miticd
Stariji član
Van mreže
Pol:
Starost: 60
Poruke: 124
OS: Windows NT 6.1 Browser: Safari
|
|
« Odgovor #3 Poslato: 03. Decembar 2012, 11:04:47 » |
|
Prirodni zeoliti obuhvataju grupu minerala koji su po sastavu hidroalumosilikati alkalnih i zemnoalkalnih metala.
Naziv na Grčkom jeziku -“ZEO – LITOS” znači “KIPEĆI KAMEN.”
Najpoznatije ležište zeolita u Republici Srbiji je ležište “IGROŠ“ – Brus, čiji je vlasnik Geološki Institut Srbije iz Beograda.
ZBOG ČEGA JE VAŽAN ZEOLIT? • Zeolit poboljšava fizičko-mehaničke osobine zemljišta. • Zeolit povećava sposobnost upijanja i zadržavanja vode u zemljištu. • Zeolit povećava sposobnost zadržavanja hranljivih elemenata u zemljištu. • Zeolit snižava kiselost zemljišta. • Zeolit poboljšava ishranu biljaka, razvija korenski sistem, intezivira rast i plodnost. • Zeolit smanjuje bolesti biljaka. • Zeolit sadrži neophodne elemente za razvoj biljaka: Magnezijum, Kalijum i Kalcijum. • Zeoliti na zemljište deluju kao melioranti
U ratarstvu zeoliti se koriste kao meliorant u cilju povećanja plodnosti zemljišta, u dozama od 200 kg do 10t/ha, oni se nanose na zemljište zajedno sa mineralnim i organskim đubrivima, ili bez njih. Mehanizam dejstva zeolita kao melioranta je veoma raznovrstan: oni poboljšavaju strukturu zemljišta, povećavaju njihovu propustljivost i sposobnost zadržavanja vlage, smanjuju kiselost zemljišta, vezuju toksične teške metale (Pb,Cd,Hg i dr.) i time otežavaju njihov ulazak u rastinje, zaštićuju pokretne forme đubriva od ispiranja iz zemljišta itd. Zeoliti upijaju važne elemente za ishranu biljaka, uključujući azot i kalijum a zatim ih lagano otpuštaju sinhrono rastu biljaka.
U poljprivredi prirodni zeoliti se primenjuju u povrtarstvu i ratarstvu za: – povećanje plodnosti zemljišta – povećanje roda poljoprivrednih kultura – kao mineralni i organomineralni supstrat koji služi kao dodatak za gajenje voća i povrća u sastavu đubriva sa ciljem povećanja njihove efektivnosti i dužine dejstva – kao nosioci i aktivatori dejstva herbicida – preparata za stimulaciju rasta itd.
Najefikasniji prirodni zeolit je stena sa preko 85% sadržaja klinoptilolita. Dejstvo stena koje sadrže klinoptilolit je mnogoobrazno i utiče, kako na osobine zemljišta, tako i na rast, razvoj i produktivnost biljaka a takođe i na kvalitet produkcije. Uticaj klinoptilolita na biljke ogleda se u osnovnom kroz zemljište. Poboljšava se ishrana biljaka, razvija se moćnost na korenski sistem, intenzivira se rast i plodnost. Klinoptilolit povećava klijavost semena, snižava bolesti biljaka. U optimalnim varijantama ispitivanja pod uticajem zeolita zapaža se povećanje nivoa roda raznih kultura-zrnastih, korenovih, povrtarskih, cvetnih …
Pšenica povećava rod za 6-15%, ponekad do 20%. Ječam za 6-15%. Zapažena je kvalitetna reakcija ječma i ovsa, zatim pasulja od 18-20%.
Zeolit sadrži neophodne elemente za razvoj boljaka: Mg, K, i Ca. Zbog toga kao i prolongirajućeg dejstva na đubrivo snižavaju se neophodne doze mineralnih đubriva, otpada neophodnost čestih prihranjivanja u procesu vegetacije biljaka, smanjuje se zagađenost životne sredine jedinjenjima azota i fosfora. Zeolit snižava kiselost zemljišta, poboljšava se vazdušna propustljivost i apsorpciona sposobnost supstrata, povećava se osvetljavanje biljaka, ne dolazi do pregrevanja supstrata.
Meliraciona dejstva zeolita se iskazuju u : - poboljšanja fizičko-mehaničkih osobina, što je posebno važno za glinovito zemljište. Pod dejstvom zeolita u glinovitim zemljištima povezuju se hidroksidi gvožđa, ukrupnjuju se glinoviti agregati, uvećava šupljikavost, vazdušna i vodena propustljivost. Snižava se obrazovanje kore kod kolebanja vlažnosti u suvim uslovima.
PRIMENA ZEOLITA U VINOGRADIMA ZA REDOVNU PROIZVODNJU GROŽĐA
Granulometrijski sastav prirodnih zeolita od 1-3mm, primenjuje se za proizvodnju sadnih kalemova prikikom njihove sadnje. Zeolit se dodaje u brazde pored kalemova u količini od 600g/m² ili 0,6kg/m². Njegova primena doprinosi boljem prijemu loznih kalemova i dobijanju većeg procenta kalemova I klase. Pri sadnji vinove loze zeolit se dodaje u jamice i to 0,4kg po kalemu (sadnom mestu). Primenjeni zeolit doprinosi boljem prijemu vinove loze, njenom rastu i razviću lastera kao i dobijanju roda već u drugoj godini starosti. Kod vinograda u rodu zeolit se dodaje uz đubrivo i druge meliorativne dodatke u brazde s jedne i druge strane reda čokota. Optimalna količina zeolita je 0,4kg/m². Njegovom primenom povećava se prinos grožđa uz nesmanjen kvalitet grožđa (sadržaj šećera i ukupnih kiselina) što je važno, obzirom da se više sorti grožđa koristi za proizvodnju vina. Pri gajenju povrtarskih kultura (paradajza, paprike) prirodni zeolit se primenjuje u kombinaciji sa organskim đubrivom (stajnjakom) što doprinosi povećanju prinosa uz nesmanjen kvalitet gajenih kultura. Udeo zeolita u ovoj organo-mineralnoj smeši iznosi 30-50%. Prirodni zeolit se primenjuje rasturanjem zajedno sa drugim meliorativnim dodacima i plitko zakopava u zemljište tako da se deponuje u blizini korenovog sistema biljke. Neka iskustva pokazuju da se primenom prirodnog zeolita (klinoptilolita) u količini od 0,1-0,5t/ha mogu znatnije povećati prinosi voća.
|