16. Januar 2019, 22:09:23 *
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Stranice: 1 2 [3] 4   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Merni instrumenti-Refraktometar  (Pročitano 60898 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
bistrica
Administrator

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #30 Poslato: 06. Septembar 2015, 10:44:53 »

Nisam mislio da ćemo ići toliko u detalje pa sam prethodno malo i relativizirao neki pojam da dodatno ne zakomplikujem stvar. Mislim samo na kilogram i litru vode jer ste sa litrom baratali obojica. Slične su stvari iako se na različitim temperaturama ipak razlikuju. Ovo samo napominjem da ne bih dodatno nekog zbunio iako nema veze sa tvojom porukom.
Ono što ima veze je slijedeće.

Brix je jedinica koja je precizno definisana onda kada je nastala i određena hidrometrom. Refraktometar je malo drugačija i novija priča a potpuno je ista samo u situaciji rastvora saharoze u vodi. Kod hidrometra je uzet maseni-težinski procenat šećera-saharoze u odnosu na ukupnu težinu smjese. Inače se kod rastvora može uzimati i odnos težine nečega u odnosu na zapreminu. Tako da se ono što se uzima onda i označava da bi se znalo o čemu se radi. Takve mjerne jedinice su dogovorene i standardizovane, kao uostalom i metar ili kilogram, i ne mogu se proizvoljno mijenjati. Ako ih upotrebljavamo jedino ide tako i nikako drugačije.
Rastvor izražen kao postotak mase u masi (%w/w),
Rastvor izražen kao postotak mase u zapremini (%w/v),
Pa i rastvor izražen kao postotak zapremine u zapremini, kao kod alkohola (rakija, vino...) (%v/v).
U sva tri slučaja se tačno odmjeri prva stvar, šećer ili alkohol, (rastvorena supstanca-rastvorak), a druga stvar,voda, (rastvarač) se dopunjuje do tačno određene mase ili zapremine, kilograma ili litre.

Ovo što si napisao bilo bi suprotno od mjerne jedinice i onog što je striktno propisano, i davalo bi veći procenat od 10%. Dakle ide tačno 100 grama šećera, a voda je ta koja se dopunjuje. Sve to se radi zbog činjenice da mnogi rastvori ne daju prosti zbir matrijala koji sadrže u smjesi, inače bi bila dovoljna i jednostavna matematička proporcija. Kao što sam već napisao 100 grama šećera i 9 decilitara vode (na temperaturi gdje je litar jednako kilogram) ne daju litru nego 9,6 decilitara. Ako uzmeš kilogram šećera i njegove dvije polovice po 500 grama staviš u dvije posude od po kilogram-litar, trebaš ih napuniti vodom do vrha pa ćeš imati po 50%-tni rastvor šećera u obe posude. Inače bi po tvojoj logici spajanjem dvije litre 50%-tnog rastvora dobili 1040 grama šećera. Praktično i logično, jer bi onda i 10 posuda 10%-tnog rastvora šećera morali biti napravljeni sa 1040 grama šećera a to bi onda bilo 104% a ne 100%.
Suštinski ista stvar je i kod alkohola i kontrakcije zapremine. Pomiješaj pola litre 100%-tnog alkohola i pola litre vode dobit ćeš jačinu 51,9% v/v, zato što miješanjem nisi dobio litru tečnosti nego približno 9,6 decilitara. Sada se dopunjuje voda do te litre jer je tako određeno. A određeno je upravo jer bi sve ostalo bilo totalno nelogično rješenje. U suprotnom bi dodavanjem etanola povećali njegovu koncentraciju a usto ne bi od jedne litre 100%-tnog alkohola mogli dobiti dvije litre 50%-tnog, nego manje.
Sačuvana

Znanje se množi dijeljenjem.
U potragu za istinom se može krenuti samo onda kada se dovede u pitanje neko vjerovanje koga smo se do tada čvrsto držali.
Boris.mk
Stariji član

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.3
Browser:
Safari

« Odgovor #31 Poslato: 06. Septembar 2015, 10:54:25 »

Ufff:
Vrlo jednostavno objasnjenje ste dobili.Sve je orjentaciono, cak i kada uzmes kao tacno izmereni secer i znas da ce ti taj secer dati toliko i toliko alkohola na kraju opet nisi siguren u matemetiku zato sto ces dobiti ili manje ili vise alkohola.
Uticu Miljon stvari za da dobijes tacnost.
Oko koliko grama secara u otopini lepo je opisano koliko se dodaje.
Ja radim ovako.
Stavim 100g secera i dopunim menzuru do litar vode tada imas OREJENTACIONO 10% rastvor.
Sačuvana
bistrica
Administrator

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #32 Poslato: 06. Septembar 2015, 11:33:29 »

Thumb
Sačuvana

U potragu za istinom se može krenuti samo onda kada se dovede u pitanje neko vjerovanje koga smo se do tada čvrsto držali.
grujini
Stariji član

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Safari

« Odgovor #33 Poslato: 06. Septembar 2015, 20:37:58 »

Ufff:
Vrlo jednostavno objasnjenje ste dobili.Sve je orjentaciono...
Pa tako kaži da se ne raspravljamo više.

