21. Januar 2019, 08:08:09 *
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Stranice: 1 ... 16 17 [18] 19   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Kajsijevača ili rakija od kajsije!  (Pročitano 152989 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Goja
Zaslužni član

Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac

Linux
Browser:
Safari

« Odgovor #255 Poslato: 07. Avgust 2017, 22:58:42 »

Ogarski isto mislim šest godina pečem rakiju i kunem se da mi je rakija svake godine sve bolja zahvaljući ovom forumu.E sad što više učim sve manje znam al idemo dalje pozz
Sačuvana

MERAK NEMA CENU
bistrica
Administrator

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #256 Poslato: 08. Avgust 2017, 01:53:31 »

Thumb Svaka čast sve četvorici. Nema lajkova pa moram ovako, i nemojte to shvatiti drugačije, ili da ja to radim nekako pokroviteljski, s visine i slično. Radim to samo iskreno kao čovjek koji voli normalnu, smirenu i prije svega iskrenu pa i argumentovanu priču. O bilo čemu da se vodi.
Za takvu priču nije uopšte bitno da li neko griješi, da li je neko u pravu a onaj drugi nije. Bitno je da postoji normalna komunikacija koja će onom ko pita ili piše nešto što nije tačno, pod uslovom da je otvoren za spoznaju i argumente koji bi se morali uvažiti, dati priliku da nešto sazna i nauči, ili dobije odgovor. Znanje se gradi stotinama pa i hiljadama godina i niko od nas ga drugačije ne stekne nego da ga nauči u određenom trenutku. Da li je taj trenutak sada, nekoliko godina prije ili poslije, uopšte nije bitno. Sve je to samo treptaj oka u odnosu na one hiljade godina.
Sačuvana

Znanje se množi dijeljenjem.
U potragu za istinom se može krenuti samo onda kada se dovede u pitanje neko vjerovanje koga smo se do tada čvrsto držali.
Vladimirl
Zaslužni član

Van mreže Van mreže

Starost: 46

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #257 Poslato: 08. Avgust 2017, 07:44:50 »

Neznam da li si mislio na mene da se kurč al moje pitanje je bilo da li ti licno logicki mozes da nadjes prednosti i mane dodavanja vode.
Sačuvana
Goja
Zaslužni član

Van mreže Van mreže

Windows NT 10.0
Browser:
Firefox 54.0

« Odgovor #258 Poslato: 08. Avgust 2017, 08:00:19 »

Ne Vladimire ni slucajno nisam mislio da se ti kurc..
Prosto neke stvari ne poznajem najbolje ,nemam vremena a ni ambicije da zavrsavam neki hemiski,tehnoloski,poljoprivredni fakultet da bi naucio da pecem rakiju i da bi znao kako sve funkcionise i radi.
Za mene je pravljenje rakije pre svega zadovoljstvo i hobi i naravno da se trudim da pravim sto je moguce bolju rakiju.
Kad neznam ja pitam.I kad prof.Nikicevic bar u tri emisije decidno kaze da se voda obavezno dodaje i u kljuk i u prvi destilat pa cak i u prepek jebig.. onda ko sam ja da sumlja.Medjutim ovaj forum mi je pomogao da otvorim um i da potrazim misljenje jos jednog lekara pa i dva i to je dobro.
Aj sad da  odgovorim na tvoje pitanje mada to sta je meni logicno i nije od nekog znacaja.Pa vidi sipati vodu u kljuk mi je vise nego logicno.Sav kljuk pod vodom sacuva i boju i svezinu voca a onaj koji je iznad vode pobraoni i krene da se kvari.Kad nebi sipao vodu veci deo kljuka bi se pokvari.Meni je logicno da sipam vodu.Logicno mi je da sipam vodu u kazan sa kljukom kod onih koji nemaju mesalicu pre svega zbog sprecavanja zagorevanja.Eto to je meni logicno.A sta je istina i dali Nikicevic zna ili nezna aj sto kaze bistrica docice vreme kad cu nauciti.
Svako dobro
Sačuvana

MERAK NEMA CENU
Vladimirl
Zaslužni član

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #259 Poslato: 08. Avgust 2017, 09:18:13 »

na to sam i mislio, probaj zatvoreno vrenje kljuka sa podesavanjem ph. U toj situaciji kljuk nece biti pokvaren vec mirisljav i boje bas kako treba. A sto se tice mesalice tu vec je pod moranje da komina mora biti odgovarajuce gustine ako je pregusta tesko ce biti bez zagorevanja. To i jeste ono sto sam te i pitao daj neku tvoju predpostavko pa cemo da divanimo.
Sačuvana
Goja
Zaslužni član

