18. Januar 2019, 17:31:11 *
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Stranice: 1 ... 4 5 [6] 7   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Rakije i destilati od jagodastog voća  (Pročitano 28490 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
SuiGeneris
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Mac OS X
Browser:
Safari 0.8.2

« Odgovor #75 Poslato: 24. Jun 2018, 23:06:36 »

Pa ne bas ... sipao sam 96 a dobio 65 Smiley taman toliko i oni malo soka od maline...
A sta mislite da prestanete da me tovarite  Scratchhead
I da za promenu napisete nesto konkretno  Scratchhead
Npr sta mogu da ocekujem... vidim da je “TO” bistro i mirise na malinu... neki savet.. sta dalje
Sačuvana
blue_moon
Urednica

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #76 Poslato: 24. Jun 2018, 23:08:07 »

Smiley
Citat
neki savet.. sta dalje
Pa sad,šta je tu je.Može i za bazu za liker od maline. Smiley Bolje nego neka druga baza zbog aroma. Smiley

Osim onog jednog litra.Njega bih poslala Nikićeviću dhl-om   Cool
Sačuvana

Drugi deo života kod pametnog čoveka sastoji se u oslobađanju od ludosti i predrasuda i pogrešnih mišljenja koje je stekao tokom prvog dela života.
Čehov
SuiGeneris
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Mac OS X
Browser:
Safari 0.8.2

« Odgovor #77 Poslato: 24. Jun 2018, 23:10:47 »

60 litara za bazu Huh?? Dal si normalna Smiley
A DHL ne moze jer mora se da 100 e cika da proba.
Dok ne turi zelenu u dzep nema sanse da lizne
Sačuvana
bistrica
Administrator

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #78 Poslato: 24. Jun 2018, 23:26:10 »

Citat
60 litara za bazu? Dal si normalna
Ti istreso 200 kg maline i 40 litara 96%-tnog etanola slušajući Nikićevića, i pitaš nekog dal je normalan?  Cheesy  
Sačuvana

Znanje se množi dijeljenjem.
U potragu za istinom se može krenuti samo onda kada se dovede u pitanje neko vjerovanje koga smo se do tada čvrsto držali.
blue_moon
Urednica

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #79 Poslato: 24. Jun 2018, 23:37:52 »

Citat
Dok ne turi zelenu u dzep nema sanse da lizne

pa zelena mu dodje aperitiv  Cheesy

60 litara je mnogo ako si planirao za sopstvene potrebe   Grin Smiley
Citat
ali ja ne pijem alkohol

Nego,pretpostavljam da si imao neke planove za to alkoholno piće od maline? Smiley
Sačuvana

Drugi deo života kod pametnog čoveka sastoji se u oslobađanju od ludosti i predrasuda i pogrešnih mišljenja koje je stekao tokom prvog dela života.
Čehov
SuiGeneris
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Mac OS X
Browser:
Safari 0.8.2

« Odgovor #80 Poslato: 24. Jun 2018, 23:41:16 »

Pa koga da slusam? On je dr mr prof i sl  Tongue
Memam planiranog krajnjeg korisnika.. eto vol’o sam da imam tu rakiju..
Sačuvana
bistrica
Administrator

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #81 Poslato: 24. Jun 2018, 23:47:31 »

Citat
Pa koga da slusam?
Pa nikoga čovječe, nego da se malo osloniš i na sebe samog. Tu leži suština svega. Grin Šteta što ne piješ.  Cheesy
Sačuvana

U potragu za istinom se može krenuti samo onda kada se dovede u pitanje neko vjerovanje koga smo se do tada čvrsto držali.
SuiGeneris
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Mac OS X
Browser:
Safari 0.8.2

« Odgovor #82 Poslato: 25. Jun 2018, 00:01:34 »

E jbg bas ... aj kad ima neko druzenje zovite pa cu propijem
Sačuvana
bistrica
Administrator

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #83 Poslato: 25. Jun 2018, 00:18:40 »

