To što se vidi na površini kljuka, iako se sa ovih slike ne mogu razaznati detalji, je isključivo znak davno završenog vrenja. Već si dobio dobre savjete, morao si to već poodavno destilisati. Poćetak kvarenje je vidljiv samo površinski i i sam po sebi ne mora biti opasan ako se skine 7-8 cm krovine.
Šta se dešavalo sa ostalim dijelom fermentisanog materijala je u stvari pravo pitanje i nepoznanica. Nepoznanica je više u kojoj mjeri se to sve dešavalo bez obzira na ove vidljive površinske promjene. Da li osjetio sirćetnu kiselinu ili ne opet se nikada ne ide sa sodom bikarbonom, pa čak ni bilo kojim drugim sredstvom za neutralizaciju kljuka. Samo možeš imati štetu a korist nikakvu. Neutralizacija kiselina ima svoj redoslijed, koji nisam ja izmislio.
U tom redosljedu sirćetna je na samom kraju. Prije nje se neutrališu vinska, jabučna, mliječna, jantarna i dr., pa tek onda sirćetna. Tako da je sva priča o neutralizaciji sirćetne kiseline u destilaciji kljuka jedno obično prodavanje magle i direktni udar na ganglije. Neutralizacija meke rakije je malo drugačija priča, iako i nju treba izbjegavati.
Dakle u ovoj situaciji sa slike, ako se ne znaju ostali elementi, prvi problem je pravovremena destilacija kljuka, pa onda kvalitet voća i kvalitet fermentacije. Visoke temperature i očigledno prisustvo vazduha u posudi za fermentaciju diktiraju ritam da više od dvije sedmice od stavljanja na vrenje do destilacije može biti previše za čekanje.