Van mreže Van mreže

Windows NT 10.0
Browser:
Firefox 54.0

« Odgovor #260 Poslato: 08. Avgust 2017, 12:39:58 »

Divanjenje moja strast  Smiley
Aj sad ja tebe da pitam ono sto meni stvara dilemu i nemir
Gde vidis logiku kad profesor Nikicevic bar tri puta za ono sto sam ja gledao savetuje da se voda tura svuda redom?
Ako meni ne verujes ti pogledaj video klipove sa you tuba imas jedan link gore a druge je lako naci.
Dali zna al zeza narod dali zna i to je zaista tako i dali nezna pa lupeta.Sta tebi logika govori?
Sačuvana

MERAK NEMA CENU
Goja
Zaslužni član

Van mreže Van mreže

Windows NT 10.0
Browser:
Firefox 54.0

« Odgovor #261 Poslato: 08. Avgust 2017, 12:45:26 »

Sinoc zavrsih zadnja tri kazana i uradih prepek kajsije.Dakle oko tona i 50 kila kajsije 12 kazana plus dva prepeka.Ispade 60 litara na 63 stepena.Razblazio sam litar rakije sa 0.46 l destilovane vode i dobih skoro litar ipo kajsije na 43.1 stepen.Miris je neopisiv pun snazan prepoznatljiv na ukus pa daje jednu snaznu punocu u ustima sa odlicnom aromom i postoji jedan blago srednji nemir alkohola jer prilikom degustacije kao da jacina nije stabilizovana pa dolazi do blagog peckanja .S obzirom da je rakija od sinoc takoreci "vruca" i da mozda jos destilovana nije pocela da radi nadam se da ce se sve stabilizovati za sad obecava.
Sačuvana

MERAK NEMA CENU
Vladimirl
Zaslužni član

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #262 Poslato: 08. Avgust 2017, 12:59:13 »

U jednom momentu kaze "zato se i dodaje voda" a u ovakvoj emisiji lako se moze doci do pogresnog zakljucka.
Sačuvana
Goja
Zaslužni član

Van mreže Van mreže

Linux
Browser:
Safari

« Odgovor #263 Poslato: 08. Avgust 2017, 20:01:56 »

Nestigoh da nađem drugi klip gde kaže ne plašite se vode voda je blagotvorna i td
Ok
Dali si ti pravio kajsiju ove godine
Sačuvana

MERAK NEMA CENU
Vladimirl
Zaslužni član

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #264 Poslato: 08. Avgust 2017, 20:59:08 »

Nisam, al cu jabuku sigurno.
Sačuvana
Goja
Zaslužni član

Van mreže Van mreže

Windows NT 10.0
Browser:
Firefox 54.0

« Odgovor #265 Poslato: 08. Avgust 2017, 21:14:21 »

Ja pored kajsije cu verovatno peci jabuku i krusku a sljive koje su mi fah i koje najvise volim ili nema ili su nenormalno skupe
Sačuvana

MERAK NEMA CENU
Goja
Zaslužni član

Van mreže Van mreže

Windows NT 10.0
Browser:
Firefox 55.0

« Odgovor #266 Poslato: 09. Avgust 2017, 21:17:30 »

Šta jedan slon, mom strpljenju ne može parirati ni krdo slonova!  Smiley 
Hajde molim te pročitaj onih nekoliko poruka u nizu na linku koji sam ti postavio, Tamo je sve već rečeno da ne pričamo ponovo isto.

Nakon toga ćemo i o ovom drugom pitanju.

Evo sad sam procitao sve ,nisam stigao ranije
Pa uredu sve sto si napisao deluje logicno,ja opet naglasavam nisam u toj meri strucan da mogu ovako duboko da udjem u materiju.
Ja sam stavljao vodu u kljuk i nesto vrlo malo vode u prvu destilaciju.Rakiju koju sam dobio a dobio sam tacno 60 litara na 64 stepena sto otprilike znaci da cu imati oko 86-88 litara na 43 stepena sto mi je i cilj.Razblazio sam oko dva litra na 43 stepena i evo posle dva dana rakija ima znatno bolji ukus nego prvog dana nadam se da ce biti sve bolja i bolja.
Hvala bistrice na linku i svim savetima u buduce necu ubacivati vodu nigde ne brineme destilacija jer motor i mesalica odlicno rade i cisto sumljam da moze da zagori ali jos uvek me brine sam kljuk ja nestavljam ni secer ni kvasce niti bilo sta drugo i to mi je sad glavni zadatak da malo proucim sta da turim u obecanu jabuku i krusku od sljive ove godine nista
pozzz
Sačuvana

