24. Novembar 2014, 08:19:48 *
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Stranice: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 15   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Kajsijevača ili rakija od kajsije!  (Pročitano 45197 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
bistrica
Urednik

Ugled člana: 246
Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Firefox 3.6.8

« Odgovor #60 Poslato: 24. Jul 2010, 00:58:41 »

Za kajsiju je ovo normalna količina šećera i ona u tom pogledu nimalo ne zaostaje za šljivom, uostalom spadaju u isti rod biljaka. A jedan od glavnih uzroka dobivanja manje količine rakije leži u neadekvatnom vrenju, prije svega uzrokovanom visokim temperaturama u periodu kada dospijeva za stavljanje na vrenje.      
Sačuvana

Znanje se množi dijeljenjem.
Hiljadu puta se pokaješ za ono što kažeš, rijetko za ono što prećutiš, znao sam za tu mudrost kad mi nije bila potrebna.
Milan73
Punopravni član

Ugled člana: 4
Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac
Starost: 41

samo polako

Windows NT 6.1
Browser:
Firefox 3.5.11

« Odgovor #61 Poslato: 27. Jul 2010, 19:37:32 »

čitam i neverujem...
ljudi..ŠTA PRIČATE, DA LI JE IKO OD VAS IKADA RADIO "KAJISJU". (alambik, Bistrice???)
šta lažete čoveka???
Došljak, vidi Kiza je u pravu i to uzmi u matematiku. litar rakije se dobije od 8-12kg kajsija, ove godine pre 12, jer joj je slast, prosek 7,9 (7,4-8,5) ali većinom niži nego višlji, godina je takva.
Kajisija je jedino poznata po tome što brzo izradi i jako brzo oksiduje i prelazi u kiselinu. to što si dopunjavao kacu, Bože moj, nije idealno ali..šta da radiš. a to što si je ostavio 20-30 dana, baci je nemoj trošiti pare na kazan...tu rakije više nemaš.
ove godine svima je izradila za 4-6 dana a nama u kontrolisanim uslovima za 8. od 200kg koma treba dadobiješ 15-18 litara i na svakih 12 sati gubiš po litar sa tim da se ovo povećava za oko 40% na 24h, pa ti računaj, normalno računaj i da na svaku kilu šećera dobiješ još po 1.5 (grubo) litara etanola-pa sad koliko si dodao??

a Vi, teoretičari....kako Vas nije sramota, pravite one agave i kivije, dinje i mušmule, manite se kajsije, barem to znamo i mi obični smrtnici koji nemamo knjige ali napravimo neke hiljade litara kajsije koju eto prodajemo i od toga živimo.

a i ti pobratime Peco me IZNENAĐUJEŠ PONEKAD. GDE NAĐE 20 DANA?

Sačuvana
bistrica
Urednik

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Firefox 3.6.8

« Odgovor #62 Poslato: 27. Jul 2010, 20:36:57 »

Evo ga još jedan danas, jest me je krenulo. Daj da ne pričamo gluposti kojih si i sam svjestan, ako je u ovako lošoj godini, u tvom voćnjaku, kajsija imala 8,5% šećera onda je normalno i prirodno da u boljem voćnjaku ima oko 10%, a prava istina je da se to u višegodišnjem prosjeku kreče od 10 do 12%. Pazi čovječe na ovom forumu su pored rakijaša i vinari, koji jako dobro znaju šta je fermentacija i koliko ona traje. Nemoj nas brukati, mislim na nas rakijaše. Ovo 4 do 6 dana, u kontrolisanim uslovima 8, stvarno nije vrijedno komentara, jedino može uslijediti pitanje na kojoj to neprimjerenoj temperaturi radiš fermentaciju. Sad me ne čudi što si za tu kajsiju u Novom Sadu dobio ispod 16 poena i brončanu medalju, bar si takvu ocjenu sam objavio na forumu. Ono teoretičar, agave i kivi su jedini prividi argumenata koji ti ostaju, pa ču te pustiti da živiš u zabludi.      
Sačuvana

Hiljadu puta se pokaješ za ono što kažeš, rijetko za ono što prećutiš, znao sam za tu mudrost kad mi nije bila potrebna.
KizaHood
Punopravni član

Ugled člana: 3
Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Firefox 3.6.8

« Odgovor #63 Poslato: 27. Jul 2010, 20:42:22 »

...normalno računaj i da na svaku kilu šećera dobiješ još po 1.5 (grubo) litara etanola-pa sad koliko si dodao??

