21. Januar 2019, 08:17:21 *
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Stranice: 1 [2] 3 4   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Projektovanje podruma  (Pročitano 56386 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
sale
Zlatni član

Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac
Starost: 40

Windows XP
Browser:
Firefox 3.0.8

« Odgovor #15 Poslato: 31. Mart 2009, 19:07:41 »

Kamen se od davnina koristio za gradjenje,kako stambenih tako i pomocnih objekata.Pokazao se kao odlican materijal.Mana mu je to sto nije svuda dostupan,ako se kupuje cena mu je prilicno visoka a i nema mnogo majstora koji znaju da ga zidaju kako treba.Oni koji znaju svoj rad naplacuju poprilicno(opravdano).Zato se preslo na ciglu koja je izradjena od prirodnog materijala,lako je dostupna,cena je prihvatljiva i njome se relativno lako zida.
Sačuvana
dani
Neaktivni član
*

Van mreže Van mreže

Pol: Žena

Windows XP
Browser:
Microsoft Internet Explorer 6.0

« Odgovor #16 Poslato: 01. April 2009, 08:23:38 »

Mnogo hvala Sale, tako sam i pretpostavljala. U selima je moguće naći razrušene stare kuće i suhozidane podrume pa je to jedna mogućnost za otkup tog već isklesanog kamene (možda malo rustičnije ali ok.). Ne sećam se ko je prvi pomenuo da su podovi takvih podruma od zemlje ali je to zaista tako. Raspitaću se više o tome kod seljana i pogledaću literaturu etnološku (etnol i antropol sam po struci). Možda nebijena zemlja na podovima kamenih podruma nema hemijski značaj za vino ali je interesantno pitanje zašto su svi koristili istu praksu u tom narodnom neimarstvu.
Sačuvana
alambik
Zlatni član

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Microsoft Internet Explorer 7.0

« Odgovor #17 Poslato: 01. April 2009, 10:40:22 »

То за земљане подове сам ја рекао (молим да се поштује интелектуална својина а не да се разводњава са "неко је рекао" Grin) а то сам рекао зато што сам редовно сретао старе подруме, чак и богатим кућама које су свакао могле патосирати своје подруме, начињене од иловаче. То није набијена земља него је природна иловача, непомерана са места. Наиме, на 2, или 3 метра дубине, у Панонској низији, налази се, обично, миленијумима сабијана иловача. Дакле, приликом копања подрума једино што је потребно је потрудити се да се та иловача не "покрене", то јест да се тако лопатом одсече да се не помери.
На крају се може, да би било идеално равно, да се направи од иловаче и воде мало жутог блата и да се тиме, као глазуром, пређе цели под. Тад је идеално равно.
И сви које сам питао за ту иловачу тврдили су да је то најбоље за вино. Дакле не из грађевинарских, или финанцијских разлога, него технолошких.
Sačuvana
dani
Neaktivni član
*

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:

« Odgovor #18 Poslato: 01. April 2009, 11:25:45 »

Izvinjavam se Alambiku na svojoj nesmotrenosti  dohfly Embarrassed Grin . Nadm se da primate izvinjenje ?! Slažem se sa vama u potpunosti samo sam se možda loše izrazila za "nabijenu zemlju".

Pozdrav!
Sačuvana
sale
Zlatni član

Van mreže Van mreže

Starost: 40

Windows XP
Browser:

« Odgovor #19 Poslato: 01. April 2009, 12:56:43 »

Mozda nema hemijski znacaj a mozda i ima, nikada se nezna.Neke velike stvari su otkrivene slucajno(penicilin).Posto ne skodi znaci da je dobro Cheesy.
Sačuvana
duje
Stariji član

Van mreže Van mreže

Starost: 55

Windows XP
Browser:
Firefox 3.0.8

« Odgovor #20 Poslato: 01. April 2009, 18:25:06 »

