14. Novembar 2018, 03:24:09 *
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Stranice: 1 ... 34 35 [36]   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Rakija od jabuka - jabukovača  (Pročitano 263849 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
jagnjilac
Prijatelj foruma

Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac
Starost: 57

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #525 Poslato: 21. Oktobar 2018, 21:21:27 »

Ove godine preradio sam nekih 850kg jabuke. Smiley
Sorte jabuka su brizljivo odabrane, odlezale su dve nedelje na dozrevanju u gajbicama.
Samlevene u ubacene u kacu. Sve je odradjeno kako treba i sada je u toku fermentacija koja je kontrolisana na 16,5oC.
Neverovatno je sta je odradio enzim za 12 sati. Soka ima cak i na povrsini.

Imam velika ocekivanja od ove rakije.

Sačuvana

Jelo je potreba, a razumeti se u jelo i pice predstavlja umetnost
bistrica
Administrator

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #526 Poslato: 21. Oktobar 2018, 21:34:03 »

Šta kaže širomjer ili refraktometar? Ne bih baš previše očekivao zbog kvaliteta voća ove klimatske godine.  Smiley
Na stranu što enzim odradi svoje ali je jabuka ove godine isuviše vodnjikava, pa i aromatski praznija. Isti slučaj je i kod mene. Nešto malo će u proporciji nivelisati nizak sadržaj alkohola dobiven iz niskog šećera, ali ipak nedovoljno u odnosu na kvalitetniju godinu.  

Sačuvana

Znanje se množi dijeljenjem.
U potragu za istinom se može krenuti samo onda kada se dovede u pitanje neko vjerovanje koga smo se do tada čvrsto držali.
rnovak
Stariji član

Van mreže Van mreže

Windows NT 10.0
Browser:
Safari

« Odgovor #527 Poslato: 22. Oktobar 2018, 10:53:25 »

Početno, mjereno refraktometrom = 58 Oe (14,26 Brix)
Sačuvana
bistrica
Administrator

Van mreže Van mreže

Linux
Browser:
Safari

« Odgovor #528 Poslato: 22. Oktobar 2018, 11:39:24 »

Ma odlicno za ovu godinu.
Sačuvana

U potragu za istinom se može krenuti samo onda kada se dovede u pitanje neko vjerovanje koga smo se do tada čvrsto držali.
jagnjilac
Prijatelj foruma

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #529 Poslato: 26. Oktobar 2018, 07:42:43 »

Kod mene je bilo 61 Oe.

Poredjenja radi, brat je uzeo istog dana, isto jabuka od istog vocara. Bile su na dozrevanju isto koliko i moje (jedva me je poslusao Cheesy). Ja sam radio sve ps-u a on ju je samo samleo na mojoj masini. Dakle on na "tradicionalan nacin" ja uz primenu svih enoloskih sredstava. Sledeceg jutra, sam ga pozvao da vidi moju kominu, posto se vidi kroz foliju. To je ova slika u mom predhodnom postu. Kod njega je to daleko, daleko suvlje.
Dakle ocigledno dejstvo enzima.

Ipak je konsttatovao na kraju: Ma j...s ti tu tvoju hemiju, ja pecem rakiju, kako su nasi stari uvek radili.  dohfly
Sačuvana

bistrica
Administrator

Van mreže Van mreže

Linux
Browser:
Safari

« Odgovor #530 Poslato: 26. Oktobar 2018, 08:44:41 »

Ekstra kvalitet za ovu godinu, a bratu ipak daj i koju litru svoje rakije. Neka bar ima za goste.  Grin
Pa kad je destilacija? Ja cu svoju danas.
Ostaje mi jos jedino ona netipicna vodnjikavost iz ove godine ali cu vjerujem danas razrijesiti i tu nedoumicu.
Sačuvana

jagnjilac
Prijatelj foruma

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #531 Poslato: 27. Oktobar 2018, 08:20:32 »

Moja je tek na trecini fermentacije, ide sporo ali ide. Grin
Sto se tice brata, svaki put kada proba moju rakiju, obeca da ce me od sada slusati. Kada stigne da se pece, okrene po svom. Ovoga puta mu necu dati za goste. Cheesy

Javi kako ide kod tebe, u pravu si godina je izuzetno losa.
Sačuvana

bistrica
Administrator

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #532 Poslato: 28. Oktobar 2018, 01:42:48 »

Ide, ali je i meka rakija pomalo vodnjikava. Sačekat ću prepek iako ne obečava baš maksimalna dostignuća. Što mi i nije neka novost.  Smiley
Sačuvana

rnovak
Stariji član

Van mreže Van mreže

Windows NT 10.0
Browser:
Safari

« Odgovor #533 Poslato: 31. Oktobar 2018, 11:37:50 »

Što čini dobru ili lošu godinu za Jabuke? Koji su sve faktori u igri?

