21. Oktobar 2018, 05:19:27 *
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Stranice: 1 ... 47 48 [49] 50 51 ... 54   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Amaterski način proizvodnje belih vina  (Pročitano 317072 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Serbedzija Mirko
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Firefox 56.0

« Odgovor #720 Poslato: 15. Novembar 2017, 11:51:47 »

kod mene burna fermentacija zvrsena kasnila zbog kolicine vinobrana ali strpljivo sam cekao
Hvala kiccaza pomoć 
Sačuvana
bodo
Zlatni član

Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac
Starost: 50

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #721 Poslato: 16. Novembar 2017, 14:09:06 »

Nije, sa sumporisanjem na ovim spoljnjim temperaturama. Pozz
Sačuvana

Mudrost je momenat spoznaje  sopstvenog neznanja
Oliver_
Stariji član

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.3
Browser:
Safari

« Odgovor #722 Poslato: 17. Novembar 2017, 22:59:43 »

Prvi put proizvodim belo vino.
Nakon otakanja sa taloga i dodavanja vinobrana vino stoji vec 10 dana, otocio sam malo da vidim da li se izbistrilo i jos uvek je mutno. Sta raditi, da li dodati bentonit ili nesto drugo za bistrenje?
Sačuvana
nenad88
Zlatni član

Van mreže Van mreže

Starost: 30

Linux
Browser:
Safari

« Odgovor #723 Poslato: 18. Novembar 2017, 07:35:21 »

Nema potrebe za zurbom. Predstojece niske temperature i vreme ce uciniti svoje. O bistrenju eventualno u martu-aprilu po potrebi...
Sačuvana

Oliver_
Stariji član

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.3
Browser:
Safari

« Odgovor #724 Poslato: 19. Novembar 2017, 15:57:17 »

Ok,znaci da ne diram nista
Sačuvana
happy star
Zlatni član

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Firefox 48.0

« Odgovor #725 Poslato: 20. Novembar 2017, 19:23:44 »

Bentonit se koristi u toku fermentacije, zato je mutno
Sačuvana

"Covek mora da vezba umerenost i nadzor svojih cula i sklonosti u bilo kom pogledu, da bi tako odrzao sebe mladim u telu i razumu"

Nikola Tesla
Oliver_
Stariji član

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.3
Browser:
Safari

« Odgovor #726 Poslato: 06. Decembar 2017, 09:06:16 »

Imam problem sa belim vinom (mesavina sardonea i sovinjona).Postupak je bio sledeci:

- 5.09.2017. Grozdje izmuljano i dodat vinobran 10g/100l   
- 6.09.2017. Vino otoceno sa taloga i dodati kvasci
- 29.10.2017. Vino pretoceno prvi put
- Posto je bilo mutno nakon pretakanja dobio sam savet da stavim vinobran i sacekam da se samo izbistri, pa sam 7.11.2017. dodao 10gr/100l vinobran
- 4.12.2017. vino se istalozilo, pretocio sam ga drugi put uz dodavanje vinobrana.

I posle toga je i dalje mutno. Savet sta raditi?
Sačuvana
Scipio
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

unknown
Browser:
Opera 9.80 (Opera Mini 20.0.2254)

« Odgovor #727 Poslato: 06. Decembar 2017, 17:54:16 »

Nista,cekati da mraz stegne i odradi svoje tj.da izbistri vino Smiley. Ja imam sovinjon i isto je vino jos pomalo mutno,planiram da ga prvi put pretocim sutra ili prekosutra zavisi kad bude bilo sunca. Polako i strpljivo sa vinom posebno u ovakvim godinama kada ima vise secera.
Sačuvana
Oliver_
Stariji član

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.3
Browser:
Safari

« Odgovor #728 Poslato: 06. Decembar 2017, 21:19:55 »

Tesko da ce mraz da utice na njega, u podrumu je na bezbednom  Grin
Sačuvana
maestro112
Neaktivni član
*

Van mreže Van mreže

Starost: 42

Windows NT 6.1
Browser:
Firefox 61.0

« Odgovor #729 Poslato: 11. Avgust 2018, 13:28:19 »

Ljudi pozdrav,

da li se spremate za novu sezonu?Smiley Kakva su Vam ocekivanja sto se tice kvaliteta grozdja ove godine?

