16. Januar 2019, 20:59:55 *
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Stranice: 1 [2] 3 4   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Merni instrumenti-Refraktometar  (Pročitano 60890 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
bistrica
Administrator

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #15 Poslato: 01. Oktobar 2013, 18:13:10 »

Gotovo svi refraktometri imaju oznaku ATC, automatska kompenzacija temperature. Što znači da ne moraš raditi korekciju temperature jer to refraktometar sam uradi. Ima u sebi bimetalnu traku koja koriguje lom svjetlosti i daje tačno očitanje. U svemu tome je važnija temperatura refraktometra nego onih par kapi tečnosti koje stavljaš na mjerenje, jer će one za jako kratko vrijeme imati temperaturu refraktometra.
Sačuvana

Znanje se množi dijeljenjem.
U potragu za istinom se može krenuti samo onda kada se dovede u pitanje neko vjerovanje koga smo se do tada čvrsto držali.
lozar
Zlatni član

Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac
Starost: 51

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #16 Poslato: 31. Oktobar 2013, 22:28:57 »

danas mi čovek izmerio antifriz refraktometrom. ima tablice za merenje kiseline u akumulatoru i tačke mržnjenja antifriza i tečnosti za pranje stakala.
svaki dan naučiš nešto novo.
Sačuvana
tatkodvd
Stariji član

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Firefox 32.0

« Odgovor #17 Poslato: 07. Oktobar 2014, 11:07:21 »

Treba mi pomoć u vezi baždarenja Refraktometra, u pitanju je reflektometar za med. Tačnije njegova skala je od 58 -92 Brix-a. Model je http://lumen.en.alibaba.com/product/497909596-212912067/Hot_Sale_Portable_Brix_Refractometer_RHB_92_ATC.html

Evo da napišem šta se desilo. Otac je kupio ovaj reflektometr i čim je došao kući naravno htio ga je probati (nije me htio čekati). Međutim upustvo nije bilo dobro (ono na srpskom) bilo je od Reflektometra za mjerenje voća čija je skala od 0-32% brix. Naravno na upstvu je pisalo da se prvo izbaždari destilovanom vodom. Otac je vrtio ona šaraf za kalibraciju da dovede na nulu kao što je pisalo na upstvu, što je bilo nemoguće jer skala počinje tek na 58 odnosno nije trebalo ništa dirati. Tako da ga je raštimao. Kad sam došao stavio sam med, naravno reflektometar je očitao vrijednos koja nije tačna. E sad mene interesuje šta uzeti za referentu vrijednost (nakav fruktozni koncetrat ili sl) kao kod onog ajde da kažemo za voće gdje se uzma destilovana voda ili gdje bi se mogao odnjeti da se uštima.

Sačuvana

Budimo dobri domaćini
bistrica
Administrator

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #18 Poslato: 07. Oktobar 2014, 17:34:39 »

58 grama saharoze u 100 grama ukupnog rastvora u vodi je 58 brixa. Dakle 58 g šećera + 42 g vode, i  kada je šećer potpuno otopljen ukapaj i baždari refraktometar na tu početnu vrijednost. Ako ti je lakše izaberi 60+40, pa baždari na nju. To je ono priručno, a najbolje bi bilo naći neki refraktometar koji mjeri neku od ovih vrijednosti na skali pa uporediti mjerenjem istog uzorka.
Sačuvana

U potragu za istinom se može krenuti samo onda kada se dovede u pitanje neko vjerovanje koga smo se do tada čvrsto držali.
tatkodvd
Stariji član

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Firefox 32.0

« Odgovor #19 Poslato: 07. Oktobar 2014, 21:54:55 »

Veliko hvala za ideju Thumb. Taman imam zlatarsku vagu pa mogu precizno izmjeriti.
Sačuvana

Budimo dobri domaćini
Ervin
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #20 Poslato: 04. Septembar 2015, 16:24:39 »

Pozdrav, imam sledeci refraktometar (slika na linku) na kojem pise od 0-18%, ne znam koja je to skala. Da li se neko od Vas isklusnijih susretao sa istim i moze li mi pomoci da rastumacim koja je skala u pitanju?

