20. Avgust 2018, 16:27:11 *
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Stranice: 1 ... 24 25 [26] 27   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Rezidba vinove loze  (Pročitano 246366 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
blue_moon
Urednica

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Firefox 29.0

« Odgovor #375 Poslato: 22. Februar 2018, 14:49:56 »

Mimoišli smo se na par mjesta u razmeni informacija,tako da bi jedna kratka evaulacija bila više nego poželjna radi dalje komunikacije na ovu temu.

Prvo sam mislila da me pitaš za potpuno nove sadnice,koji oblik je preporuka za ovu sortu.Za Merlot kao što sam ti već rekla dvogubi gio se dobro pokazao,što zbog rezidbe,što zbog agrotehničkih mera.

Zatim sam shvatila da ti je već formiran jednogubi gio,i dala ti preporuku za rezidbu takvog oblika kod Merlota.

Medjutim,ti nemaš ove uzgojne oblike.To što ti imaš zove se tzv. Roajatska kordunica.Kod nje je karakteristično da se obavlja kod špalirskog gajenja rodnih vinskih sorti jer se kod svih rodnih čvorova obavlja kratka rezidba.

Na kom rastojanju si ostavio rodne čvorove?U ovom slučaju bi bio najbolje od 15-20cm.

Znači,u formiranom obliku čokota kao što je kod tebe slučaj sprovodi se kratka rezidba na kondire.Gornji prošlogodišnji lastari se uklanjaju,a donji orežu na kondir.

Rezidba kod ovog uzgojnog oblika je jednostavna,ali je i ograničena mogućnošću opterećenja čokota rodnim okcima.

Zašto si je izabrao ne znam,verovatno imaš svoje razloge.

I kako se na forumu često poteže priča o lošoj godini,a u nekim postovima u smislu spašavanja čokota na način što će se dirati u rezidbu,kontrolisanje prinosa i slično gde stvarno ne bi trebalo imati prostora da je prešlo gotovo u lajt motiv moram reći par rečenica i na tu temu.Uzgojni oblik kakav se ima treba ispoštovati pravilnom rezidbom isključivo u smeru najpoviljnijeg opterećenja čokota uzimajući u obzir agrobiološke karakteristike sorte da bi došle do punog izražaja njene organoleptičke karakteristike u budućem vinu.

Sve ostalo treba što optimalnije obezbediti-potporu,navodnjavanje,zaštitu od bolesti itd.Znači to je bojno polje,gde se bitka bije.

Dakle,kvalitet vina nam je pre svega cilj a njega sigurno nećemo dobiti ako lošom rezidbom premašimo prinos te godine.

Ono na šta ne možemo uticati kada smo već formirali uzgojni oblik,i odradili sve ostale operacije kako treba do momenta berbe,posle tog momenta jednostavno spašavamo kako trenutna situacija nalaže.I može se desiti da ćeš imati manji prinos nego što si očekivao ali imaćeš kvalitet!A to ti je pre svega osnova kad uzgajaš vinske sorte.
Sačuvana

Drugi deo života kod pametnog čoveka sastoji se u oslobađanju od ludosti i predrasuda i pogrešnih mišljenja koje je stekao tokom prvog dela života.
Čehov
nenad88
Zlatni član

Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac
Starost: 30

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #376 Poslato: 22. Februar 2018, 15:41:18 »

Citat
Medjutim,ti nemaš ove uzgojne oblike.To što ti imaš zove se tzv. Roajatska kordunica.
Ja trenutno imam po dva, dobro razvijena, lastara na svakom cokotu. I sada razmislajm koji uzgojni oblik da formiram kada budem rezao vinograd.

Citat
Zašto si je izabrao ne znam,verovatno imaš svoje razloge.
Cilj mi je da ogranicim prinos po cokotu, smanjenjem broja rodnih okaca.

Citat
I može se desiti da ćeš imati manji prinos nego što si očekivao ali imaćeš kvalitet!A to ti je pre svega osnova kad uzgajaš vinske sorte.
Da, to i jeste bila moja dilema. Mislim da si mi dala vise nego dovoljno informacija, hvala.
Sačuvana

blue_moon
Urednica

Van mreže Van mreže

Linux
Browser:
Safari

« Odgovor #377 Poslato: 22. Februar 2018, 16:03:21 »

Thumb
Sačuvana

Drugi deo života kod pametnog čoveka sastoji se u oslobađanju od ludosti i predrasuda i pogrešnih mišljenja koje je stekao tokom prvog dela života.
Čehov
blue_moon
Urednica

Van mreže Van mreže

Linux
Browser:
Safari

« Odgovor #378 Poslato: 22. Februar 2018, 17:27:47 »

Prinos mozes kontrolisati na tako malom vinogradu i primenom redukcije bobica u porastu.To se radi ostavljanjem taman toliko bobica da isplaniras par kg na čokotu.(kao što si i sam već jednom pomenuo zelenu berbu ako si na to mislio)
Sačuvana

Čehov
nenad88
Zlatni član

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #379 Poslato: 23. Februar 2018, 09:01:09 »

Citat
kao što si i sam već jednom pomenuo zelenu berbu ako si na to mislio
Da, upravo sam na to mislio. Dakle imam dve opcije:

1. Roajatska kordunica: Rezidbom se ogranicava rod, jednostavnija rezidba sa manjim "ranama" jel nema vecih preseka. Moguce nezeljeno umanjenje prinosa (vec umanejnog rezidbom) usled lose oplodnje ili vremenske nepogode.

2. Dvogubi/jednogubi Gijo : Veci preseci prilikom rezidbe kod odstranjivanja luka, zelena berba za kontrolu prinosa. Usled lose oplodnje ili vremenske nepogode, ipak ima prostora da ostane dovoljno roda.

