18. Maj 2024, 05:21:02 *
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Stranice: [1] 2 3 ... 5   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Sadnja vinove loze hidroburom  (Pročitano 72774 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
max581
Neaktivni član
*

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Opera 9.62

« Poslato: 18. Mart 2009, 17:33:19 »

pošaljite mi slike sadjenja vinove loze hidroburom
Sačuvana
peca50
Zlatni član

Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac
Starost: 73

Windows XP
Browser:
Firefox 3.0.7

« Odgovor #1 Poslato: 18. Mart 2009, 22:13:48 »

Dok neko ne nađe te slike evo da ja tu tehniku objasnim rečima. Sađenje loze hidroburom je vrlo jednostavna operacija. Evo uprošćeno šta je to hidrobur: Rezervoar sa vodom na točkovima koga vuče traktor, na tom rezervoaru je namontirana pumpa visokog pritiska koja izvlači vodu iz rezervoara i pod velikim pritiskom preko armiranih creva je šalje u sadilice. Sadilice su zašpicene metalne cevi koje na vrhu imaju prečku i okidač, a na donjem delu te cevi su dva ili tri reda izbušenih rupica. Sistem funkcionisanja bušenja rupa gde će se posaditi loza je u velikom pritisku vode koja se pušta preko okidača, i koja prolazi kroz rupice na dnu sadilice. Elem, sadilica se postavi na obeleženo mesto za sadnju loze, polako se pritiska u zemlju istovremeno držeći okidač za vodu pod pritiskom. Pošto voda pod pritiskom kruni i rastvara zemlju sadilica silazi do željene dubine. Višak vode i rastvorene zemlje izlazi na površinu pored sadilice i nama ostaje rupa za sađenje kalemova. U tako zabušenu rupu se postavlja pripremljeni kalem i zatrpa se sa mešavinom blatnjave i suve zemlje uzete oko mesta sadnje, i normalo dobro se nabije nogom, najčešće. Pošto se sada uglavnom sade kalemovi čiji je predviđeni nadzemni deo parafinisan, nema potrebe praviti humke iznad nadzemnog dela.
O nekim daljim preporukama pri sadnji u drugom postu.
Sačuvana

Sve sto trazim od vina je da uzivam u njemu!
Hemingvej
sale
Zlatni član

Van mreže Van mreže

Starost: 46

Windows XP
Browser:
Firefox 3.0.7

« Odgovor #2 Poslato: 19. Mart 2009, 06:47:22 »

Evo linka pa pogledaj neke slicice hidrobura:
http://vino.aplus.rs/forum/viewtopic.php?f=4&t=102&start=0
Sačuvana
bozure
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Starost: 58

Windows XP
Browser:
Firefox 3.0.7

« Odgovor #3 Poslato: 19. Mart 2009, 17:50:20 »

ja nemam taj kako nazvaste ,okidac , na hidroburu vec direktno iz rezervoara ide voda u hidrobur i primedba za onaj hidrobur sa linka  vino.alpus , vrh hidrobura je onde u obliku kupe sto nije dobro jer moze da napravi vazdusni cep oko korena , mnogo je prikladniji oblik kalote i nikakvo sabijanje zemlje oko kalema no se samo nabaci sitna zemlja oko kalema , malo se zagrne nogom i voda povuce tu zemlju u koren za dva tri dana moze se poravnati sitnom zemljom oko cokota i to je to
Sačuvana

in vino veritas
darko
Zaslužni član

Van mreže Van mreže

Starost: 50

Windows XP
Browser:
Safari

« Odgovor #4 Poslato: 07. Januar 2010, 14:37:37 »

http://www.agroplus.rs/news.php?extend.607
bilo je reci o hidroburu a nesecam se ko je bese rekao da ima, nasao sam nacrt kako bi to terbalo da izgleda li me buni samo debljina cevi za sirinu rupe, poceo bi da pravim hidrobur jer se prolece blizi
Sačuvana

shuca
Zaslužni član

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Microsoft Internet Explorer 6.0

« Odgovor #5 Poslato: 08. Januar 2010, 17:58:47 »

dare ajd malo pojasni kako se to pravi i na sta ce biti prikljucen taj hidrobur.mislim od cega dobija pritisak jer pretpostavljam da je potreban .ako ga je lako napraviti da se i ja upustim u taj poduhvat a ako je komplikovano onda asov i lopata pa sta bog da jer ja podizem mali vinograd 20ari tako da ne znam mozda je bolje da vidim ako neko to ima u komsiluku da pozajmim,u svakom slucaju hvala
Sačuvana

bog je stvorio vodu, a covek vino!
skabeta
Stariji član

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:

« Odgovor #6 Poslato: 08. Januar 2010, 18:36:55 »

Ne isplati se praviti za tako malo, bolje ti je posuditi. Prikljucuhes na prskalicu ili atomizer na izvode za grane. Ako si dobro spremio zemljiste ako je meko i praskasto, da bi mogao da dobro zile zatrpas, nemas brige. Zile skratis na 2-3 centimetra, gurnes kalem pa povuces da ti budu usmerene zile prema dole. Ako ostavis dugacke zile pa ti se saviju prema gore osusice se i muciti loza. Prvo zaspes sa praskastom zemljom pa ostavis, kasnije zatrpas do kraja i sa stapom nabijes lagano. Mozes u vodu da stavis nekog djubriva startera 1kg na 1000 l.
Brzo to ide.
Sačuvana
sale
Zlatni član

Van mreže Van mreže

Starost: 46

Windows XP
Browser:
Firefox 3.5.7

« Odgovor #7 Poslato: 08. Januar 2010, 19:22:35 »

Evo linka gde ima slika hidrobura
http://vino.aplus.rs/forum/viewtopic.php?f=4&t=102&start=0
Sačuvana
shuca
Zaslužni član

