16. Oktobar 2018, 23:12:06 *
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Stranice: 1 ... 16 17 [18]   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Šećeruše i ostali destilati  (Pročitano 92300 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
happy star
Zlatni član

Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac

Windows XP
Browser:
Firefox 48.0

« Odgovor #255 Poslato: 05. Avgust 2018, 20:22:16 »

Tako je plavojka. Treba se navikavati na literaturu a ne na pausalne izjave praznoglavaca.
   Pozz
Sačuvana

"Covek mora da vezba umerenost i nadzor svojih cula i sklonosti u bilo kom pogledu, da bi tako odrzao sebe mladim u telu i razumu"

Nikola Tesla
Meltalrec
Neaktivni član
*

Van mreže Van mreže

Linux
Browser:
Safari

« Odgovor #256 Poslato: 28. Avgust 2018, 01:08:47 »

Prvo veliki pozdrav za sve ucesnike ,ali i citaoce na forumu!
Posto u ravnom Sremu sve uspeva, a volemo i vino i rakiju , pokusacu da podelim neka svoja iskustva, ali da pokusam da dobijem odgovore na neka pitanja koja me interesuju.
 Upravo , pre 2 dana , izmuljano je,iskvecovano,ispresovano... iskljucivo grozdje sorte Traminac oko 300 kg, 160-170l šire je ocedjeno,  a ostatak sam ukomio i vec danas je pocelo da radi. Sutra nameravam da stavim dodatnog secera,kvasca i vode. Da napomenem da sam i prosle godine radio isto i da sam mnogo zadovoljan kako je ispala "tramikomovica" od 19 gradi jednokratno bez prepeka(odbacen prvenac 1%).
 Predlazem svim ljubiteljima komovice da probaju da je naprave ako su u mogucnosti jer su ukus i arome po mom misljenju daleko iznad svih ostalih komovica za konzumaciju( rizlinzi,afuz ali,slankamenka, vranac, prokupac). Ove godine ce se verovatno praviti jos 2- 3 vrste vina bez mesanja sorti, pa mozda ukomimo i taj kljuk za komovicu da bude za poredjenje.
E sad..moj veliki problem kod komovice je sacuvati arome u mirisu i ukusu. Kod ovih za masiranje to i nije bitno, ali kod ovih za piće jeste. Ja sam moju drzao u hermeticki zatvorenom prohromskom buretu, ali je za godinu dana izgubila bar 50-60% prvobitne jacine aroma. Zna li neko zasto? Hvala
Sačuvana
Etanol
Stariji član

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #257 Poslato: 28. Avgust 2018, 21:59:44 »

U vezi šećeruše koju sam u planu nekada radit...,dali klor utječe na rad kvasca jer nekada voda bude baš jako klorisana?
Sačuvana
bistrica
Administrator

Na mreži Na mreži

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #258 Poslato: 28. Avgust 2018, 22:18:19 »

Da, trebalo bi je ostaviti u otvorenoj posudi na 24 sata da ispari.
Sačuvana

Znanje se množi dijeljenjem.
U potragu za istinom se može krenuti samo onda kada se dovede u pitanje neko vjerovanje koga smo se do tada čvrsto držali.
bistrica
Administrator

Na mreži Na mreži

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #259 Poslato: 28. Avgust 2018, 22:39:14 »

Citat
E sad..moj veliki problem kod komovice je sacuvati arome u mirisu i ukusu. Kod ovih za masiranje to i nije bitno, ali kod ovih za piće jeste. Ja sam moju drzao u hermeticki zatvorenom prohromskom buretu, ali je za godinu dana izgubila bar 50-60% prvobitne jacine aroma. Zna li neko zasto? Hvala
Primarne aromatske materije naročito zastupljene kod muškatnih sorti grožđa i naročito zastupljene u pokožici od koje se pravi komovica su arome koje se inače vremenom transformišu i gube. Njihova količina kao uostalom i svih drugih aromatskih jedinjenja u rakiji je direktno zavisna od dodavanja šećera. Svakim dodavanjem šećera se ona direktno umanjuju u rakiji. Takva složenija terpenska jedinjenja koja inače nisu rastvorljiva pa time ni mirisna se razgrađuju i postaju ispraljiva, mirisna, u rakiji. Sve više kako više vladaju vruči i kiseli uslovi destilacije. Dodavanjem vode narušavaš te uslove destilacije pa onda i količinu takvih jedinjenje u rakiji. Za ova jedinjenja je inače karakterističan ne samo pojedinačni nego i grupni uticaj na aromu. Prisutna su u jako malim koncentracijama i imaju nizak prag osjetljivosti, a kada po koncentraciji padnu ispod njega onda se više i ne osjeti njihovo prisustvo. Dakle traže način pripreme koji će osigurati što manji gubitak kako bi lakše podnijeli neminovni gubitak tokom odležavanja rakije.  Smiley    
Sačuvana

U potragu za istinom se može krenuti samo onda kada se dovede u pitanje neko vjerovanje koga smo se do tada čvrsto držali.
Etanol
Stariji član

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #260 Poslato: 28. Avgust 2018, 23:43:11 »

Da, trebalo bi je ostaviti u otvorenoj posudi na 24 sata da ispari.
To sam i mislio jer ipak se koristi za ubijanje živih bića, a nekada davno nažalost i ljudi...
Hvala Bistrice
Sačuvana
bistrica
Administrator

Na mreži Na mreži

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #261 Poslato: 28. Avgust 2018, 23:47:42 »

Ma to su relativno bezazlene količine i brzo ispare.
Kupao sam se i na šesterostrukim. Doduše možda i nisam objektivan da sudim o posljedicama.  dohfly Cheesy
Sačuvana

Etanol
Stariji član

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #262 Poslato: 28. Avgust 2018, 23:57:35 »

Ne želim da mi ništa ubija kvasce  Grin

Na tebe klor onda djeluje pozitivno,znači nisi kvasac haha
 Thumb
Sačuvana
Meltalrec
Neaktivni član
*

Van mreže Van mreže

Linux
Browser:
Safari

« Odgovor #263 Poslato: 30. Avgust 2018, 20:42:41 »

Ispecena sljivovica rakija...Prosek 11,9 lit na 100 kg jacina 20 gradi . Dodato secera 3%. Prvenac bacen, patoka ostavljena. Jednokratna destilacija. Ja prilicno zadovoljan prijatnim i zanimljivim ukusom. Mesavina madzarka,rodna i stenlej...
Kako ste vi ostali prosli ove godine?
Sačuvana
Stranice: 1 ... 16 17 [18]   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

UseBB Port by Gaia Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2007, Simple Machines | Srpski prevod: Jovan Turanjanin

Prijatelji Foruma
rscaffe.com | rakijaizkrnjeva.org | vivis.org.rs

Stranica je napravljena za 0.029 sekundi sa 22 upita.