16. Januar 2019, 21:36:20 *
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Stranice: [1] 2 3 4   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Projektovanje podruma  (Pročitano 56190 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
iljusa
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Firefox 3.0.5

« Poslato: 21. Januar 2009, 23:20:09 »

Pozdrav svima!
Nov sam i nemam mnogo iskustva u proizvodnji vina. Nasledio sam od oca oko 50 cokota vin. loze i primitivno sam pravio oko 150 l crnog vina sa manje vise uspeha. Nedavno sam posadio jos 50 kom merloa i 100 kom sovinjon blank. Na prolece bi hteo da sagradim podrum sa svim potrebnim sadrzajem za proizvodnju belog i crnog vina. Molio bi Vas, ili nekog sa foruma ko se razume u organizaciju podruma, da mi predlozi skicu prostorija sa detaljima na koje treba obratiti paznju pri gradnji podruma. Prostor za izgradnju koji imam na raspolaganju je 6x3 m. Takodje ukoliko imate iskustva oko opreme koja moze da se kod nas kupi za kompletnu proizvodnu liniju koju moze da opsluzuje jedan covek.
Hvala Vam unapred!
Sačuvana
dioda
Osnivač foruma

Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac
Starost: 38

Windows XP
Browser:
Firefox 3.0.5

« Odgovor #1 Poslato: 23. Januar 2009, 09:46:18 »

Iljusa, posto su u pitanju manje kolicine vina ne moras se previse opterecivati podrumom. Po pravilu podrum treba da ima deo za prijem i muljanje grozdja, zatim vrionicu u kojoj se obavlja fermentacija i na kraju deo za cuvanje i odlezavanje vina. Za proizvodnju manjih kolicina vina je sasvim dovoljna jedna prostorija koja je namenjena samo za te svrhe.

Najbitnije je da nabavis odgovarajuce sudove za proizvodju i cuvanje vina kao i sudove za manipulaciju kod pretakanja, muljanja itd
Pisalo se o tome u ovoj temi pa pogledaj:

http://www.sveovinu.com/index.php?topic=268.0

Eto to je ukratko, mozda neko drugi ima konkretnije ideje Smiley
Sačuvana
DarkoK
Zaslužni član

Van mreže Van mreže

Starost: 39

Windows XP
Browser:
Microsoft Internet Explorer 6.0

« Odgovor #2 Poslato: 23. Januar 2009, 10:28:44 »

Evo imaš nešto na ovoj adresi:http://www.krizevci.net/vinograd/htm/podrumarstvo.html Može da koristi.
Sačuvana

“U vodi ćeš videti svoje lice a u vinu vidiš izraz svoje duše.”
alambik
Zlatni član

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Microsoft Internet Explorer 7.0

« Odgovor #3 Poslato: 23. Januar 2009, 11:30:19 »

Иљуше, што вам рече и диода, мале су то количине да бисте се ви сад оптерећивали са уређењем простора.
Осим тога, како будете имали више искуства са пословима око грожђа и вина све мање ће вам требати савети других како да простор за тај посао уредите. Знаћете сами шта вам треба а шта не.
Једини проблем, сад у почетку, је просторија за чување вина. У њој не би требало да зими мрзне а лети да је висока температура.
Sačuvana
dioda
Osnivač foruma

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Firefox 3.0.5

« Odgovor #4 Poslato: 23. Januar 2009, 11:30:24 »

Od svega ti je najbitnije da imas konstantnu temperaturu u podrumu (10 - 15 oC) tokom cele godine! Ako to obezbedis i nabavis kvalitetne sudove odradio si vecinu posla Wink

PS alambik me preduhitrio sa odgovorom za temperaturu podruma whistlefly
Sačuvana
iljusa
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Firefox 3.0.5

« Odgovor #5 Poslato: 23. Januar 2009, 11:37:20 »

