03. Septembar 2014, 06:30:56 *
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Stranice: [1] 2 3   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Vino od meda - Medovina  (Pročitano 12085 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Luka Ivanov
Prolaznik
*

Ugled člana: 0
Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac
Starost: 40

Windows XP
Browser:
Safari

« Poslato: 29. Avgust 2010, 22:04:23 »

U nameri da se oprobam u proizvodnji medovine, pročitao sam na Internetu brojne recepte i tekstove na tu temu. S obzirom na to da su skoro svi tektovi nekako nedorečeni, jedino što shvatih je da se sve u principu svodi na proizvodnju vina od meda.
Kako u tom pogledu nemam nikakva saznanja, počeh da tragam za temama koje govore o tehnologiji proizvodnje vina, i .... naleteh na vas.
Imaće na ovom forumu štošta lepog i korisnog da se pročita.
Neću odustati od proizvodnje vina od meda, nezavisno od toga da li će ova tema zaživeti. Ipak, voleo bih kada bi izneli svoja mišljenja u vezi neophodnih koraka.

Ideja koju za sada imam u glavi, svodi se na sledeće - a) spravljanje "kvasca" od crnog groždja i meda, b) spravljanje "šire" od meda i vode (dvoumim se po pitanju - kuvati ovo ili ne), c) sjedinjavanje prvog i drugog .... i dalje kako mi sreća pomogne (verujem da ću do tada nešto da naučim o talogu, vinobranu, kad je sve to gotovo ...)

Pozdrav svima

Sačuvana
Johnny
Prolaznik
*

Van mreže Van mreže

Vino je flaširana poezija!

Windows XP
Browser:
Firefox 3.6.8

« Odgovor #1 Poslato: 21. Septembar 2010, 13:13:55 »

Tehnologija proizvodnje vina od meda, tj. medovine je potpuno ista kao i za proizvodnju vina. Ja sam, isto kao i ti, citao svasta po netu, ali to su uglavnom samo egzibicije. Sustina je u tome da "siru" napravis tako sto ces med SKUVATI u vodi, u odnosu 1kg meda na 3,5 litara vode, stalno skidajuci penu koja se stvara.To je i najbitnija stvar da bi ti medovina uspela, posto se u peni nalaze odredjeni elementi koji sprecavaju razmnozavanje kvasaca. Ovo ume da bude veoma zamoran proces, traje po 3 i vise sati,  ali MORA BITI ISPOSTOVAN. Nakon kuvanja smesa mora da se ohladi. Zatim u nju dodajes VINSKI KVASAC u propisanoj kolicini (zavisno od kolicine sire), pokrijes posudu sa vlaznom krpom i narednih 5-7 dana mesas siru 2-3 puta dnevno. Nakon toga, siru pretoci u neku posudu koja moze hermeticki da se zatvori, na poklopcu izbusi rupu, kroz njega provuci crevo koje ce odvoditi ugljen-dioksid i njegov drugi kraj ubaci u posudu sa vodom. Ukoliko postoji prostora oko creva, zapusi ga zivom gumom ili plastelinom. Nakon 25 dana, vino prespi u posude u kojima ces ga cuvati.
SRECNO!
Sačuvana
KizaHood
Punopravni član

Ugled člana: 3
Van mreže Van mreže

Starost: 41

Windows XP
Browser:
Firefox 3.6.10

« Odgovor #2 Poslato: 21. Septembar 2010, 21:52:39 »

Pravio sam je vise puta.

Sustina je u tome da "siru" napravis tako sto ces med SKUVATI u vodi, u odnosu 1kg meda na 3,5 litara vode

Dovoljno je i 3 litra. Med u sebi vec sadrzi oko 17% vode.

, stalno skidajuci penu koja se stvara.To je i najbitnija stvar da bi ti medovina uspela, posto se u peni nalaze odredjeni elementi koji sprecavaju razmnozavanje kvasaca.

Ne radi se to zbog toga. Kvasci ce izvrsiti fermentaciju meda i ako se ovo ne uradi, ali ce medovina biti losijeg kvaliteta.

Ovo ume da bude veoma zamoran proces, traje po 3 i vise sati,  ali MORA BITI ISPOSTOVAN.

Ma kakvi. Gotovo za nekoliko minuta. Prokuvas med, pena se uhvati na povrsini, skines i to je to. Proces ne mora biti ispostovan, ali BI TREBALO - zbog boljeg ukusa.

Nakon kuvanja smesa mora da se ohladi. Zatim u nju dodajes VINSKI KVASAC u propisanoj kolicini (zavisno od kolicine sire), pokrijes posudu sa vlaznom krpom i narednih 5-7 dana mesas siru 2-3 puta dnevno.
Citat

Rekao bih da je 5-7 dana predugacak period za aerobnu fermentaciju.