Mhmm, aj' se preracunaj ponovo... U praksi se od kilo secera dobije malcice iznad 0,5 litara etanola. Kilo secera = litar rakije.
Sačuvana
bistrica
Urednik

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Firefox 3.6.8

« Odgovor #64 Poslato: 27. Jul 2010, 20:56:12 »

Dobro to za etanol čovjek ne zna on radi kajsijevaču, nego ovo mi je zanimljivo i nije mi jasno kako se to sad nešto po litra rakije izgubi, a ima i neka satnica. Kako tu litru nađeš kasnije.
Citat
i na svakih 12 sati gubiš po litar sa tim da se ovo povećava za oko 40% na 24h

Sačuvana

dosljak
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Starost: 36

Windows XP
Browser:
Opera 9.80

« Odgovor #65 Poslato: 27. Jul 2010, 23:19:27 »

Prekjuce sam ispekao to bure kajsije.Bilo je oko 150kg kajsija.U kom sam razmutio 7kg secera u 36l vode.Vrenje je trajalo 10-11 dana na temp. od 18-20c najvise,u zatvorenom podrumu.Kazan je prohromski od 270l i kad sam nasuo kom,dodao sam jos 3 kante vode(12l jedna).8 litara patoke od onih 60tak kg kajsija(onaj zalosni prvi kazan od pre 10tak dana:'( )sto je iscurilo,proseka 30 stepeni sam dodao u prepek sa jos oko 40-50l vodePrva kap je krenula sa 68 stepeni i odvojio sam pola litre prvenca.Skupljao sam je do 42 stepena i tu sam prekinuo i hvat'o patoku.Dobio sam 12 litara rakije proseka 49stepeni. Cool
 Posto je rakija tekla lepo-hladna,a pekao sam predvece i bilo je bas sveze napolju,da li ce ipak pasti koji stepen ili mozda i nece?
 Inace je radza,kad sam joj uhvatio "srce srca",a to je bilo na 45,bila tako pitka da sam povilenio Tongue.
Sačuvana

ko ljudima sve veruje,prolazi rdjavo;ko nista ne veruje,jos gore.
sapy
Mlađi član
**

Ugled člana: 1
Van mreže Van mreže

Starost: 49

Windows XP
Browser:
Microsoft Internet Explorer 8.0

« Odgovor #66 Poslato: 27. Jul 2010, 23:31:12 »

imaš mjerač jakosti sa temperaturom i odmah vidiš u tablici
Sačuvana
rakovac
Prolaznik
*

Ugled člana: 0
Van mreže Van mreže

Starost: 62

Windows XP
Browser:
Safari

« Odgovor #67 Poslato: 28. Jul 2010, 22:34:29 »

Posedujem Desov kotao prekretač od 80l, nema mešalicu nego duplo perforirano dno koje se vadi. Kajsije sam skupljao sa zemlje, odstranjivao trulež i koštice, kada sam sakupio puno bure oko 80l, stavio sam 4kg šećera koji sam razmutio u 4l mlake vode, i usuo u kajsije, mešao sa svaki dan, uz kontrolu širometrom , proceđenog soka. kada je  širometar pokazao nulu, usuo sam u kazan vde do duplog dna i ulio šire četri prsta do vrha kotla. potpalio kotao i lozio sa grančicama od proljetnog obrezivanja voća, otprilike šaku, sačekao da izgori i onda ponovo ložio. Nakon sat i po poklopac kotla počeo se izdizati i počelo je izbacivati sadržaj, po vodenom zaptivaču. Rakija je krenula, smrdila je na izgoreno, ugasio sam vatru, rastavio kapu, izlio sadržaj, skinuo duplo dno, sadržaj je prigorio u debljini 5mm za dno. To sam ostrugao žicom za sudje i imam jos oko 100l za peci, pa bi molio ako mi neko može objasniti kako da to uradim a da ne prigori za dno? Sada dolazi šljive, da li to sve vredi i za njih? Napominjem da sam totalni amater, da imam 4 stabla kajsija i 4 šljiva i 5 jabuka raznih vrsta. Unapred se zahvaljujem na odgovoru.  Cry
Sačuvana
peca50
Urednik

