15. Decembar 2018, 08:19:27 *
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Stranice: 1 ... 16 17 [18]   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Šećeruše i ostali destilati  (Pročitano 95329 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
happy star
Zlatni član

Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac

Windows XP
Browser:
Firefox 48.0

« Odgovor #255 Poslato: 05. Avgust 2018, 20:22:16 »

Tako je plavojka. Treba se navikavati na literaturu a ne na pausalne izjave praznoglavaca.
   Pozz
Sačuvana

"Covek mora da vezba umerenost i nadzor svojih cula i sklonosti u bilo kom pogledu, da bi tako odrzao sebe mladim u telu i razumu"

Nikola Tesla
Meltalrec
Neaktivni član
*

Van mreže Van mreže

Linux
Browser:
Safari

« Odgovor #256 Poslato: 28. Avgust 2018, 01:08:47 »

Prvo veliki pozdrav za sve ucesnike ,ali i citaoce na forumu!
Posto u ravnom Sremu sve uspeva, a volemo i vino i rakiju , pokusacu da podelim neka svoja iskustva, ali da pokusam da dobijem odgovore na neka pitanja koja me interesuju.
 Upravo , pre 2 dana , izmuljano je,iskvecovano,ispresovano... iskljucivo grozdje sorte Traminac oko 300 kg, 160-170l šire je ocedjeno,  a ostatak sam ukomio i vec danas je pocelo da radi. Sutra nameravam da stavim dodatnog secera,kvasca i vode. Da napomenem da sam i prosle godine radio isto i da sam mnogo zadovoljan kako je ispala "tramikomovica" od 19 gradi jednokratno bez prepeka(odbacen prvenac 1%).
 Predlazem svim ljubiteljima komovice da probaju da je naprave ako su u mogucnosti jer su ukus i arome po mom misljenju daleko iznad svih ostalih komovica za konzumaciju( rizlinzi,afuz ali,slankamenka, vranac, prokupac). Ove godine ce se verovatno praviti jos 2- 3 vrste vina bez mesanja sorti, pa mozda ukomimo i taj kljuk za komovicu da bude za poredjenje.
E sad..moj veliki problem kod komovice je sacuvati arome u mirisu i ukusu. Kod ovih za masiranje to i nije bitno, ali kod ovih za piće jeste. Ja sam moju drzao u hermeticki zatvorenom prohromskom buretu, ali je za godinu dana izgubila bar 50-60% prvobitne jacine aroma. Zna li neko zasto? Hvala
Sačuvana
Etanol
Stariji član

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #257 Poslato: 28. Avgust 2018, 21:59:44 »

U vezi šećeruše koju sam u planu nekada radit...,dali klor utječe na rad kvasca jer nekada voda bude baš jako klorisana?
Sačuvana
bistrica
Administrator

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #258 Poslato: 28. Avgust 2018, 22:18:19 »

Da, trebalo bi je ostaviti u otvorenoj posudi na 24 sata da ispari.
Sačuvana

Znanje se množi dijeljenjem.
U potragu za istinom se može krenuti samo onda kada se dovede u pitanje neko vjerovanje koga smo se do tada čvrsto držali.
bistrica
Administrator

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #259 Poslato: 28. Avgust 2018, 22:39:14 »

Citat
E sad..moj veliki problem kod komovice je sacuvati arome u mirisu i ukusu. Kod ovih za masiranje to i nije bitno, ali kod ovih za piće jeste. Ja sam moju drzao u hermeticki zatvorenom prohromskom buretu, ali je za godinu dana izgubila bar 50-60% prvobitne jacine aroma. Zna li neko zasto? Hvala
Primarne aromatske materije naročito zastupljene kod muškatnih sorti grožđa i naročito zastupljene u pokožici od koje se pravi komovica su arome koje se inače vremenom transformišu i gube. Njihova količina kao uostalom i svih drugih aromatskih jedinjenja u rakiji je direktno zavisna od dodavanja šećera. Svakim dodavanjem šećera se ona direktno umanjuju u rakiji. Takva složenija terpenska jedinjenja koja inače nisu rastvorljiva pa time ni mirisna se razgrađuju i postaju ispraljiva, mirisna, u rakiji. Sve više kako više vladaju vruči i kiseli uslovi destilacije. Dodavanjem vode narušavaš te uslove destilacije pa onda i količinu takvih jedinjenje u rakiji. Za ova jedinjenja je inače karakterističan ne samo pojedinačni nego i grupni uticaj na aromu. Prisutna su u jako malim koncentracijama i imaju nizak prag osjetljivosti, a kada po koncentraciji padnu ispod njega onda se više i ne osjeti njihovo prisustvo. Dakle traže način pripreme koji će osigurati što manji gubitak kako bi lakše podnijeli neminovni gubitak tokom odležavanja rakije.  Smiley    
Sačuvana

U potragu za istinom se može krenuti samo onda kada se dovede u pitanje neko vjerovanje koga smo se do tada čvrsto držali.
Etanol
Stariji član

