22. Jul 2014, 17:25:06 *
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Stranice: 1 2 [3] 4 5 ... 13   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Kajsijevača ili rakija od kajsije!  (Pročitano 39468 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
dioda
Administrator

Ugled člana: 50
Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac
Starost: 34

Windows XP
Browser:
Firefox 3.0.8

« Odgovor #30 Poslato: 14. April 2009, 00:36:28 »

Pojma nemam, nikada nisam primao posiljke iz inostranstva Huh?
Ako moze da se upakuje u neku manju kutiju onda pretpostavljam da nece ni otvarati na carini, ili mozda hoce Scratchhead

Znaci to je to samo sto su baza i indikator vec pomesani Wink
To je klasicna metoda za odrednivanje ukupne kiselosti!

Citat
Значи добро си претпоставио шта је то, а како ми то зовемо?

Sta kako zovemo? Ako moislis na indikator onda je odgovor bromtimolplavo.

Sačuvana
cope
Prolaznik
*

Ugled člana: 0
Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Opera 8.50

« Odgovor #31 Poslato: 14. April 2009, 10:53:15 »

Диодо, ако ти пошаљем поштом хоћеш ли морати платити царину?
Нема царине за вредност пошиљке до 20 евра, а поштарина би била 15-так евра.
Sačuvana
johanan
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Starost: 39

Windows XP
Browser:
Firefox 3.0.6

« Odgovor #32 Poslato: 05. Jun 2009, 18:21:43 »

Може ли одговор на пар питања за тоталног почетика:
- каки и чиме се мери ниво шећера у чистој комии од воћа, да ли се то ради помоћу Екселовог широметра?
- има ли неки временски период који мора да протекне између убацивања езима за разградњу пектина и убацивања квасца?
- да ли је довољно у току ферментације од 20 дана само 5-6 пута (свака 3-4 дана) промешати комину и потопити густу масу?
- да ли у току смиривања комплетне масе (после ферментације) исту треба затворити да више не ради?
Sačuvana

Јоханан
DarkoK
Zaslužni član

Ugled člana: 4
Van mreže Van mreže

Starost: 35

Windows XP
Browser:
Microsoft Internet Explorer 6.0

« Odgovor #33 Poslato: 28. Jul 2009, 10:51:53 »

E da se i ja malo pohvalim. Juče sam ispekao tri kazana kajsijevače. Od 250 kg očišćene kajsije ispalo 20l rakije jačine od 48%. S obyirom da sam prvi put proiyveo rakiju nisam smeo da idem na veće količine. Sledeće godine ću ići na malo veću količinu.
Sačuvana

“U vodi ćeš videti svoje lice a u vinu vidiš izraz svoje duše.”
pop
Prolaznik
*

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Firefox 3.0.13

« Odgovor #34 Poslato: 08. Avgust 2009, 21:37:12 »

Procitao sam par knjiga, koliko sam nasao,a i precesljao forume, i shvatio da se i nauka ne slaze bas do detalja oko nekih stvari, ili da se u najmanju ruku postoje uspesni pojedinci koji rade neke stvari (oko pripreme komine i sl.) drugacije a opet su uspesni.

Ono sto mene trenutno zanima a i brine je kakvo ste iskustvo imali sa odlezavanjem kajsijevace.
Naime, usluzno su mi ispekli 800kg kajsije i dobio sam oko 11l rakije na 100kg voca koje je bilo odlicno, zrelo i aromaticno.
Sada me brine odlezavanje jer sam u jednoj knjizi video da treba ostaviti u sudu prostor za vazduh od 10% u drugoj knjizi da treba da je 25% i blago otvoren (inace imam jedan od inoxa i jedan od polipropilena koji bi trebao da je kiselo otporan i po Haccapu odgovarajuci) 

Sada kad podignem poklopac imam neki kondenz po njemu koji nije cista voda, a rakija koja je u startu bila vrlo aromaticna, sada mirise malo vise na alkohol nego na kajsiju. Da li je to posledica sazrevanja tj. da li mislite da ce biti bolje ili je aroma "izvetrila"?