Trenutno razmislja da idem sa Roajatskom kordunicom.
Sačuvana

blue_moon
Urednica

Van mreže Van mreže

Linux
Browser:
Safari

« Odgovor #380 Poslato: 23. Februar 2018, 09:19:45 »

Kako ti je formiran Hamburg?
Sačuvana

Čehov
nenad88
Zlatni član

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #381 Poslato: 23. Februar 2018, 09:21:51 »

Hamburg je Roajatska kordunica.
A za Italijanski Rizling sam se odlucio za Karlovacki uzgojni oblik. Takoda sam dodao i jednu zicu vise, preko koje ce ici luk.
Sačuvana

blue_moon
Urednica

Van mreže Van mreže

Linux
Browser:
Safari

« Odgovor #382 Poslato: 23. Februar 2018, 10:02:21 »

OK,tako sam i mislila kad sam dosla do zakljucka za Roajatsku kordunicu,i kod Merlot-a.

Koliko Hamb. tebi daje u proseku alkohola na Roajatskoj kordunici?

Ja lično bih išla na to da u tvom slučaju dajem sve više šanse sortama poput Cabernet F.ili S.
Sorta koja bi menjala odredjeni procenat Hamburga,što kod Rose vina što kod crvenih.Zahtjevan je u smislu fizičkog rada kod rezidbe,ali otporan na većinu bolesti i niske temp,a daje vina vrhunskog kvaliteta!
Sačuvana

Čehov
nenad88
Zlatni član

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #383 Poslato: 23. Februar 2018, 11:13:52 »

Citat
izmedju 10 i 11 vol% . Ukoliko bih ostavi ogrozdje da nakupi vise secera, kiseline bi bile preniske za tip vina koje pravim.

Citat
Sorta koja bi menjala odredjeni procenat Hamburga.
Trenutno je Merlo 10%, Hamburg 90%. Kada Merlo bude u rodu, procenat ce biti u korist Merloa.
Sačuvana

blue_moon
Urednica

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Firefox 52.0

« Odgovor #384 Poslato: 23. Februar 2018, 11:25:38 »

Citat
izmedju 10 i 11 vol% . Ukoliko bih ostavi ogrozdje da nakupi vise secera, kiseline bi bile preniske za tip vina koje pravim.

Citat
Sorta koja bi menjala odredjeni procenat Hamburga.
Trenutno je Merlo 10%, Hamburg 90%. Kada Merlo bude u rodu, procenat ce biti u korist Merloa.

Malo smo se udaljili od teme ali kad smo vec sortiment naceli da zavrsim s tim.

To sto si napisao sam i pretpostavila,ali sam htjela da mi kazes na sopstvenom iskustvu.
Tu dolazis do zakljucka sta ti daje vinska francuska sorta u odnosu na stonog engleza  Smiley Naravno,ne samo taj deo,ima tu jos puno toga ali da ne rasplinjujem.

Za povecanje u korist Melot-a   Thumb

Sačuvana

Čehov
verbatim
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #385 Poslato: 21. April 2018, 21:20:52 »

Ne znam da li se vidi na slici, ja sada treba da ostavim 1 i 2 a da ostalo zalomim?
Posejano u jesen 2016, kaberne sovinjon...ako me prodavac nije zeznuo Sad

IMG_1566 by predrag11, on Flickr
Sačuvana
blue_moon
Urednica

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #386 Poslato: 22. April 2018, 13:49:43 »

verbatim,
ostavljaš jedinicu jer je bolje pozicionirana i jača a ostale se skidaju.Onda se na njoj ostavljaju zaperci tako da daju rod druge godine.
Zaperci koji su ostavljeni ostavljaju se na 3 lista.
Sačuvana

Čehov
Raks
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #387 Poslato: 23. April 2018, 13:47:22 »

Imao bih jedno pitanje za iskusnije vinogradare. Obišao sam vinograd za vikend, koji se inače nalazi u okolini Kikinde, i primetio da oko 80 % čokoti još uvek nije krenulo da otvara pupoljke. Pogledao sam i neke vinograde u neposrednoj blizini i situacija je manje više ista. Orezivanje sam završio početkom aprila i svi lastari su bili zdravi. Nasuprot tome, imam mali vinograd kod kuće gde su mladi lastari već 10-tak cm. Plašim se da nešto sa vinogradom ipak nije u redu jer ovako kasno kretanje loze do sada nisam imao. 
Da li još neko ima sličnu situaciju u svom vinogradu?
Sačuvana
blue_moon
Urednica

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #388 Poslato: 23. April 2018, 22:09:11 »

Situacija nije alarmanta i neuobičajena,iako se tebi prvi put dešava.
Kad temperatura zemlje bude optimalna,krenuće već u maju i u junu će dostići one koje su krenule ranije.
Samo joj daj vremena.
Sačuvana

Čehov
Etanol
Stariji član

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #389 Poslato: 17. Jun 2018, 20:59:23 »

Evo slikovito,mislim da će biti jasnije.

Prva godina,gde treba da izabereš samo jedan prut i zavežeš ga dobro za čvrst stub.

Blue Moon na koliko vi prikratite ovaj mlaz prije početka druge godine rasta/vegetacije?
Sačuvana
Stranice: 1 ... 24 25 [26] 27   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

UseBB Port by Gaia Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2007, Simple Machines | Srpski prevod: Jovan Turanjanin

Prijatelji Foruma
rscaffe.com | rakijaizkrnjeva.org | vivis.org.rs

Stranica je napravljena za 0.03 sekundi sa 22 upita.