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #260 Poslato: 28. Avgust 2018, 23:43:11 »

Da, trebalo bi je ostaviti u otvorenoj posudi na 24 sata da ispari.
To sam i mislio jer ipak se koristi za ubijanje živih bića, a nekada davno nažalost i ljudi...
Hvala Bistrice
Sačuvana
bistrica
Administrator

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #261 Poslato: 28. Avgust 2018, 23:47:42 »

Ma to su relativno bezazlene količine i brzo ispare.
Kupao sam se i na šesterostrukim. Doduše možda i nisam objektivan da sudim o posljedicama.  dohfly Cheesy
Sačuvana

Etanol
Stariji član

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #262 Poslato: 28. Avgust 2018, 23:57:35 »

Ne želim da mi ništa ubija kvasce  Grin

Na tebe klor onda djeluje pozitivno,znači nisi kvasac haha
 Thumb
Sačuvana
Meltalrec
Neaktivni član
*

Van mreže Van mreže

Linux
Browser:
Safari

« Odgovor #263 Poslato: 30. Avgust 2018, 20:42:41 »

Ispecena sljivovica rakija...Prosek 11,9 lit na 100 kg jacina 20 gradi . Dodato secera 3%. Prvenac bacen, patoka ostavljena. Jednokratna destilacija. Ja prilicno zadovoljan prijatnim i zanimljivim ukusom. Mesavina madzarka,rodna i stenlej...
Kako ste vi ostali prosli ove godine?
Sačuvana
Душан
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Starost: 31

Windows NT 6.1
Browser:
Firefox 63.0

« Odgovor #264 Poslato: 09. Novembar 2018, 21:41:50 »

Има нека тема ође "Šećeruše i ostali destilati" али нисам нашао шта ме занима.

На нету наилазим на доста материјала под називом "sugar wash," то није проблематично постићи.

Међутим како то испећи? Класични назан колико видим није најбоље решење док се рефлукс прадлаже као најбоље решење јер изађе више концентисанији алкохол.

На неким мјестима кажу да се добија чисти етанол са врло мало метанола и сл непожељних ствари док на другим није тако. Да ли неко зна шта је од тог тачно? Собзиром да се током печења не добија никакав додатни алакохол.

По рецептури долази неђе на слично као и код вођа, да у преврелом шећеру не траба да буде више од 10-15% алохола (да или не?) Па кад се пече, типа на 100л се одвоји 250мл ако је у питању рефлукс а ако није око 1л? И патока се скида када се промијени у лош укус? Има ли неко да савјетује ође шта?

Да ли се тако добијени етаном може користити за ликере, вотку, џин и сл?

Много питања, поздрав.  dohfly
Sačuvana
bistrica
Administrator

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #265 Poslato: 10. Novembar 2018, 10:58:38 »

Citat
Класични назан колико видим није најбоље решење док се рефлукс прадлаже као најбоље решење јер изађе више концентисанији алкохол.
Nije, jer je klasični kazan najbolje rješenje za rakiju koja će u sebi imati najviše poželjnih aromatskih jedinjenja, a uz to pročišćen tek toliko da se uklone njihovi loši uticaji. Rektifilkaciona kolona i jeste projektovana na način da destilat, etanol, očisti od svih drugih primjesa u mnogo većoj mjeri. Pa tako i vodu. Dobiva se na njoj koncentrisaniji i očišćeniji etanol.  
Citat
На неким мјестима кажу да се добија чисти етанол са врло мало метанола и сл непожељних ствари док на другим није тако. Да ли неко зна шта је од тог тачно?
Sve je to priča o nekim improvizovanim rektifikacionim kolonama sa nedovoljnim brojem podova, nedovoljno efikasnom deflegmatoru i sl. Normalno da će u takvim okolnostima izostati potpuno pročišćavanje etanola pa će rakija sadržavati i sva ona jedinjenja nastala fermentacijom. Normalno u drugačijoj i mnogo manjoj mjeri nego kod voća. Metanol u nekom takvom ili sličnom destilatu nije ili gotovo da nije prisutan jer on ne nastaje fermentacijom. Nastaje mimo nje iz pektinskih jedinjenja sadržanih u sirovini djelovanjem enzima. Za druge primjese poput viših alkohola i sl. to nije slučaj. One u nedostatku aminokiselina iz voća, melase i sl. nastaju i iz ugljenih hidrata kao nusprodukti fermentacije, metabolizmom kvasca. Kao što u prirodi nema hemijski čiste vode nema ni u fermentaciji čistog etanola. Bez ostalih primjesa.  
Citat
... С обзиром да се током печења не добија никакав додатни алакохол.
Ne razumijem na šta misliš ovdje? Kakav dodatni alkohol se ne dobiva?
Citat
По рецептури долази неђе на слично као и код вођа, да у преврелом шећеру не траба да буде више од 10-15% алохола (да или не?)
Posljedično se priča o alkoholu koji kvasac može stvoriti ali je suštinska priča u stvari o šećeru u rastvoru za fermentaciju. Ne bi bilo poželjno da se namješta na više od 15%. Nekih 15-17% je preporučeni maksimum. U pitanju su uslovi u kojima radi kvasac.  Prevelika koncentracija šećera će izazvati početak plazmolize kvasčeve čelije. Otežavati pa i onemogućavati ga u pravilnoj razmjeni materija potrebnim za obavljanje fermentacije. Sve više kako taj sadržaj šećera raste. Pa ako već možeš da biraš sigurno ti nije cilj da otežavaš.
Citat
Па кад се пече, типа на 100л се одвоји 250мл ако је у питању рефлукс а ако није око 1л? И патока се скида када се промијени у лош укус? Има ли неко да савјетује ође шта?
Od stepena rektifikacije i količine flegme, refluksa, zavisi i koncentrisanje destilacijom pa je stvar ovdje jako jednostavna. Samo po okusu i mirisu ukloni sve što ti smeta, strši i odudara. Nije problem prepoznati, kao kod rakije samo bez traženja onog dobrog. Jednostavno je neugodno na raznorazne načine.
Citat
Ne znam za džin, za votku ne može, ali zato za likere i travarice može tako nešto. Čak je u mnogim situacijama i poželjan neutralniji alkohol. Da ne ispadne kao jedino rješenje. Travarice i likeri se isto tako rade sa još ponekim dodatcima za obogaćivanje pa normalno da se koriste i oni destilati, rakije, koje nisu neutralne, i koje će ih obogatiti svojim aromama. Ako se poslože.
Sačuvana

