16. Jul 2018, 06:54:50 *
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Stranice: 1 ... 5 [6] 7   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Tabarka, spirala ili cilindar?  (Pročitano 67801 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
dekara
Zaslužni član

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #75 Poslato: 02. Jun 2017, 17:21:21 »

Zapreminu tj visinu i sirinu tabarke cu uraditi tek kad vidim koje visine ce biti kondenzator ,uzecu plasticnu tabarku po meri.  Kazan ce biti na prikolici pa cu visine kapka i kondenzatora nastelovati podizanjem i spustanjem jednog ili drugog. Na starim kazanima od 200l  kondenzatori su precnika 30cm sa 90cm i odlicno hlade i pri brzoj destilaciji , te sam mislio da  kod ovog veceg samo produzim visinu sa 90 na 120 i mislim da bi to radilo posao. pozz
Sačuvana
bistrica
Administrator

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #76 Poslato: 02. Jun 2017, 19:26:51 »

Tako mi je još lakše da se ne zamaram svim drugim elementima.
Ne bi išao prečnik od 30 cm jer bi visina onda morala biti preko 195 cm, što je usput i nepotrebno.

Da bih ostao u okvirima koji su kako i sam kažeš jako dobri kod manjeg kazana morao bi ići na prečnik od minimalno 36 centimetara i opet bi ostao u donjoj zoni istih okvira sa visinom kondenzatora od 150 cm. Ipak je to više nego duplo veći kazan od onog koji imaš. Što tamo uradiš za 2,5 sati ovdje je to za sat vremena. Odnosno 2,5 puta je brža destilacija i 2,5 puta brži dotok isparenja iste temperature u kondenzator. Ne mora kondenzator u ovoj situaciji biti 2,5 puta veći ali mora 2 puta.
Sačuvana

Znanje se množi dijeljenjem.
U potragu za istinom se može krenuti samo onda kada se dovede u pitanje neko vjerovanje koga smo se do tada čvrsto držali.
dekara
Zaslužni član

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #77 Poslato: 02. Jun 2017, 23:49:19 »

ok hvala
Sačuvana
rukky
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Linux (Ubuntu)
Browser:
Firefox 53.0

« Odgovor #78 Poslato: 10. Oktobar 2017, 23:44:41 »

Nedavno sam kupio novi kazan od des- subotica 100 lit, hladionik 330 lit sa cilindričnim kondenzatorom zapremine 20 lit sa dvije cijevi.
Prije prvog pečenja napravio sam detaljno čišćenje cijelog uređaja sa kristalnom sodom i zaparavanjem sa praznim hladionikom.
Po završetku zaparavanja, primjetio sam da mi je na dnu cilindra ostalo cca 0,5- 1 litra kondenzirane vode koja nije izašla van kroz lulu.
E sad vas molim za pomoć pošto nemam iskustva s cilindričnim kondenzatorom.
1.Da li je to ispravno što na dnu cilindra ostane kondenzirana tekućina ( voda ili destilat) ?
2. Ako je,kakvu ona ima ulogu i da li ju trebam nekako maknuti nakon zaparavanja ili nakon prelaska sa jedne na drugu vrstu voćnog destilata ?
Sačuvana
bistrica
Administrator

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #79 Poslato: 10. Oktobar 2017, 23:57:14 »

Greška u konstrukciji. Moraš to popraviti.
Sačuvana

U potragu za istinom se može krenuti samo onda kada se dovede u pitanje neko vjerovanje koga smo se do tada čvrsto držali.
rukky
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Linux (Ubuntu)
Browser:
Firefox 53.0

« Odgovor #80 Poslato: 11. Oktobar 2017, 00:37:49 »

ok hvala
Sačuvana
rukky
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Linux (Ubuntu)
Browser:
Firefox 53.0

« Odgovor #81 Poslato: 13. Oktobar 2017, 23:17:46 »

Reklamirao sam grešku u konstrukciji proizvođaču  Des-subotica.
Odgovorili mi ovo:
 " Reklamacija neosnovana, jer prilikom svake destilacije,
u cilindru treba da ostane mala količina destilata-nečistoća.
Prilikom svakog pečenja potrebno je spojnu cev i cilindar isprati  čistom vodom."
Sačuvana
bistrica
Administrator

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #82 Poslato: 13. Oktobar 2017, 23:44:44 »

Da ali onda u cilindru ostane voda. U tome i jeste problem a ne u nečistoćama. Kondenzator je posuda koja ima ispust na dnu (lula na koju izlazi destilat) kojim se prazni sve što se u njemu nađe. Ne smije u njemu ništa da ostane.

Bili i ostali diletanti.
Sačuvana

rnovak
Stariji član

Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac

Windows NT 6.1
Browser:
Firefox 57.0

« Odgovor #83 Poslato: 21. Decembar 2017, 10:24:52 »

U videu koji je Jon postavio o Fr konjaku: https://www.youtube.com/watch?v=aKGTG7VtbY4 koriste spiralu kao hladionik.

