21. Avgust 2014, 21:59:47 *
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Stranice: [1]   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Merni instrumenti-Refraktometar  (Pročitano 13158 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
žure
Mlađi član
**

Ugled člana: 0
Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac
Starost: 43

Windows Vista
Browser:
Opera 9.64

« Poslato: 18. Avgust 2009, 14:47:45 »

Danas mi je stigao refraktometar RHB-44S/ATC koji sam juče naručio od Pce-grupe iz Bačkog Petrovca,baš su poslovni svaka čast.
Cena refraktometra je 7382,00 dinara sa PDV-om.Plus troškovi City expresa 300,00 din. izađe sve ukupno 7582,00 dinara.
Merni raspon je sledeći:
0-44% Brix
0-190 Oe
0-38 KMW Babo

U paketu pored refraktometra se nalazi i jedna pipeta,mali šrafciger i uputstvo za upotrebu.

Uputstvo za upotrebu
1. korak
otvoriti prozirni poklopac i staviti 2-3 kapi destilisane vode na glavnu prizmu.Zatvoriti prozirni poklopac tako da se voda raširi preko čitave površine prizme bez mehurića ili suvih delova.omogućite testiranje uzorka na prizmi otprilike 30 sekundi pre nego pređete na drugi korak.(to omogućuje izjednačenje temperature uzorka i refraktometra s okolinom).

2. korak
Držati prozirni poklopac usmeren ka izvoru svetlosti i gledati u okular.videćete kružno polje s stupnjevima prema dole u centru možda ćete morati fokusirati okular da jasno vidite stupnjeve.Gornji deo mora biti plav,dok je donji deo beo.

3. korak
Koristeći destilisanu vodu ili otopinu za kalibraciju kao uzorak,gledati u okular i okretati vijak za kalibraciju lagano,sve dok se granice gornjeg plavog i donjeg belog polja ne susretnu tačno na nuli odnosno na početku skale.To je kraj baždarenja.Serija RHB-44S/ATC je opremljena sistemom automatske temperaturne kompenzacije.

Nadam se da će ovaj tekst pomoći većini potencijalnih kupaca u rešavanju dilema vezanih za refraktometar.
Sačuvana

In vino veritas - u vinu je istina
killroy
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Firefox 3.5.2

« Odgovor #1 Poslato: 20. Avgust 2009, 00:15:24 »

Ja sam na sajmu kupio digitalni refraktometar, japanske proizvodnje, koji pokazuje u Brix-u.
Ima li neko tabelu koja pokazuje koliko koja vocka ima brixa kada je u tehnoloskoj zrelosti?
Sačuvana
žure
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Starost: 43

Windows Vista
Browser:
Opera 9.64

« Odgovor #2 Poslato: 22. Avgust 2009, 20:06:13 »

Da li bi neko mogao odgovoriti kako i odakle uzimati uzorke refraktometrom tj. kako je najlakše i najpouzdanije utvrditi sadržaj šećera u grožđanom soku(zrelost grožđa).Jer se sadržaj šećera određuje iz svake bobice pojedinačno ili se može određivati i iz pomešanog uzorka sa nekoliko čokota.
Sačuvana

In vino veritas - u vinu je istina
bistrica
Urednik

Ugled člana: 11
Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Microsoft Internet Explorer 7.0

« Odgovor #3 Poslato: 22. Avgust 2009, 20:21:14 »

Da li bi neko mogao odgovoriti kako i odakle uzimati uzorke refraktometrom tj. kako je najlakše i najpouzdanije utvrditi sadržaj šećera u grožđanom soku(zrelost grožđa).Jer se sadržaj šećera određuje iz svake bobice pojedinačno ili se može određivati i iz pomešanog uzorka sa nekoliko čokota.