Upravo takav podrum o kakvom pričate je bio kod mog dede .Vrlo je interesantno da i podrum a i prostorija ispred podruma koju su nazivali kačara su imali zemljani pod.To je zasigurno imalo nekakav razlog jer prostorija koja je predhodila toj kačari i podrumu je imala betonski pod.Nažalost deda odavno nije među živima pa ne mogu doći do pravog odgovora ali nadam se da će nam neko sa foruma dati odgovor. Moje mišljenje je da je to zbog održanja određenog procenta vlage u podrumskom prostoru.
Sačuvana
duje
Stariji član

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Firefox 3.0.8

« Odgovor #21 Poslato: 01. April 2009, 19:54:43 »

Deni ovaj predhodni tekst koji sam napisao odnosi se na podrum zidan ciglom i koji se nalazi u Sremskim Karlovcima.Pošto vidim da te zanima izgled kamenog objekta opisat ću ti u par rečenica izgled jednog hercegovačkog podruma.Pošto je Hercegovina oskudna obradivim zemljištem kuće su pretežno pravljene pri strani (brdu).Ulaz u kuću je obično s gornje strane da bi se izbjegla izgradnja stepenica ,ali ima i onih koji su i tada vodili računa o estetici pa su sa donje strane zidali stepenice i na taj način formirali pred ulaznim vratima takozvanu verandu.Znači gledajući sa donje strane stanbeni dio kuće je na spratu, donji deo je sav ukopan u zemlju sem čeonog zida.Taj prostor u Hercegovini  nazivaju izba .Pošto su kameni zidovi jako debeli (80 cm)i u vrijeme paklenih hercegovačkih ljetnih vrućina u tim prostorijama je jako hladno.Kao takve izuzetno su pogodne i kao ostava i kao vinski podrum.Što se tiče podova on je obično prirodna kamena ploča na kojoj se podiže i sam temelj.Ukoliko je ta prirodna ploča pod nagibom koji nije odgovarajući pod se niveliše nasipom i ponovo popločava kamenim pločama.Plafon je obično drveni sa jakim drvenim gredama.Stanbeni prostor je obično ispregrađivan zidovima urađenim od prepletenog pruća koje je tako vješto omalterisano da nema šanse da neko pogodi da su rađeni tom tehnologijom.Ovo je iz razloga da bi unutrašnji zidovi bili što lakši jer se svi nalaze na drvenom podu.Kao malter koristio se gašeni kameni kreč i pržina .Vrata su teška drvena a velike baglame na kojima vise su ulivene u olovo koje je zajedno sa njima uliveno u kamene dovratnike.Zbog tvoje struke smatrao sam da će te ovo zanimati pa sam možda bio malo i opširan.Ovakvi objekti su rađeni pretežno u 18 i 19 vijeku.
Sačuvana
alambik
Zlatni član

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:

« Odgovor #22 Poslato: 01. April 2009, 23:37:56 »

Иначе, ако се није имало пара за прави подрум (а то је често био случај јер је прави подрум подразумевао циглу, зидање сводова и све остало), правила се такозвана зграда. То је до максимално 1 метра укопана просторија.
Дакле, замислите сад једну типичну панонску кућу којој су све просторије поредане као вагони неке железничке композиције, прво предња соба, па кухиња, затим мала соба (собица) и онда долази зграда. У њу се спушта на неколико степеница (скалина).
Јесте да ово није прави подрум али је боље и то него ништа. Температура у згради је лети неколико степени нижа него у осталим просторијама а зими неколико степени виша него у надземним просторијама које се не греју.
Sačuvana
dioda
Osnivač foruma

Van mreže Van mreže

Starost: 38

Windows XP
Browser:
Firefox 3.0.8

« Odgovor #23 Poslato: 02. April 2009, 00:30:50 »

