22. Februar 2019, 01:20:16 *
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Stranice: 1 2 [3]   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Ovinjavanje drvenih vinskih sudova  (Pročitano 53560 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
peca50
Zlatni član

Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac
Starost: 68

Windows XP
Browser:
Firefox 3.6.3

« Odgovor #30 Poslato: 25. Maj 2010, 16:52:57 »

Imali nekog na forumu dobre volje da odgovori na moje predhodno pitanje?  Scratchhead
Ja imam dobru volju i hrabrost Milutine da ti odgovorim:
Letvice koje si povadio iz vinskog destilata isperi i ostavi ih na promajno mesto neka se dobro osuše, onda te iste letvice stavi u porozne džakove i okači ih na neku gredu na suvo i promajno mesto neka čekaju sledeću upotrebu. E sad ako te letvice stviš u šljivovicu neće otpustiti nikakav miris sem mirisa hrastovine, i boju normalno. Ali te iste letvice ako iz šljivovice staviš u vinsku rakiju-destilat one će otpustiti miris šljivovice u vinski destilat. Da se to nebi dogodilo treba ih isprati u rastvoru hiper-mangana, p zatim vinobran i na kraju voda. No da nebi pravio zbunu sa mnogo priče, ti uradi ovo što sam prvo napisao, operi u vodi, osuši i neka sačekauju šljivovicu u džakovima. A ispiranje od šljivovice to ćemo u drugom nastavku ako nekog interesuje.
Sačuvana

Sve sto trazim od vina je da uzivam u njemu!
Hemingvej
peca50
Zlatni član

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Firefox 3.6.3

« Odgovor #31 Poslato: 25. Maj 2010, 16:58:45 »

dobio sam hrastovu bačvu od 500 l u kojoj je bilo vino,rastavio je.obrusio unutarnji sloj do zdravog drveta,sastavio i napunio vrelom vodom da babrekne i nakon dva dana ne curi nigdje.sada me zanima kako je pripremiti za rakiju vodom,patokom ili nečim trećim Scratchhead Scratchhead Scratchhead

Hrastova bačva pošto je već držala vino, a očišćena i isparana sa vodom faktiči već ovinjena i spremna za upotrebu. Uradi samo jedu probu još, ponovo je napuni sa vodom i nek odstoji dva dana pa posle toga probaj tu vodu koja je bila u njoj dva dana. Ako nema nikakav strani miris, mislim miris na vino ili buđu-plesan, onda vodu isprazni, lepo osuši bačvu i siapj rakiju, tu nema promašaja.
Sačuvana

Hemingvej
shuca
Zaslužni član

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Microsoft Internet Explorer 8.0

« Odgovor #32 Poslato: 25. Maj 2010, 21:47:48 »

ja moju burad ovinjavam na sledeci nacin.kada pecem rakiju vodu koja izlazi iz tabarke normalno cistu vodu propustam sve vreme kroz bure da curi danima i tako sve dok traje pecenje rakije, e onda svu pecenu rakiju mi sapcani kazemo ,,blagu,, sipam u to novo bure i ostavim par dana a nekada cak i do proleca pa onda na miru u mesecu maju prepecem i dobijem i rakiju i ovinjeno bure.to je moje iskustvo .pozzz a svima kome treba hrastovina ima kod shuce samo se javite koliko vam treba ali ne sada na kubike nego onako cisto za to vase bojenje  koje je naveo milan.hrastovina je suva izmedju 10 i 20 god  mislim ima i jedne i druge,nije tretirana hemijom.pozzzzz.mada mi kada bojimo koristimo stara debla od sljive ranke mislim na letvice , super boja konjaka,
Sačuvana

bog je stvorio vodu, a covek vino!
milutinn
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Windows Vista
Browser:
Firefox 3.6.3

« Odgovor #33 Poslato: 26. Maj 2010, 07:48:38 »

Hvala Peco na odgovoru  Smiley
Sačuvana
zika kostic
Neaktivni član
*

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Safari

« Odgovor #34 Poslato: 30. Oktobar 2011, 18:55:08 »

Kupio sam bagremovo bure.  Izvrsicu ovinjavanje po preporuci diode. Videcu rezultat!
Sačuvana
Трифун
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #35 Poslato: 13. Novembar 2012, 23:17:19 »

Припремао сам храстово буре за ракију. Напунио сам суд са хладном водом. Држао довољно да дрво заптије. И појавило ми се црнило по дугама са спољашње стране. Буре сам ново купио од пинтера из Крушевца и већ једаред сам га овинио (вода, NaCl, Na2CO3, S8)) како бих ставио бело вино, жупљанку. Не могу да повежем како се црнило појавило  Scratchhead Помислио сам из прве да је орахово дрво обзиром да ме је подсетило на јод. Органолептички ми се тако не одаје. Није ни слузасто, нити одаје неки укус, просто органски талог.
Шта би то могло бити ? Да не бринем, већ да наставим само даље ?  Huh?
Sačuvana
peca50
Zlatni član

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Firefox 16.0

« Odgovor #36 Poslato: 14. Novembar 2012, 17:26:35 »

