23. Oktobar 2017, 02:56:10 *
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Stranice: 1 ... 4 5 [6]   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Određivanje tehnološke zrelosti grožđa  (Pročitano 67375 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
bistrica
Administrator

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Safari

« Odgovor #75 Poslato: 19. Januar 2012, 18:21:14 »

ATC je oznaka za automatsku kompenzaciju temperature, a njegova mjerna skala ukazuje na to da ovaj refraktometar jeste namijenjen za ono što tebi treba.
Sačuvana

Znanje se množi dijeljenjem.
U potragu za istinom se može krenuti samo onda kada se dovede u pitanje neko vjerovanje koga smo se do tada čvrsto držali.
samar
Stariji član

Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac
Starost: 43

Windows NT 6.1
Browser:
Firefox 5.0

« Odgovor #76 Poslato: 19. Januar 2012, 23:47:30 »

Ovoje je taj refraktometar o kom sam pisao, ali nepise nigde da ima automatsku kompenzaciju temperature. Isti takav ima i firma PCE grupa i na njihovom sajtu sam trazio nigde nepise da ima automatsku kompenzaciju temperature. A sta ako nema jeli to problem neki i dali se onda vrsi neka korekcija kao sto to radimo kod alkometra i shirometra. Postoje li neke tablicepo po kojima bi se to korigovalo.   

Scratchhead

RHB-32ATC
Raspon od 0-32% brix
Rezolucija 0,2% brix
Tačnost 0,2%

http://www.hidroponika.com/srb/index.php?route=product/product&path=34&product_id=155
Sačuvana
bistrica
Administrator

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Safari

« Odgovor #77 Poslato: 20. Januar 2012, 10:11:40 »

Imaš na njemu oznaku ATC i to je dovoljno. Ne vjerujem da se uopšte više proizvode oni koji nemaju ovu karakteristiku. Ovaj od PCE grupe imam i ja, onaj vinarski, i sigurno znam da je ima.

Na refraktometrima piše da je njihova tačnost mjerenja ± 0,2. U tekstu za korekciju temperature stoji:
„Radna temperatura rucnih refraktometara sa kojih se ocitava sadržaj suve materije (%) najcešce
je 20°C i obicno je navedena na aparatu. Korekcioni faktor iznosi 0,067 za svaki 1°C razlike do
radne temeparture, a korekcija se vrši na isti nacin kao i kod upotrebe širomjera. Na osnovu
ustanovljenog sadržaja suve materije izracunava se sadržaj šecera u g/100 ml“.
Drugačije rečeno na svaka 3 stepena razlike temperature korekcioni faktor je ± 0,2, dodavanje na očitanu vrijednost ukoliko je temperatura na kojoj je izvršeno očitanje viša od radne i oduzimanje ukoliko je temperatura na kojoj je izvršeno očitanje niža od radne.

Kada pogledaš da ćeš sva mjerenja imati u rasponu od 10 do 30°C, onda ti je razlika negdje oko 0,5 Brix-a. Ovo ti ne predstavlja nikakav problem jer je Brix očitan refraktometrom davno prestao biti mjera šećera. Brix mjeren refraktometrom je mjera količine rastvorljive suve materije u voću i on u sebi sadrži najčešće 3-5% nepreviruče suve materije. Ako na njemu izmjeriš 20 Brix-a kod grožđa, onda to znači da ima 17% šećera u litri, Ako bi mjerio kod šljive mađarice onda bi ovih 20 značilo da imaš 16% šećera u litri kljuka i još umanjuješ za procent učešća košpice...
Drugačije rečeno mjerenje ti je orijentaciono u svakom slučaju, a precizniji možeš biti ako utvrdiš parametre za svako voće posebno. Polako, ne ide sve odjednom.
Sačuvana

U potragu za istinom se može krenuti samo onda kada se dovede u pitanje neko vjerovanje koga smo se do tada čvrsto držali.
samar
Stariji član

