16. Januar 2019, 21:50:51 *
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Stranice: [1] 2 3 4   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Čuvanje i skladištenje vina  (Pročitano 44663 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
dioda
Osnivač foruma

Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac
Starost: 38

Windows XP
Browser:
Firefox 2.0.0.14

« Poslato: 11. Maj 2008, 20:47:09 »

Pošto naše područje pripada vinskoj kulturi, za ljubitelje vina neophodna su i određena znanja vezana za čuvanje i skladištenje vina.

U podrumu koji ne sme da ima temperaturu veću od 13 stepeni i vlažnost iznad 60-70% boce se slažu u vinske blokove ili stalaže od drveta, metala ili betona.

Vino se na višoj temperaturi ili vlažnosti ne može očuvati. Podrum, pored određene temperature i vlažnosti mora biti bez jakog svetla, vibracija i mirisa. Sučeva svetlost izaziva fizičko-hemijske reakcije i hemijske promene na vinu koje se ispoljavaju pojavom mutnoće, taloga i kvarenjem bukea.

Boce se polažu vodoravno sa etiketom na gore pod uglom od minus 30 stepeni tako da vino neprekidno natapa čep.

Visokokvalitetntna bela vina mogu se čuvati i više od 10 godina bez smanjenja kvaliteta. Dobra crvena vina razvijaju svoj puni kvalitet u toku od pet godina, a mogu se uspešno čuvati i više od 15 godina.

Sačuvana
DarkoK
Zaslužni član

Van mreže Van mreže

Starost: 39

Windows XP
Browser:
Microsoft Internet Explorer 6.0

« Odgovor #1 Poslato: 12. Maj 2008, 13:06:51 »

Na koji način se crna vina mogu čuvati duže od 5 godina?
Sačuvana

“U vodi ćeš videti svoje lice a u vinu vidiš izraz svoje duše.”
dioda
Osnivač foruma

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Firefox 2.0.0.14

« Odgovor #2 Poslato: 12. Maj 2008, 15:17:15 »

Koliko se vino moze cuvati zavisi od vise faktora - sorte grozdja, od sadrzaja alkohola i kiselina, tanina, od nege vina...
Uglavnom sto je vino kvalitenije duze se moze cuvati. Visokokvalitetna bela vina kada imaju dovoljno kiselina i alkohola se mogu cuvati i deset godina bez smanjenja kvaliteta. Kvalitetna crna vina ako imaju dovoljno tanina, kiselina i ako su gusta i puna razvijaju puni kvalitet nakon pet godina a ako se cuvaju u optimalnim uslovima nakon 15 godina mogu formirati jos plemenitiji buke. Boce koje se cuvaju treba stalno kontrolisati i paziti da se ne pojavi talog ili zamucenje.
Sačuvana
jopa
Neaktivni član
*

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Firefox 2.0.0.14

« Odgovor #3 Poslato: 13. Maj 2008, 20:51:51 »

Čuvanje vina nakon fermentacije se jos naziva i nega vina. Od pravilne nege vina umnogome zavise i ukus i miris vina kao i ukupan kvalitet vina. Negom vina se mogu otkloniti mnogobrojni nedostaci koji se javljaju u toku odležavanja vina. Mlečno-kiselinsko vrenje i manitno vrenje podstaknuto radom bakterija utiče na karakeristike vina i mora biti stalno kontrolisano. Kvalitetna i vrhunska vina se mogu dobiti samo pravilnom negom prilikom odležavanja vina.
Sačuvana
darko
Zaslužni član

Van mreže Van mreže

Starost: 45

Windows XP
Browser:
Firefox 2.0.0.14

« Odgovor #4 Poslato: 26. Maj 2008, 22:50:33 »

ovo je sada sve puno a bice i prosirenja samo da nabavim jos ovih blokova za flase
Sačuvana

dioda
Osnivač foruma

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Firefox 2.0.0.14

« Odgovor #5 Poslato: 26. Maj 2008, 23:13:39 »

Odlicno izgleda darko, ja planiram da pravim ovako nesto u julu... 8)
Ko proizvodi ove blokove? Koliko flasa staje u jedan blok? Koliko kostaju? Daj neki link ako imas da pogledam detalje...
Je li ovo tvoje vino tj. da li si ga ti flasirao i radio etikete? Ako jesi mogli bi otvoriti temu o etiketama pa da malo prodiskutujemo na tu temu...
Sačuvana
darko
Zaslužni član

