21. Januar 2019, 09:06:37 *
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Stranice: 1 ... 5 6 [7] 8   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Vinjak  (Pročitano 86341 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Etanol
Stariji član

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #90 Poslato: 09. Septembar 2015, 21:10:30 »

Znači Konjak se pravi samo od otočenog vina,a ne od komine hmm nisam to znao..
Koje su prednosti destilacije/fermentacije samo vina u odnosu na komplet kominu ??
Sačuvana
dekara
Zaslužni član

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #91 Poslato: 10. Septembar 2015, 10:01:00 »

Kvalitettt
Sačuvana
Etanol
Stariji član

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #92 Poslato: 10. Septembar 2015, 21:12:39 »

Ha pa logično da je kvalitet,nego mene zanima zbog čega ide samo vino na fermentaciju/destilaciju??
Pretpostavljam da taj način daje drukčiji aromatski profil destilata.
Možda je takav način pogodniji za dozrijavanje,možda bi bio na kraju nepogodan odnos aroma destilata i hrasta da je fermentirana komplet komina itd.

Valjalo bi da nam to Bistrica u kratkim crtama napiše  Thumb
Sačuvana
bistrica
Administrator

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #93 Poslato: 10. Septembar 2015, 22:29:12 »

Thumb Upravo tako kako si i naveo. Akcenat je na fermentaciji, načinu prerade i izboru grožđa pogodnog za razvoj prije svega fermentativnih aroma koje će dugogodišnjim dozrijevanjem u hrastovom buretu razviti arome starenja, bouquet. Nije za odbaciti ni destilaciju koja će pored maksimalne koncentracije svega poželjnog osigurati i dovoljno visoku koncentraciju alkohola koji neće dozvoliti preveliku dominaciju svih onih aromatskih komponenti koje potiču od hrasta jer su ionako zastupljene sa izuzetno visokim  procentom učešća.
Za svu ostalu konkretniju priču bi samo uvod tražio minimalnih desetak stranica teksta koji je inače ispisan na mnogim mjestima pa i na forumu. Poznate stvari koje se i ne mogu drugačije prikazati nego onakve kakve jesu. Imaš na ovim linkovima prilično kvalitetan prikaz hemijskog sastava grožđa i svih uticaja na profil arome, njen kvalitet i formiranje dozrijevanjem.
http://www.sveovinu.com/index.php/topic,32.msg25892.html#msg25892
Sačuvana

Znanje se množi dijeljenjem.
U potragu za istinom se može krenuti samo onda kada se dovede u pitanje neko vjerovanje koga smo se do tada čvrsto držali.
Etanol
Stariji član

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #94 Poslato: 13. Septembar 2015, 02:04:54 »

Thumb Upravo tako kako si i naveo. Akcenat je na fermentaciji, načinu prerade i izboru grožđa pogodnog za razvoj prije svega fermentativnih aroma koje će dugogodišnjim dozrijevanjem u hrastovom buretu razviti arome starenja, bouquet. Nije za odbaciti ni destilaciju koja će pored maksimalne koncentracije svega poželjnog osigurati i dovoljno visoku koncentraciju alkohola koji neće dozvoliti preveliku dominaciju svih onih aromatskih komponenti koje potiču od hrasta jer su ionako zastupljene sa izuzetno visokim  procentom učešća.
Za svu ostalu konkretniju priču bi samo uvod tražio minimalnih desetak stranica teksta koji je inače ispisan na mnogim mjestima pa i na forumu. Poznate stvari koje se i ne mogu drugačije prikazati nego onakve kakve jesu. Imaš na ovim linkovima prilično kvalitetan prikaz hemijskog sastava grožđa i svih uticaja na profil arome, njen kvalitet i formiranje dozrijevanjem.
http://www.sveovinu.com/index.php/topic,32.msg25892.html#msg25892

Uf, hvala na linkovima  Thumb
Sačuvana
IvanIvan
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Firefox 43.0

« Odgovor #95 Poslato: 07. Januar 2016, 23:01:03 »

Pozdra svima.
 Novi sam na forumu iako ovdje vec dugo pratim vase sugestije i iskustva o proizvodnji rakije.