Za grožđe se lako nađu osnove:
1. Rano i brzo cvjetanje koje osigurava ujednačenije oprašivanje i ujednačenije sazrijevanje plodova
2. Malo oborina u vrijeme formiranja ploda da se uspori rast bobice i odredi sadržaj tanina
3. Kraj vegetativnog rasta loze (odnosno malo oborina) prije promjene boje (sazrijevanja) ploda. Osigurava da se energija troši na sazrijevanje plodova a ne na naproduktivan rast.
4. Potpuno sazrijevanje plodova - to je naravno u vezi s točkom 3 i optimalnom količinom lišća...
5. Kontrola štetnika, bolesti, tuča, mrazova i sl...

Može li se ovo shvatiti kao univerzalan set uvjeta koje treba zadovoljiti da se nešto zove dobrom (ili lošom) godinom za jabuke ili neko drugo voće?

hvala
Sačuvana
početnik.12
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Windows NT 10.0
Browser:
Safari

« Odgovor #534 Poslato: 07. Novembar 2018, 15:57:18 »

pitanje za znalce: radi se o rakiji od jabuke; ph koma namješten na 3,2 nakon prve destilacije ph meke rakije iznosio je 4,6 (meka rakija uhvaćena na 27vol%) nakon prepeka ph rakije iznosio je 6,3 (jakost prepečenice 65vol%, stali kada je na luli bilo 40%) da li je takva oscilacija ph normalna u pojedinim fazama destilacije i koliki ph mogu očekivati u gotovoj rakiji, plašim se da će biti vrlo visoko. Što je tome razlog i gdje je greška. Imam još meke rakije za peći pa se pitam bi li bilo pametno pomiješati ovih 17 litara prepeka  i prepeći zajedno jer smatram da se trebalo puno ranije stati (hvatati jači prepek). Inače voće je bilo zdravo sa kvalitetom koja se u ovakvoj godini može dobiti, bez dodavanja šećera, vode i sl. vrenje anaerobno na 18°C, destilacija po završetku vrenja
Sačuvana
bistrica
Administrator

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #535 Poslato: 07. Novembar 2018, 20:49:47 »

Ne brini se sve je to uobičajeno, pa i činjenica da ti ni pH metar nije najprecizniji.  Smiley
Vrijednost pH u rakiji ima izražena variranja jer jača koncentracija etanola više sprječava disocijaciju isparljivih kiselina, a i sam etanol ima pH 7,00. Tako da je pH jako zavisan od koncentracije etanola i koncentracije isparljivih kiselina u uhvaćenom destilatu. Normalno da je u mekoj rakiji niži pH nego u srcu rakije. On je negdje od 5 prema 6 u zavisnosti od jačine uhvaćene rakije u destilaciji. Prvenac inače ima pH 6 i malo jače. Rakija pitke jačina nešto iznad 4, a patoka nešto malo jače od 3. Ona dugo odležala u buretu oko 3,5.  

Inače priča o pH destilata je minorna priča osim u situaciji dozrijevanja u buretu, a i tad samo u jednom segmentu. Koncentracija alkohola i pH destilata stavljenog u bure na dozrijevanje će bitno uticati na veći sadržaj lignina i ne preveliki tanina, pa je za razliku od ovinjavanja starog bureta u vinarstvu jako štetno nakon hemijskog tretmana ići sa tretmanom bureta vinskom kiselinom.  
Sačuvana

početnik.12
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Windows NT 10.0
Browser:
Safari

« Odgovor #536 Poslato: 07. Novembar 2018, 21:22:17 »

hvala Bistrice na pojašnjenju, samo još nešto mi nije logično- ako je ph srca rakije od 5-6 kod mene konkretno 6 i nakon nekog vremena dozrijevanja ga spravljamo sa dest.vodom za piće čiji je ph također visok kako je onda ph gotovog destilata nešto malo veći od 4. Niste mi rekli savjet da li ići sa prepekom one prve rakije poradi boljeg kvaliteta ili jednostavno drugi destilat hvatati jači pa pomiješati; šta je pametnije. Unaprijed hvala na razumijevanju i strpljenju, jednostavno želim znati a Vi ste odavno dokazali da ste više nego kompetentni, svašto sam naučio o rakiji je uz pomoć ovog foruma i Vaših savjeta. Pozzz!
Sačuvana
bistrica
Administrator

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #537 Poslato: 07. Novembar 2018, 21:33:45 »

Za prvo pitanje sam već rekao da je zbog uticaja koncentracije etanola na disocijaciju isparljivih kiselina. Nije disocijacija hemijskih jedinjenja u nekoj tečnosti prosta proporcija mješavina, ili aritmetička sredina pomiješanih tečnosti sa različitim PH, nego mnogo uslovljenija i složenija stvar. Inače sam pričao o destilatu pitke jačine, onom na luli od 40% ili nešto jačem, i pH iznad 4.

Za drugo. Najbolje bi bilo da pomiješaš srce rakije sa patokom od iste destilacije, svedeš na poželjnu jačinu meke rakije, i ponovno radiš drugu destilaciju. Za konkretnije bi mi trebali podatci sa čim sve konkretno raspolažeš.
Sačuvana

Stranice: 1 ... 34 35 [36]   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

UseBB Port by Gaia Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2007, Simple Machines | Srpski prevod: Jovan Turanjanin

Prijatelji Foruma
rscaffe.com | rakijaizkrnjeva.org | vivis.org.rs

Stranica je napravljena za 0.02 sekundi sa 22 upita.