Van mreže Van mreže

Symbian OS 9.2 / Nokia N95
Browser:
Safari

« Odgovor #78 Poslato: 22. Januar 2012, 00:28:15 »

Jeli dobar za odredjivanje tehnološke zrelosti ovaj od firme Hidroponika sa skalom 0-32Brix. Očitam Brix korigujem za razliku temperature i tablicom dodjem do %šećera u voću ili kljuku.
Sačuvana
lozar
Zlatni član

Van mreže Van mreže

Starost: 50

Windows NT 6.1
Browser:
Microsoft Internet Explorer 7.0

« Odgovor #79 Poslato: 22. Januar 2012, 01:09:43 »

samar, sve ti je rečeno ali mi se čini da tebi neke stvari nisu jasne.
refraktometar je merni instrument koji se koristi u praksi na otvorenom polju.
svi refraktometri su odlični za određivanje količine šećera u voćnom ili grožđanom soku.
sve ostale analize se rade u laboratoriji.
ako hoćeš ozbiljno da se baviš vinogradarstvom i vinarstvom trebalo bi da imaš mini laboratoriju.
ne znam koji detalj ti je promakao od onoga što ti je i bistrica rekao.
znači, na konkretno pitanje:
"Jeli dobar za odredjivanje tehnološke zrelosti ovaj od firme Hidroponika sa skalom 0-32Brix. Očitam Brix korigujem za razliku temperature i tablicom dodjem do %šećera u voću ili kljuku"
sledi odgovor DA
Sačuvana
samar
Stariji član

Van mreže Van mreže

Symbian OS 9.2 / Nokia N95
Browser:
Safari

« Odgovor #80 Poslato: 22. Januar 2012, 01:45:50 »

Hvala Lozar. Koja je prednost refraktometra u odnosu na ekselov širomer kod odredjivanja tehnološke zrelosti voća na otvoreno voćnjaku. Mogu li od par kapi iz jedne voćke i tako 10tak komada doći do proseka %šećera u voćnjaku ili je bolje sve sjediniti u masu pa onda meriti kao kod širomera. Razumeo sam ja svrhu refraktometra. Ali još uvek učim a do sad sam to radio otprilike po ukusu izgledu... Upravo za tu svrhu mi i treba kad odem u voćnjak da kupim voće da znam šta kupujem jer svog voća imam ali nema ga dovoljno ostalo kupujem. Pozdrav.
Sačuvana
lozar
Zlatni član

Van mreže Van mreže

Starost: 50

Windows NT 6.1
Browser:
Microsoft Internet Explorer 7.0

« Odgovor #81 Poslato: 22. Januar 2012, 09:50:34 »

prvo izvinjavam se  što sam upao u diskusiju ničim izazvan. bistrica ima više strpljenja od mene pa je sve što već postoji na drugim temama ponovo objasnio. nemam ništa protiv da s vremena na vreme i ponovimo neke stvari.
prednost refraktometra je što se lakše barata sa njim i može da se obavi više uzorkovanja za kraće vreme. po meni tačniji je širomer pre svega jer je uzorak veći, i naravno uz pravilnu korekciju na odbitak nešećernih materija za pojedine voćne vrste(primenjuje se ekslova formula) i uz dobru pripremu uzorka(taloženje ili proceđivanje).
refraktometar preko prelamanja svetlosti meri suvu materiju(isto kao i širomer samo preko gustine tečnosti) ali je uzorak manji pa se zato, kada se radi sa refraktometrom, obično obavi desetak merenja pa izračuna prosek uz odbitak nešećernih materija i korekciju na temperaturu.
Sačuvana
Profi
Zaslužni član

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Firefox 15.0.1

« Odgovor #82 Poslato: 12. Septembar 2012, 22:23:47 »

Bez refraktometra, samo organolepticki, kolega je odredio vreme berbe Merloa i skala kaze 120 Ekslovih, tj 29% secera! Datum berbe 07.09. Rano, ali luda, susna godina.
Sačuvana
Black
Zaslužni član

