Rakija
<< < (7/44) > >>
deki:
Peco, prica je vrlo interesantna, malo se kosi sa mojim saznanjima i nacinu kako ja radim prepek. Mozemo o ovome diskutovati i postaviti novu temu na forumu,  svako iskustvo i znanje je dobrodoslo.
Sto se tice druzenja naravno da sam ozbiljan, imamo u ponudi zvanicne lovacke hajke koje imaju svoje datume ( raspitacu se kada su ) i imamo samo nase slobodno vreme i kompletnu nasu organizaciju. Naravno moramo se uklopiti sa slobodnim vremenom jer sam prilicno zauzet na svom poslu, ali i to se resava dobrom voljom i dobrom organizacijom.
dioda:
Citat

Mozemo o ovome diskutovati i postaviti novu temu na forumu,  svako iskustvo i znanje je dobrodoslo.

Samo izvoli, postavi novu temu! peca je zakuvao stvar  :D vidim da ce se pisati jos na "rakijske" teme...
Razmisljao sam da bi kategoriju "Žestoka alkoholna pića" trebalo prosiriti jer je skroz zapostavljena sa samo dva foruma u njoj... Mozda bi trebalo ubaciti forum o vocarstvu  :scr: ipak bez kvalitetne sirovine nema ni kvalitetnog proizvoda...Mozda i forum o cuvanju i sazrevanju rakije...
Ako imate neke ideje kako da prosirimo ovu kategoriju napisite jer ja nisam bas inspirisan  :whistle:

Cisto da ne bude problema u komunikaciji, imamo kategoriju "Žestoka alkoholna pića" i u okviru nje dva foruma "Rakije od voća i grožđa" i "Pečenje rakije ~ Kazan i destilacija" ako imate ideje za prosirenje napisite...

Citat

Sto se tice druzenja naravno da sam ozbiljan, imamo u ponudi zvanicne lovacke hajke koje imaju svoje datume ( raspitacu se kada su ) i imamo samo nase slobodno vreme i kompletnu nasu organizaciju. Naravno moramo se uklopiti sa slobodnim vremenom jer sam prilicno zauzet na svom poslu, ali i to se resava dobrom voljom i dobrom organizacijom.

Cek da pedja procita ovo, organizovace on nesto garant :D
Nista nije iskljuceno, duuuga je zima  8)
peca50:
Velika je razlika vršiti destilaciju preko kontinuirane destilerije sa izdvajanjem frakcija i isto raditi kod kuće za svoje potrebe, na običnom kazanu. Kod kontinuiranih destilerija sa izdvajanjem frakcija, sav višak alkohola se vraća u rektifikacionu kolonu gde, prosto rečeno, čeka da postigne određenu jačinu da bi otišao u glavni kondezator i dalje u prihvatni sud. Pri tome se maksimalno "oplemenjuje" i izdvaja pritom sve sporedne frakcije. U običnim kazanima toga nema, ili u tabarku(kondenzator) ili, to drugo "ili" nema. Pa kad skupimo rakiju od dva-tri kazana, onda sipamo u kazan, dolijemo vodu i vršimo prepek "gole rakije"....(tako se najčešće radi). Od tog prepeka se dobije destilat jačine oko 60 do 65 stepeni alkohola. Tako dobijeni destilat se razblažuje destilovanom vodom gde se dobija željena jačina, i osiromašena organoleptički. Cilj proizvodnje voćnih rakija je da imaju određenu jačinu, odstranjene nepovoljne  "primese",  i maksimalnu zadržanost voćnih osobina od kojih je proizvedena(šljiva, kruška, dunja, kajsija i ostalo), pod tim se podrazumeva i maksimalno zadržavanje aroma tih istih voćnih vrsta. Ako znamo da različite vrste alkohola imaju i različite tačke početka izdvajanja(isparavanja),
a rakija razblažena vodom ima daleko višu tačku ključanja nego kada se ide posredno preko džibre ili komine, a ta tačka ključanja kod rakije razblažene vodom je između 85 i 95 stepeni celzijusa, a preko džibre počinju isparavanja već na 55 stepeni i kontinuirana peča ide na temperaturi ide skoro ceo tok oko 80 stepeni celzijusa, onda možete shvatiti zašto je bolje vršiti prepek posredno sa približno dobijenom željenom jačinom, nego razblaživati sa vodom "golu" rakiju pa vršiti prepek. Pri tom ne treba zanemariti gubitke "kalo", koji zbog povećane temperature destilacije ide i do 15 posto, dok je posrednom destilacijom taj gubitak ispod pet procenata. Sva ova moja priča nije zasnovana na predpostavkama već je praktično dokazana, što se možete i vi uveriti ako probate jedan ili drugi način. Kod pečenja rakije od kajsije, kruške, jabuke i dunje posrednim prepekom intezitet arome voća je i do 50 procenata jači nego kod prepeka "gole" rakije.
Dali sam dovoljno zakuvao?
sablja:
Zanimljivo izlaganje Peco mada se nebi u potpunosti slozi sa tim.Dosta vocara sam gledo kako to isto rade zbog vece kolicine rakije,po mom misljejnu prepeka je kvalitetnija rakija.
Evo nesto i od mene sto se tice pecenja MEKE RAKIJE I LJUTE PREPECENICE

