Trešnja

<< < (2/11) > >>

Veselin:
Kako ove godine nisam mogao naci nijednu samooplodnu to cu do godine za svaki slucaj posaditi jednu STELU ili LAPINS ako uspijem da nadjem.

Grof von temnic:
uh  kad pomislim na tesnje vec mi sada polazi voda . kada smo bili deca za mladog svetog nikolu  su nam dolazili gosti iz levca i donosili tresnje one prve  neznam kako se zovu ali ih se i danas secam. toliko o nostalgiji   a sto se tice voca pa ljudi sadite tresnju jedna vrlo rentabilna vocka, naravno jedno ili par stabala mogu da zadovolje potrebe jednog domacinstva ali retko ko se odluci na intezivnu proizvodnju tresnje verovatno iz neke navike ili sta ja znam cega bar ja ne poznajem nikog ko to radi . a ako se pogledaju cene veleprodajnih pijaca u becu ili minhenu videcete da je to jedno od skupljih a koje moze da se proizvede kod nas u svim rep. bivse nam juge. naravno sa par gajbica ne moze se uraditi puno  ;D ;D hajd nek neko pocne pa da se udruzimo :scr:

ja dobio pre dve nedelje dve sadnice na poklon..... dovoljno za pocetak

wajbul:
Citat: Grof von temnic  24. Mart 2009, 02:20:01

uh  kad pomislim na tesnje vec mi sada polazi voda . kada smo bili deca za mladog svetog nikolu  su nam dolazili gosti iz levca i donosili tresnje one prve  neznam kako se zovu ali ih se i danas secam. toliko o nostalgiji   a sto se tice voca pa ljudi sadite tresnju jedna vrlo rentabilna vocka, naravno jedno ili par stabala mogu da zadovolje potrebe jednog domacinstva ali retko ko se odluci na intezivnu proizvodnju tresnje verovatno iz neke navike ili sta ja znam cega bar ja ne poznajem nikog ko to radi . a ako se pogledaju cene veleprodajnih pijaca u becu ili minhenu videcete da je to jedno od skupljih a koje moze da se proizvede kod nas u svim rep. bivse nam juge. naravno sa par gajbica ne moze se uraditi puno  ;D ;D hajd nek neko pocne pa da se udruzimo :scr:

ja dobio pre dve nedelje dve sadnice na poklon..... dovoljno za pocetak

UHrvatskoj su počeli da uzgajaju trešnju na slabo bujnoj podlozi,Gizela,puno sadnica po hektaru

KizaHood:
Hmm... Ni ja nisam cuo da ih neko planski gaji, ja sam od onih koji na tu vocku gledaju kao "ne djubris, ne rezes, ne prskas, a radja k'o ludo", a kako je plod duplo sitniji od piskavca... nekako mi je interesantniji piskavac >:D

Naravno, tresnju "svaka kuca treba da ima" ako nista a ono zbog dece :thumb: Ne kaze se dzabe "ne silazi k'o dete s tresnje".

E sad, pre jedno 25 godina sedeli mi pod tremom, jeli tresnje i pljuvali svud redom, a od tog pljuvanja jedno stablo mi je danas vece od kuce. Problem je sto ono radja bar 50 kila godisbje, ali od cega ne mozemo iskoristiti ni za sta vise od 5-6 kila jer po pravilu tresnja radja na vrhu i na vrhovima grana, a to je sve tesko dostupno. U medjuvremenu se pored tog stabla, prirodnom selekcijom :whistle: razvilo jos jedno, pa jos jedno... Sad imam mini tresnjevak :)

Mozda bi se nekom planskom rezidbom dalo urtediti da se dobije uzgojni oblik, ali kazem, jos to nisam video. A citao sam da prave od tresnje rakiju i kazu da je dobra (a sto pa ne bi bila).

Inace gotivim samo divlje tresnje, kao ove sto imam (crn skoro plod, pa se ja zezam kad mi neko dodje i kazem "Ovo je crna tresnja, ona kad je crvena ona je zelena" :P), ove kalemljene i krupne su mi "vestak", bezukusne, nikakve... Ove divlje su mi... prste da polizes :thumb:

bozure:
prosla su ta vremena da se deca pentraju po tresnjama ... to moze  ali samo iz hobija ...tresnja nakalemljena na vrapcaru , divlju tresnju , raste tako visoka i prorodi nakon 5 ili 6godina ali postoje i vegetativne podloge koje su dosta krzljavije i ako se  lepo formiraju u prvim godinama  mogu 80 % da se beru sa zemlje . prorode vrlo rano... meni su sada u drugoj godini i vec ima cvetnih ppupoljaka . inace kalemljene su na koltu, a sto se tice gizele ...ona trazi naslon  i polivanje jer ima jako krzljav koren ali je i ona zato krzljava pa moze da ide u vrlo gustom sklopu , cak i do 2000 sadnica po ha

Navigacija

[0] Indeks poruka

[#] Sledeća strana

[*] Prethodna strana