Pogledaj ovde:
http://www.vinogradarstvo.com/index.php?s=205
Sačuvana

Znanje se množi dijeljenjem.
Nemoj dozvoliti jeziku da grmi, ako ti znanje i snaga šapuću. Seneka
U potragu za istinom se može krenuti samo onda kada se dovede u pitanje neko vjerovanje koga smo se do tada čvrsto držali. Sokrat
Milan73
Punopravni član

Ugled člana: 4
Van mreže Van mreže

Starost: 40

samo polako

Windows Vista
Browser:
Firefox 3.0.17

« Odgovor #4 Poslato: 15. Februar 2010, 20:29:19 »

Pozdrav, i ako ova tema više nije jako aktuelna, odlučio sam da je kompletiram.
određivanje sadržaja suve materija (pa samim tim i šećera) u voću je solidno komplikovan proces i često ljudi prave greške. Brix% je orjentaciona metora i neće Vam mnogo značiti u recimo pripremu komine za rakiju. Suva materija varira i nepostoje tablice, znamo nešto iskustveno ali......kada znamo da je slast nekog voća, laboratorijski dokazana npr.14% a refraktomer pokaže 19% Brix-a (a ha.5% je suva materija) i onda tehnološki od prilike svaki puta skidamo tih 5%.
Kako uzeti sok. zato dobijate pipeticu...bilo šta da muljate, ostavite najbolje u menzuri da odstoji dok se neotaloži suva materija. videćete sloj koji je potonuo i sloj koji pliva, koji je gore. e ono u sredini je sok, nema greške, on ima najmanje suve materije i najtačnije će te uraditi ako izmerite njega.

Da li ATC (Automatic tempherature compensation)
kod digitalnih refraktomera (metara) to iam smisla, kod ručnih...ne.
ja sam probao i ovako i onako, dok vi sačekate da prizma razmeni temperaturu i pomeri skalu...a taj sistem brzo crkava i pravi veću grešku nego da ga nema. ja sam naučio od starih tehnologa da radim sa običnim, u priboru pored uređaja je uvek dest voda i kapnem pre merenja,kalibrišem skalu i radim, stepen dva gore dole, ne znači mnogo jer neznamo suvi ostatak.

sada je pitanje....Zašto onda merimo? Odlično pitanje
da bi eto koliko, toliko pratili proizvodne parametre za sezonu i eventualno korigovali, vršili selekciju dobavljača voća. 2009 viljamovka je imala užasan raspon od 14-22% Brixa što nama za proizvodnu rakije mnogo znači neka je to od 10-17% šećera to je suština prave proizvodnje.

Drugari ako nekom treba refraktometar (refraktomer) imam odličnu komunikaciju sa čovekom koji zastupa Italijane, Orma a cena je 55EUR za optički i 410EUR za digitalni takođe imam i svašta drugo što može zatrebati
Sačuvana
bane30
Punopravni član

Ugled člana: 9
Van mreže Van mreže

Starost: 38

Windows XP
Browser:
Microsoft Internet Explorer 7.0

« Odgovor #5 Poslato: 16. Februar 2010, 09:33:34 »

Imas li vranjeve?
Sačuvana
Milan73
Punopravni član

Van mreže Van mreže

samo polako

Windows NT 6.1
Browser:
Firefox 3.5.7

« Odgovor #6 Poslato: 16. Februar 2010, 10:42:00 »

Koliko ti treba, ja nemam ali idem često u Zagreb gde sam našao neku malu radnjicu koja ima i jako su jefini. Plastični sa konusom dole od fi 12-15mm i gore posuda 60mm sa kapom, za plastične kace tipa Osečina EXTRA.
ja mislim da sam plaćao jedan vranj 3evra ili tako nekako.
Sačuvana
milosmtc
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Firefox 3.6.9

« Odgovor #7 Poslato: 13. Septembar 2010, 18:16:55 »

Da li u Kragujevcu može da se kupi refraktometar. Naravno po nekoj pristojnijoj ceni. Ipak je u pitanju samo hobi. Hvala
Sačuvana
strashni
Punopravni član

Ugled člana: 1
Van mreže Van mreže

Starost: 31

Windows XP
Browser:
Safari

« Odgovor #8 Poslato: 13. Septembar 2010, 19:37:16 »

