18. Decembar 2017, 23:24:53 *
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Stranice: 1 ... 31 32 [33]   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Rakija od jabuka - jabukovača  (Pročitano 222728 puta)
0 članova i 2 gostiju pregledaju ovu temu.
bistrica
Administrator

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #480 Poslato: 19. Novembar 2017, 22:32:57 »

Dobar i lijep kazan.  Thumb
Da, jedino voda iz rijeke može biti tako hladna, ali ni to ne bi bio problem da je cijev postavljena kako treba.
Za drugu destilaciju produži cijev do dna i prikači se na vodovod ili neku bunarsku vodu.
Sačuvana

Znanje se množi dijeljenjem.
U potragu za istinom se može krenuti samo onda kada se dovede u pitanje neko vjerovanje koga smo se do tada čvrsto držali.
promaja
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #481 Poslato: 19. Novembar 2017, 22:56:41 »

To sa dovodnom cijevi u tabarci cu obavezno da uradim. Voda nije iz rijeke (na slici se vidi odvodna cijev iz tabarke) vec iz lokalnog vodovoda ali nije normalno koliko je hladna. Nesto moram da preduzmem da dobijem temperaturu prepeke bar priblizno preporucenoj (17-19 stepeni je preporuka, ako se ne varam, za temperaturu drugog destilata) !?
Sačuvana
bistrica
Administrator

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #482 Poslato: 19. Novembar 2017, 23:06:41 »

Da.
U prvoj destilaciji si već izgubio dijelom na punoći, na tijelu rakije, pa bi šteta bilo da u drugoj još dobiješ na njenoj agresivnosti, suhoći, pa možda i utisku na trulu jabuku.
Sačuvana

U potragu za istinom se može krenuti samo onda kada se dovede u pitanje neko vjerovanje koga smo se do tada čvrsto držali.
promaja
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #483 Poslato: 20. Novembar 2017, 09:15:20 »

Da li smijem nastimati temperaturu vode u tabarci tako da toplu vodu "spustim" sto blize dnu tabarke (izdestilovacu par kazana vode i ugrijati vodu u tabarci bez doljevanja nove) ?
Sačuvana
happy star
Zaslužni član

Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac

Windows XP
Browser:
Firefox 48.0

« Odgovor #484 Poslato: 20. Novembar 2017, 20:05:04 »

Trebaju ti dva termometra. Jedan meri izlazni destilat a drugi temperaturu u gornjoj zoni tabarke. Pa pustaj vodu samo kad ti je potrebna, a ne stalno. A sve se to moze i vrlo prosto automatizovati.  Smiley
Sačuvana
bistrica
Administrator

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #485 Poslato: 20. Novembar 2017, 23:27:04 »

Da li smijem nastimati temperaturu vode u tabarci tako da toplu vodu "spustim" sto blize dnu tabarke (izdestilovacu par kazana vode i ugrijati vodu u tabarci bez doljevanja nove) ?
Vodovodno crijevo izvadi iz vanjskog lijevka i ubaci ga kroz vodu tabarke na njeno dno i neće ti se dešavati ono iz prve destilacije. To ti je najkvalitetnije rješenje. Što je problem u uobičajenim okolnostima u onim ekstremnim može biti i rješenje problema. Ionako će na ovoj temperaturi potrebni mlaz vode biti zanemariv. Pušta ćeš je samo povremeno i tek toliko da ide. Normalno ostaje ti start destilacije na ovako hladnom vremenu kao problem koji postoji neovisno o ovom svemu.    
Sačuvana

promaja
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #486 Poslato: 20. Novembar 2017, 23:47:56 »

Jasno, otprilke je to sto sam se i nadao da cujem !
Naravno da cu javiti kako sam prosao u svemu tome !
Pozdrav, BP
Sačuvana
promaja
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #487 Poslato: 23. Novembar 2017, 10:58:32 »