Hvala vam!
Procitao sam i upoznao se orijentaciono kako bi izgledala tehnoloska shema proizvodnje vina u podrumu. Jedino mi nije jasno da li ima vinifikatora koji u svom sastavu imaju presu i mogucnost da se kljuk izbacuje van posude i da vrenje ostale sire se nastavlja u vinifikatoru. Video sam na amer. sajtovima posudu od inoksa a donji deo je u obliku levka od stakla i ima ispustanje na dnu kljuka (ako sam ja to pravilno shvatio). Svu tu liniju proizvodnje od muljace, preko prese, vinifikatora do posuda za odlezavanje, filtriranja i pujenja boca, hteo bi da sto vise mehanizujem, odnosno da se sto manje fizikalise. Dali ima takvih firmi u Beogradu, koje mogu da ponude kompl. opremu kapaciteta 600-700 l?

Takodje nisam nigde na forumu nasao, gde moze da se nabavi vinska laboratorija za merenje svih potrebnih karakteristika u proizvodnji vina?
Sačuvana
dioda
Osnivač foruma

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Firefox 3.0.5

« Odgovor #6 Poslato: 23. Januar 2009, 18:09:30 »

Ne vidim zasto hoces toliko da se mehanizujes, nema tu nekog fiziklisanja ako proizvodis 600-700 litara vina!
Ozbilljniji proizvodjaci nude opremu mnogo veceg kapaciteta mada postoje i hobi varijante, npr. mozes pogledati sta nudi Migros iz Kragujevca, evo link:

http://www.migros-kg.co.rs/Images/asortiman.htm

Sto se laboratorije tice - pominjao se u par navrata slovenacki komplet "Vini" koji sluzi za (priblizno) odredjivanje sadrzaja kiselina i SO2...
Sačuvana
sale
Zlatni član

Van mreže Van mreže

Starost: 40

Windows XP
Browser:

« Odgovor #7 Poslato: 23. Januar 2009, 20:12:43 »

Dioda je u pravu,ne vidim razlog za toliko opreme.Kolicinu koju pominjes sasvim je lako napraviti bez neke ozbiljne opreme.Meni je proizvodnja hobi,zadovoljstvo.Ako te mrzi da radis nego zelis da se skoro sve desava samo, onda bi trebao da razmislis da li uopste treba da ulazis u pricu sa vinom.Jer svojim radom i postupcima dajes vinu dusu,neku svoju pricu...Dva vinara ce od istog grozdja napraviti dva razlicita vina
Sačuvana
iljusa
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Firefox 3.0.5

« Odgovor #8 Poslato: 23. Januar 2009, 21:45:55 »

Vi ste u pravu, tacno da je moj hobi, ali ja sam prisutan u vikendici redko i jos nameravam da prosirim duplo vinograd. Zeleo bi do penzije da uredim podrum kako treba da bi proizvodnja vina bila sigurna i stalnog kvaliteta.
Trazio sam pomenutu laboratoriju "VINI" na sajtovima i po prodavnicama u Beogradu, ali je nisam nasao.. Huh?
Konkretno ako znate gde moze da se kupi, javite mi. Hvala vam svima na pomoci!
Sačuvana
peca50
Zlatni član

Van mreže Van mreže

Starost: 68

Windows XP
Browser:
Firefox 3.0.5

« Odgovor #9 Poslato: 23. Januar 2009, 23:33:27 »

Želja je želja i trebamo je pokušati ispuniti. Pozdrav  Iljuša! Da bi imao mini laboratoriju za kontrolu parametara i kvaliteta minimum ti je potrebno, a prema tvojim željama sledeće: Ekslov širomer, piknometar, ebuliometar (Maligan), alkoholometar, aparatura za ispitivanje ukupnih i isparljivih kiselina, kao i aparatura za ispitivanje ukupnog i slobodnog sumpora, dosta graduisanih pipeta, bireta, epruveta, tikvica i ostalih vatrostalnih laboratorijskih posuda i posudica. Od ostalog materijala potrebni su ti reagensi i tablice za očitavanje vrednosti dobijenih rezultata, kao i par termometra sa sondom i običnih za kontrolu temperature kljuka, šire i vina.

