Reč
rakija je arapskog porekla i potiče od reči „al-rak“, što u slobodnom prevodu znači znoj. U naše krajeve je stigla sa
Turcima u
14. ili
15. veku. U početku je označavala piće arak koje se proizvodilo u Indoneziji, Maleziji i drugim dalekoistočnim zemljama, a dobijalo se destilacijom prevrelog soka ili vina specijalnih vrsta palmi.
Još u IV veku pre nove ere
Aristotel je zapisao da bi morska voda kao i vino i druge tecnosti mogli da se pretvore u pijacu vodu kada bi se podvrgli procesu
destilacije. Ovaj zakljucak ipak dugo posle nije korišcen sve do VIII ili IX veka nove ere kada su
arapski alhemicari osmislili “
alambike” koje su koristili za dobijanje osnova parfema. Ovi instrumenti takode su korišceni pri pokušajima tadašnjih alhemicara da od osnovnih metala (gvožda i olova) dobiju zlato.
Znanje o procesu destilacije brzo se širilo po Evropi i u mnogim zemljama zapocela je proizvodnja destilovanih alkoholnih pica koji su nazivani
voda života. Otkrivanje pravog porekla odredenog alokoholnog pica nije nimalo lako pošto su recepti postali deo nacionalnog ponosa.
U XV veku pocinje proizvodnja “nacionalnih pica” u zemljama Evrope i to džina u Engleskoj, šnapsa u Nemackoj, akvavita u Skandinaviji, vodke u Rusiji i Poljskoj, i RAKIJE na Balkanu. U prvo vreme korišcena su u terapeutske, medicinske svrhe ali i za postizanje dobrog raspoloženja.
U Srbiji se rakija proizvodila od različitog voća, najčešće od šljive i to tek krajem 19. veka nakon unistenja vinograda filokserom i smanjene proizvodnje vina. Danas se u Srbiji proizvode rakije od različitog voća mada šljivovica i dalje ima primat...
JAČINA RAKIJEJačina rakije oređuje se po količini alkohola koji se izražava u
zapreminskim delovima ili
volumnim procentima, koji se obeležavaju kao
%vol. Volumni procenat je broj litara čistog etanola (čistoće 100%) koji se nalazi u 100 l alkoholnog pića odnosno u vodeno alkoholnoj smeši koja to piće čini.
Ponekad se u svakodnvnom govoru jačina alkohola još uvek izražava u
gradima. Preračunavanje se jednostavno može izvršiti pomoću jednakosti:
1 grad = 2.46 vol%
Najpraktičnije i najbrže jačina rakije se određuje pomoću
alkohometra.
Preuzeto sa:
www.rakiabar.com