24. Septembar 2017, 08:54:01 *
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Stranice: 1 [2]   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Ukomljavanje voća, odvijanje vrenja (dileme i nepoznanice)  (Pročitano 12712 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
rogi87
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Linux
Browser:
Safari

« Odgovor #15 Poslato: 14. Avgust 2016, 09:10:39 »

Jasno kao dan  Grin

Zahvaljujem na brzom odgovoru  Thumb
Sačuvana
voltron
Neaktivni član
*

Van mreže Van mreže

Windows NT 4.0
Browser:
Firefox 43.0

« Odgovor #16 Poslato: 14. Avgust 2016, 12:53:47 »

Moze li eventualno zamrzivac da pomogne? Za manje kolicine.
Sačuvana
bistrica
Administrator

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #17 Poslato: 14. Avgust 2016, 19:58:54 »

Niže temperature će onemogućiti kvarenje djelovanjem mikroorganizama pa bi to bilo prihvatljivo, čak bi u pojedinim strogo kontrolisanim uslovima moglo doći i do određenih poboljšanja.

Ne bih preporučio zamrzavanje, iako bi i ono moglo proći uz određenu ogradu, nego one nešto više temperature od nule, na kojima se inače čuva konzumna šljiva u hladnjačama.

Sve ispod 10 stepeni uz solidno provjetravanje i solidno posloženu šljivu, uskladištenu bez vidljivih oštećenja, bi bilo dobro na neki kraći period. Na nekih maksimalnih 48-72 sata uz brižljivu kontrolu moglo bi biti zadovoljavajuće i sve ispod 15 stepeni.
Sačuvana

Znanje se množi dijeljenjem.
U potragu za istinom se može krenuti samo onda kada se dovede u pitanje neko vjerovanje koga smo se do tada čvrsto držali.
početnik.12
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Windows NT 10.0
Browser:
Safari

« Odgovor #18 Poslato: 24. Avgust 2016, 10:45:08 »

bistrice pomagaj! rakiju radim isključivo za svoje potrebe, dakle manje količine ,no nastojim da to bude odrađeno po pravilima struke kako bih dobio što bolji kvalitet. Problem je sljedeći: ukomljavam šljivu (čačanka rodna) izmjereni šećer nakon muljanja je bio 12% (u kom ne stavljam  niti grama šećera, vode ili bilo što drugo osim zdrave sirovine). Svu šljivu sam ručno iskoštio i stavio lallzym HC, uvaferm cm, i fermaid E sve po preporukama sa foruma. Vrenje se odvija u hermetički zatvorenim bačvama u podrumu na temp. oko 20°c Međutim nisam imao čime usitniti šljivu pri komljenju pa su ispali veći komadi. Sada to previre već 25 dana i još nema naznaka da je gotovo, na crijevo za odušak još povremeno izlazi CO2. Nisam otvarao radi oksidacije kljuka a ne bih ni miješao jer kažu da nije preporučljivo. Šta raditi u ovakvoj situaciji, i za u buduće ako ispoštuješ većinu stvari a recimo nisi u mogućnosti odraditi pasiranje voća kako si pomoći da pravilno vodiš fermentaciju i dovedeš je do kraja a da nešto bitno ne zezneš. Glavna mi je dilema miješanje da ili ne? i na koji način i u kojim fazam fermentacije.pozdrav velikom znalcu!
Sačuvana
bistrica
Administrator

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #19 Poslato: 24. Avgust 2016, 22:46:10 »

Citat
Glavna mi je dilema miješanje da ili ne?
Jedostavno i isključivo, ne.
Citat
Šta raditi u ovakvoj situaciji, i za u buduće ako ispoštuješ većinu stvari a recimo nisi u mogućnosti odraditi pasiranje voća kako si pomoći da pravilno vodiš fermentaciju i dovedeš je do kraja
Ništa, ionako će sama doći do kraja. Potrebno je samo omogućiti uslove.
« Poslednja izmena: 24. Avgust 2016, 23:03:55 Autor bistrica » Sačuvana

U potragu za istinom se može krenuti samo onda kada se dovede u pitanje neko vjerovanje koga smo se do tada čvrsto držali.
rukky
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #20 Poslato: 28. Avgust 2016, 21:23:14 »

Prije tri dana kruškom sam napunio bačvu od 50 lit, danas sam napunio drugu bačvu od 50 lit. Ima li smisla ova dva  sadržaja spojiti u bačvu od 100 lit ili da ih ostavim da fermentiraju pojedinačno ?
Sačuvana
duhovitiduh
Stariji član

Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac

Windows NT 6.1
Browser:
Firefox 47.0

« Odgovor #21 Poslato: 28. Avgust 2016, 22:22:33 »

rukky, pokušaj da umesiš testo za hleb, pa onda nakon tri dana uradi to još jednom, i onda objedini ta dva testa i ispeci hleb. Ako bude dobar, onda objedini sadržaj krušaka.
Započet proces fermentacije ćeš pokvariti uvođenjem nefermentisane količine. Mislim da ti ne treba nikakv stručan odgovor osim ovoga - nema razloga da ih objediniš, osim ako ne želiš problem.
Lako će novija količina kljuka da sačeka onu stariju kada budeš radio prvu destilaciju, za tri-četiri dana se kljuk neće pokvariti.
Sačuvana

