22. Februar 2019, 00:37:58 *
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Stranice: 1 ... 12 13 [14] 15   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Mućenje rakije  (Pročitano 149607 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
vinobran64
Stariji član

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #195 Poslato: 21. Novembar 2016, 18:38:14 »

Bistrice
Hvala na brzom i vise nego iscrpnom odgovoru.
Ako moze jos jedno pitanje: Posle tri godine druzenja sa ovim forumom mislim da sam dosta gresaka ispravio i trudim se da maksimalno ispostujem sve preporuke oko fermentacije i destilacije. Jedino mi temperatura vode u tabarci nije idealna ( u prvoj destilaciji meka rakija izlazi sa temp. oko 18*C) i nemam mesalicu nego ispod danceta kazana imam perforirani lim debljine 1 mm koji sprecava zagorevanje.
Da li ovo bitno utice na kvalitet ? Za sledecu sezonu planiram ugradnju mesalice a za temp. vode jos nemam resenje.
Pozdrav
Sačuvana
bistrica
Administrator

Na mreži Na mreži

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #196 Poslato: 21. Novembar 2016, 23:44:10 »

Gdje me samo nađe!  Wink
Prije svega bi morali odrediti pojam „bitan uticaj na kvalitet“. Možemo ga podijeliti na dva dijela u zavisnosti od smjera uticaja. Onaj od negativnog i onaj od pozitivnog uticaja. Negativni koji može da odvuče na nešto što smeta ukupnom dojmu, pa i da stvori izraženu manu ili nedostatak. Pozitivni koji može da nadogradi i oplemeni.

Ovaj prvi bi sigurno mogli nazvati bitnim. On itekako može da se desi u konkretnoj situaciji kod pravljenja rakije i ocjena bi bila da se najčešće dešava izostankom poštivanja postupka.

Drugi bi ipak morali relativizirati i proglasiti uslovnim zbog obima ili količine hemijske promjene koja se tako dešava. U zavisnosti od postavljenih ciljeva, ličnog afiniteta, i uopšte ljudske težnje ka savršenstvu, da ne idem u filozofiju estetike kroz suptilno, neponovljivo, bogato i sl. ovakvi elementi uticaja na kvalitet se možda mogu nazivati nijansama ali je to u suštini bit stvaranja i ono što određuje ili razlikuje sve što nas okružuje. Relativnim u smislu da smo i ja i Mocart za nadobudnog generala samo topovsko meso na šahovskoj ploči njegove ambicije, ali za uši svakog onog ko čuje i ima volju da se prepusti ipak je ogromna razlika da li ja udarao po tipkama klavira ili to radio Mocart sa svim svojim talentom, zanosom i strašću.

Jebe me se za "generale" i sva idiotska stremljenja ove planete ja bih što češće izvikivao ono Faustovo... trenutku stani lijep si... u svakom aspektu svoga bića, pa i čulnosti. Tako da bi meni slični i ovaj drugi sigurno nazvali bitnim.
Sačuvana

Znanje se množi dijeljenjem.
U potragu za istinom se može krenuti samo onda kada se dovede u pitanje neko vjerovanje koga smo se do tada čvrsto držali.
vinobran64
Stariji član

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #197 Poslato: 26. Novembar 2016, 18:53:06 »

Bistrice
mislim da precenjujes moje intelektualne sposobnosti dajuci ovakve odgovore.
Posle petog citanja verujem da sam razumeo tvoju poruku.   Scratchhead
Za pocetak probacu da ugradim grejac u gornji deo tabarke.
Hvala i pozdrav
Sačuvana
bistrica
Administrator

Na mreži Na mreži

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #198 Poslato: 26. Novembar 2016, 19:20:45 »

Nije do mene nego do tebe.  Smiley
Ti si postavio pitanje a ja samo pokušao krajnje iskreno i maksimalno objektivno odgovoriti na njega.
Jedino da se drugi put malo više lažemo, ili da ti sugerišem i namećem, ali to onda ne bi bilo u mom stilu.
Sačuvana

U potragu za istinom se može krenuti samo onda kada se dovede u pitanje neko vjerovanje koga smo se do tada čvrsto držali.
kreso
Neaktivni član
*

Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac
Starost: 53

Windows NT 6.1
Browser:
Firefox 50.0

« Odgovor #199 Poslato: 05. Januar 2017, 21:35:13 »