Evo zavrsio sam prepek meke jabukovace. Bistrice kao sto si u proslom postu rekao, veliki je problem ovo hladno vrijeme (noc 21./22. temperatura je bila -1 stepen a voda za tabarku led-ledena). Znao sam sta me ceka ako ne zelim da upropastim dobar materijal oko koga sam se poprilicno namucio. Ujutro 21.11. sa zalozio JAKU vatru i zapoceo sa destilacijom vode i tako gurao tri kazana do predvece i tabarka se propisno ugrijala ali je i dalje temperatura izlaznog destilata bila niskih 10 stepeni. Onda sam, videci da nemam drugog izbora, zalozio i drgu vatru i na njoj ugrijao kazanicu od 100 litara vode na temperaturu od 80 stepeni. Polako sam je dosipao u tabarku kroz onaj lijevak koji ide do sredine tabarke nastojeci da sto manje izazovem komesanje vode u tabarci a istovremeno sam odvrnuo ventil za ispustanje vode iz tabarke na njenom dnu. Tako sam uspio da mi temperatura u gornjem dijelu ostane na razini od oko 75-80 stepeni a u donjem dijelu sam dobio dovoljno da podignem tempereturu destilata na 17 stepeni. Tad sam poceo destilaciju rakije i zavrsio sledeceg jutra (22.11.) u 10 sati.
Ovo sto sam opisao ne bih savjetovao nikom ako nije primoran jer sam za tri kazana prepeke "kicmu slomio" da odrzim temperaturne uslove u granicama preporucenih.
Na kraju da kazem i ovo: od 240 litara meke jabukovace jacine 27% vol. izvadio sam 64 litra prepeke na 67% vol.
Rakiju sam stavio u staklo na stabilizaciju jer nemam adekvatno hrastovo bure (imam neka stara sumnjivog kvaliteta pa nisam htio da rizikujem).
Pozdrav, BP
Sačuvana
bistrica
Administrator

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #488 Poslato: 23. Novembar 2017, 18:28:30 »

Ti se baš namući ali ništa zato odmorit ćeš.
Nego ti je ovaj prinos nenormalno nizak. Takav kazan sa 27%-tnom mekom mora dati 79-80% rakije po 67-68%.
Ako si prvenac uzimao sa 1% onda to predstavlja 3% od ukupne količine, i do nekih 99% iskorištenja ostaje još 16-17% patoke, kako i bude na ovakvom rezu. Preostalih 1% ide na gubitak u destilaciji i zaostatak u džibri.
Nije samo prebrza destilacija, nego još ponešto.
Sačuvana

promaja
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #489 Poslato: 23. Novembar 2017, 19:55:45 »

Za brzinu destilacije sam na predhodnoj stranici postavio sliku, stvARNO JE "CURAK" BIO PO PROPISU. Mislim da je vanjska temperatura imala veoma velik utjecaj na sam tok destilacije. U svakom slucaju podaci su egzaktni i mogu posluziti nekom kao polazna osnova !?
Sačuvana
bistrica
Administrator

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #490 Poslato: 23. Novembar 2017, 21:40:34 »

Egzaktnost podrazumijeva tačnost i potpunost pa onda i pravilnost i ispravnost, a osim konkretno vidljivog u jednoj prilici kod destilacije nemaš ama baš ništa drugo i opet ti ne smeta takav podatak nazivati egzaktnim.
I to u kojoj situaciji, heeeej!!!!  Cheesy
U situaciji u kojoj ti neko prezentira podatke iz stotina mjerenih destilacija u kojoj je zapremina označena milimetarskom preciznošću a alkoholmetar se prati i mjerenja zapisuju decimalnim brojevima.

To je što se tiče samog pojma egzaktno i prinosa od 66% dobivenog od meke rakije sa 27 stepeni, jer tako nešto se naprosto ne dobiva ovakvim kazanima. Ja tako nešto u životu još nisam ni vidio a kamoli dobio.  