http://www.ebay.es/itm/n-1-outil-ancien-refractometre-0-18-SOPELEM-vigneron-vin-vigne-/311262849412?hash=item4878b62984

Hvala unaprijed
Sačuvana
bistrica
Administrator

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #21 Poslato: 04. Septembar 2015, 17:42:46 »

Brix
Sačuvana

Ervin
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Safari

« Odgovor #22 Poslato: 05. Septembar 2015, 16:33:44 »

Zasto mu je maksimum 18, koliko mogu vidjeti na internet brix-ova skala ide do 30 obicno
Sačuvana
bistrica
Administrator

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #23 Poslato: 05. Septembar 2015, 18:13:43 »

Zato što su bili namijenjeni mjerenjima kod voća i mlijeka. Postojali su, ili postoje pored ovakvih i vinarskih, i oni za mjerenja kod meda na primjer, koji ne mogu mjeriti vrijednosti ispod 50 brixa nego iznad.
Sačuvana

Ervin
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Safari

« Odgovor #24 Poslato: 05. Septembar 2015, 18:55:14 »

Nesto mi je palo napamet, pa sam to i uradio da pokusam skontati sta ovo mjeri, rastopio sam 100 gr secera u 1 litru tople vode i mjerio vrijednosti vise puta do hladjenja i sva mjerenja su u rasponu od 10 do 10,5. Ako sam dobro shvatio tematiku po brixu bi ta vrijednost trebala biti 12 po Baboo skali bi bilo 10,7 sto je blize baboo skali.

Mozes li mi reci da li je ovo dobar test? da li si ti siguran da je ovo Brix? Pitam jer mi je grozdje po ukusu jako slatko a ovaj djavo mjeri sok iscjedjen iz jedne bobice 16,5% sto i nije pretjerano slatko, tj morao  bih dodavati secera a bojim se da sam pogresno izmjerio i da cu preseceriti.

A ako bi ovo bila Baboo skala onda ne bih morao dodavati nista.
Hvala na brzim odgovorima i srdacan pozdrav
Sačuvana
bistrica
Administrator

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #25 Poslato: 05. Septembar 2015, 19:12:43 »

Apsolutno sam siguran da je brix jer inače ne bih to napisao.
Da si 100 grama šećera rastopio u vodi tako da ukupna zapremina bude jedan litar, na temperaturi od 20 stepeni, i eventualno uradio kompenzaciju temperature kod mjerenja, dobio bi rezultat tačno 10 brixa. Baždarenje se podrazumijeva. Tako da je i tvoje mjerenje jedan od dokaza da se radi o brix skali.    
Sačuvana

grujini
Stariji član

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Safari

« Odgovor #26 Poslato: 05. Septembar 2015, 19:20:13 »

Kad rastopiš 100 grama šećera u jednoj litri vode to ti je  9,09% rastvor šećera ili ti oko 9%. Da si rastopio 100 grama šećera u 9 decilitara vode to bi bilo 10%
Sačuvana
Ervin
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Safari

« Odgovor #27 Poslato: 05. Septembar 2015, 19:39:37 »

Izvini, nisam se dobro izrazio, tacno tako sam uradio, sipao sam pola litre vode, 100 gr secera i onda dosipao vodu dok nije bila na mjeri od 1 litar tako da je ukupna zapremina litar i onda dobro promjesao, mjerio na toj temperaturi, pa onda svakih 5-10 min dok se nije potpuno ohladilo.

Meni ovo opet nije najjasnije, koncentracija moje otopine je 100 gr/l to znamo jer sam je naporavio koristeci vagu i menzuru za volumen, po tablicama to bi odgovaralo 52 Oe ili 10,7 Baboovih stupnjeva.

Moj Refraktometar mjeri 10,3 u prosjeku i ako kazemo da je to Brix i unesemo vrijednost u kalkulator  Gravity/Density/Sugar Conversions: sa dole navedenog linka on izracuna da je to 41,29 Oe ili 8,8 Baboo sto po ovim tablicama uopce nema vrijednosti, one pocinju od 50 Oe.