Hvala na odgovoru unapred
Sačuvana
peca50
Urednik

Ugled člana: 280
Van mreže Van mreže

Starost: 63

Windows XP
Browser:
Firefox 3.0.13

« Odgovor #35 Poslato: 09. Avgust 2009, 16:08:37 »

Hajde prvo oko neslaganja nauke i prakse. Kada se deca vaspitavaju postoje neka okvirna načela kojih se treba pridžavati, i što je uredu, ali se pokazalo tačnim da nepostoji kliše istovetan za svu decu, a ujedno i uspešan. Hteo sam da kažem da osnovna upustva, a ujedno i obavezna pri proizvodnji alkoholnih pića su nezaobilazna i obevezna, ako hoćemo da dobijemo alkoholni proizvod. To znači da moramo imati sirovinu za proizvodnju, koja treba da sadrži šećer, taj šećer mora da prođe proces alkoholne fermentacije, a zatim se ide na destilaciju da bi se dobio destilat. Znači bez toga nema alkoholnog proizvoda. Poizvođač alkoholnih pića treba da se pri proizvodnji prilagođava postojećim uslovima koristeći pritom naučna i praktična saznanja. Uspešnost dobijenog proizvoda zavisi baš od tog istog proizvođača, odnosno od onoga što primenjuje pri proizvodnji koristeći naučna i praktična saznanja, adaptirajući se na postojeće uslove.

Odležavanje voćnih rakija je normalni postupak zrenja novodobijenog proizvoda, da bi posle izvesnog vremena, taj isti proizvod bio lepši, ukusniji, puniji, aromatičniji za upotrebu. Šta uraditi sa novom kajsijevačom? Pa napuniti sud skoro do vrha (ako ima dovoljno rakije), ostaviti da stoji tridesetak dana, posle toga pretočiti u prihvatni sud sa pažnjom da se fini talog na dnu suda neprebaci u prihvatni sud. Ono malo rakije i finog taloga sipati u neku bocu, ili balončić, sud oprati, ostaviti da se osuši i ponovo vratiti rakiju iz prihvatnog suda u posudu u kojoj je i bila, i zatvoriti. Već posle tog pretakanja i odležavanja, osetiće se koliko je bolji isti proizvod, nego neposredno posle destilacije. Svako dalje odležavanje će samo istaknuti ukupnu lepotu dobijenog proizvoda.

Kondenzat na poklopcu, je rezultat hlađenja rakije, a ujedno i ostatka estara i viših alkohola koji se nisu isparili pri destilisanju. Prvi udar mirisa na alkohol je normalan jer je i alkohol isparljiv pa se koncentrisao u otpražnjenom prostoru, ali je zato sam proizvod sve bolji. Proverite i uveritćete se da je tako.
Sačuvana

Sve sto trazim od vina je da uzivam u njemu!
Hemingvej
goranrodic
Prolaznik
*

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Microsoft Internet Explorer 6.0

« Odgovor #36 Poslato: 27. Oktobar 2009, 01:01:20 »

Imam jedno pitanjce.Malko mi se rakija od kajsije oseca na kiselkasto pa me zanima kako da je ispravim.tj kako da ubijem kiselinu u njoj. Huh?
Sačuvana
peca50
Urednik

Ugled člana: 280
Van mreže Van mreže

Starost: 63

Windows XP
Browser:
Firefox 3.0.14

« Odgovor #37 Poslato: 27. Oktobar 2009, 01:59:00 »

Sipaj je preko opranog i prosušenog drvenog uglja.
Sačuvana

Sve sto trazim od vina je da uzivam u njemu!
Hemingvej
svetlo56
Prolaznik
*

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Opera 9.80

« Odgovor #38 Poslato: 28. Oktobar 2009, 07:49:23 »

Interesuje me savet kako da pravim kajsijevacu - ja sam u USA i oni koji su u USA znaju kakvo je USA voce, a oni koji nisu odgovor je grozno. Ni govora o iole dobroj kajsiji za rakiju, pogotovu ne na severu oko Cikaga. Natrcao sam u jednoj radnji za vinare amatere na konzerve sa koncentrisanim sirupom ili kako se zove, of kajsije. Ne sumnjam da je dobar kvalitet, dolazi iz Kalifornije. Recimo ima 40% secera. Sta sada? Da li neko ima znanja/iskustva sa pravljenjem rakije od koncentrisanog vocnog soka?
Sačuvana
sale
Urednik

Van mreže Van mreže

Starost: 36

Windows XP
Browser:
Firefox 3.0.14

« Odgovor #39 Poslato: 28. Oktobar 2009, 07:54:09 »