Koji je razlog? Zašto ne cilindar... uz isti volumen nije li dodirna površina para s bakrom kod cilindra za trećinu veća?
Sačuvana
lovranski
Zaslužni član

Van mreže Van mreže

Linux
Browser:
Safari

« Odgovor #84 Poslato: 21. Decembar 2017, 11:13:49 »

Usteda na materjalu sa cilerom je veca ucinak isti.
Sačuvana
bistrica
Administrator

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #85 Poslato: 21. Decembar 2017, 19:03:01 »

Citat
U videu koji je Jon postavio... ...koriste spiralu kao hladionik.
Koji je razlog? Zašto ne cilindar... uz isti volumen nije li dodirna površina para s bakrom kod cilindra za trećinu veća??
U proizvodnji najkvalitetnijih rakija se u daleko najvećoj mjeri koriste dvije vrste kondenzatora. Spiralni (Grahamov) i cjevasti (Dejvisov) zbog svog velikog doprinosa kvalitetu i aromatskom profilu rakije, a iz istih razloga se na primjer nikada ne koristi neki poput Libigovog i sl.. Kod konjaka u najvećem broju slučajeva je to spiralni, dok je na primjer kod najkvalitetnijih vrsta viskija u pitanju manje dominantna razlika. Jedan od razloga je jaka veza sa tradicijom, što stvarnom zbog dokazanog uticaja kod destilacije vina, što zbog percepcije potrošača.

Ovdje ćemo o onom bitnijem razlogu za upotrebu jednog od ova dva kondenzatora kod svih vrsta rakije. Svaki od njih daje nešto drugačiji aromatski profil rakije, upravo zbog ovog što si rekao. Veća kontaktna površina bakra ne samo sa isparenjima nego i sa kondenzatom koji se iz temperaturne zone od nekih 80 stepeni slijeva prolazeći ka onoj hladnijoj na izlazu iz lule. Veća kontaktna površina znači i veću interakciju bakra i isparljivih hemijskih jedinjenja. Veća interakcija na ovoj poziciji je prvenstveno i veća eliminacija iz destilata jedinjenja koja su po svojoj prirodi teža i grublja na okusu i mirisu, a mogu i da maskiraju neke druge aromatske uticaje. Kod ova dva kondenzatora postoji razlika koja potiče i od onog drugog pravca katalitičkog svojstva bakra. Priča je to o uvećanju koncentracije već postojećih aromatskih jedinjenja pa i stvaranju potpuno novih koja nisu postojala prije destilacije.  

Kod konjaka malo i specifično zbog destilacije vina a inače dominira gotovo pa jedna filozofija aromatskog kvaliteta i jedna vrsta aromatskog profila, sa manje izraženim međusobnim razlikama. Priča je to o kvalitetu sa jako dugim dozrijevanjem, što rijetko ko može pratiti pa se tako ostvaruje pimat i debela distanca od svih drugih rakija na svjetskom tržištu . Njima, a pogotovo onim najjačim među njima, i nije toliko interesantan kvalitet rakija ispod 20-30 godina odležavanja u buretu. Nerijetko i do 50 godina. U takvim situacijama, uz maksimalno kvalitetne uslove odležavanja i praćenje odležavanja, teži i robusniji aromatski profil konjaka se ublaži, zaokruži, pa postane prefinjeniji, koji u konačnici može kao rezultat dati kompleksniji, odnosno viši nivo kvaliteta.
Sačuvana

lovranski
Zaslužni član

Van mreže Van mreže

Linux
Browser:
Safari

« Odgovor #86 Poslato: 21. Decembar 2017, 20:03:00 »

Evo sada znam da ucink nije isti.
Sačuvana
mouton
Neaktivni član
*

Van mreže Van mreže

Windows NT 10.0
Browser:
Mozilla compatible

« Odgovor #87 Poslato: 11. Januar 2018, 12:43:50 »

zanimaju me Vaši komentari za ovakav tip tabarke

https://www.google.hr/search?q=des+kazani&dcr=0&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwig7uTe6c_YAhVEvhQKHSMCDYoQ_AUICigB&biw=1280&bih=907#imgrc=lxOBx0xC3q6FOM:&spf=1515670804509
Sačuvana
mouton
Neaktivni član
*

Van mreže Van mreže

Windows NT 10.0
Browser:
Mozilla compatible

« Odgovor #88 Poslato: 11. Januar 2018, 12:44:29 »

puno je uži od onih klasičnih tabarki
Sačuvana
dekara
Zaslužni član

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #89 Poslato: 11. Januar 2018, 15:30:54 »

Taj uski tip se sastoji od prihvatnog dela gde se na donjoj ploci  nalazi ne znam tacno koliko cevi promera oko 8 ili 10mm koje idu ka luli. Znaci para ide kroz cevke sto je daleko manja povrsina nego kod cilindra. Kod ovog tipa hladnjaka voda mora stalno da cirkulise,u suprotnom se brzo zagreje i izlazi para. Pa kad uzmes vreme koje ti je potrebno da izcuri rakija opet potrosis isto vode kao sa klasicnom tabarkom, mozda i vise. Nista narocito, da ne spomenemo ako slucajno nestane vode u toku pecenja,sto mi se desavalo - pa sa klasikom izguram do kraja a sa ovim se snalaziiiiiii
Sačuvana
Stranice: 1 ... 5 [6] 7   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

UseBB Port by Gaia Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2007, Simple Machines | Srpski prevod: Jovan Turanjanin

Prijatelji Foruma
rscaffe.com | rakijaizkrnjeva.org | vivis.org.rs

Stranica je napravljena za 0.019 sekundi sa 22 upita.