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:

« Odgovor #8 Poslato: 08. Januar 2010, 19:26:06 »

nije mi problem bar kod mene jos uvek ima hvala bogu radne snage tako da sam uspeo da posadim 1600 kom borovnica za 3 dana i to pri sadnji kojoj prethodi 6 operacija.ne bih stavljao nista od mineralnih djubriva bar ne za sada ali sam dobro naneo stajnjak i to zreli.zanima me samo vreme sadnje, jer to odredjuju spoljasnji vremenski faktori ili se sadi u periodu od-do pa kada ugrabis.hvala na podrsci posto sam nov u vinogradarstvu.
Sačuvana

bog je stvorio vodu, a covek vino!
skabeta
Stariji član

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:

« Odgovor #9 Poslato: 08. Januar 2010, 19:56:10 »

Kad stignes da ti bude prosusena zemlja, da ne sadis u blato. Pa do 1. maja. Ako sadis zimi samo pre sadnje pazi zile da ti ne izmrznu u toku noci. Kao, ostavis ih napolju do sutra udari u toku noci mrza i eto problema.
Sačuvana
lozar
Zlatni član

Van mreže Van mreže

Starost: 56

Windows XP
Browser:

« Odgovor #10 Poslato: 08. Januar 2010, 21:28:53 »

Hidrobur koji sam ja koristio je napravljen od cevke prečnika dva cola dužine 120 cm.Majstor je pravio na „mustru“ koju sam mu doneo tj. pozajmljeni hidrobur.
Na ovu sliku hidrobura samo bih zavario jedan metalni ispust sa strane kao gazište kod ašova.To treba zavariti na nekih pedesetak santimetara od vrha konusnog dela hidrobura.Time se lakše nabija hidrobur u zemlju kad naiđe na tvrđe zemljište a ujedno je i graničnik dokle treba bušiti u zemlju.
Sadnju je najbolje obaviti u martu ili aprilu a najkasnije dok ne krene pupoljak na vioki.Pa čak i tad može da se sadi ali uz maksimalan oprez da se pupoljak ne očene.
Kad se skraćuje koren najlakše i najbrže je obuhvatiti sve korenčiće jednom rukom tako da svi stanu u šaku.Jedan kraj šake namestite na početak korena(kraj podloge) a sve ono što vam proviri s druge strane isečete makazama.E sad zavisi od toga ko koliku šaku ima ali može da se izmeri od kog prsta je 4-5 cm.
Đubrivo se obavezno ubacuje.Radi se o vodotopivim đubrivima kao što je „Kristalon“ naprimer.Samo ga treba razmutiti neposredno pre sadnje da ne bi vetrio azot.
Sačuvana
crnitrn
Zlatni član

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Safari

« Odgovor #11 Poslato: 25. Mart 2010, 21:18:06 »

Nemoj saditi hidroburom nije dobro loz je prijem,bolja je cak i obicna sadiljka!A najbolje olatis neku bagru da ti iskopa jamice bez jamica nista!
Sačuvana
skabeta
Stariji član

Van mreže Van mreže

Windows Vista
Browser:
Microsoft Internet Explorer 7.0

« Odgovor #12 Poslato: 25. Mart 2010, 22:25:55 »

Hidrobur je odlicna stvar. Ako su kalemovi dobri i dobro pripremljeno zemljiste, 100% prijem. Pazis da skratis zile 5-6cm. Da su zile usmerene na dole i da ih zatrpas sa sitnom zemljom. I brzo ide.
Sačuvana
kicca
Zaslužni član

Van mreže Van mreže

Starost: 49

Windows XP
Browser:
Opera 9.61

« Odgovor #13 Poslato: 26. Mart 2010, 04:22:30 »

Nemoj saditi hidroburom nije dobro loz je prijem,bolja je cak i obicna sadiljka!A najbolje olatis neku bagru da ti iskopa jamice bez jamica nista!
Mislim BAGRA je nesto sto se zaobilazi u sirokom luku a ne zove se da ti sadi vinograd.Ako neko radi teske fizicke poslove za novcanu nadoknadu taj epitet definitivno ne stoji.A cini mi se da si negde napisao da za novac rezes tudje vocnjake paaaa Scratchhead
Izvini ali mi je zaista zasmetalo.

SHUCO odluka je na tebi sadnja hidroburom je podjednako uspesna ako je kalem dobar kao i bilo koja druga.U tvom slucaju oko 700 kalemova mislim da je bespotrebno zezanje praviti hidrobur/a sto se para tice dok ga napravis,trzis mustru,gorivo,vreme,telefon,majstor,crevo/obzirom da sadis malu kolicinu za sebe lepo domacinski dva asova jamica malo prevrelog stajnjaka dole u jednu kiblu zamutis sveze kravlje balege i zemlje svaku zilu umocis pre sadnje i nemas brige Wink Thumb
Tako sam uradio i od 780 samo sest se nije primilo whistlefly
Sačuvana
crnitrn
Zlatni član

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Safari

« Odgovor #14 Poslato: 26. Mart 2010, 18:53:42 »

Ja ne rezem za novac!Bagra-mislio sam ove zaludje momke sto ne znaju gde da potrose snagu i milio samo da iskopaju jame  a ne d sade!
Hidrour nikada ne moze biti kao jamic!Ako zemljiste nesto teze struktur i vece plasticnosti bice kao da si ga stavio u teglu!
Sačuvana
Stranice: [1] 2 3 ... 5   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

UseBB Port by Gaia Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2007, Simple Machines | Srpski prevod: Jovan Turanjanin

Prijatelji Foruma
rscaffe.com | rakijaizkrnjeva.org | vivis.org.rs

Stranica je napravljena za 0.06 sekundi sa 21 upita.