Evo tablica koje sam koristio
http://www.krizevci.net/vinograd/htm/sav_pracenje_zrelosti_i_odradivanje_sladora.html

A evo i kalkulatora:
http://www.musther.net/vinocalc.html#sgconversion

Negdje grijesim, a ne znam gdje....najvise bih volio jos jedan refraktometar za koji znam na kojoj je skali pa da uporedim ali ternutno nisam u mogucnosti.  Mozes li ti skontati gdje pravim gresku?
Sačuvana
bistrica
Administrator

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #28 Poslato: 05. Septembar 2015, 21:50:10 »

Prvo, budi apsolutno uvjeren da se ovdje radi o skali u brixu.

Drugo, nema mjerenja u prosjeku na različitim temperaturama jer se kod ovog refraktometra mora raditi temperaturna korekcija zato što ne posjeduje mogućnost njene automatske korekcije. Tako da se korekcijom dobiva potpuno isti rezultat ako je refraktometar dobar, baždaren i urađena temperaturna korekcija onako kako treba. Tvoj rezultat bi bio tačno 10 ako je šećer (saharoza) čist, a nije jer sadrži i nešto primjesa.

Treće, svi mjerni instrumenti ovakve vrste su orijentacioni. Ne samo da su orijentacioni nego u sebi nose i konstantnu manju grešku. Razlika se uočava kod uporednih rezultata istog uzorka mjerenih refraktometrom i moštomjerom, areometrom-hidrometrom. Pa se u praksi za preciznije određenje uzima sredina ova dva rezultata.

Četvrto, u grožđu refraktometar mjeri sve što je rastvorljivo i ima drugačiji lom svjetlosti u odnosu na destilisanu vodu. Dakle ne samo šećer nago kiseline i ostalo, a toga je nekih 3%. Tako da ova tablica koju si koristio itekako uzima to u obzir i pokazuje rezultat koji je primjeren za grožđe, a ne za otopinu saharoze u vodi u kojoj nema kiselina i drugih materija.

Peto, u kalkulatoru je u pitanju relacija koja ne uzima u obzir druge otopljene materije iz grožđa i ograđuje se onim što je i rečeno da različiti mjerni uređaji pokazuju drugačije vrijednosti. Prikazuje u stvari relaciju mjerenu hidrometrom i iskazuje mjerne razlike saharoze u zapremini i masi vodenog rastvora. Da ne spominjem referentnu temperaturu i težinu litre vode na 4 stepena i 20 stepeni.

Tako da zaboravi na sve ove razlike nego uzmi pouzdano da se radi o skali u brixu, i da je relacija brixa i ° Oe mjerena refraktometrom nekih 1:4,25 (kod hidrometra je to 1:4), što ti je i potrebno kod vina a na Baboo zaboravi da te ne zbunjuje jer on pokazuje koliko mase šećera ima u masi-težini a ne zapremini rastvora. Ako te baš zanima relacija na refraktometru brix pomnožen sa 0,85 daje približno tačno Babo-ove %.

P.S. Grujini, u principu si dobro napisao ali ne i potpuno tačno jer je u pitanju međuzavisnost koja nema samo veze sa matematikom. Jedan kilogram šećera otopljenog u vodi povećava zapreminu za približno 0,6 litara pa to utiče. Kada pomiješaš 100 grama šećera u 9 decilitara vode ne dobiješ litru nego 9,6 decilitara i to mijenja procenat učešća. Pa se mjerna jedinica strogo definiše onako kako je i napisano. Količina saharoze otopljene u vodi gdje ukupna zapremina iznosi 1 litar, ili slično
Sačuvana

grujini
Stariji član

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Safari

« Odgovor #29 Poslato: 06. Septembar 2015, 00:57:19 »

bistrica, to bi onda značilo da treba uzeti 104 grama šećera i razmutiti u 0,9 litara vode i tada bi imali desetoprocentni rastvor šećera i litri vode? Mislim da isto potvrđuje i ova tablica u vidu kalkulatora: http://www.musther.net/vinocalc.html#sgconversion
Sačuvana
Stranice: 1 [2] 3 4   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

UseBB Port by Gaia Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2007, Simple Machines | Srpski prevod: Jovan Turanjanin

Prijatelji Foruma
rscaffe.com | rakijaizkrnjeva.org | vivis.org.rs

Stranica je napravljena za 0.022 sekundi sa 21 upita.