Okreni, obrni, opet ti je donji deo leđa pozadi.
rukky
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #22 Poslato: 29. Avgust 2016, 07:16:59 »

Hvala duhovitiduh na odgovoru,
Sačuvana
Goja
Stariji član

Van mreže Van mreže

Windows NT 10.0
Browser:
Firefox 55.0

« Odgovor #23 Poslato: 10. Avgust 2017, 17:28:41 »

Verovatno uskoro cu dobiti jabuku.Namera mi je da napravim rakiju,do sad sam je seckao nozem stavljao u burad i prelivao vodom i gle cuda bila je vrlo solidnog kvaliteta.Resih da ove godine pored ranijih saveta primenim neke nove savete sa ovog foruma.Dakle nesmem da stavljam vodu u kljuk ok teska srca necu ,mozeli neki konkretan savet sta da radim recimo na primeru jednog bureta od 200 l u kome ima recimo 160l kljuka koji kvasac koja hrana za kvasce koji enzimi kojim redosledom da stavim u bure i da ga hermeticki zatvorim sa vrenjacom.
Ovo isto pitanje je i za krusku jer nju takodje imam nameru da spravljam dali je isti princip
Unapred hvala
Sačuvana
rnovak
Stariji član

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Firefox 54.0

« Odgovor #24 Poslato: 28. Avgust 2017, 13:11:31 »

Stavio sam na vrenje čačanku rodnu (Lallzyme HC, Uvaferm CM + FermaidE) u dvije plastične bačve po 100 L u prostoriju u kojoj je temp 15-20 stupnjeva. U startu su još zaleđene boce hladile kom, no sad je vani preko dana 33 C, a po noći 27 C... Zbaog toga mi je temp u bačvama prerasla 20, a došla je i do 23 u nekom trenu  Sad

Kad je ovako vruće svaki dan otvaram ubacim po 2 zaleđene boce da bar malo rashladim...računam da mi je veća šteta od pre visoke tempreature nego od nešto zraka što će pritom ući.. jel mi dobra logika?
Sačuvana
bistrica
Administrator

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #25 Poslato: 28. Avgust 2017, 19:16:59 »

Dobra, a postaje sve bolja i bolja što su boce veće, i što ih više ima. Nije problem malo vazduha jer će ga CO2 tokom fermentacije lako i brzo istisnuti, nego će manji gubitak aromatskih materija biti povremenim otvaranjem posude nego uticajem znatno veće temperature.  
Sačuvana

Darko5
Neaktivni član
*

Van mreže Van mreže

Windows NT 10.0
Browser:
Safari

« Odgovor #26 Poslato: 14. Septembar 2017, 13:08:29 »

Dobar dan, zelim da se nadovrzem na prica, eve sve je uradeno kako sto je RNOVAK napisao ubacen je led u bacve sa lozov kljuk. Primer dokoliko napolje je temperatura 27c  ili neka druga temperatura kako bi znao da u plasticna bacva temperatura je ispod 20c ? Dali treba da otvorim bacva da izmetim temperatura ( sto znai prevreli kljuk bi izlozio na oksidacia ) ili ima drugacje opcija? BISTRICA dokoliko moze da mi razjasnis dilema ? Ipak ja sam novi na forum i na puno pitanja sam nasao odgovor ali ovo neznam bas. Hvala unapred pozdrav do svi forumashi !
Sačuvana
bistrica
Administrator

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #27 Poslato: 14. Septembar 2017, 17:07:05 »

Nećeš tako kljuk izložiti oksidaciji jer je zaštićen stvaranjem CO2 koji prirodno potiskuje kiseonik iz tečnosti ili praznog prostora u posudi, nego bi ovdje aspekt problema bio, kao i u poruci koju sam prije ove napisao na forumu, u gubitku aromatskih materija i etanola.
Kratkotrajno otvaranje posude u toku vrenja, ili povremeno skidanje vrenjače kako bi se kroz otvor mjerila temperatura i slično, neće vidljivo uticati na kvalitet onog što se dobije fermentacijom, ali ima i ona da se kretajući mic po mic ipak može relativno daleko stići. Mislim na nekih stotinjak situacija koje se javljaju u procesu pravljenja rakije od njenog početka do kraja pa svaki lošiji potez, bez obzira da vuče i samo po 1%, u konačnici jako mnogo oduzima od kvaliteta.

Tako da su u stvari najbolja rješenja ona koja u pripremi već misle i na tako neminovne situacije. Postavi se neki digitalni termometar sa sondom na kablu, koji inače košta jako malo, i ima se kontrola cijelo vrijeme fermentacije.  
Sačuvana

Darko5
Neaktivni član
*

Van mreže Van mreže

Windows NT 10.0
Browser:
Safari

« Odgovor #28 Poslato: 14. Septembar 2017, 17:09:49 »

Hvala Bistrica na odgovor !!!
Sačuvana
Stranice: 1 [2]   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

UseBB Port by Gaia Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2007, Simple Machines | Srpski prevod: Jovan Turanjanin

Prijatelji Foruma
rscaffe.com | rakijaizkrnjeva.org | vivis.org.rs

Stranica je napravljena za 0.021 sekundi sa 22 upita.