Nakon toga, siru pretoci u neku posudu koja moze hermeticki da se zatvori, na poklopcu izbusi rupu, kroz njega provuci crevo koje ce odvoditi ugljen-dioksid i njegov drugi kraj ubaci u posudu sa vodom. Ukoliko postoji prostora oko creva, zapusi ga zivom gumom ili plastelinom. Nakon 25 dana, vino prespi u posude u kojima ces ga cuvati.
SRECNO!

Slicno i ja radim, samo malo drugacije.

Po meni, medovina ima znatno lepsi ukus kad nije prevrela 100%. Dakle da ima npr. 8-10% alkohola i da sladi. Mada moze i suva, stvar ukusa.
Sačuvana
Luka Ivanov
Prolaznik
*

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Safari

« Odgovor #3 Poslato: 21. Septembar 2010, 22:34:19 »

Hvala na savetima ...

Evo kako stoje stvari kod mene: sledeći neki recept sa interneta, ja sam najpre izgnjećio 2 kg crnog groždja, dodao tome 2l vode i 200gr meda. To sam ostavio nekih 7-8 dana da prevri i procedio. Onda sam pomešao 3kg meda i nekih 4l vode i tome dodao prethodno pripremljenu smešu (ne znam kako bih to nazvao). Sve sam prekrio mokrom krpom i gledam kako se lepo stvaraju mehurići po površini.

Po svaku cenu sam želeo da izbegnem kuvanje meda, s obzirom da se na temperaturi preko 40 stepeni gube brojne hranljive materije.

E sad, voleo bih još neki savet ... šta dalje
Sačuvana
Johnny
Prolaznik
*

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Firefox 3.0.5

« Odgovor #4 Poslato: 22. Septembar 2010, 13:59:46 »

Hvala na korekcijama, KizaHood! Koliko dana smatras da je dovoljno za aerobnu fermentaciju?
Sto se kuvanja meda tice, preporucuje se duze kuvanje na "tihoj vatri".
Sačuvana
lozar
Urednik

Ugled člana: 77
Van mreže Van mreže

Starost: 47

Windows XP
Browser:
Firefox 3.6

« Odgovor #5 Poslato: 22. Septembar 2010, 21:50:43 »

Po svaku cenu sam želeo da izbegnem kuvanje meda, s obzirom da se na temperaturi preko 40 stepeni gube brojne hranljive materije.
Možete ga videti svakog oktobra na Tašmajdanu kada se održava sajam meda, mali čovek s brkčićima ali veliki u mom sećanju.Prof.Dr.Mladenović Mića, profesor pčelarstva.
I iz tog sećanja prizivam(a malo sam i zirnuo u skripte iz tog vremena), dakle javlja mi se da je med jedna od retkih supstanci koje imaju antibakterijska svojstva.Kuvanje meda ima svoje razloge ali meni, podstaknutom sećanjem na njegova predavanja, ne ostaje ništa drugo nego da branim stav da se kuvanjem više gubi nego što se dobija.
Pre jedno pet-šest godina, probao sam da napravim vino od meda ali sa malo uspeha.Bez kuvanja, razmutio sam med koji mi se srozao na dno jer ga nisam redovno mešao i došlo je do kišeljenja gornjeg sloja dok u donjem sloju fermentacija nije ni počela zbog visoke koncentracije meda tako da sam morao na kraju sve da bacim.Bio sam nemaran a verovatno su i kvasci izgubili snagu jer nisu imali hrane(azota) i kad se sve sabere potpun promašaj.
Dakle, eto ponovo oktobra i ako vas nanese put u Beograd u Tašmajdanski park(ako nisu u međuvremenu nešto izmenili) potražite Miću Profesora(svi ga pčelari znaju) i pitajte ga šta vas interesuje.
Mene ne pitajte ništa!
Sačuvana
KizaHood
Punopravni član

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Opera 9.80

« Odgovor #6 Poslato: 22. Septembar 2010, 21:51:36 »

Hvala na korekcijama, KizaHood! Koliko dana smatras da je dovoljno za aerobnu fermentaciju?

0!

Kvasac razmnozis nekih 15 minuta do pola sata i odmah predjes na anaerobnu fermentaciju. Ide malo sporije, ali ide. Posle nekih 3 nedelje je za upotrebu, ako hoces slatko vino (sa sasvim solidnim procentom alkohola!). Po meni, potpuno prevrela medovina nije nesto narocito. Uostalom, probaj obe varjante pa vidi sta ti bolje lezi.
Sačuvana
Johnny
Prolaznik
*

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Firefox 3.6.10

« Odgovor #7 Poslato: 24. Septembar 2010, 10:12:31 »

0!