Što se tiče ostalih uređaja za preradu grožđa, a konkretno dvodelni macerator, može ti napraviti i dobar majstor od inox materijala. To je jedan cilindrični tank, željene zapremine, koji unutra ima rešetkastu pregradu levkastog oblika. U gornji deo tanka se sipa grožđani kljuk od crnog grožđa, a kroz rešetkasti deo prolazi, cedi se grožđana tečnost(šira) i skuplja se u donji deo tanka. Na donjem delu tanka takoreći pri samom dnu imamo priključak sa navojem za spoljni priključak pumpe, normalno i slavinu. Tu se priključi pumpa vrlo malog protoka koja izvlači širu odozdo iz tanka i izbacnim crevom ponovo ubacuje odozgo na kljuk. Stalnim radom, ili povremenim uključivanjem, izbegavamo potapanje komine već je stalno ispiramo kružnim putem sa širom. Dobar poznavalac će ubaciti sondu sa grejačem u donji deo tanka, normalno grejač mora obavezno imati kontaktni termostat sa podešavanjem željene temperature do koje želimo zagrejati kompletan kljuk radi što brže maceracije. Tank mora imati bočni otvor, vrata u visini pregrade zbog izbacivanja komine, kao i još jedan pri dnu radi lakšeg pranja i održavanja. Nezaobilazni deo je i ugradnja rešetke, sita ispred donje slavine, da nebi eventualno prošli krupniji komadi kljuka u pumpu. Nisam baš neki crtač ali ako treba lako ću to nacrtati.
Sačuvana

Sve sto trazim od vina je da uzivam u njemu!
Hemingvej
alambik
Zlatni član

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:

« Odgovor #10 Poslato: 24. Januar 2009, 00:42:38 »

Да, али мој деда је имао старо јутро винограда (то му дође нешто као ланац земље или три фртаља хектара), и није себе сматрао винарем. Да је живео у нашем добу рекао би за себе да је хобиста, али како му је та реч (а и сам садржај речи) била потпуно непозната, тврдио је да прави вино "за нас", то јест колико је његовој породици требало.
И био је у праву: никад нису успели да споје вино са шунком јер се клало кад добро захладни, па онда шунка се дуго суши, а дотле вино оде!
Хоћу да кажем да неких 70-ак ари старинског винограда, и поред врло екстензивне производње, даје прилично велику количину грожђа и вина, па свеједно није се никад размишљало о томе да треба узети радну снагу. Све се "о себи" урадило, и "о себи", заједно са друштвом, и попило.
И никад се није сматрало да је то неки озбиљан посао. Шта више, моја покојна баба, а и моја мајка, млада снајка, садиле су цвеће у бразде међу виновом лозом, што је очигледна материјализација става да је држање винограда плезир, а не посао, а плезир, по дефиницији, не може пуно времена да одузма. Иначе више није плезир.
Sačuvana
dioda
Osnivač foruma

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Firefox 3.0.5

« Odgovor #11 Poslato: 24. Januar 2009, 10:27:34 »

Citat
Ekslov širomer, piknometar, ebuliometar (Maligan), alkoholometar, aparatura za ispitivanje ukupnih i isparljivih kiselina, kao i aparatura za ispitivanje ukupnog i slobodnog sumpora, dosta graduisanih pipeta, bireta, epruveta, tikvica i ostalih vatrostalnih laboratorijskih posuda i posudica. Od ostalog materijala potrebni su ti reagensi i tablice za očitavanje vrednosti dobijenih rezultata, kao i par termometra sa sondom i običnih za kontrolu temperature kljuka, šire i vina.

