24. Septembar 2017, 08:56:27 *
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Stranice: [1]   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Hladnjača za voće  (Pročitano 16100 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
sapy
Stariji član

Van mreže Van mreže

Starost: 52

Windows XP
Browser:
Microsoft Internet Explorer 8.0

« Poslato: 25. Jul 2010, 21:45:00 »

nabavio sam hladnjaču 6x2.5x2.5 sa predkomorom 2x2.5x2.5.zanima me ima li tko iskustva sa hladnjačama za voće,koja temp.prska li se čime prije berbe i voće i hladnjača,koliko stane u 1 cm3,zanima me za šljivu,jabuku i krušku Scratchhead Scratchhead Scratchhead
Sačuvana
sapy
Stariji član

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Microsoft Internet Explorer 7.0

« Odgovor #1 Poslato: 18. Novembar 2010, 17:47:17 »

evo na što se utrošila ovogodišnja zarada od šljiva-hladnjača 6x2.5x2.5,predkomora 3x2.5x2.5 m-kapacitet 5 t u gajbama

Uploaded with ImageShack.us

Sačuvana
shuca
Zaslužni član

Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac

Windows XP
Browser:
Microsoft Internet Explorer 8.0

« Odgovor #2 Poslato: 18. Novembar 2010, 20:14:20 »

jel to bilo gotovo ili su ti skljapali na licinom mestu i koliko te je to bolelo.pozzzz
Sačuvana

bog je stvorio vodu, a covek vino!
sapy
Stariji član

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Microsoft Internet Explorer 7.0

« Odgovor #3 Poslato: 18. Novembar 2010, 22:53:08 »

to su sendvič  paneli,korištena u robnoj kući,sklapano na licu mjesta,ukupno cca 3000 eura
Sačuvana
armin1
Zlatni član

Van mreže Van mreže

Starost: 41

JEDNOM CU BITI NAJBOLJI

Windows XP
Browser:
Safari

« Odgovor #4 Poslato: 27. Septembar 2011, 21:04:52 »

imam u planu vec ovih dana napraviti " hladnjacu " za smestaj dunje. planiram ovako:

plastenik u posedu presvuci sa 60mikroskom  nekapajucom folijom, preko  toga stviti mineralnu vunu i preko   vune staviti 180 mikronsku crno belu foliju koja se koristi  za tunele za pecurke.

ovaj doe je relativno jednostavna. sad  potreban mi je neka literatura ili  bar  objasnjenje  o  osnovnim uslovima koje trebam da  obezbedim za kratkotrajno i polutrajno cuvanje dunje u tom prostoru  ( do 6 meseci).

molio bih ako  ko sta o tome zna ili ima  kavu literatutru da mi pomogne. hvala unapred.
Sačuvana

IMA TU NECEGA
vilva75
Neaktivni član
*

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Firefox 4.0.1

« Odgovor #5 Poslato: 01. Oktobar 2011, 21:51:28 »

svaka cast za hladnjacu .pravi izbor i pravi utrosak  sredstava.ovo kazem da za vas nece biti nece biti zime koda otkupna cena voca bude mala , i jos  a ako jos  obezbedite  plasmanonda ste u potpunosti zaokruzili poljo proizvodnju.e da ta tako narod u  srbiji razmislja  vocarstvo bi bilo naj perspektivnija grana.inace sam agronom i oneme pricajuci da ljudi trebaju ako ne za selo ono za svoje potrebe obezbediti hladnjacu jel bi tako smanjili rizike ,mesetaranja na trzistu sa otkupnom cenom(mislim na malinare naj vise).e sad sto se tice tilateratu mogu pogledati , a nebi bilo lose kontaktirati poljoprivredni fakultet u Z emunu pa se tamo malo raspitati . tehnologija bilnog porekla.nadam se da sam malo pomogao sa ovim zadnjim
Sačuvana
happy star
Stariji član

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Safari

« Odgovor #6 Poslato: 01. Oktobar 2011, 23:38:54 »

Kolega Sapy

Moram Vam reci, da je prikazana hladnjaca vrlo neprofesionalno i preskupo odradjena.Kod nas za tu vrednost mozete dobiti skoro  novu komoru.Obzirom da mi je izrada hladnjaca profesija rado cu Vam pomoci savetima.
Srdacan pozdrav
Sačuvana
armin1
Zlatni član

Van mreže Van mreže

Starost: 41

JEDNOM CU BITI NAJBOLJI

Windows XP
Browser:
Safari

« Odgovor #7 Poslato: 02. Oktobar 2011, 01:27:47 »

pa daj  happy star ako vec posedujes znanje napisi nam sta sve  mora da poseduje jedna  hladnjaca koji su osnovni uslovi cuvanja voca. razumem ja da je najjednostavnije i najkvalietnije da se poruci  nesto novo kljuc u ruke i  resen problem, al  da i se doslo do para mora se prvo zaraditi tako da daj  neke  osnove za cuvanje voca, neke minimalne uslove koje mora zadovoljiti da bi voce moglo recimo da se skldistii cuva nekoliko meseci.