DESTILACIJA PREVRELOG KLJUKA,KOMA

Destilacija (pecdenje) prevrelog kljuka, ima za cilj da odvoji isparljive sastojke od sirovine koja se destilise i prevede
ih u tednost - rakiju.Isparljive sastojke cini veliki broi jedinjenja, a najzastupniji su voda i alkohol (etil-alkohol).
Medutim, za kvalitet rakije veoma su vazne i ostale komponente koje prelaze u destilat, kao npr. aromatidne materije, isparljive kiseline, estri, etri, visi alkoholi itd. Svi isparljivi sastojci nisu jendakovredni za kvalitet rakije, pa je prisustvo nekih od njih u rakiji pozeljno, a drugih nije. Upravo je zato i veliko umece pravilno voditi destilaciju i dobiti rakiju"cistog" mirisa na voicnu vrstu od koje potice, harmonicnu po ukusu (ne kiselu, ali ne ni bljutavu) i potpuno bistru. To znaci( da destilacijom ne zelimo da dobijemo samo alkohol, tj. neutralni destilat u pogledu arome i ukusa, vec i da, pored alkohola i vode, u destilat predju i "primese" (kaze se primese jer su zastupljene u destilatu u malim kolicinama u odnosu na vodu i alkohol), ali samo u kolicini dovoljnoj da daju karakter picu i ne naruse njegov kvalitet. Bas zahvaljujuci"primesama" mi  smo u stanju da razlikujemo  sljivovicu od kruskovca , lzovacu od jabukovace itd., ali u zavisnosti od kolicine "primesa" rakije svrstavamo u dobre i lose. .Jer ukoliko,npr. jedna sljivovica ima  puno primesa pre svega visih alkohola, ona.je losa, jer po ukusu i mirisu ima jako izrazen patocni ton (ukus i miris na patoku).Primese su u samoj jedano od niza faktora koji uticu na  kvalitet  rakije ali  koji se moze regulisati rezimom destilacije..
Prilikom destilacije sirovine radi dobijanja sirove meke rakije ,kaza se puni 65-75% od njegove zapremine.prazan proctor oko 30% je potreban kako nebi doslo do kipljenja kada sirovina pocne da kljuca.Ukoliko se destilisu sirovine sklone penusanju (visnje,grozdja..)kljukovi(gusti) jabuke, kruske… treba razblaziti sa 15-20% vode kako nebi zagoreli.             
U pocetku destilacije vatra treba da bude jaca , a 5-10 minuta pre nego sto prokljuca sirovina treba smanjiti kako nebi doslo do kipljenja .Kada treba smanjiti vatru oseticete po temperaturi kapka koji raste zbog pare koja se skuplja u njmu, pred samo kljucanje ruka se nemoze drzati na kapku.Destilaciju treba odvijati polako 2-3 sata.Voda u hladnjaku(protok vode) treba da bude u gornjem delu topla u srednjm jedva mlaka  u doljnjem hladna, ukoliko zelite dobiti rakiju jako izrazenog ukusa i mirisa. Destilat koji potekne na pocetku trebalo bi da bude oko 45-55.60 vol%.             
Destilacijo prevrelog kljuka, iscrpljuje se sav akohol koji prelazi u destlat.Kad rakija (destilat ) padne na 3vol% alkohola dalja se destilacija ne isplati.