Ugled člana: 284
Van mreže Van mreže

Starost: 64

Windows XP
Browser:
Firefox 3.6.8

« Odgovor #68 Poslato: 29. Jul 2010, 14:29:35 »

Dva momenta su ti pomogla da napraviš štetu.
-Prvi je: počeo si destilaciju odmah nakon zvršene fermentacije gde je ostala velika količina CO2. Način eliminacije ovog problema je sledeći: prevrelu masu pretumbati 3-4 puta iz jednog u drugi sud sa izdizanjem kofe pri tumbanju, gde bi se tom prilikom oslobodio CO2 i nebi pravio penu u kazanu.

-Drugi: a koji se odnosi na zgorevanje je taj što si pekao sa tihom vatrom i sa prekidima u loženju gde se gusta masa taložola na dno zagrejaniog kazana, lepila i kada si pojačavao vatru dolazi do zagorevanja i povećavanja debljine zagorelog sloja.

Kako si ukupno trebao da uradiš i ubuduće kako raditi: Ako hoćeš odmah po završenoj fermentaciji da radiš destilaciju-pečenje, onda prvo iztumabaj masu za pečenje(kao što sam objasnio), potom sipaj masu za pečenje u kazan i to 2/3 zapremine kazana, pa onda kazan dolij sa vodom da bi razredio ukupnu gustinu mase. Loženjem izforsiraj da kazan brzo krene, u granicama mogućnosti, pa kad lepo poteče rakija,  onda malo smanji intezitet loženja ali ne mnogo, parametar ti je da je mlaz rakije na luli malo tanji od dva satavljena palidrvceta šibice, vatru održavaj istim intezitetom dok ima alkohola u kljuku, što ćeš ustanoviti alkoholometrom  na izlazu iz tabrke-kondenzatora. I da ponovim: nemoj da prekidaš loženje dok ima alkohola, opet će zagoreti. Sa mekom rakijom uradi po tvom nahođenju prepek, ako znaš, ako neznaš, ovde pročitaj lepo je napisano.

I da nezaboravim obavezno kazan iskuvaj sa bikarboa-sodom posle zagorevanja, da bi odstranio miris.
Sačuvana

Sve sto trazim od vina je da uzivam u njemu!
Hemingvej
rakovac
Prolaznik
*

Ugled člana: 0
Van mreže Van mreže

Starost: 62

Windows XP
Browser:
Safari

« Odgovor #69 Poslato: 29. Jul 2010, 16:51:44 »

Hvala mnogo ste mi pomogli dali postoji drugi način kada širometar pokaže 0 možda da bi imala miris kada ispečem mirisa kajsija nigde ili malo hvala prepek tražim ali neznam nači izvinjavam se nisam baš za kompjutere učim pod stare dane u mđuvremenu sam našao prepek piše od prve rakije do 0 naliješ u kajsije koje sledece pečeš valjda je tako
« Poslednja izmena: 29. Jul 2010, 18:19:13 Autor rakovac » Sačuvana
Milan73
Punopravni član

Ugled člana: 4
Van mreže Van mreže

samo polako

Windows NT 6.1
Browser:
Firefox 3.5.11

« Odgovor #70 Poslato: 30. Jul 2010, 10:07:19 »

ovo je samo za bistricu.

ja nemam, komenatr Vaš iživljavanje po forumu, ali stvarno nemam.