A što se tiče konkretne situacije pogledaj samo svojih par zadnjih poruka na ovoj temi i ono što si ti napisao.  
Citat
Meka rakija vadjena na jacinu od 27 % .... ima nesto manje od 220 litara meke rakije
Citat
od 240 litara meke jabukovace jacine 27% vol. izvadio sam 64 litra prepeke na 67% vol.
Ne djeluje mi uvjerljivo pisati jedno pa drugo u istoj situaciji samo sa nekoliko dana razlike.
Prije će biti da je bilo nešto malo jače od 200 litara meke rakije jačine približnih 27% jer bi to onda dalo objektivan prinos od 79% a ne onih tvojih 66%.  
Pogotovo još što se to sve dobilo iz 1000 litara fermentisanog materijala od jabuke koja je po računici onda imala 10% šećera. To je jako korektan procenat šećera za jabuku ove godine, i jako korektan prinos alkohola fermentacijom, kao i korektno iskorištenje i dobivanje alkohola prvom destilacijom. Sve se uklapa ovakvom korekcijom, pa bi se to tek moglo nazvati egzaktnim. 
Sačuvana

promaja
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #491 Poslato: 24. Novembar 2017, 18:31:40 »

Bistrice, krecem od samog pojma "egzaktnog" a u prevodu znaci od engleske rijeci EXACTLY sto znaci "tacno"  "precizno"  "korektno" ... a sve u smislu da su podaci koje sam napisao ovde na forumu potekli TACNO sa terena a ne iz kancelarije i ti su podaci onakvi kavi jesu i kakve sam prezentovao ovde. Meku rakiju nisam lagerovao u milimetarski bazdarenu posudu pa da bih mogao precizirati da li je to "malo manje od 220 litara" ili je to "oko 240 litara" kako se na kraju ispostavilo po kolicini sipanja u svaki pojedinacni kazan na prepeku.
Po normalnoj racunici od 1000 litara fermentisanog materijala dobicu (nakon stabilizacije i odlezavanja) nakon svodjenja sa dest. vodom, vise od 100 litara dobre rakije - iiiiiiiiii  gdje je tu problem (ili ga pravimo tamo gdje ga nema???)
Sačuvana
bistrica
Administrator

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #492 Poslato: 25. Novembar 2017, 01:51:22 »

Citat
...podaci koje sam napisao ovde na forumu potekli TACNO sa terena a ne iz kancelarije...
...gdje je tu problem (ili ga pravimo tamo gdje ga nema???)
Ne pravim ja problem, nego ti. Ja ga samo ispravljam.
Ako svoje podatke smatraš tačnim, a očito je i iz tvojih pisanja da nisu takvi, a one tačne nazivaš kancelarisjkim onda je to nešto što ne želim i ne mogu prešutjeti. Moram to ispraviti zbog foruma i uvjerljivosti priče na njemu, naprosto. Uvjerljivost određenih činjenica, ili jednostavnije rečeno Istina, mi u tom trenutku postaje važnija od bilo čije sujete. Naročito od one koja smatra da je sve njegovo konkretno i praktično a sve tuđe kancelarijsko teoretisanje. Ne moraš me ubuduće pitati za razloge u ovakvim situacija, da se ne ponavljam dajući sti odgovor.
Sačuvana

rnovak
Stariji član

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Firefox 57.0

« Odgovor #493 Poslato: 27. Novembar 2017, 11:51:01 »

Nego...promaja... stavrno si se namučio   Thumb

Ja sam ovaj problem riješio vrlo uspješno tako da sam na vrh tabarke pričvrstio grijač za vodu iz bojlera. Cijena je nikakva. Ako grijač staviš na mehanički tajmer (koji isto malo košta) onda možeš dok spavaš započeti granje vode u tabarci...
Provjereno radi. (Eventualno možeš i struju kombinirati s destiiranjem vode...)

pozdrav
Sačuvana
happy star
Zaslužni član

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Firefox 48.0

« Odgovor #494 Poslato: 27. Novembar 2017, 23:45:55 »

Tako je Novak, stim sto  pomenuti tajmer zameniti termostatom .  Thumb

Pozz
Sačuvana
Stranice: 1 ... 31 32 [33]   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

UseBB Port by Gaia Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2007, Simple Machines | Srpski prevod: Jovan Turanjanin

Prijatelji Foruma
rscaffe.com | rakijaizkrnjeva.org | vivis.org.rs

Stranica je napravljena za 0.015 sekundi sa 21 upita.