Deni ovaj predhodni tekst koji sam napisao odnosi se na podrum zidan ciglom i koji se nalazi u Sremskim Karlovcima.Pošto vidim da te zanima izgled kamenog objekta opisat ću ti u par rečenica izgled jednog hercegovačkog podruma.Pošto je Hercegovina oskudna obradivim zemljištem kuće su pretežno pravljene pri strani (brdu).Ulaz u kuću je obično s gornje strane da bi se izbjegla izgradnja stepenica ,ali ima i onih koji su i tada vodili računa o estetici pa su sa donje strane zidali stepenice i na taj način formirali pred ulaznim vratima takozvanu verandu.Znači gledajući sa donje strane stanbeni dio kuće je na spratu, donji deo je sav ukopan u zemlju sem čeonog zida.Taj prostor u Hercegovini  nazivaju izba .Pošto su kameni zidovi jako debeli (80 cm)i u vrijeme paklenih hercegovačkih ljetnih vrućina u tim prostorijama je jako hladno.Kao takve izuzetno su pogodne i kao ostava i kao vinski podrum.Što se tiče podova on je obično prirodna kamena ploča na kojoj se podiže i sam temelj.Ukoliko je ta prirodna ploča pod nagibom koji nije odgovarajući pod se niveliše nasipom i ponovo popločava kamenim pločama.Plafon je obično drveni sa jakim drvenim gredama.Stanbeni prostor je obično ispregrađivan zidovima urađenim od prepletenog pruća koje je tako vješto omalterisano da nema šanse da neko pogodi da su rađeni tom tehnologijom.Ovo je iz razloga da bi unutrašnji zidovi bili što lakši jer se svi nalaze na drvenom podu.Kao malter koristio se gašeni kameni kreč i pržina .Vrata su teška drvena a velike baglame na kojima vise su ulivene u olovo koje je zajedno sa njima uliveno u kamene dovratnike.Zbog tvoje struke smatrao sam da će te ovo zanimati pa sam možda bio malo i opširan.Ovakvi objekti su rađeni pretežno u 18 i 19 vijeku.

Moj podrum je tacno ovakav kako ga je duje opisao!
To je ustvari prostorija u staroj kuci koja je nekada sluzila za stanovanje a sada je pretvorena u podrum. Jedina dorada je sto je pod iznivelisan betonom i zazidani su prozori na ceonom zidu da bi se poboljsala izolacija. Zidovi su debeli preko pola metra i zidani su kamenom...

U Hercegovini svega moze da fali ali kamena nikada! Cak su i krovovi pravljeni od kamenih ploca. Evo kako izgleda krov neke stare kuce u mojoj basti...

Kamen i smokva Smiley

Sačuvana
duje
Stariji član

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Firefox 3.0.8

« Odgovor #24 Poslato: 02. April 2009, 20:36:30 »

Dioda, uh što me pogodi sa ovom slikom, još samo da je slikano s većeg rastojanja da se može vidjeti magare vezano za smokvu natovareno samarom i sa dva sepeta puna grožđa.Prijatelju samo da znaš da sam u Srem prebacio 10 smokava koje i ovde rađaju bezprekorno.Pozdrav!!!
Sačuvana
alambik
Zlatni član

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:

« Odgovor #25 Poslato: 02. April 2009, 22:02:05 »

Широк Дунав, раван Срем!
А зашто смоква не би рађала у Срему?
И мени рађа у Славонији.
Кад се виногради данас подижу, у Европи, на 50-тој паралели могли би ви у Срему да пробате и банане да узгајате.
Мој земљак Милутин Миланковић јесте рекао да ће виногради рађати у Скандинавији, али он је имао у глави хиљаде и хиљаде година у будућности, а ево граница винограда се за само пола века од његове смрти опасно приближила Данској.