hvala ti unapred
Sačuvana

IMA TU NECEGA
happy star
Stariji član

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Safari

« Odgovor #8 Poslato: 24. Januar 2012, 20:44:30 »

Evo i mene posle duzeg vremena. Izvinjavam se sto kasnim sa odgovorom.
Postavljeno pitanje od kolege armina je dosta uopsteno, ali pocnimo od pocetka od osnova.

Jednu dobru rashladnu komoru cini dobro hladjenje, dobra izolacija, rashladna vrata i pod.Bilo koja pozicija ukoliko se ne uradi kako treba, imacete mnogo probelema a rezultat je propadanje lagerovane robe za koju smo se trudili celu godinu plus dodatne finansije za korigovanje propusta.

Kapacitet komore se definise prema dnevnom unosu i broju dana berbe.Kada to znamo definisemo zapreminu i poteban rashladni uredjaj, a sve u zavisnosti od vrste voca, duzine cuvanja, kao i kako zelimo da ga cuvamo (zaledjeno ili sveze).

Pricam o najednostavnijem nacinu cuvanja pri kojem se voce cuva na odredjenoj temperaturi, vlagi i strujanju vazduha.Najsavrsenije cuvanje je u komorama sa kontrolisanom atmosferom, sto je vlo skupo i neprimenljivo u amaterskim uslovima.

Mislim da sam razjasnio neke osnovne postulate, pa sada mozete konciznije postavljati pitanja obzirom da je tema preobimna. Dakle: vrsta voca, dnevni unos,nacin cuvanja (sveze ili smrznuto) , kolicina ocekivane robe koja ce se skladistiti itd.

Srdacan pozdrav
Sačuvana
shuca
Zaslužni član

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Firefox 9.0.1

« Odgovor #9 Poslato: 25. Januar 2012, 14:30:17 »

Kreni ti lepo od pocetka kako se i kuca pravi znaci od temelja jedne hladnjace koja ce raditi u plusnom rezimu znaci od 0-4  stepena celzijusa a to kolika ce biti velicina i unos voca to diktira velicinu i kapacitet kompresora noramalno ajde da krenemo sa onim sto nas vecinu zanima znaci neka hladnjacica sa 15m3 skladisnog prostora u koji bi bilo smestano od prilike 200-300kg voca dnevno sa tim da bi se dopunjavala svakih 3-4 dana a praznila jednom u 10 dana ,,sve navedeno je od PRILIKE sa malim mogucim odstupanjima ..poz i hvala ps samo ti kreni da nam gradis tu nasu zamisljenu hladnjacu a onda ce uslediti pitanja koja ce svako prema sebi postavljati pozz jos jednom
Sačuvana

bog je stvorio vodu, a covek vino!
D.M
Neaktivni član
*

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Safari

« Odgovor #10 Poslato: 03. Februar 2012, 19:58:35 »

koliko kostaju sendvic paneli debljine 5, 7, 10 cm, i gde se mogu nabaviti
Sačuvana
happy star
Stariji član

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Safari

« Odgovor #11 Poslato: 15. Februar 2012, 21:25:30 »

Ok Shuca, da krenemo od pocetka.

Prvo se moramo odluciti za prostor u kome cemo postaviti komoru.To znaci da  mozemo iskoristiti vec postojeci zidani prostor(spaiz, podrum ...) ili je moramo graditi na otvorenom prostoru.Ako moramo da koristimo drugu opciju onda predhodno moramo postaviti neku nadstresnicu.

U drugom koraku, odlucujemo se za vrstu izolacije. Jeftinija verzija je da uradimo stiropor izolaciju, a skuplja i kvalitetnija je izrada komore od poliretanskih panela. Ako komoru pravimo u panelnoj izvedbi, mozemo je postaviti i u nekom vecem natkrivenom prostoru tako da zauzima samo deo tog prostora.

Potrebna debljina stiropor izolacije za komoru koja radi u plusnom rezimu (2-4 C) je 10cm granulacije 20-25gr.Najcesce se radi u dva sloja po 5cm ,kako bi se izbegli hladni mostovi. Ja sam radio velike komore sa ovom izolacijom cak i po 1000 kubika, pa mozete imati potpuno poverenje u ovu izolaciju, koja je cirka 40% jeftinija od panela. Mana je losija mehanicka zastita spoljasnjeg zida i malo teze odrzavanje cistoce, sto podrazumeva i cesce krecenje.Ako neko bude zainteresovan, objasnicu detaljno, kako sami mozete uraditi ovu vrstu izolacije.

