpski prevod: Jovan Turanjanin

Prijatelji Foruma
rscaffe.com | rakijaizkrnjeva.org | vivis.org.rs

Stranica je napravljena za 0.016 sekundi sa 21 upita.