Van mreže Van mreže

Starost: 45

Windows XP
Browser:
Firefox 2.0.0.14

« Odgovor #6 Poslato: 26. Maj 2008, 23:52:39 »

ove blokove radi samo fabrika u kikindi. kada sam kupovao bio je oko 65 dinara po komadu sada je verovatno skuplji. u proseku po bloku staje dve ipo flase.
http://www.toza.co.yu/sr/pProgram/blokovi.php
pa da svake godine flasiram i u ovom zidu ima vina ( po koja flasa) iz proteklih pet berbi!
a sto se tice etiketa ovo su stare a ove godine sam ih izmenio ali jos uvek nisam zadovoljan
Sačuvana

dioda
Osnivač foruma

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Firefox 2.0.0.14

« Odgovor #7 Poslato: 27. Maj 2008, 10:02:38 »

Ovo je sve sto sam nasao na sajtu:

VINSKI BLOK V.B.-2

Dimenzije:
dužina   240 mm
ugao nagiba   8° do 12°
broj boca   82 kom/m2

Sta fali etiketi, daj sliku pa da je namontiramo u Photoshopu  Cheesy
Sačuvana
peca50
Zlatni član

Van mreže Van mreže

Starost: 68

Windows XP
Browser:
Firefox 2.0.0.8

« Odgovor #8 Poslato: 14. Jun 2008, 19:55:57 »

Pošto je tema čuvanje i nega vina, evo par praktičnih saveta za podrume. Naime mnogi hobisti, ili ljudi koji se ne bave profesionalnom proizvodnjom vina, već za svoju dušu, sreću se sa problemom nejednake vlažnosti podruma, što se odražava na pojavu buđi na vinskim sudovima, bocama i ostalom priboru u podrumu, kao i na zidovima. Pod uslovom da nema podzemnih voda koje probijaju u podrum, ili  naprslih vodovodnih cevi, ovaj problem se može umanjinti ili potpuno eliminisati na sledeći način. Negde napolju na ravnoj površini izmešati u istoj kilaži kreč u prahu i drveni ćumur za roštilj. tako pripremljenu mešavinu sipati u platnene vrećice veličine otprilike kao rukav od radnog mantila(mogu se i oni iskoristiti ako je mantil u otpisu). Materijal vrećica mora biti sličan ili kao i tkanina od koje se prave mantili (keper). Možda je najbolja varijanta "amerikan" platno, ali neznam koliko je to skupo. Tako napunjene vrećice vezati i zakačiti po uglovima podruma(ćoškovima), gde se najčešće i javlja pojava buđi. Vrećice ne treba da dodiruju pod podruma, a dobro je da neke budu okačene i neposredno ispod plafona u ćoškovima. I objašnjenje za ovo, kreč je visoko higroskopna materija, kao i ćumur, pa tako višak vlage upija, a kada dođe do smanjenja vlažnosti on je otpušta, pa tako u podrumu nemamo velikih kolebanja ukupne vlažnosti što je itekako važno za čuvanje i negu vina. Pored toga kreč sa svojim hemiskim sastavom ubija gljivice buđi i na taj način sprečava njihovu pojavu. I još nešto; najefikasnije sredstvo (materijal) za regulaciju vlažnosti i ubijanje gljivica buđi je svakako (mislim na prirodne), je šumska mahovina. Međutim zbog teškog nalaženja, a i ograničenog trajanja dejstva (oko šest meseci), ide se na jednostavnije a isto tako praktično rešenje. Pa probajte, ne košta mnogo, a vredi!
Sačuvana

Sve sto trazim od vina je da uzivam u njemu!
Hemingvej
macak
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Starost: 48

Windows XP
Browser:

« Odgovor #9 Poslato: 17. Novembar 2008, 14:23:44 »