Dobro vece narode,
Nakon duzeg pracenja foruma i procitanih poucnih postova, doslo vrijeme da se ja i tuspasim.
Ja sam Kreso, iz srednje Bosne, na "privremenom radu"u NL. Kakko sam u zemlji prohibicije, napravio sam (uz malu pomoc prijatelja), dva mala kaznica u kojim pecem nesto rakije za svoje potrebe. Sad vec tradicionalno, skupi se ekipa u jesen, te ispecemo, uz dobar dernek, cijelih desetak litara prepeka. Sve po PS-u. Dobivena rakija ima izuzetan miris po vocu, po cokoladi i neznam cemu sve ne, medjutim uvijek bude malo gorkasta. Jos nekontam zasto. Svi zadovoljni rakijom, a ja ipak nisam zadovoljan. U neka doba me upita drug, da li sam ja ikad pio rakiju koju opisujem, blagu i meku, oblu prilikom ispijanja, a aromaticnu i vrucu poslije. Da neispadne da ganjam duhove, ali rekao sam da nisam. DO prije par dana. Bio sam dakle u ponovno u dezeli za vrijeme blagdana i kod prijatelja poppijem sljivu, i vidim, to je to. Bas onako kako sam ja uvijek mislio  da treba biti. Pijuckas i uzivas punim plucima. Rakija pitka, mirisna, iznimno ugodna. Nesto sto se nesrece bas cesto u Bosni. Naravno, pitam tipa kako je pravio rakiju, i veli on prepek na 65% i onda najzanimljivije, razgodio je na pitku jakost Nevrom. To je flasirana planinska voda koja se puni u Kresevu. Nemoze , velim ja, mora se zamutiti zbog minerala prisutni u vodi. Eto vidis je, veli on. A rakija bistra ko suza. Pogledam na site-u, voda u svom sastavu ima bruku minerala. Kako i sam imam rakije koja je na dozrijevanju prije razgadjana, nosim se mislju da to uradim sa nekom od ovdje dostupnih voda sa malim sadrzajem minerala. Ovo se protivi svemu sto sam naucio, ali eto. Sta vi mislite narode o ovome?
Pozdrav svima, Kreso.
Sačuvana
bistrica
Administrator

Na mreži Na mreži

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #200 Poslato: 05. Januar 2017, 22:05:52 »

Na gorkasto povuče najčešće iz dva razloga. Lagano progorijevanje fermentisanog materijala u prvoj destilaciji i zbog tek opranog kazana sodom u prve dvije destilacije nakon pranja. Postoji i treći a tiče se karakteristika voća zbog sorte ili klimatskog područja. Kod vina to gorkasto ide i zbog više prisutne jabučne kiseline, što nema veze samo sa njom nego i stepenom njene razgradnje u dozrijevanju pa bi sličan efekat mogao biti prisutan i kod pojedinog voća, naročito u tvom klimatu.
Tvrda voda naprosto mora u startu dati zamućenje koje direktno smanjuje kvalitet rakije jer u zamućenju učestvuju pored mikroelemenata iz te vode i aromatske materije iz rakije. Probaj pa se uvjeri. To što se vremenom može sama isbistriti je prirodna stvar. 
Zašto je ta rakija koju si pio tako dobra? Zato što je rađena kvalitetno i od kvalitetnog voća. Prerada, sorta, klimat i sve ostalo su joj dali toliko da joj ni tvrđa voda nije mogla smanjiti kvalitet do neprihvatljive mjere.
Sačuvana

kreso
Neaktivni član
*

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Firefox 50.0

« Odgovor #201 Poslato: 05. Januar 2017, 22:55:41 »

Dakle, da je rakija razgodjenja demi vodom, bila bi u najmanju ruku jednako kvalitetna ako ne i bolja. Mozda sam i sam bio nagodan pa mi je bas sjela. Prava steta da nisam ponio malo te rakije da ponovo probam. Nadam se da nece sve popiti do ljeta. Ovo progorijevanje koma u prvoj destilaciji nekontam. Pretpostavljam da ovdje ne mislis na zagorijevanje nego nesto drugo.Kazan ocistim rastvorom limunske kiseline, te pustim poslije neko vrijeme da para procisti cijevi i kapak.
Sačuvana
bistrica
Administrator

Na mreži Na mreži

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #202 Poslato: 05. Januar 2017, 23:14:14 »

Ne jednako nego sigurno bolja. Ima veze i raspoloženje ali ne u toj mjeri pa ne treba sumnjati u kvalitet nakon takvog dojma.