Kod panelne verzija izbegavate sve nedostatke koje sam predhodno naveo za stiropor izolaciju, ali povecavate investiciju.Obzirom da je u pitanju mala komora, to i nije posebno skuplje, posto je u pitanju malo kvadrata izolacije, pa vam preporucujem panelnu izvedbu.Minimalna debljina panela za plusni rezim je 6cm, ako se radi o montazi komore unutar nekog natkrivenog objekta. Ukoliko komoru stavljate van, pod neku nadstresnicu, onda morate povecati debljinu panela na 8-10 cm.

nastavicu se
Sačuvana
D.M
Neaktivni član
*

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Safari

« Odgovor #12 Poslato: 15. Februar 2012, 22:13:44 »

happy star ...  ja imam prostoriju 11mX6.2m  visine 3,4m zidovi i plafon izmalterisani.Pa bih te zamolio da mi objasnis izolaciju stiroporom u 2 sloja zbog hladnih mostova  da napravim komoru koja bi radila u rezimu od -2 do +4, u pitanju je kruska i sljiva. I dali znas koliko kostaju poliretanski paneli i gde se mogu nabaviti sto blize Smederevu.   Hvala
Sačuvana
happy star
Stariji član

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Safari

« Odgovor #13 Poslato: 15. Februar 2012, 23:27:33 »

Zdravo D.M

Da bi imao sto manje mostova, moras se potruditi da nadjes table stiropora dimenzija 1.0x2.0 m.To mozes naruciti u najblizoj fabrici ili pak da to naruci tvoj trgovac.Malo se ceka .ali se isplati.

Redjas table u prvom sloju i tiplujes,bas kao da se radi izolacija fasade, a tabla ide od poda do plafona .Bitno je da prvi sloj odstoji 2-3 dana pre no sto se nastavi drugi.

Zatim na pod stavis takodjer tablu tvrdo presovanog stiropora ili stirodura pa nastavljas lepljenje zidova.Na svaku tablu naneti pogacicu lepka na svakih 20-ak centimetara a zatim je pazljivo pritegnuti na prvi sloj tako, da ostane razmak izmedju slojeva oko 10 mm.Ovaj dugi sloj se oslanja o stiropor koji lezi na podu, scime si vezao zidnu i podnu izolaciju.Najbitnije je da drugi sloj po svojoj sredini poklapa spojeve prvoga sloja.Malo je teze uraditi plafonski deo drugoga sloja, za sta ces morati da podupres daskama a daske oslonis na podupirace.I ponovo cekas susenje 4-5 dana.

Zadnja faza je stavljanje mrezice i lepka ( isto kao za fasadu ).Ako hoces, a ne moras mozes jos jednom sve izlgetovati , a po susenju okreciti disperzijom za spolja.

Pre krecenja na pod slozis jos jedan sloj stirodura, vodeci racuna o preklopima.Postavljas obicnu foliju na stirodur, zatim armaturnu mrezu, pa beton u debljini od 10-12cm.Dva sata nakon betoniranja u kosuljicu betona postavis fer beton u zeljenoj boji.
Ako je tlo podvodno bilo bi dobro uraditi i hiroizolaciju poda kondorom.Postavljanje vrata i eventualnu hidroizilaciju poda radis pre postavljanja stiropor izolacije.

Ako hoces izolaciju zidova i plafona mozes uraditi i u jednom sloju debljine 10 cm.U tom slucaju ostavljas razmak od 2 cm izmedju tabli.Razmak punis pur penom, a nakon susenja pura iseces visak ,pa radis mrezicu.

Dakle redosled je ovaj:montaza vrata, postavljanje hidroizolacije, postavljanje stiropora i mrezice na  zidove i plafon, betoniranje poda,krecenje.

Nadam se da sam nesto pomogao.
Sačuvana
happy star
Stariji član

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Safari

« Odgovor #14 Poslato: 15. Februar 2012, 23:37:45 »

Uh,zaboravih panele!
 Paneli za tvoju svrhu su dovoljni debljine 8 cm a ako imas nesto vise para stavi 10 cm ustedeces na struji. Imas ih  u BG i KG. Cena je oko 22E/m.Nisam najsigurniji posto jos nije krenula sezona.Cena montaze sa montaznim materijalom oko 5E.

Pozdrav
Sačuvana
Stranice: [1]   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

UseBB Port by Gaia Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2007, Simple Machines | Srpski prevod: Jovan Turanjanin

Prijatelji Foruma
rscaffe.com | rakijaizkrnjeva.org | vivis.org.rs

Stranica je napravljena za 0.017 sekundi sa 21 upita.