22. Februar 2019, 00:48:53 *
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Stranice: 1 [2] 3   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Maratonsko starenje rakije  (Pročitano 34141 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
sapy
Stariji član

Van mreže Van mreže

Starost: 53

Windows XP
Browser:
Microsoft Internet Explorer 6.0

« Odgovor #15 Poslato: 10. Januar 2010, 13:31:43 »

U buretu ostane od 12-17litara rakije za koju kaze da je fenomenalna

sa ovim se nikako ne slažem,ja sam tako stavio rakiju za sina i nakon 20 g,dobio sam rakiju punu tanina iz hrastovog bureta koje nije bilo novo Angry
Sačuvana
Dux
Zaslužni član

Van mreže Van mreže

Starost: 57

Windows XP
Browser:
Opera 9.51

« Odgovor #16 Poslato: 10. Januar 2010, 14:13:38 »

Ne znam, ostaje mi samo da mu verujem na rec dok ne probam.
Sačuvana
sapy
Stariji član

Van mreže Van mreže

Starost: 53

Windows XP
Browser:
Microsoft Internet Explorer 6.0

« Odgovor #17 Poslato: 10. Januar 2010, 14:51:55 »

mislim da je  max 5g držanja u buretu a nakon toga tamno staklo
Sačuvana
Sicko
Stariji član

Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac
Starost: 34

Windows XP
Browser:
Firefox 3.5.7

« Odgovor #18 Poslato: 10. Januar 2010, 15:39:46 »

Jel to hocete da kazete da sam ostao bez rakije koju je zakopao moj pradeda  Huh? ?
Nista od moje zenidbe  Laugh.

Ne zamerite na maloj sali....
Sačuvana

Ljubitelj dobre kapljice :-)
alambik
Zlatni član

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Microsoft Internet Explorer 8.0

« Odgovor #19 Poslato: 11. Januar 2010, 10:25:13 »

Vidite, vi kazete da on bure voskira da ne bi istrulo. Zato mu i ispari manje nego sto bi se ocekivalo. Ali to i znaci da su mu duge vise zatvorene nego kod nevosliranog bureta. Ovo znaci da zrenje pod ovim sulovima ima vise karakteristike zrenja u staklu, ili inoks sudovima nego kad je bure nevoskirano.
Sačuvana
Dux
Zaslužni član

Van mreže Van mreže

Starost: 57

Windows XP
Browser:
Opera 9.51

« Odgovor #20 Poslato: 11. Januar 2010, 14:04:48 »

Verovatno. I ja sma ga pitao da li bi mogla da se stavi rakija u stakleni balon pa da se zakopa, ali mi je rekao da to nije to, tj. da ne daje isti kvalitet kao u buretu, ali da je na neki nacin zbog manjka vazduha sve promenjeno.
Sačuvana
shuca
Zaslužni član

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:

« Odgovor #21 Poslato: 12. Januar 2010, 17:38:43 »

ovo je tema u kojoj mogu samo da se evociraju uspomene.pa ja stvarno ne mogu da zamislim da bi neko danas zakopavao rakiju osim nekih experimenata ili znatizelje.ljudi jesu stvarno zakopavali rakiju ali postoji bar 10 razloga zasto su to radili.prvi i najvazniji razlog je skrivanje rakije kako od kojekakvih nameta ,pa kojekakvih vojski koje su prolazile i cistile sve zivo pa do posleratnih udbasa koji su takodje praznili sela u ime naroda.sta mislite sta bi se desilo da je to sve stajalo poslagano u podrumu pod konac , pa ne bi ni burad ostala.drugi je razlog zakopavanja sto su krili sami od sebe posto se nekada zivelo u zajednici pa je uvek bilo i onih koji su u nedostatku rakije prali burad pa pili tu tecnost.inace je prosto ne verujem da bi to neko danas uradio posto vise nista nije kao pre pocevsi od vazduha vode i zemlje.u sta bi se to zakopalo kada se zna kako i koliko je zagadjena zemlja a zna se da rakija prima sve mirise , a da nepricamo o pesticidima i kojekakvim hemikalijama tipa motornog ulja ,nafte nitrata itd.ja licno mislim da bi to bio pun promasaj iz licnog primera sam bacio 30 litara rakije samo zato sto sam dok je rakija bila u buretu ofarbao obruce da mi bure bude lepse.kada sam posle nekog vremena probao tu rakiju bilo je kao da pijem uljani razredjivac,doduse tada nije bilo u upotrebi ovih boja koje se koriste u prehrani ali sam se naucio pameti.pa danas ni ves ne mozes da okacis da se susi sto zbog kiselih i prljavih kisa sto zbog cadji i smoga.ipak je podrum podrum.ja licno mislim da ce oni koji budu usli u ozbiljne poduhvate sto se tice vina i rakije imati ozbiljnih problema upravo zbog bombardovanja,jer su mnoga podrucja ozracena.pozzzzzzzz
Sačuvana

bog je stvorio vodu, a covek vino!
divlji pecarosh
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Windows Vista
Browser:
Firefox 3.5.7

« Odgovor #22 Poslato: 12. Januar 2010, 19:09:38 »

Zaista nemam iskustvo sa zakopanim buretom rakije ali logicki i teorijski gledano ovakav vid starenja rakije ne daje ni priblizne rezultate kao starenje rakije u buretu koje je u podrumu vlaznosti 75%!
Glavni razlog je taj sto iz takvog bureta ne mogu da se oslobode nepozeljne supstance i ne moze da udje kiseonik tj. dolazi do neravnoteze u starenju!