MERAK NEMA CENU
radisa89
Neaktivni član
*

Van mreže Van mreže

Windows NT 10.0
Browser:
Mozilla compatible

« Odgovor #267 Poslato: 19. Avgust 2017, 14:18:38 »

Pozdrav svima,

Ove godine sam prvi put pekao rakiju od kajsije, danas sam radio prepek, od 41l rakije jačine 34-35 stepeni dobio sam sledeće količine:

-0,5l prvenca za koje grad pokazuje 62 stepena, bilo mi je malo čudno i nije mi jasno kako tako slabo ide pa sam odmah nakon toga ponovio merenje i dobio
-0,5l preko 70 (grad mi pokazuje max 70 i skoro ceo je potonuo pa ne znam tačnu jačinu, kontam da je oko 80 ili malo ispod), to sam ostavio u zasebnu flašu a zatim pekao dalje i dobio
-13l jačine 68 stepeni u prihvatnom sudu. Posle toga dobio sam još dve litre od kojih je jedan jačine 48 a drugi 41 stepen i još tri litre jačine oko 22 stepena.

S obzirom da prvi put pečem rakiju zadovoljan sam kako je ispalo ali ipak imam nekih nedoumica pa vas molim za pomoć:

-Šta uraditi sa prvencem, tj onim drugim delom od 0,5l jačine preko 70, ne znam kako bih ga nazvao, da li da ubacim u ovih 13l jačine 68 ili da i njega odstranim? Ovde bih napomenuo da kod prve destilacije prvenac nije odvajan.

-isto pitanje i za ovaj litar jačine 48, da li ga sjediniti (ili jedan deo toga) sa ovih 13l s obzirom da je ukus sasvim dobar?

Ovaj od 41 stepen keva želi da iskoristi i pravi neke likere, ni on nije lošeg ukusa.

I na kraju, čovek koji mi je iznajmio kazan i pomogao oko pečenja me ubeđuje da prvih 0,5l i poslednjih 3,5l ostavim za sledeću godinu i to ubacim u prvu destilaciju sa kominom, da li je to ok?
Sačuvana
m_117
Stariji član

Van mreže Van mreže

Starost: 60

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #268 Poslato: 19. Avgust 2017, 18:07:32 »

Radiša, ja prvenac koji iznosi 3% od količine meke rakije na prepeku odbacujem. Zatim hvatam rakiju koja u početku meri preko 72% dok na luli ne padne na 58%, i to smatram I klasom rakije. Zatim u drugi sud hvatam od tih 58% do 40 % i to mi je II klasa koja u proseku meri oko     
46- 47%.i tu prekidam destilaciju. Nju posle mesec dva degustiram dok ne prođe minimum 4 meseca kad počinjem da razblažujem I klasu demineralizovanom vodom po 5% na mesec dana. Tako radim do 45 %, onda razblažujem po 1 % na mesec dana do željene jačine.
Predpostavljam da prvenac i ono što ja odbacujem ispod 40 % može da se iskoristi sledeće sezone u prvoj destilaciji, ali bolje da o tome daju stručno mišljenje Bistrica i Peca.
Sačuvana
bistrica
Administrator

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #269 Poslato: 20. Avgust 2017, 10:58:08 »

Pozdrav i tebi radisa.
Iz ovog što si napisao se vidi jako brzo obavljena destilacija, prva i druga, i suviše jaka uhvaćena meka rakija.
Samo si nepotrebno sa obje ove stvari mnoge arome ostavio u džibri umjesto da ih preneseš u meku rakiju. Ne samo arome nego na isti ovaj način i etanol, količinu rakije.    
U takvim situacijama neka pravila više ne važe jer su grubo narušeni uslovi i došlo je do preraspodjele etanola i aroma po odvojenim frakcijama destilata. Po svemu onom što je meni poznato u tvojoj konkretnoj situaciji, a bez prilike da probam te uhvaćene destilte i uzorke, ja bih na tvom mjestu odbacio tu litru prvenca i one 3 litre od 22 stepena, a možeš ih i ostaviti za nagodinu.
Rakiju bih formirao od ostalih 15 litara.
Sačuvana

Znanje se množi dijeljenjem.
U potragu za istinom se može krenuti samo onda kada se dovede u pitanje neko vjerovanje koga smo se do tada čvrsto držali.
Stranice: 1 ... 16 17 [18] 19   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

UseBB Port by Gaia Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2007, Simple Machines | Srpski prevod: Jovan Turanjanin

Prijatelji Foruma
rscaffe.com | rakijaizkrnjeva.org | vivis.org.rs

Stranica je napravljena za 0.017 sekundi sa 21 upita.