Душан
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Firefox 63.0

« Odgovor #266 Poslato: 10. Novembar 2018, 14:02:56 »

Citat
Citat
Класични назан колико видим није најбоље решење док се рефлукс прадлаже као најбоље решење јер изађе више концентисанији алкохол.
Nije, jer je klasični kazan najbolje rješenje za rakiju koja će u sebi imati najviše poželjnih aromatskih jedinjenja, a uz to pročišćen tek toliko da se uklone njihovi loši uticaji. Rektifilkaciona kolona i jeste projektovana na način da destilat, etanol, očisti od svih drugih primjesa u mnogo većoj mjeri. Pa tako i vodu. Dobiva se na njoj koncentrisaniji i očišćeniji etanol.

Али ипак се може користити класичан казан ако нам је тај укус и арома који би се добио пожељан?
Првенствено ме интересује да ли има нешто посебно лоше сем укуса/ароме (ако уопште тај укус/арома имају смисла)

Citat
Citat
... С обзиром да се током печења не добија никакав додатни алакохол.
Ne razumijem na šta misliš ovdje? Kakav dodatni alkohol se ne dobiva?
Колико сам се информисао, када повећавамо температуру кљука нећемо добити више етанола или метанола?

Citat
Citat
Ne znam za džin, za votku ne može, ali zato za likere i travarice može tako nešto. Čak je u mnogim situacijama i poželjan neutralniji alkohol. Da ne ispadne kao jedino rješenje. Travarice i likeri se isto tako rade sa još ponekim dodatcima za obogaćivanje pa normalno da se koriste i oni destilati, rakije, koje nisu neutralne, i koje će ih obogatiti svojim aromama. Ako se poslože.

Зашто за вотку не може, због усуса предпоствљам?

Хвала Бистрице на овим појашњењима!
Sačuvana
bistrica
Administrator

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #267 Poslato: 11. Novembar 2018, 15:00:13 »

1. Normalno da može. Ako nam destilat nije dovoljno pročišćen, iz bilo kog razloga, uvijek je na raspolaganju dodatna destilacija.
2. Ne mora značiti za etanol, a metanol ti ovdje nije uopšte bitan jer ga eventualno može biti samo u zanemarivim tragovima zbog eventualno nedovoljno čistog šećera. Smatraj da ga i nema kao što ga najčešće i stvarno nema.
3. Moglo bi ali bi dodatno bio potreban postupak filtriranja kroz aktivni ugalj i sl. Na drugoj strani nije ni votka u onom njenom punom izvornom kapacitetu potpuno očišćeni  i bezlični etanol. Kao što ni Hajneken ne spada u grupu visokokvalitetnih piva iako spada u najpopularnijie i najprodavanije.

Sačuvana

Душан
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Firefox 63.0

« Odgovor #268 Poslato: 11. Novembar 2018, 20:26:29 »

Јасно Бистрице. Хвала ти на овим објашњењима. Као и увијек конкретно.  Grin
Sačuvana
Stranice: 1 ... 16 17 [18]   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

UseBB Port by Gaia Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2007, Simple Machines | Srpski prevod: Jovan Turanjanin

Prijatelji Foruma
rscaffe.com | rakijaizkrnjeva.org | vivis.org.rs

Stranica je napravljena za 0.042 sekundi sa 22 upita.