1. Znate da sam vinar a ne rakijaš.
2. Nije to "bronca" nego srebro a na www.sajam.net možete videti i ostale medelje koje je HUBERT1924, mogu dodati u Gyulu, Temerin i Komarno gde je ta "odvratna" kasjija dobija zlato i još 2 zlata , dva srebra i bronxza.
konačno, sve to nema veze...postoje forumaši koji dolaze na okupljanja i probaju je, pa daju komentar...
i konačno, ja je više nemam, sa cenom od 13 EUR za 0,7, mi smo skoro sve prodali a te nikakve smo napravili skoro 700 litara, ove godine, dok ovo pišem curi kajsija. i biće je 1400 litara ili nešto više. i to sve u istom kvalitetu, nemamo klase.....e to kada napraviš 1400 a d ime jedan "solidan" kvalitet, ne VRH ali DOBAR.
stalno to pričam, i više puta sam rekao da moj kum, kada napravi kajsiju, svi LUDIMOooo, jako, jako mu je dobra, ali bude 12-15 litara..to možeš birati, i kao pažljivo raditi. a pogledaj na facebook-u HUBERT1924 filmove kako mi radimo, e sada, svo to brdo kajsije je 4 tone...zamisli 15.
i ako ja kažem da je fermentacija na 20oC komine - 8 do 9 dana, ja to govorim iz iskustva, nemoguće, šta joj radite da traje 15.
Šećer nije tajna, mora da se doda sa kvascima i enzimima.
E sad, Peca, Darko, Jagnjilac, dioda pa sada i mi organizujemo skupove nas forumaša. i to upravo iz razloga da se pohvalimo, iskritikujemo ili prosto posavetujemo, pa Vi dođite i donesite tu Vašu kajsiju što fermentiše 20 dana....nemoramo ništa da pričamo. samo će se kasti
Sačuvana
sale
Urednik

Ugled člana: 51
Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Microsoft Internet Explorer 7.0

« Odgovor #71 Poslato: 30. Jul 2010, 11:49:39 »

Svaka cast za kajsiju,stvarno je vrh.Ali mnogo mi se svidela i jabuka koju smo pili u Jagnjilu.
Sačuvana
bistrica
Urednik

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Firefox 3.6.8

« Odgovor #72 Poslato: 30. Jul 2010, 15:20:00 »

Izgleda da spuštamo loptu na zemlju, što je pohvalno, i nema razloga da bude drugačije.
Citat
ovo je samo za bistricu. ja nemam, komenatr Vaš iživljavanje po forumu, ali stvarno nemam.
Sve što pišem na forumu nije nikakvo iživljavanje nego naprosto iznošenje mišljenja i stavova. Ponekad je to i malo žešće, ali samo u situacijama kada me se „počasti“ sa nečim što je krajnje neprimjereno i neutemeljeno. Tako nešto si i ti uradio u ovim citatima:
Citat
čitam i neverujem...ljudi..ŠTA PRIČATE, DA LI JE IKO OD VAS IKADA RADIO "KAJISJU". (alambik, Bistrice???)
Citat
šta lažete čoveka??
Citat
a Vi, teoretičari....kako Vas nije sramota
Citat
pravite one agave i kivije, dinje i mušmule, manite se kajsije
Na takve stvari reagujem istom mjerom.
Citat
Evo ga još jedan danas, jest me je krenulo. Daj da ne pričamo gluposti kojih si i sam svjestan...
Citat
Nemoj nas brukati, mislim na nas rakijaše.
Citat
Sad me ne čudi što si za tu kajsiju u Novom Sadu dobio ispod 16 poena i brončanu medalju, bar si takvu ocjenu sam objavio na forumu.
Kada se ovo dvoje uporedi, onda se vidi da ta mjera nije čak ni ista nego puno blaža, i nikako se ne može nazvati iživljavanjem.
Citat
2. Nije to "bronca" nego srebro a na www.sajam.net možete videti i ostale medelje ...
Znam da je srebro, znao sam i dok sam čitao ovaj tvoj post napisan prije objavljivanja zvaničnih  rezultata na sajtu sajma, zato mi je i zapalo za oko da si na forumu napisao bronza. I to nema veze ni sa čim, osim sa istom mjerom, a u stvari kažem da si i sa njom mogao postići rezultat kao i sa ostalim rakijama zbog kojih si i dobio pehar za asortiman i kvalitet, i na tom kao i na pojedinačnim rezultatima vam obojici iskreno čestitam.
Citat
i ako ja kažem da je fermentacija na 20oC komine - 8 do 9 dana, ja to govorim iz iskustva, nemoguće, šta joj radite da traje 15.
U drugačijim okolnostima, kao što su na primjer ove sada a ne one u kojima uzvraćam na uvredu, pišem o važnosti temperature i načinima kako se to može postići sa kajsijom. Sve se može uraditi sa par jednostavnih poteza u kojima se mora biti krajnje disciplinovan. Normalno da ne želim pričati o finesama, preciznim metodama i načinima na koji to ja radim.
Na forumu naprosto napišem kako su kod kajsije, zbog visokih temperatura, aktivnosti mikroorganizama i enzima, jako bitni momenti:  
odabir doba dana u kojem se vrši berba;
način transporta od voćnjaka do prostorije za preradu;
temperatura te prihvatne prostorije;
način i brzina obavljanja tretmana kajsije prije same fermentacije,
temperatura same prostorije, kao i veličina posude za fermentaciju gdje temperatura odstupa i za više od 10 stepeni u odnosu na prostoriju;
uticaj eventualnog miješanja komine i prisustva kiseonika iz vazduha na brzinu vrenja...