Sačuvana
Boris.mk
Stariji član

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.3
Browser:
Safari

« Odgovor #34 Poslato: 06. Septembar 2015, 20:43:33 »

Smiley  
Sačuvana
Ervin
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Safari

« Odgovor #35 Poslato: 08. Septembar 2015, 22:49:32 »

Mogu li se nadovezati sa jos jednim pitanjem, onako iz radoznalosti sam kapnuo kap rakije - sljive na refraktometar i pokaza je 10 brixovih stupnjeva, a ja sam mislio da bi trebala biti nula. Da li ja grijesim ili je refraktometar neispravan?
Sačuvana
bistrica
Administrator

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #36 Poslato: 08. Septembar 2015, 23:09:06 »

Ne griješiš, refraktometar je potpuno ispravan. Na takvom refraktometru voda daje nulu, a alkohol isto kao i šećer drugačije zakrivljuje svjetlost zato što kroz različite u vodi otopljene materije i njihove koncentracije svjetlost putuje različitom brzinom i pokazuje rezultat sve veći od nule kako mu je veća koncentracija.
Sačuvana

crnitrn
Zlatni član

Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #37 Poslato: 10. Septembar 2015, 17:50:24 »

Može li neko da mi kaže šta mi sve treba za merenje kiselina u vinu, i gde bi moglo sve to da se kupi u Beogradu?
Interesuje me i postupak, čuo sam da se uzimaju neki agensi, ili slično.
Hvala!
Treba ti bireta, pipeta, lab. casa. elermajer, stakleni stapic, NaOH za neutralizaciju, indikator i da znas to sve da odradis i da preracunas! i ph metar ako hoces ph da znas.
Sačuvana
maslow
Neaktivni član
*

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Firefox 41.0

« Odgovor #38 Poslato: 19. Oktobar 2015, 22:00:44 »

S obzirom da sam radio s koncentratorima mošta, nijedna metoda mi nije funkcionirala i na malim i na velikim koncentracijama. Jedino sigurno je bila Oechslova metoda. Ona mjeri gustoću tako da kad mjerim težinu litre tekućine u gramima, od rezultata oduzmem 1000 i dobijem Oechsle. Kalibriranje refraktometra sa saharozom uopće nema smisla. Niti je isti indeks loma, niti saharoza ima kiseline i netopive tvari koje ima mošt.
Sačuvana
bistrica
Administrator

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #39 Poslato: 19. Oktobar 2015, 22:38:41 »

Svašta ti napriča i nabaca, ali neka si. Smiley
Dobro došao na forum i nadam se da ćeš na njemu riješiti sve svoje dileme, nedoumice, ili bar očigledno i prilično velike nepoznanice i temeljne spoznaje oko priče koju forsiraš.

Ni jedno od ovih mjerenja nije apsolutno sigurno ili krajnje pouzdano jer bez obzira šta misliš da si izmjerio ne znaš šta je to priroda tokom razvoja i zrenja uradila u voću, a može uraditi puno toga. To što je ona uradila se ne može do kraja prepoznati ni areometrom ni refraktometrom pa se zato takva mjerenja nazivaju orijentacionim ili približno tačnim. Sve je približnije što je više znanja i iskustva, ne u spravama nego u onog ko bilo koju od njih drži u rukama i analizira dobiveni rezultat.

Hajde molim te probaj nešto pitati ili možda nešto uvjerljivije i preciznije obrazložiti, pa možemo polako i smireno jedno po jedno bez brzopletih i neutemeljenih zaključaka kojih je u startu ipak previše za bilo kakvu ozbiljniju priču. Samo molim te konkretno ako te to i zanima, mada nemam ništa protiv ni uopštenog, nego zbog eventualne situacije da se bez veze ne trošimo oko mošta ili ostalog voća ako je u pitanju kraj fermentacije i vino.  Wink
Sačuvana

maslow
Neaktivni član
*

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Firefox 41.0

« Odgovor #40 Poslato: 19. Oktobar 2015, 23:16:00 »

Da li se može s refraktometrom odrediti kraj fermentacije komine za lozovaču?
Sačuvana
bistrica
Administrator

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #41 Poslato: 19. Oktobar 2015, 23:24:05 »

Može na isti način i sa istim stepenom pouzdanosti kao i hidrometrom. Mjerenjem kroz tri dana bez promjene na mjernom instrumentu.
Sačuvana

shile
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac
Starost: 44

Windows NT 10.0
Browser:
Safari

« Odgovor #42 Poslato: 05. Januar 2019, 19:27:27 »

Da li neko ima iskustva sa refraktomerima sa aliexpresa. Pouzdanost, tacnost merenja...
https://www.aliexpress.com/item/RHB-32SATC-OE-Beverage-Refractometer-OE-KMW-Brix-with-Hard-Carrying-Case/32387153105.html?spm=a2g0s.8937460.0.0.536e2e0e4uifpk
Sačuvana
blue_moon
Urednica

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #43 Poslato: 05. Januar 2019, 23:35:20 »

Citat
Da li neko ima iskustva sa refraktomerima sa aliexpresa. Pouzdanost, tacnost merenja...

Inače refraktrometri nisu naročito precizan instrument,a na ove sa aliekspresa mi se žalio jednom jagnjilac da baš greši.
Sačuvana

Drugi deo života kod pametnog čoveka sastoji se u oslobađanju od ludosti i predrasuda i pogrešnih mišljenja koje je stekao tokom prvog dela života.
Čehov
ibrik
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #44 Poslato: 06. Januar 2019, 14:11:05 »

Ja ga imam, ali sam ga platio 30. Ako se ispostuje temperatura od 20 stepeni daje tacne rezultate. Bar je meni kad sam uporedjivao rezultate sa drugim instrumentima dao iste brojke. Svakako je lako za koriscenje: prosetas po vinogradu, otkines zrno i iscedis par kapi na prizmu. Rezultat odmah Smiley
Sačuvana

Ne razumem ljude koji prodaju vino. Sta bolje mogu da kupe za taj novac?
Stranice: 1 2 [3] 4   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

UseBB Port by Gaia Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2007, Simple Machines | Srpski prevod: Jovan Turanjanin

Prijatelji Foruma
rscaffe.com | rakijaizkrnjeva.org | vivis.org.rs

Stranica je napravljena za 0.018 sekundi sa 22 upita.