Van mreže Van mreže

Starost: 54

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #83 Poslato: 04. Septembar 2013, 20:12:59 »

Čuo sam da je uputno , 15 - 20 dana pre nekog projektovanog datuma branja grožđa ( znam da ne postoji fiksni datum već da berba zavisi od puno faktora ali , otprilike datum) da se svaki čokot , ako je godina sušna kao ova , zalije sa 10 - 15 l. vode , da bi , navodno , puce nalilo malo tečnosti i dobilo dodatni % šećera. Da li je to tačno?
Sačuvana
Bojan Vuk
Stariji član

Van mreže Van mreže

Starost: 33

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #84 Poslato: 04. Septembar 2013, 21:26:48 »

Mislim da pred berbu navodnjavanje izaziva diletaciju, a samim tim smanjenje procenta šećera i ukupne suve materije u grožđu.

Evo Markizov plan navodnjavanja da bi razumeli ovu relativno modernu tehniku navodnjavanja i "mučenja" grožđa.
Sačuvana
goks
Stariji član

Van mreže Van mreže

Windows Vista
Browser:
Safari

« Odgovor #85 Poslato: 22. Avgust 2014, 10:51:08 »

Vrativši se sa odmora probam grožđe, ono slatko. Kako sam već planirao da ove godine kupim refraktomer, naručim RHW-25ATC koji bi trebalo da ima skalu u brixima i skalu približno mogućeg alkohola u %. Kada je stigao ima skalu samo skalu očekivanog alkohola, izbaždarim ga, odem da probam i iznenađenje, Rajnski rizling 14.20 % što pretvoreno u brixe je 24.40, mislim nemoguće obzirom na datum i godinu.
Razmišljam kako da ga proverim, uzmem 50 grama šećera i 150 ml vode dobro promešam, očitam 17% tog mogućeg alkohola što pretvoreno u brixe je 28,62 a pretvoreno u procenat šećera je 24% što je tačno.
Dali neko ima naznake za ovogodišnju berbu ili pametan savet, pozdrav.
Sačuvana
bistrica
Administrator

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #86 Poslato: 22. Avgust 2014, 11:11:23 »

Baždari ga destilovanom vodom da pokaže nulu, ako to već nisi radio. Ono važnije, biraj grožđe sa raznih pozicija u vinogradu i kada ga sakupiš potpuno ga izmuljaj u neku posudu kao da cijediš sok, i uzmi uzorak soka iz nje za mjerenje refraktometrom.
Sačuvana

Veselin
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Starost: 58

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #87 Poslato: 01. Septembar 2017, 13:13:21 »

Neynam dali sam na pravom mjestu ,ali svejedno pitat cu. Imam neobican problem iako redvno pratim vise foruma nijesam naisao na nesto takvo. Naime juce sam pobrao vinograd sa sortama Vravac 90% , Kratosija i Muskat hamburg oko 10%. Umuljao odmah nakon berbe. Danas po svim upustvima sa sirometrom priyvodnje \duvancic Hrvatska  pokusao da iymjerim sadryaj secera u procentima. Bio sam vise nego zacudjen kada sam vidio rezultate. Siromjer nije potonuo cak ni do mjerne skale tj iznad 40%. Probao vise puta i dobio iste rezultate. Region Crmnica Skadarsko jezero. Jesam li nedje pogrijesio u mjerenju ili je to tako i sto da radim. Probao sam siru i mogu vam reci da je malo manje slatka od nerazblazenog soka od visanja. Molim komentare i savjete. Hvala.
Sačuvana
Stranice: 1 ... 4 5 [6]   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

UseBB Port by Gaia Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2007, Simple Machines | Srpski prevod: Jovan Turanjanin

Prijatelji Foruma
rscaffe.com | rakijaizkrnjeva.org | vivis.org.rs

Stranica je napravljena za 0.015 sekundi sa 21 upita.