Svako dobro
Sačuvana
alambik
Zlatni član

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:

« Odgovor #23 Poslato: 12. Januar 2010, 19:57:06 »

Diviji pecarošu, nije zakopano bure hermetički odvojeno od kiseonika. kad bi pod zemljom vladala potpuna "nekisonička" atmosefera ne bi bilo podzemnih životinja, toliko važnih za pecanje (glista, mrmaka, rovaca, a i krtica, raznih podzemnih glodara, itd.)
Dakle, nedostatak kiseonika ispod zemlje mogao bi da oseti neki zakopan sisar koji treba još da diše (uh!strašna pomisao!) ali to je zato što sisar treba ogromne količine istog.
Sačuvana
divlji pecarosh
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Safari

« Odgovor #24 Poslato: 12. Januar 2010, 20:20:09 »

Slazem se ja da u zemlji ima zivota i da ne postoji odsustvo kiseonika(diplomirani sam ekolog) ali to ni priblizno nisu isti uslovi i kolicine kao u podrumu tj. dolazi do ne ravnoteze u procesu starenja! Da je ovo odlican nacin cuvanja mnogi se ne bi mucili i pravili podrume!

Svako dobro
Sačuvana
kicca
Zaslužni član

Van mreže Van mreže

Starost: 44

Windows XP
Browser:
Opera 9.61

« Odgovor #25 Poslato: 31. Januar 2010, 05:36:39 »

Iako nisam strucnjak za pecenje rakije ili bolje receno pojima nemam  dohfly/nazalost posto sam imao sve uslove /Ali nadoknadicu to posto mi se Instinkt probudio ali dakle ovako:

Kada sam se rodio 1974 moj deda je dotada korisceno bure(akov) napunio prepekom crvene ranke 65 stepeni je imao i izvoskirao bure.Bure je hrastovo duge su cepane/deljane/i podrum je relativno vlazan.Kada sam se ozenio 2002 godine otvorili smo ga i flasirali preostalih 28L rakije koju nismo gradirali ali mislim da je oko 45 stepeni provericu posto je ostalo jos 6L miris je predivan a kod ukusa je malo problematicno prisustvo hrasta tako da se u ustima oseti malo gorcine.
Esad bez obzira na Hemiju fiziku i sl. ovo je 100% tacno i provereno a rakija u principu moze i da se proba   
Sačuvana

Prvi izvozni posao Srbije u SAD bio je 1897. godine kada je prodato između 30.000 i 40.000 tona suve šljive. Taj novac je Srbiju tada izbavio iz krize!
davla74
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:

« Odgovor #26 Poslato: 18. Mart 2010, 09:07:22 »

Kupio sam novu burad od bagrema, po meni dve godine treba da odlezi u buradima a onda u balone i to se zapečati i čeka se svadba ili vojska, rodjenje itd. Mislim da tinin moze da naprvai haos u rakiji. Imao sam iskustva da rakije koje sam probao i bile su stare 20 godina i u buradima od duda ili hrasta da su bile crne i da se osecao gorak ukus od tinina. Mislim da je to predugačak period, stako je staklo.
Sačuvana
kicca
Zaslužni član

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Opera 9.61

« Odgovor #27 Poslato: 18. Mart 2010, 09:34:49 »

Mislim da je i dve godine za novu burad predug period ali u svakom slucaju ces je redovno kontrolisati pa ako treba  i ranije flesirati
Sačuvana

Prvi izvozni posao Srbije u SAD bio je 1897. godine kada je prodato između 30.000 i 40.000 tona suve šljive. Taj novac je Srbiju tada izbavio iz krize!
davla74
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:

« Odgovor #28 Poslato: 18. Mart 2010, 17:31:48 »

To da za novu burad, moja sad imaju 7 godina prve godine je bojilo katastrofa sada je vec mnogo bolje prava ona ŽUJKA! Tongue
Sačuvana
kicca
Zaslužni član

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Opera 9.61

« Odgovor #29 Poslato: 18. Mart 2010, 17:45:50 »

Kako mi sad da ti verujemo na rec Laugh
Samo svojim ustima i ocima ne verujem whistlefly
Sačuvana

Stranice: 1 [2] 3   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

UseBB Port by Gaia Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2007, Simple Machines | Srpski prevod: Jovan Turanjanin

Prijatelji Foruma
rscaffe.com | rakijaizkrnjeva.org | vivis.org.rs

Stranica je napravljena za 0.02 sekundi sa 21 upita.