Ova mana se obično javlja u novim vinima mada je možemo ponekad sresti i u starim. Vina sa ovakvom manom imaju neprijatan miris na
pokvarena jaja koji se javlja usled prisustva
sumporvodonika. U nekim slučajevima neprijatni miris u vinu potiče i od
merkaptana, isparljivih sumpornih jedinjenja u vinu.
Veoma slab, skoro neprimetan miris ove vrste može se nekada javiti u novim vinima, koja su nešto
duže držana na stelji, ali ova pojava ne predstavlja nikakvu opasnost za vino, jer pomenuti miris nestaje već pri prvom pretakanju. Mnogo veće štete može biti ako je u vinu miris na pokvarena jaja jače izražen. Takva su vina neupotrebljiva za piće ako se iz njih ne odstrani neprijatni miris.
Do pojave sumpovodonika u vinu može doći na više načina. Jedan od vrlo čestih puteva kojim u vino dospeva ovo jedinjenje jeste
nepravilan način sumporisanja praznih sudova. Ako pri sagorevanju sumpornih traka ili drugih oblika čvrstog sumpora
istopljeni sumpor kaplje na dno suda i ako u takav sud unesemo širu ili novo vino u njima će se sigurno javiti sumporvodonik. Za vreme alkoholne fermentacije šire a i docnije u novom vinu
kvasci, kao i neke bakterije, redukuju elementarni sumpor i prevode ga u sumporvodonik.
Obrazovanje sumporvodonika na račun redukcije elementarnog sumpora može biti i ako je grožđe pre prerade bilo tretirano
sumpornim preparatima kao fungicidnim sredstvima. Ovo se obično dešava ako je grožđe pred berbu tretirano sumpornim preparatima radi zaštite od sive plesni.
Ima podataka premo kojima kvasci mogu i sulfate pa čak i sumpor-dioksid redukovati u sumporvodonik. Prema ovome vina dobivena od grožđa sa terena bogatih u gipsu bi mogla da imaju miris na pokvarena jaja; slično bi bilo i sa jako sumporisanim vinima. Međutim, poslednji slučajevi ređe dolaze do izražaja kao uzročnici pojave neprijatnog mirisa u vinu. Najčešći uzroci ove pojave ipak ostaju unošenje elementarnog sumpora u vino nepravilnim sumporisanjem sudova za vino ili preko grožđa tretiranog sumpornim preparatima.
Način otklanjanja ovog veoma neprijatnog mirisa iz vina zavisi od jačine mirisa. Ako je u vinu miris na sumporvodonik slabije izražen
lako ga možemo odstraniti pretakanjem vina uz jače provetravanje. Na ovaj način će sumporvodonik kao lako isparljiv delom izaći iz vina a delom će se oksidisati. Ukoliko se, pak, miris jače oseća i ne možemo ga isterati iz vina putem pretakanja, takvo vino moramo sumporisati sa 2—5 g/hl sumpordioksida. U prisustvu sumpordioksida sumporvodonik prelazi u elementarni sumpor:
2H2S + SO2 = 2H2O + 3S
Posle nekoliko dana od sumporisanja vino treba bistriti i filtrirati radi uklanjanja stvorenog sumpora. Ukoliko ovo ne bismo učinili elementarni sumpor bi ponovo mogao preći u sumporvodonik.
U slučajevima kada je do mirisa na pokvarena jaja došlo usled prisustva u vinu merkaptana, što se dešava ako vino dugo držimo na stelji i dođe do raspadanja belančevina kvaščevih ćelija, takav se miris teško odtlanja na pomenuti način. U ovim slučajevima se moramo pomoći tretiranjem vina sa eponitom.