30. Jul 2014, 04:57:40 *
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Stranice: [1]   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Kardinal  (Pročitano 7289 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
macak
Mlađi član
**

Ugled člana: 0
Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac
Starost: 43

Windows XP
Browser:
Firefox 3.0.5

« Poslato: 31. Januar 2009, 18:15:41 »

Evo danas sam u Obi-u pronasao lozu sorte Kardinal. Zemlja porekla je Srbija, a uvoznik za BiH je Semenarna Široki Brijeg. Može li mi neko reći o kakvoj se sorti radi te  da li je ovo vinska sorta? Kako želim da posadim 20-30 čokota loze odmah uz vikendicu koju sortu mi preporučujete ( znam da je ovo mala količina ali nemam više slobodnog prostora). Razmišljao sam da posadim Kaberne Savinjon ili Vranac. U potrazi za ovim sortama koje je teško pronaću u Banjaluci,  kao što sam rekao naletio sam na sortu Kardinal. Molim za savjet.
Sačuvana
dioda
Administrator

Ugled člana: 50
Van mreže Van mreže

Starost: 34

Windows XP
Browser:
Firefox 3.0.5

« Odgovor #1 Poslato: 31. Januar 2009, 18:33:31 »

Nije vinska sorta! Kardinal je stono grozdje i to vrlo ukusno whistlefly
Kad kupis grozdje na pijaci ili je Kardinal ili Hamburg, treceg nema Grin
Kakvo je vino od njega pojma nemam, mozda ce neko drugi moci da ti kaze nesto vise o tome...
Sačuvana
duje
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Starost: 51

Windows XP
Browser:
Firefox 2.0.0.20

« Odgovor #2 Poslato: 31. Januar 2009, 19:00:26 »

Mačak,ja bih ti ipak preporučio Hamburg.Jeste da su grozdovi Kardinala veći sa velikim hrskavim zrnima ali su sa manje sladera i bez nekog posebnog mirisa.Hamburg je predivan za jesti a i dosta dobar za vino posebno za rakiju.Pozdrav
Sačuvana
peca50
Urednik

Ugled člana: 280
Van mreže Van mreže

Starost: 63

Windows XP
Browser:
Firefox 3.0.5

« Odgovor #3 Poslato: 31. Januar 2009, 21:15:20 »

Kardinal
Stvorena je u SAD ukrštanjem, stona sorta praktično neupotrebljiva za poizvodnju vina.Čokot bujan do vrlo bujan. Vrlo prinosna sorta, a prosečni prinosi grožđa dostižu i do 25 tona po jednom hektaru, naročito pri navodnjavanju.Grozd je veliki do veoma velik, valjkasto-kupast, dosta izdužen, rastresit, prosečne mase 200-600g, a često i do jedan kg. Bobica je krupna, okrugla, različito obojena crvene do ljubičasto-plave boje. Sok bezbojan, slabo muskatne arome. Pogoduje mešovita rezidba sa kraćim lukovima i višlji uzgojni oblici. Osetljiva je na plamenjaču i pepelnicu. Ako u vreme zrenja nastupi kišni period dolazi do pucanja bobica. Dosta je osetljiva na niske temperature. Grožđani sok sadrži 14-18% šećera i 4-7g/l ukupnih kiselina. 
Velika je opasnost u zasadima gde preovlađuje vinsko grožđe jer pucanje bobica donosi zarazu vinogradu.
Sačuvana

Sve sto trazim od vina je da uzivam u njemu!
Hemingvej
dioda
Administrator

Ugled člana: 50
Van mreže Van mreže

Starost: 34

Windows XP
Browser:
Firefox 3.0.5

« Odgovor #4 Poslato: 01. Februar 2009, 00:57:51 »

Kao sto duje rece mozes pokusati sa Muskat Hamburgom, posadis pored njega jos par loza nekog bojadisera ako hoces jace obojeno vino i to je to...
Pedja je pisao nedavno o rozeu koji je pravio od Hamburga, kaze da je premasio njegova ocekivanja whistlefly
Cudi me da je tako tesko nabaviti sadnice loze, ako imas nekog juznije neka ti posalje busom Smiley
Sačuvana
bozure
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Starost: 48

Windows XP
Browser:
Firefox 3.0.6

« Odgovor #5 Poslato: 19. Februar 2009, 17:32:07 »

macak...definitivno zboravi kardinal...ono sto je mercedes za aute to je hamburg za grozdja i za pojest i za popit  .... a da si malo blizi mogao bih da ti posaljem  kod nas kalema ima koliko hoces ... ako te put nanese ovamo ili nekog tvog mogu da ti obezbedim sadnice
Sačuvana

in vino veritas
macak
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Starost: 43

Windows XP
Browser:
Firefox 3.0.6

« Odgovor #6 Poslato: 19. Februar 2009, 23:14:25 »

Hvala na pomoci pronasao sam lozu Kabarne sovinjon, a sad se pripremam za sadnju. Sto se tice Hamburga i ponude iz Trstenika Moram da se zahvalim za ponudu iz Trstenika ali za ovu godinu sam zavrsio. Thumb
Sačuvana
Alexxx
Prolaznik
*

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Opera 9.62

« Odgovor #7 Poslato: 16. Mart 2009, 01:23:51 »

Posadio si vrhusku sortu za crveno vino, ali moram te upozoriti da vino Cabernet Souvignon mora "odležati" minimum 2-3 godine, naravni u hrastovom buretu da bi dobio pravi kvalitet. Ja ga imam,  berbu 2005, 2006,2007,2008. To je iz mladog vinograda tako da je berba 2005 bila prva i to vino smo polako pili svake godine po malo da bi proverili kvalitet po godinama starosti. Zato tek sada treba da flaširam berbu 2006 i da ide u prodaju. Jednostavno to je takva sorta. Može se piti i već nakon nekoliko meseci posle berbe, obično početkom januara, ali je velika šteta ne postiti ga da odleži.
Sačuvana
Stranice: [1]   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

UseBB Port by Gaia Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2007, Simple Machines | Srpski prevod: Jovan Turanjanin

Prijatelji Foruma
rscaffe.com | rakijaizkrnjeva.org | vivis.org.rs

Stranica je napravljena za 0.029 sekundi sa 21 upita.