Nakon ovakvih postova često dobijem epitet teoretičara. Ne znam da li bih ga dobio da sam još dodao kako sve gore navedeno striktno poštujem u praksi. Kako sam to počeo raditi kada sam primijetio da mi je u prostoriji u kojoj je bila relativno dobra temperatura u roku od par sati počela izlaziti komina, ne pjena, iz kace koja je bila napunjena sa manje od 80% zapremine i da sam tada izmjerio temperaturu i očitao blizu 40 stepeni. Nije ni čudo kada sam kajsije brao u možda najtoplijem danu te godine, sakupljao ih u plastične vreće koje su stajale na suncu dok nisam završio cjelokupan posao i krenuo kući. Kad sam to nakon malo dužeg  odmora istovario iz prikolice i krenuo da ih „pasiram“, u vrećama ne samo da je bilo šire nego se ona „lijepo“ i „pjenila“. Vrenje je trajalo samo nekoliko dana, a ja poslije destilacije nisam bio zadovoljan ni kvalitetom ni količinom dobivene rakije. Nakon par godina lutanja sam krenuo da radim drugačije...
Sačuvana

dosljak
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Opera 9.80

« Odgovor #73 Poslato: 07. Avgust 2010, 13:42:04 »

alo ljudi cemu to prepucavanje,umarate nas,saljite privatne poruke i ne kvarite ovaj ZLATNI sajt.Nadjite se pa sedite uz casicu i popricajte ko ljudi.Nemojte da ste tako gordi,greh je  Angry
Sačuvana

ko ljudima sve veruje,prolazi rdjavo;ko nista ne veruje,jos gore.
bistrica
Urednik

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Firefox 3.6.8

« Odgovor #74 Poslato: 07. Avgust 2010, 22:04:50 »

Definitivno si u pravu i ovo je posljednji post koji sam napisao na ovom forumu, bez ikakve patetike nego naprosto iz razloga da nikoga više ne umaram. Bila mi je čast i zadovoljstvo komunicirati sa svima, bez izuzetka.
« Poslednja izmena: 07. Avgust 2010, 22:25:11 Autor bistrica » Sačuvana

Stranice: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 15   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

UseBB Port by Gaia Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2007, Simple Machines | Srpski prevod: Jovan Turanjanin

Prijatelji Foruma
rscaffe.com | rakijaizkrnjeva.org | vivis.org.rs

Stranica je napravljena za 0.058 sekundi sa 22 upita.