Progorijevanje koristim kao izraz da bih pojavu razdvojio od klasičnog zagorijevanja kazana. Kada se na dnu kazana uhvati zagorjela naslaga koju treba skidati. Ova pojava je mnogo blaža ali ostavlja trag na kvalitetu rakije prije svega u osjećaju na gorkasto. U pitanju je jaka vatra naročito po bočnim stranama kazana gdje se mogu hvatati jako male i mjestimične naslage koje se relativno lako skidaju i mlazom vode.

Nemoj prati unutrašnjost kazana limunskom kiselinom. Agresivna je pa je ona vjerovatno i uzrok toj gorkastoj nijansi. Uradi to kristalnom sodom na kraju sezone uz dobro sapiranje. Poželjno je i zaparavanje koje radiš. Ostavi kazan da uhvati onu karakterističnu patinu u nekoj prostoriji gdje nije izložen nečemu agresivnom. Omogući mu lagano provjetravanje cijelo vrijeme i prije upotrebe samo obriši na mokro nekom krpom i saperi vodom i to je to. Može i zaparavanje ako prostorija nije idealna ali ništa drugo neposredno prije destilacije, osim ako ne radiš više destilacija pa će se efekat prve ili prve dvije izgubiti u masi. 
Sačuvana

kreso
Neaktivni član
*

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Firefox 50.0

« Odgovor #203 Poslato: 05. Januar 2017, 23:38:36 »

Ok, sve jasno. Tnx.
Sačuvana
mouton
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Linux
Browser:
Safari

« Odgovor #204 Poslato: 12. Decembar 2018, 11:42:11 »

Dali je dozvoljeno ili korisno u rakiji koristiti CMC (celuloznu gumu) za stabilizaciju i za protiv mucenja sto se koristi za vina?
Sačuvana
blue_moon
Urednica

Na mreži Na mreži

Linux
Browser:
Safari

« Odgovor #205 Poslato: 12. Decembar 2018, 13:30:50 »

Da li u stvari znaš šta je zapravo CMC i zašto se koristi kod vina?
Sačuvana

Drugi deo života kod pametnog čoveka sastoji se u oslobađanju od ludosti i predrasuda i pogrešnih mišljenja koje je stekao tokom prvog dela života.
Čehov
mouton
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Linux
Browser:
Safari

« Odgovor #206 Poslato: 12. Decembar 2018, 13:35:40 »

Koristi se za stabilizaciju vinske kiseline tartatat.
Sačuvana
blue_moon
Urednica

Na mreži Na mreži

Linux
Browser:
Safari

« Odgovor #207 Poslato: 12. Decembar 2018, 13:55:52 »

Nema veze, ionako je besmisleno ako to pitaš.
Kakav u stvari imaš problem zamućenja sa destilatom?
Sačuvana

Drugi deo života kod pametnog čoveka sastoji se u oslobađanju od ludosti i predrasuda i pogrešnih mišljenja koje je stekao tokom prvog dela života.
Čehov
mouton
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Linux
Browser:
Safari

« Odgovor #208 Poslato: 12. Decembar 2018, 14:06:29 »

Nemam problema sa zamucenjem ali me zanima dali postoje sredstva da to sprijece?
Sačuvana
blue_moon
Urednica

Na mreži Na mreži

Windows XP
Browser:
Safari

« Odgovor #209 Poslato: 12. Decembar 2018, 14:24:09 »

Pravilna destilacija i odgovarajuća voda kod svodjenja jačine rakije na kraju.
Ništa više.

Ako se radi hladna stabilizacija ona kod destilata podrazumijeva samo niske temperature ali ako nije neophodna ne treba je primjenjivati jer se njome dosta toga i gubi.
Sačuvana

Čehov
Stranice: 1 ... 12 13 [14] 15   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

UseBB Port by Gaia Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2007, Simple Machines | Srpski prevod: Jovan Turanjanin

Prijatelji Foruma
rscaffe.com | rakijaizkrnjeva.org | vivis.org.rs

Stranica je napravljena za 0.027 sekundi sa 22 upita.