Peco, ovo nije mini laboratorija Grin
Ovde je skoro sve sto treba samo je problem sto ovo kosta, i to dosta... Samo ebulioskop kosta oko 500 - 600 evrica, pominjes i piknometar koji bez analiticke vage nicemu ne sluzi a vaga je minimum 1000 eura whistlefly
Ovo ostalo necu ni racunati! A da ne pricamo o potrebnom znanju da bi se pravilno uradila neka analiza...
Ovo je skroz neisplativo za proizvodnju od 700 litara vina, osim ako covek nama para za bacanje pa hoce sebi da ispuni sve zelje Cheesy
Samo sa novcem koji bi dao za ebulioskop moze placati analize u nekoj sertifikovanoj ustanovi u narednih 10 godina...
Sačuvana
iljusa
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Firefox 3.0.5

« Odgovor #12 Poslato: 24. Januar 2009, 18:13:19 »

Hvala ti Peco na odgovoru i razumevanju! Posto smo istih godina, razumeo si sta mi treba Cheesy Ja u svakom slucaju cu napraviti kompromis oko izbora opreme i instrumenata od svega ovde na forumu predlozenog. Nisam potpuni laik oko proizvodnje vina, jer sam nekoliko unazad godina pravio vino po tehnologiji koju mi je otac ostavio. Medjutim, nebi hteo da mi ostane nasledjeni sistem, kada vec gradim nov podrum. I zato se raspitujem o opremi koja bi mi omogucila da tehn. linija u podrumu izgleda kao apoteka i da ujedno sa njom moze da se dobija visok kvalitet vina. Nije to nikakva komercijalna proizvodnja, vec moj hobi (sa dozom zaludjenosti) da moje vino za moje prijatelje i goste ima vrhunski kvalitet Smiley
Niko mi nije jos dao gde moze da se kupi ta slovenacka laboratorija "VINI S" od "Jurana" u Beogradu? Posto sam dugo bio van Srbije, tesko je naci firme koje se bave prodajom materijala i opreme za podrumarstvo....
Zahvaljujem se svima na forumu za ucescu! Thumb
Sačuvana
Rastko
Neaktivni član
*

Van mreže Van mreže

Windows Vista
Browser:
Firefox 3.0.5

« Odgovor #13 Poslato: 01. Februar 2009, 23:45:54 »

Pozdrav svima na forumu. Nesto sam trazio po internetu oko vina, pa sam pronasao i ovu temu. Mislim da ce vam mozda biti zanimljiva knjiga koju sam kupio pre par godina, a tice se pravljenja vinskog podruma. Zove se How and why to build a wine cellar i moze se pronaci na Amazonu. Evo linka: www.amazon.com/How-Why-Build-Wine-Cellar/dp/0967159806
Ja sam privremeno odlozio planove za pravljenje podruma, pa sam kupio srednji frizider za vina Smiley. Nadam se da sam bio od pomoci.
Sačuvana
dani
Neaktivni član
*

Van mreže Van mreže

Pol: Žena

Windows XP
Browser:
Microsoft Internet Explorer 6.0

« Odgovor #14 Poslato: 31. Mart 2009, 14:37:52 »

Poštovanje zaljubljanicima vina i prirode,

Imam nameru da podignem mali vinograd sa autohtonim sortama. Ono što me u ovom trenutku najviše interesuje je materijal koji se koristi za izgradnju podruma. Pročitala sam vaša mišljenja o projektovanju podruma ali nisam naišla na komentare o kamenu kao materijalu za gradnju  (izvinjavam se ako ih nisam videla). Podrumi koje možemo sresti kod devetnaestovekovnih seoskih kuća su mahom zidani od kamena. Pretpostavljam da jedan isti podrum, nad kojim se podizao stambeni deo, služio za skladištenje i vina i rakije i svega ostalog. Najljubaznije molim vaša mišljenja o skladištenju i čuvanju vina u kamenim podrumima i izvinjavam se na svom amterizmu, da ne upotrebim reč, ne znanju.  Smiley

Sačuvana
Stranice: [1] 2 3 4   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

UseBB Port by Gaia Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2007, Simple Machines | Srpski prevod: Jovan Turanjanin

Prijatelji Foruma
rscaffe.com | rakijaizkrnjeva.org | vivis.org.rs

Stranica je napravljena za 0.023 sekundi sa 22 upita.