Moraš malo i sam trenirati prije toga. Vidiš da ni na svjetsko prvenstvo ne idu svi nego tek oni koji prođu kvalifikacije.  Grin
Sačuvana

mungos.na
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Windows NT 10.0
Browser:
Safari

« Odgovor #84 Poslato: 26. Jun 2018, 23:06:37 »

vracajuci se iz Priboja kupio sam 90 kg maline 130din/kg misleci da pravim rakiju ali citajuci odustao sam
nisam u mogucnosti da kupim malinu  za jos par kazana da bi realno nesto rakije i mogao da uhvatim
nezelim da joj start pojacavam nekom drugom patokom
niti da popravljam procenat secera kristal secerom
pa sam presao na ideju pravljenja jakog alkoholnog pica maceracijom maline

-sipao malinu u bure
-dodao u 2l vode lalzim HC i to sipao u bure
posle nekih pola sata dodao 11l   96% etil alkohola i tu sam stao.
nekako mi je doslo mnogo (kupio sam 17l)
pitanje koliko je optimalno dodati etil alkohola (ne zakonski maksimalno)
i dali depektini ubrzavaju maceraciju tj dali ranije treba da ide u kazan ?

Sačuvana
bistrica
Administrator

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #85 Poslato: 26. Jun 2018, 23:17:26 »

Razlaganje ploda, pasiranje, i depektinizacija ubrzavaju maceraciju, tako da bi 48 sati bilo neko njeno optimalno vrijeme.  
Optimalna količina etanola, osim u složenijim varijantama kada imaš svoj destilat od maline za narednu maceraciju, bi bila tu negdje oko zakonske. Postoje dva suprotna zahtjeva u konkretnoj situaciji. Večom količinom etanola razblažuješ arome, a manjom količinom sputavaš njihov prelazak u destilat tokom trajanja destilacije.  Grin
Sačuvana

mungos.na
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Windows NT 10.0
Browser:
Safari

« Odgovor #86 Poslato: 27. Jun 2018, 19:24:34 »

Hvala na odgovoru  Thumb
Zanima me i kako sad ide destilacija posto nema frakcija kako da dobijem zeljenu jacinu destilata (sve me strah da ne napisem rakije  Smiley ) dali da razvdnjavam "kom" ili da dobijeni destilat spustam na .....?
Skroz sam zabagovao pretpostavljam da bi 40% bilo ok?
Sve u svemu kad da prekidam prihvat na kom procentu alkohola ? Neke smernice oko samog pecenja?
Trazio sam o maceratima ali nisam uspeo nista da nadjem.
Sačuvana
bistrica
Administrator

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #87 Poslato: 28. Jun 2018, 02:32:35 »

Nemam ni ja nekog značajnijeg iskustva sa maceratima ali kod njih postoje neka neupitna osnovna pravila.
Ne sadrže zbog maceriranja etanolom sve ono što je nastalo fermentacijom pa nema potrebe za drugu destilaciju prepek. U skladu sa onim što ću dalje napisati.  
Sadrže isključivo primarne arome voća od kojih neke značajnije grupe jedinjenja imaju direktnu zavisnost isparavanja od sadržaja etanola u smjesi koja se stavlja u kazan za destilaciju.
Ako bi ta smjesa bila niža u sdržaju etanola, poput one od fermentiranoć voća, dešavao bi se jači gubitak tih aromatskih materija. Ostao bi u džibri.
Zato je najbolji način namještanje alkohola na iznad 15%, a ne samo zbog toga nego i jedinjenja tipa furfurala. U toj situaciji se hvata rakija na približno pitku jačinu. Potrebna je i znatno brža destilacija upravo zbog toga.
Prvenac se ne odvaja na klasičan način osim nekih prvih kapi kojima u stvari prvenstveno ispireš kazan od prethodne destilacije. Eventualno nekih 0,1-0,2%. Možeš ga i vratiti u slijedeću destilaciju.  
Patoka bi se morala odvojiti bez obzira što je neće biti puno. Odvojiti u trenutkiu kada se osjeti gorka i na drugoj strani bezlična nota.
Ova gorka je produkt temperaturne degradacije šećera, pektina, aminokiselna i ostalog prirodno prisutnog u voću, samo što je to sada prisutno u mnogo većoj mjeri nego u situaciji fermentisanog materijala. Naročito šećera.
To je sva mudrost destilacije voćnih macerata, maceriranih etanolom.  