Naime, htio bi destilirat domace crno vino kojeg imam nekih 250 litara. Vino stoji u inoks bačvi od predprošle    godine i može se piti ali je pred kraj,odnosno jos malo pa ce se ukiselit. Zanima me koje predradnje trebam poduzet pred destilaciju, dali treba dodavati secer ili neke druge stvari? dali je proces destilacije isti kao za ostale rakije ili je drugaciji? Imam obican kazan od 80 litara
 Unaprijed hvala.
Sačuvana
IvanIvan
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Firefox 43.0

« Odgovor #96 Poslato: 08. Januar 2016, 21:27:13 »

Vec sam se nekako snasao za početak...kad nitko nece da uskoči sa savjetom :-)

Danas sam ispekao tri kazana po 40 l vina i nisam odvajao prvi i zadnji tok, vec sam sve sakupio..dali je to uredu tako? Dobio sam ukupno 32 l destilata jačine cca 40% alkohola..dali je to dobar dobitak...isao sam sa destilacijom sve dok je bilo 3-4% alkohola. Pošto ložim na drva neznam bas odrediti jačinu vatre i neznam procijenit dali cijedi prebrzo ili prespor..mozda mi netko moze to malo objasnit. Utroseno vrijeme pecenja mi je 4h po kazanu ,stim da mi je trebalo sat vremena da uopce krene...jeli to optimalno vrijeme ili?
Ajde nek se javi netko dok nesto ne zeznem..šteta vina:-)
Sačuvana
bistrica
Administrator

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #97 Poslato: 08. Januar 2016, 21:39:51 »

Hajde odgovorit ću na prvu poruku.

Neznatno povišene isparljive kiseline, poput sirćetne, neće predstavljati nikakav problem, ako se značajnije ne osjete na mirisu vina. Čak naprotiv mogle bi i znatno doprinijeti mirisnim aromama rakije. Nešto drugo predstavlja nerješivi problem kada je u pitanju kvalitet rakije. Količina ukupnog SO2 u tom vinu, plus isparljivi a i drugi fenoli crnog grožđa. U svakom slučaju destilacija se radi standardno. Dvostruka destilacija uz ovaj put maksimalno odvajanje prvenca. Nekih 2,5-3% zbog izuzetno velikog prisustva acetaldehida i sigurno povišenog etilaacetata. Obavezno još hvatanje maksimalno jake srednje frakcije u prepeku. Cca. 72%. Tako se izvlači ono što je najbolje iz postojeće sirovine ali se nemoj previše nadati. Rakija od vina ili vinjak-konjak se pravi od svježeg tek fermentiranog vina, bez sumporenja i po mogućnosti od bijelog grožđa sa povišenim kiselinama, ili od crnog ali po postupku za bijelo vino.

Za drugu poruku samo komentar. Ako si to vino sumporio i iole održavao ove dvije godne onda bez obzira kakvo je sigurno ima veći kvalitet kao vino nego što ga može imati kao rakija. Bez obzira na maksimalno dobar ili ispravan postupak destilacije. 
Sačuvana

U potragu za istinom se može krenuti samo onda kada se dovede u pitanje neko vjerovanje koga smo se do tada čvrsto držali.
IvanIvan
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Firefox 43.0

« Odgovor #98 Poslato: 09. Januar 2016, 16:01:13 »

Bistrica zahvaljujem se na odgovoru.

Inače prvi put sudjelujem na bilokakvom forumu uopće pa tek sad vidim da sam trebao postaviti pitanja na već postojećeoj temi a ne otvarat novu..moja greška.

U pravu si kad kažeš da je bolje bilo ostavit to vino a ne radit rakiju, jer se je ubiti još moglo piti. Pošto je moj tast napravio novo vino,ovogodišnje i lanjsko ,dao mi je to za rakiju..inače bi bacio.
Ovo je meni prvi put da sam pečem rakiju pa sam se htio malo naučit.