Moze, ja sam danas bio u migrosu, mozda trenutno nemaju ali ako ih kontaktiras recice ti kad stize... prosle godine je bio oko 4500din, mozda malo vise, manje nikako
Sačuvana

Ne rapravljaj se sa budalom, prvo te spusti na svoj nivo pa te dobije na iskustvo
lozar
Urednik

Ugled člana: 75
Van mreže Van mreže

Starost: 46

Windows XP
Browser:
Firefox 3.6

« Odgovor #9 Poslato: 13. Septembar 2010, 22:23:57 »

http://www.migros-kg.co.rs/Images/MerniInstrumenti.htm
Sačuvana
m_117
Mlađi član
**

Ugled člana: 1
Van mreže Van mreže

Starost: 55

Windows XP
Browser:
Microsoft Internet Explorer 8.0

« Odgovor #10 Poslato: 14. Septembar 2010, 16:09:20 »

Može li neko da mi kaže šta mi sve treba za merenje kiselina u vinu, i gde bi moglo sve to da se kupi u Beogradu?
Interesuje me i postupak, čuo sam da se uzimaju neki agensi, ili slično.
Hvala!
Sačuvana
Milan73
Punopravni član

Van mreže Van mreže

samo polako

Windows Vista
Browser:
Firefox 3.0.19

« Odgovor #11 Poslato: 14. Septembar 2010, 23:43:31 »

nije jeftino a ni jednostavno, merenje ukupnih kiselina radi se titratorima a ne fotometrijom, odnosno reagensima.
www.promedia.rs pa nađite vino. a možemo se i čuti
jabučna i sirćetna se rade enzimski i to je jako skupo, to niko neradi

pozdrav
Sačuvana
Srdjan1412
Prolaznik
*

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Safari

« Odgovor #12 Poslato: 01. Oktobar 2013, 15:08:26 »

refraktometar radi kada je sira na 20 stepeni celzijusa. mislim da pokazuje vecu slast ako je hladnija sira. ja imam i diginatlni uredjaj za merenje temperature. kada ga usmerim ka siri, pokazuje 12 stepeni, a refraktometar 21 procenat secera. da li postoji neka tabela sa kojim bi mogao da vidim koliki je stvari procenat secera na 12 stepeni?
Sačuvana
bistrica
Urednik

Ugled člana: 11
Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #13 Poslato: 01. Oktobar 2013, 18:13:10 »

Gotovo svi refraktometri imaju oznaku ATC, automatska kompenzacija temperature. Što znači da ne moraš raditi korekciju temperature jer to refraktometar sam uradi. Ima u sebi bimetalnu traku koja koriguje lom svjetlosti i daje tačno očitanje. U svemu tome je važnija temperatura refraktometra nego onih par kapi tečnosti koje stavljaš na mjerenje, jer će one za jako kratko vrijeme imati temperaturu refraktometra.
Sačuvana

Znanje se množi dijeljenjem.
Nemoj dozvoliti jeziku da grmi, ako ti znanje i snaga šapuću. Seneka
U potragu za istinom se može krenuti samo onda kada se dovede u pitanje neko vjerovanje koga smo se do tada čvrsto držali. Sokrat
lozar
Urednik

Ugled člana: 75
Van mreže Van mreže

Starost: 46

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #14 Poslato: 31. Oktobar 2013, 23:28:57 »

danas mi čovek izmerio antifriz refraktometrom. ima tablice za merenje kiseline u akumulatoru i tačke mržnjenja antifriza i tečnosti za pranje stakala.
svaki dan naučiš nešto novo.
Sačuvana
Stranice: [1]   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

UseBB Port by Gaia Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2007, Simple Machines | Srpski prevod: Jovan Turanjanin

Prijatelji Foruma
rscaffe.com | rakijaizkrnjeva.org | vivis.org.rs

Stranica je napravljena za 0.038 sekundi sa 21 upita.