Kvasac razmnozis nekih 15 minuta do pola sata i odmah predjes na anaerobnu fermentaciju. Ide malo sporije, ali ide. Posle nekih 3 nedelje je za upotrebu, ako hoces slatko vino (sa sasvim solidnim procentom alkohola!). Po meni, potpuno prevrela medovina nije nesto narocito. Uostalom, probaj obe varjante pa vidi sta ti bolje lezi.

Mozda je bolje ostaviti, recimo, 1 dan kvascima da se razmnoze? Probacu, pa javljam.
Sačuvana
KizaHood
Punopravni član

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Firefox 3.6.10

« Odgovor #8 Poslato: 29. Septembar 2010, 18:41:33 »

Evo upravo sam degustirao medovinu koju sam ostavio na vrenje pre nekih 25 dana, a juce otocio i stavio u frizider, i vrlo sam zadovoljan!

Evo celog postupka:

1.Razmutio sam kilo meda i 3 litra vode

2.Prokuvao sam smesu do prvog kljuca i skinuo penu

3.Kad je temperatura pala ispod 40 stepeni, dodao sam 10-ak grama svezeg kvasca

4.Aerobna fermentacija je trajala oko pola sata

5.Onda sam smesu sa kvascem usuo u plasticno balonce od 5 litara (ono balonce u kojima prodaju vodu po prodavnicama, dakle ono od tanke providne plastike)

6.Stisnuo sam balonce dok tekucina nije dosla do vrha i istisnula SAV vazduh, pa sam hermeticki zatvorio

7.Sutradan je baloonce bilo naduveno i pod pritiskom. Odvrnuo sam cep taman toliko da visak CO2 moze da izadje

8.Vrenje je nastavljeno sa blago odvrnutim cepom, tako da CO2 moze nesmetano da izlazi

9.Povremeno sam zavrtao cep da vidim da li vrenje jos tece (tj. da li "nabija pritisak")

10.Prekinuo sam vrenje posle 25 dana (nije bilo gotovo - namerno)

11.Procedio sam vino kroz gazu u flase, zatvorio hermeticki i ubacio u frizider da istalozi

Rezultat: slatkasto belo vino, prijatnog ukusa i izrazene arome meda Cool
Sačuvana
Luka Ivanov
Prolaznik
*

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Safari

« Odgovor #9 Poslato: 29. Septembar 2010, 19:59:19 »

Moja medovina još uvek vri u otvorenom balonu - 8 dan.

Pitao bih KizaHood, koji kvasac je u pitanju i kako je prekinuo vrenje?
Naravno, i svaki drugi savet je dobro došao.
Sačuvana
KizaHood
Punopravni član

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Firefox 3.6.10

« Odgovor #10 Poslato: 29. Septembar 2010, 22:46:46 »

Stavio sam obican svezi pekarski, posto ovde po poljoprivrednim apotekama vinskog nema, kad trazim gledaju me belo k'o da trazim gume za tenk.

Prosto sam prekinuo vrenje, pretocio sam vino u flase i ubacio ih u frizider. Kad bih ih izvadio napolje, vrenje bi se nastavilo. Posto se radi o simbolicnoj kolicini, koja ce se popiti vrlo brzo, nije frka. Provereno moze da stoji tako u frizideru bar mesec dana.

Ti bese protivnik kuvanja meda pre vrenja, pa da pojasnim svoj stav vezan za razliku u kvalitetima: medovina koja se pravi bez prethodnog prokuvavanja meda je ne malo losijeg kvaliteta, nego drasticno losijeg kvaliteta! Posto pravim i medovacu, dakle rakkiju od meda, a to radim bez prokuvavanja meda pre vrenja, u prilici sam da probam svezu kominu, tj. medovinu napravljenu na taj nacin, i tvrdim da nije ni blizu medovine sa prfokuvavanjem, da budem precizniji - bez prokuvavanja je jedva na granici pitkosti!
Sačuvana
B.D.
Prolaznik
*

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Firefox 3.6.10

« Odgovor #11 Poslato: 09. Oktobar 2010, 23:07:39 »

Pitanje za KizaHood i ostale naravno, ako je neko probao.
Naime, na vise mesta na netu pisu recepti gde se maja pravi od zrna grozdja pa to dodaje u sirup od meda i vode.