Nemoj da brines i nastavi dalje, uobicajena pojava kod ne tako dobro sklopljenih buradi od hrasta da se sa spoljne strane na sastavima duga javi tamno braon do skoro crna smolasta sluz a od tecnosti koja je prodrla iznutra. Bure je sa unutrasnje strane ovinjeno i pripremljeno za upotrebu, jedino sto ti estetski te mrlje kvare izgled bureta. Kada se to lepo osusi, pod uslovom da dalje necuri, uzmi pa osmirglaj da se boja ujednaci.
Sačuvana

Hemingvej
igor01
Neaktivni član
*

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Firefox 14.0.1

« Odgovor #37 Poslato: 07. Januar 2013, 14:56:29 »

Pozdrav svima!
Zanima me, kako pripremiti novo hrastovo bure za ljutu rakiju sljivovicu (da dobijem "staru burad")? Htio bi, da u njemu stoji rakija duze vreme - 3-4 godine. Kazu, da se ljutu ne smije sipati u novo bure. Zato me zanima, da li bi bilo dobro, ako u njega stavim destiliranu vodu, da stoji jedno godinu u njemu. Pitam zato, jer ne bi htio, da upropastim miris i ukus. Oni sto rade rakiju Zlatna dolina pisu, da u novo bure sipaju sirovu meku rakiju, da stoji do proljeca, a onda vrse prepek toga. Da li je tako bure onda spremno, da u njemu stoji rakija dugo vreme?
Sačuvana
jon
Administrator

Van mreže Van mreže

Starost: 51

Windows NT 6.1
Browser:
Microsoft Internet Explorer 7.0

« Odgovor #38 Poslato: 07. Januar 2013, 23:33:27 »

Pozdrav i tebi igor01,
imas toga dovoljno na forumu kako se priprema bure za rakiju, jer je o tome i dosta napisano.
Procitaj ovu temu iz pocetka, tamo gde su "dioda" i "peco50" napisale dobre preporuke.
Imas i preporuke kod teme "bure za rakiju"http://www.sveovinu.com/index.php/topic,1240.0.html
a i na par drugih mesta.
Trebas samo malo potraziti i procitati , jer ces nauciti i druge stvari sto su jako zanimljive.  Wink
Pozdrav,
Sačuvana

Investicija u znanje jos uvjek donosi najbolju kamatu.
davla74
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Starost: 44

Windows NT 6.1
Browser:
Firefox 23.0

« Odgovor #39 Poslato: 01. Oktobar 2013, 09:27:10 »

Možda su Peca ili Dioda odgovorila na ovo pitanje ali nemogu da ih nadjem  :'(.

Imam dva stara burata koja mi je dao drugar koji nezna kada je zadnji put bila rakija u njima, trenutno su kod pintera na ševarenje, šta da radim da ih pripremim za rakiju, moram da naglasim da nisu imali zatvarač i ko zna šta je sve ulazilo i izlazilo iz njih??? Scratchhead
Sačuvana
AbNormal
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Windows NT 10.0
Browser:
Firefox 64.0

« Odgovor #40 Poslato: 23. Januar 2019, 22:49:54 »

Pozdrav svima!

Skoro sam ovinjio dva hrastova burenceta od 30L, ako se uopste moze za ovaj postupak reci da je to ovinjavanje novog bureta. Zapravo u novo hrastovo burence sam nasuo izvorske vode do vrha i drzao tu vodu tri dana. Zatim sam postupak ponovio jos tri puta, znaci u totalu 4x3 dana jedno bure, a drugo burence 3x3 dana. Znaci 12 dana u prvom, i 9 dana u drugom burencetu je bila voda, odnosno sve dok voda nije prestala intezivnije da se farba i skoro skroz izgubi miris i ukus  na hrastovinu. Potom napunih rakijom 98% kapaciteta burenceta, i ostavih na odlezavanje. Danas posle samo 4 nedelje odlezavanja izvadih malo da probam, oborih na 44% i odusevih se! Koja razlika posle samo 4 nedelje lezanja u hrastovom buretu, za ne poverovati...aromanticnija, meksa, lepse klizi tj. pitkija, jos malo pa odlicna rakija.
Nisam hteo da tretiram bure sodom ili solju, zato sam se odlucio na ovaj krajnje jednostavan postupak. Izgleda da nisam zeznuo nista, barem za sada. Takodje se zahvaljujem svima sa ovog foruma na dobronamernim savetima i iskustvima, te i ja odlucih da podelim jedno iskustvo sa vama. Pozz
Sačuvana
AbNormal
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Windows NT 10.0
Browser:
Firefox 64.0

« Odgovor #41 Poslato: 23. Januar 2019, 23:03:38 »

Evo i slike, pozz
Sačuvana
Stranice: 1 2 [3]   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

UseBB Port by Gaia Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2007, Simple Machines | Srpski prevod: Jovan Turanjanin

Prijatelji Foruma
rscaffe.com | rakijaizkrnjeva.org | vivis.org.rs

Stranica je napravljena za 0.022 sekundi sa 21 upita.