Ako sam dobro shvatio tvoju poruku, to bi značilo da sam u prvoj destilaciji trebao odvajati prvi tok a pošto nisam ,sad u drugoj trebam izdvojiti pojačani od 2,5-3%...ili sam prvu dobro napravio?
Dali šta znači da mi cijev od kotla do hladionika stoji nagnut prema hladioniku..odnosno dali je to u mom slučaju bolje ili lošije?
Inače destilat iz prvog pečenja ima oštar miris i okus

Sačuvana
Aleksandar -
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.3
Browser:
Safari

« Odgovor #99 Poslato: 16. Jul 2016, 21:07:25 »

Jel ima negde uputstvo što jasnije i detaljnije kako se i od čega pravi konjak ?
U radnjama npr.  je veliki opseg u ceni ima  i dosta skupih, a ima i samo  malo više od 2000 din.

Pa koji se postupak kod jednih, a koji je kod drugih.  

Mislim da se to i na nekim fakultetima  uči, jel ima neki udžbenik ( gde je sve detaljno objašnjeno ).

Za rakiju, vinjak i vino ima dosta uputstava, a za ovo baš i nemogu da nađem .   Hvala puno .  Smiley
Sačuvana
bistrica
Administrator

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #100 Poslato: 17. Jul 2016, 10:46:15 »

Konjak je isto tako jedna od vrsta vinjaka i razlikuje se od ostalih vinjaka samo zbog regionalne pripadnosti i eventualnih specifičnih ograničenja koja se kod njega postavljaju. Kako što su regionalne, klimatske karakteristike, karakteristike zemljišta, tako i sorte vinove loze od kojih se pravi, njihove maksimalne rodnosti i ostala slična i najčešće uobičajena ograničenja koja se postavljaju zbog postizanja kvaliteta dobivenog pića.

Može se lako izguglati pa ako ti neki konkretan detalj u njegovoj proizvodnji nije razumljiv slobodno pitaj.
Sačuvana

stevan4
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac
Starost: 31

Windows NT 10.0
Browser:
Safari

« Odgovor #101 Poslato: 21. Septembar 2016, 22:16:43 »

Zdravo momci!

Koliko dugo vam trajala fermentacija vina (od prilike) pri temperature od oko 18~21 stepena?

Radi se o sveže vino od crnog grožđa (vranac sa 21~22% SE) dobiveno po postupku za bjelo vino.
Sačuvana
stevan4
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Linux
Browser:
Safari

« Odgovor #102 Poslato: 12. Oktobar 2016, 16:23:46 »

Interesira me postupak za nameštanje boje sa karameliziranim šećerom (kulerom) kako je Peca naveo na ovu temu.

Ima odlican recept za bonifikator ali ne i za caramel.

Dali je pametno da pokusam da ga napravim sam i u kojem procentu ide po litru vinjaka?
Sačuvana
bistrica
Administrator

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #103 Poslato: 12. Oktobar 2016, 22:36:59 »

U lonac se uspe 1 kg šećera i 1 g kalij karbonata, zatim ravnomjerno nakvasi sa 1 dcl vode, maksimalno 1,5.
Zagrijava se umjereno uz stalno miješanje sve dok se šećer potpuno ne rastopi.
Kada se dobije otopina ona se zagrijava i održava na 180 stepeni, nikako iznad 200. Ovo traje pola sata uz stalno i temeljito miješanje.
Pri pojavi jake pjene prska se sa malo vode da bi pjena splasnula, kao kontrola plamena kod roštilja.
Skida se sa vatre i u njega dodaje 1,5 dcl ključale vode. Još samo dobro promiješati i kuler je gotov.
Sačuvana

stevan4
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Mac OS X
Browser:
Safari 0.8.2

« Odgovor #104 Poslato: 12. Oktobar 2016, 22:48:46 »

Ok, samo gde da nadjem ovaj kaljiev karbonat i koliko kuler se dodaje na 1L destilata?
Sačuvana
Stranice: 1 ... 5 6 [7] 8   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

UseBB Port by Gaia Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2007, Simple Machines | Srpski prevod: Jovan Turanjanin

Prijatelji Foruma
rscaffe.com | rakijaizkrnjeva.org | vivis.org.rs

Stranica je napravljena za 0.041 sekundi sa 21 upita.