Ako bi se išlo na smjesu sa manjom koncentracijom etanola, poput fermentiranog voća, onda bi se morala raditi druga destilacija naprosto zbog pojačanja destilata alkoholom, a opet ne zbog klasičnog radvajanja frakcija.
Sačuvana

mungos.na
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Windows NT 10.0
Browser:
Safari

« Odgovor #88 Poslato: 06. Jul 2018, 00:50:17 »

Evo iz iskustva.  Cool
Apsolutno sam poslusao sve sto je receno (bistrica) i skroz sam zadovoljan dobijenim.
Treci dan u kazan sam sipao veci deo iz bureta (u kom je bilo 90 kg maline tretirane lalzimom HC i 17l etila) nisam hteo da rizikujem da "povrati"
ispekao sam sledece 27l zestokog alkoholnog pica maceracijom maline na 46%
u pocetku me bio strah da nece uspeti da se spusti procenat ispod 70% ali cak mi je i ostalo par litara slabe patoke na ukus (ne gorke) prepune aroma maline tih par litara sam vratio u bure sa "kominom"
Nisam hteo dalje da je razblazujem posto mi je tako bilo super, prvi kontakt "usne supljine" nije bas obecavao ali .....
sledeci deo (podvlacim iz prve i iste) casice je preplavio kompletan i pun ukus maline  Thumb

Dalje nisam imao vremena par dana tako da sam danas (9 dana od kad sam stavio u bure)
iscedio tecnost da napravim liker (dok smo sipli u kazan probali i svidelo nam se) i tu sam iscedio jedno 30l
Sad dalje cu da vidim koliko secera cu dodati ne znam koji je procenat alkohola u dobijenoj tecnosti ali je veoma pitko

pitanja :
-posto macerat ne sazreva u vecem procentu alkohola dali u u sudu u kom cu cuvati da ostaje vazduha ili ne? (stakleni balon i flase)
-u likeru pretpostavljam da je nesto vise od 15% alk.  dali je stabilan ili da dodajem neki vinobran ili nesto?

izvinjavam se na nekim ne bas preciznim podacima o litrazama dobijenih tecnosti ali sud za prihvat mi nije bazdaren a nisam jos rastocio
ali +- 2L

Sačuvana
bistrica
Administrator

Van mreže Van mreže

Windows NT 10.0
Browser:
Safari

« Odgovor #89 Poslato: 06. Jul 2018, 02:00:51 »

Citat
posto macerat ne sazreva u vecem procentu alkohola dali u u sudu u kom cu cuvati da ostaje vazduha ili ne? (stakleni balon i flase)
Ne, imalo bi čak i negativnih posljedica. Ponavljam nije u pitanju fermetisani materijal koji ima drugačiji sastav aromatskih jedinjenja.
Citat
u likeru pretpostavljam da je nesto vise od 15% alk.  dali je stabilan ili da dodajem neki vinobran ili nesto?
Nije stabilan jer bi mu za to trebao viši procenat alkohola, preko 20%, ali se može očuvati na neki period uz nižu temperaturu od 10 stepeni.
Nego nije ti to neka prihvatljiva jačina za liker. Probaj se tražiti do blizu duplo jačeg alkohola, možda nekih 22-28, pa probavanjem i korigovati na ono što ti odgovara, i normalno sa malo iznad nekih 200 grama ukupnih šećera po litri. Svako novo dodavanje traži vrijeme stabilizacije pa i dozrijevanja.  
Sačuvana

Stranice: 1 ... 4 5 [6] 7   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

UseBB Port by Gaia Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2007, Simple Machines | Srpski prevod: Jovan Turanjanin

Prijatelji Foruma
rscaffe.com | rakijaizkrnjeva.org | vivis.org.rs

Stranica je napravljena za 0.017 sekundi sa 21 upita.