Taj sok je verovatno pasterizovan,morala bi se koristiti neka mala kolicina voca kao starter za vrenje ili dodavanje kvasaca.Trebalo bi se razblaziti vodom,otprilike pola-pola.
Sačuvana
dioda
Administrator

Van mreže Van mreže

Starost: 34

Windows XP
Browser:
Firefox 3.5.3

« Odgovor #40 Poslato: 28. Oktobar 2009, 11:05:06 »

Razblazi vodom na 15-20% secera i kao sto je sale rekao obavezno dodaj selekcionisane kvasce koje ces prethodno umnoziti u manoj kolicini razblazenog soka...
Ti sokovi se uparavaju a to znaci da je u tom procesu izgubljeno dosta aromaticnih materija, pokusaj pa javi sta si dobio Wink
Sačuvana
PAPRAMORGO
Prolaznik
*

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Firefox 3.5.5

« Odgovor #41 Poslato: 12. Novembar 2009, 14:02:10 »

Interesuje me savet kako da pravim kajsijevacu - ja sam u USA i oni koji su u USA znaju kakvo je USA voce, a oni koji nisu odgovor je grozno. Ni govora o iole dobroj kajsiji za rakiju, pogotovu ne na severu oko Cikaga. Natrcao sam u jednoj radnji za vinare amatere na konzerve sa koncentrisanim sirupom ili kako se zove, of kajsije. Ne sumnjam da je dobar kvalitet, dolazi iz Kalifornije. Recimo ima 40% secera. Sta sada? Da li neko ima znanja/iskustva sa pravljenjem rakije od koncentrisanog vocnog soka?
PA PRVO DA vAS SVE POZDRAVIM U IME DOBRE KAJSIJEVAČE,

ČITAM I UPIJAM SVE ŠTO PIŠETE,I JA SADA SAVLADAVAM TEHNIKE PEČENJA RAKIJE , NO ipak imam i neko skromno amatersko iskustvo pa par reči o mom iskustvu.
Ja ne koristim nikakve dodatke , kvasce ,enzime , isključivo koristim ZRELO , zdravo voće koje očistimo od koštica ( količina od cca 1500 kg ) i obavezno treba biti oprano od eventualne prvljavštine , voće(kajsiju) stavim u burad,nalijem mlaku vodu u koju razblažim med i kreće fermentacija , narednih dana intenzivno mesamo 8-9 puta na dan i mešalicom izgnječimo kajsiju, nakon previranja komine , mi kažemo tropa idemo u kazan i pravimo votku koja curi dok gori, zatim idemo na prepek , prvenac odvajamo cca 1 lit na kazanu od 160 lit i pod tankim curenjem pečemo dok rakija ne padne na 15 gradi,tu odvajamo i takva rakija nama NIKADA nije kisela i ima fantastičnu aromu.
Sačuvana
PAPRAMORGO
Prolaznik
*

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Firefox 3.5.5

« Odgovor #42 Poslato: 12. Novembar 2009, 14:07:24 »

Dali je ta konzervirana kajsija pogodna za trop ? ja bih radije uzeo kajsiju koja je što čova kaze bljak i dodao joj meda i napravio prirodnu stvar jer ovo iz konzerve ima već neke konzervanse i ...
Sačuvana
pop
Prolaznik
*

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Firefox 3.5.5

« Odgovor #43 Poslato: 21. Novembar 2009, 11:57:43 »

Ova tema je malo sarolika a u njoj se pominje ziva soda za ispiranje kazana, a posto mi se sad ukazala potreba da jedan kazan koji je stajao 3 godine moram ocistiti, rekoh da pitam gde se moze kupiti "ziva" soda.
Takodje me zanima gde se mogu nabaviti ostale hemikalije za testiranje rakije koje je npr. prof Jovic naveo u svojoj knjizi
Sačuvana
mitrodus
Prolaznik
*

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Microsoft Internet Explorer 7.0

« Odgovor #44 Poslato: 29. Novembar 2009, 20:26:57 »

Sobzirom da uvek slusam i primam kznanju ono sto drugi pisu a ja neznam ili ne razumem hteo bih da bilo koga upitam sta je istvari PATOKA
Sačuvana
Stranice: 1 2 [3] 4 5 ... 13   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

UseBB Port by Gaia Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2007, Simple Machines | Srpski prevod: Jovan Turanjanin

Prijatelji Foruma
rscaffe.com | rakijaizkrnjeva.org | vivis.org.rs

Stranica je napravljena za 0.039 sekundi sa 21 upita.