Citiram: Potrebno je pripremiti kvalitetan kvasac (maju). Od kilograma zdravog zrnevlja grozdja iscediti sok, dodati malo vinskog kvasca i sadrzaj sipati u staklenu flasu od litre. Za cetiri do pet dana kvasac ce uzreti.
Zatim pristupiti izradi mednog sirupa koji se priprema ...
. Da bi medovina bila sto ukusnija, u sirup se stavlja nekoliko karanfilica, korica cimeta i malo limunove kore. Tek kada sirup prestane da se peni skida se sa vatre i hladi se. Nakon hladjenja cedi se i sipa u stakleni balon ili drveno bure i dodaje se predhodno vec pripremljeni kvasac (maja). Posuda u kojoj se odvija proces previranja ne sme biti napunjena vise od dve trecine zapremine suda. Na otvor posude se stavi cista krpa ili vrenjaca. Sve dok se vrenje ne okonca posuda se ne zatvara. Nakon dve nedelje medovinu treba pretociti u drugi sud, uz obavezno odstranjivanje taloga.
Proces vrenja u drugoj posudi traje jos najmanje deset do dvanaest dana. Tek posle toga medovina se moze piti. Medjutim duzim stajanjem ce se izbistriti i postati jos kvalitetnija i opojnija.

Da li se nesto "pametno " dobija sa pravljenjem "maje".
Inace je ostatak procesa kao Kiza sto radi.

Ako neko ima iskustva sa ovim pisite.
Pozdrav
Sačuvana
dalibordg
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Microsoft Internet Explorer 8.0

« Odgovor #12 Poslato: 14. Oktobar 2010, 15:37:02 »

Stavio sam obican svezi pekarski, posto ovde po poljoprivrednim apotekama vinskog nema, kad trazim gledaju me belo k'o da trazim gume za tenk.

Ti bese

Imam isti problem. Trazio sam enzime i kvasce, kako mi je Peca50 savjetovao, za vino od jabuka.  Evo i sad citam cijeli forum da vidim sto ima kao zamjena  Undecided  I ovaj komentar me je dobro nasmijao.  Grin
U vas cijeloj Podgorici nidje nema toga da se kupi, a prodavacice gledaju u mene taman ka` da sam im trazio gume za tenk.

A meni to sve ima logike, iako sam ekonomista a ne agronom.  I rado bih koristio..... ali nema  Angry
Sačuvana
alambik
Heroj foruma

Van mreže Van mreže

Linux (Ubuntu)
Browser:
Safari

« Odgovor #13 Poslato: 18. Oktobar 2010, 10:31:31 »

Eto vam ideje!
Otvorite vi on line prodavnicu sa materijalom potrebnim za protizvodnju vina i rakija.
Sačuvana
Flying_man
Prolaznik
*

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Firefox 3.6.13

« Odgovor #14 Poslato: 27. Decembar 2010, 00:59:01 »

Posto imam u planu polovinom sledece godine da otvorim "etno" restoran/kafanu a cale mi je pcelar resio sam da probam da napravim medovinu i ako uspem u tome da mi to bude nesto po cemu cu izmedju ostalog i da budem poznat.
Za pravljenje sam se pridrzavao recepta sa ove adrese http://hr.wikipedia.org/wiki/Medovina mada sam u por stvari omanuo. Prva je da nisam koristio tamne vrste meda, vec sam koristio bagremov (u trenutku kada sam krenuo sa radom nisam imao pristup netu), i drugi je mozda greska sto nisam koristio crno grozdje za pripremu smese.
E da, umalo da zaboravim koristio sam se i receptom koji su kod Jovana Memedovica objasnili dva brata iz Plavalja koji spravljaju "poznatu" pivsku medovinu. Recept je slican ovom, razlikuje se malo u kolicini meda i vode ali to nije toliko drasticno.
Kako god od mesanja smese koja se pravi od grozdja i kuvanog meda i vode sa druge strane proslo je punih dva meseca, za to vreme je dva puta pretoceno i odstranjen je talog. Vino se super izbistrilo, ima bledo zutu boju kao belo vino od grozdja, na dnu staklenog balona ima jos vrlo malo taloga, skoro neprimetnog. Za dve nedelje planiram da flasiram 5-6 flasa i ih da ostavim da stoje duze. Ostatak cu posluziti za bozic i slavu sv Stefan. Do sada su samo ukucani probali i odusevljeni su.
Najveca greska koju sam napravio je kolicina, stavio sam samo jedan balon od 10 litara. No ipak je ovo bilo samo za probu, posto nikada ranije nisam imao prilike da probam medovinu.
Za sada samo ovu sliku imam:

Medovina by Fly
Sačuvana
Stranice: [1] 2 3   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

UseBB Port by Gaia Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2007, Simple Machines | Srpski prevod: Jovan Turanjanin

Prijatelji Foruma
rscaffe.com | rakijaizkrnjeva.org | vivis.org.rs

Stranica je napravljena za 0.038 sekundi sa 21 upita.