Koliko vidim iz komentara na forumu vino mora da odstoji u drvenim buradima. Interesuje me zbog čega moraju odstojati u drvenim buradima? Ako je zbog okusa šta mislite moželi sljedeće pomoći:
- kako posjedujem rostfrajni rakijski kazan uvijek imam i određene količinu rakije koju treba da držim u hrastovim buradima radi poboljšanja ukusa, boje i dobijanja mekoće rakije. Znači da hrast poboljšava osobine rakije ali loša mana hrastovih buradi  je da  “piju” rakiju. Ovaj problem sam riješio tako što rakiju držim u staklenim sudovima u koje dodajem pločice napravljene od suhe hrastovine. Na jedan litar rakije dodajem jednu pločicu hrastovine i dobijam isti efekt kao da sam rakiju držao u buradima. Nakon dobijanja ukusa i boje koju želim daščice vadim iz rakije, a poslije rakiju mogu spremiti i u plastično posuđe.
Interesuje me da li je moguće vino držati u inoks posuđu a da se koriste iste daščice?  Ovo bi riješilo problem plesnjivosti buradi izbjegle bi se i procedure sumporenja, održavanja buradi i sl..
Recept za dobijanje ovih daščica je sljedeći : Od suhe hrastovine napraviti pločice dimenzija dužina 10 cm, širina 2 cm i debljine 1 cm. izbušiti male rupe na oba kraja daščice ( ovuda se prilikom korištenja, provuče silk za ribu radi lakšeg izvlačenja daščica iz posuđa), a nakon pranja pločice držati u hladnoj vodi  ukupno12 dana. Voda se mijenja svaka 3 dana. Nakon isteka ovog vremena daščice se stavljaju u vruću vodu u kojoj je rastvor od 5 % soli i drže se 1 sat uz povremeno miješanje. Dobro isprati hladnom vodom te staviti u hladnu vodu sa rastvorom od 2 % sode bikarbone. Držati 1 sat uz povremeno miješanje. Nakon ovog daščice dobro isprati te ostaviti 6 dana u hladnoj vodi ( nakon 3 dana vodu promijeniti). 7 – og dana ponovo promjeniti vodu te 9 dana probati vodu. Voda ne smije pustiti puno boje i mora biti bez ukusa. Ako smo to postigli navedene daščice treba sušiti na suncu 10 ak dana I spremno je za korištenje. Ovo se pokazalo kao izuzetno korisna stvar što se tiče ekonomičnosti održavanja i sl
Sačuvana
dioda
Osnivač foruma

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Firefox 3.0.4

« Odgovor #10 Poslato: 17. Novembar 2008, 14:38:39 »

Macak, sto se vina tice imas gotov hrastov cips koji se stavlja u sudove od inoxa... Takodje postoje i nagoreni cipsevi kojima se postize barik ukus u vinu. U sustini mozes koristiti i ovinjenje dascice od hrastovine, kako si i opisao...

Citat
Nakon dobijanja ukusa i boje koju želim daščice vadim iz rakije, a poslije rakiju mogu spremiti i u plastično posuđe

Ako bas nisi prinudjen nemoj cuvati rakiju (a ni vino) u plasticnim sudovima...
Sačuvana
macak
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Starost: 48

Windows XP
Browser:

« Odgovor #11 Poslato: 17. Novembar 2008, 14:41:21 »

Hvala na savjetu
Sačuvana
dr.strangelove
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Starost: 34

Windows XP
Browser:
Firefox 2.0.0.18

« Odgovor #12 Poslato: 17. Novembar 2008, 14:53:46 »

@dioda:
ja uglavnom svu rakiju cuvam u plasticnim kanisterima. nisam cuo da je lose, molim te da obrazlozis

p.s. ima sutra predavanje o rakiji na tehnoloskom u NS u okviru neke manifestacije, jos ne znam da li cu prisustvovati pa sam hteo da proverim hoce li neko biti tamo da se upoznamo Smiley

Sačuvana
dioda
Osnivač foruma

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Firefox 3.0.4

« Odgovor #13 Poslato: 17. Novembar 2008, 15:06:16 »

Nisam ni ja siguran sta tu sa cim reaguje ali uglavnom nije preoprucljivo cuvati alkoholna pica u plasticnoj ambalazi...
Bolje staklo ili inox jer su skroz inertni... mozda neko drugi moze nesto vise reci na ovu temu...

Offtopic:
Danas sam bio na faxu i nisam nista skontao o tom predavanju Scratchhead
Jedini plakat na ulaznim vratima je da je sutra akcija dobrovoljnog davanja krvi Smiley
Znas li ko drzi predavanje i u koliko sati pocinje? Da li je neko sa tehnoloskog ili...
Nisam planirao ali bi mogao otici whistlefly
Ako znas detalje posalji mi PP
Sačuvana
bačvar Hrvoje
Neaktivni član
*

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Firefox 3.0.5

« Odgovor #14 Poslato: 23. Januar 2009, 17:36:48 »

Enološke trijeske kvalitetnije ekstrahiraju od chipsa. Chips ekstrahira u alk. piće za 15 dana. Trijeske ekstrahiraju do 2 mjeseca. Hrastova ispaljena dužica ekstrahira od 6 mjeseci do 2 godine.
Sačuvana
Stranice: [1] 2 3 4   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

UseBB Port by Gaia Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2007, Simple Machines | Srpski prevod: Jovan Turanjanin

Prijatelji Foruma
rscaffe.com | rakijaizkrnjeva.org | vivis.org.rs

Stranica je napravljena za 0.019 sekundi sa 21 upita.