Мала допуна, то јест исправка:
Ја рече на педесетој паралели а у ствари, и ево ово сам управо проверио на гуглирту, тачније је 53 степена 14 минута и 5 секунди северне географске ширине и 6 степени и 58 минута источне географске дужине.
Управо сам ових дана ишао у обилазак овог винограда.
Ако неко заиста буде тражио ову парцелу са овим координатама видеће је незасађену јер је сателитски снимак, очигледно, од пре садње овог винограда, најсевернијег мени познатог.
Sačuvana
dani
Neaktivni član
*

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:

« Odgovor #26 Poslato: 03. April 2009, 11:06:26 »

Hvala vam na ovim lepim i detaljnim opisima tradicionalnih kuća i podruma  Smiley.  Znači jasno je da je kamen dobar izolator, ali  šta znači dobra ventilacija? Da li to podrazumeva otvore u zidu u vidu prozora ili manjih otvora (kao što je to slučaj kod starih podruma koji imaju par otvora nalik na puškarnice veličine 15 x 15 cm  postavljeni na suprotnim zidovima). Gledajući slike nekih vinskih podruma iznenadila sam se količinom svetlosti koja ulazi kroz otvore na zidovima, jer sam do sada imala možda i stereotipno mišljenje da podrum treba biti potpuno mračan? Huh? Znam da zimnica treba da bude na mračnom mestu ali sa dobrom cirkulacijom vazduha ako se to zove ventilacija, da li je to slučaj i sa čuvanjem vina ili svetlost nema štetan uticaj?

Možda će nekome ova pitanja biti smešna ali tako je kada ste tek na početku !   :'(
Sačuvana
killroy
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Opera 9.64

« Odgovor #27 Poslato: 03. April 2009, 15:32:12 »

Sto se tice poda u podrumu,
alambik je u pravu, i ja sam video mnogo podruma u Slavoniji i Vojvodini, u kojima je zemljani pod, a manje bitni delovi i objekti ekonomskog dvorista su sredjeni (poplocani i sl), ali koliko se ja secam price, fora je u odnosu zemljanog poda i drvenog bureta (da bure lakse dise).
Da li je tako ne znam, ali tako prica ide...
Super su ti stari podrumi, ja bih radije kupio kucu sa starim podrumom nego gradio novi, nekako je bolji smek, a i taj zemljani pod u kombinaciji sa vinom i isparenjima daje taj prepoznatljiv miris podruma Smiley

@alambik
oooooo zemljaceeee
gde nadje Milankovicevu izjavu?
Sačuvana
alambik
Zlatni član

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:

« Odgovor #28 Poslato: 03. April 2009, 19:48:11 »

Ова Миланковићева изјава је, заправо, више тврдња, или закључак који је он извео из своје теорије осунчавања земљине површине и стоји негде у неком од његових радова, али ја не бих знао у којем јер их нисам ниједног читао интегрално. Све што сам од њега прочитао било је у фрагментима, и углавном са интернета.
Миланковићи су (кад већ споменусмо Милутина) били у 19. веку једна од најбогатијих породица у Даљу (ако већ не и најбогатија) и имали су, између осталог, и пуно земље под виновом лозом. Правили су толико вина да је један радник био специјално задужен само за подрум. И ту сад има један један детаљ који је Милутин испричао у својој аутобиографској књизи и који каже да његов отац никад на то место (главног подрумара) није хтео да постави Србина него искључиво Мађара. Говорио је да су Срби врло комотни а да производња вина захтева строгу дисциплину. Даље прича како је, дететом, гледао сцене прања буради кад послуга пере, па кад заврши зове главног подрумара да провери да ли је добро опрано, а овај их и по три пута враћа на поправни јер вода још увек није бистра као изворска.
Sačuvana
jerry
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Starost: 68

Windows XP
Browser:

« Odgovor #29 Poslato: 03. April 2009, 20:29:45 »

Za one koji imaju "nesto kesa"  a treba im, cinimi se zanimljiv podrum, slucajno naletih na zanimljiv oglas
http://nekretnine.oglasi.rs/details.php?id=330796, podrum u Maradiku.
Sačuvana
Stranice: 1 [2] 3 4   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

UseBB Port by Gaia Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2007, Simple Machines | Srpski prevod: Jovan Turanjanin

Prijatelji Foruma
rscaffe.com | rakijaizkrnjeva.org | vivis.org.rs

Stranica je napravljena za 0.019 sekundi sa 21 upita.