PROIZVODJNA MEKE RAKIJE

Ukoliko Zelimo da spravljamo odmah meku rakiju za pice,treba vrsiti takozvanu frakcionu destilaciju. Sobzirom
na to da se prepek nece vrsiti, jer ne zelimo prepecenicu moramo odmah pri destilaciji kljuka izdvajati frakcije, i to:
prvenac (glava), srednju.frakciju (srce) i patoku. Odvajanje ovih frakcija je neophodno. Celokupna priprema aparata I sam tok destilacije tece n avec opisan nacin.Kada potekne destilat prvenac njega treba odvojiti na samom pocetku I to u klicini od 0,3-0,6 litara po kolicini od 100lit. kljuka.Potom se prihvata srednja frakcija tj.srce koja se koristi kao meka rakija za pice.Ona se skuplja sve dok destilat na IZLAZU IZ HLANJAKA tabakere na padne na 10vol% alkohola.Ovako dobijena rakija sadrzi 30-45vol%,tada se u sud sa prvencem prihvata patoka sve dok na izlazu iz hladnjaka ne padne na 3vol%.Patoka I prvenac se dodaju sldecem pecenju uz ponovno odvajanje prvenca I patoke.Ovako dobijena rakij je slabije kvalitita nego kao kod prepeke.

O pravljenju prepecenice LJUTE RAKIJE  drug put, za sada je dosta. ;D

dioda:
Peco ovaj sistem pecenja koji si opisao mi je poznat, bolje reci tako peku rakiju svi koje znam ukljucujuci i mog dedu i oca... Na zalost peku samo lozu ili preciznije komovicu, vocne rakije ne peku na moju zalost  ;D
Nisam bas siguran, posto nisam kod kuce kada se pece rakija, ali mi se cini da proces nije bas ovakav kako si ga opisao. Pece se svaki kazan posebno, izdvaja se celja odnosno prvenac i baca (tj. ne vraca se u sledeci kazan do petog kako si rekao), prihvata se destilat do 21 grad i ostatak se baca  ??? i tako u krug, svaki kazan za sebe...
To mi nije bas logicno jer su gubici veliki ali mi se cini da se tako radi, nema vracanja "osiromasenog destilata" u sledeci kazan. Pitacu starog kad se cujem sa njim, sad i mene zanima... U svakom slucaju cu mu preneti tvoja iskustva i nagovoriti ga da predje na gore opisani sistem..

Citat

rakija razblažena vodom ima daleko višu tačku ključanja nego kada se ide posredno preko džibre ili komine, a ta tačka ključanja kod rakije razblažene vodom je između 85 i 95 stepeni celzijusa, a preko džibre počinju isparavanja već na 55 stepeni i kontinuirana peča ide na temperaturi ide skoro ceo tok oko 80 stepeni celzijusa, onda možete shvatiti zašto je bolje vršiti prepek

Ovo sto si napiso mi se cini logicno sto se ocuvanja kvaliteta tice, vecina organskih jedinjenja je "osetljiva" na povisene temperature pa razlika od tridesetak stepeni nije zanemarljiva.... Mozda nisam u pravu ali mi je to palo na pamet...

@sablja
Citat

Dosta vocara sam gledo kako to isto rade zbog vece kolicine rakije,po mom misljejnu prepeka je kvalitetnija rakija.

Tako pise i u knigama, prepecenica je kvalitetnija!! Probao sam dosta odlicnih rakija prepecenica ali na zalost nisam probao ni jednu vocnu rakiju dobijenu produzenom metodom destilacije koju je peca opisao, mozda bi bila jos bolja  :scr:
Treba probati...
Navigacija
Indeks poruka
Sledeća strana
Prethodna strana