Ja bih hteo da probam da napravim Orandz vino ove godine. Da li neko moze da mi preporuci sortu belog grozdja za ovaj eksperimet?Smiley

Inace orandz se pravi od belog grozdja po postupku koji se radi za crne sorte...

Hvala!

Sačuvana
bistrica
Administrator

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #730 Poslato: 11. Avgust 2018, 15:32:19 »

Za početak moraš imati vinograd, i to ne svakakav. Inače je mnogo manje važna sorta od njenog organskog pa i biodinamičkog uzgoja. Ako već želiš raditi vino na način koji ga čini posebnim i jedinstvenim. Samo to je već faza odistinske zrelosti i vrhunca spoznaja i iskustva u vinogradarstvu i vinarstvu. Tek tada se može izvući ona posebna dimenzija, a ne samo dobiti tehnički besprijekorno urađeno vino. To se može uraditi i po instrukcijama sa foruma.
Sačuvana

Znanje se množi dijeljenjem.
U potragu za istinom se može krenuti samo onda kada se dovede u pitanje neko vjerovanje koga smo se do tada čvrsto držali.
zdenko
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Starost: 38

Windows NT 10.0
Browser:
Safari

« Odgovor #731 Poslato: 28. Avgust 2018, 21:54:52 »

Pozdrav,

imam dva pitanja.

1. Traminac sorta je u pitanju fermentacija je krenula odmah posle muljanja stavio sam u staklene balone od 55l i koristim zatvoren sistem sa balonom vode i cevkom uronjenom u tu vodu, problem je što je prilikom fermentacije pena prošla kroz cevku i u vodu. Moja je greška jer sam napunio malo više bocu jer nisam očekivao toliko pene. E sad, da li da ostavim sve kako jeste ili da sve to očistim i malo odlijem šire iz balona dok traje burna fermentacija? Plašim se zbog aerisanja da ne bi došlo do kvarenja vina .

2. Šardone je u pitanju, fermentacija nije krenula već treći dan a stavio sam kvasac LALVIN ICV D47 sve po propisu i aktivirao ga i bilo je sve u redu dok ga nisam sipao u širu koja je bila nekih 5 stepeni hladnija nego osnova sa kvascem. Stavljeno je 25 grama kvasca na 85 litara šire, prilikom muljanja je sumporisano sa 20gr i stavljen bentonit u širu, posle 24h skinuta šira sa taloga i tek onda sam stavljao kvasce. da li mogu da ponovim još jednom proceduru sa kvascima (25gr) ili da sačekam još koji dan? Šira ima oko 22C a podrum slična temperatura.

Molim kolege za savet.

Hvala unapred.
Sačuvana
blue_moon
Urednica

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #732 Poslato: 28. Avgust 2018, 23:35:56 »

Za traminac,očisti i odlij dva litra koja ćeš staviti u posebnu flašu i vratiti nakon burne fermentacije.

Što se tiče Šardonea,sačekaj još malo pre nego se uhvatiš refermentacije jer nije nimalo jednostavna.Ako baš ne krene da opada specifična onda je primeni.Kod refermentacije bi morao koristiti i novu širu.

I još nešto,ako ti je ikako izvodljivo spusti temperaturu šire na 17-18C jer 22C nije idealno za bijela vina.
Sačuvana

Drugi deo života kod pametnog čoveka sastoji se u oslobađanju od ludosti i predrasuda i pogrešnih mišljenja koje je stekao tokom prvog dela života.
Čehov
zdenko
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Windows NT 10.0
Browser:
Safari

« Odgovor #733 Poslato: 29. Avgust 2018, 17:49:41 »

Hvala na brzom odgovoru, ali danas se problem nastavlja, fermentacija šardonea nije krenula ni danas ali se zato pojavila na površini bela  buđ, ili nešto tako. Ovo prvi put vidim.

Šta sada?Huh??

Slika je na linku https://drive.google.com/open?id=1ZPJVg1yFOB_8hhIL5BckRJVm2Svi3OLG

Molim za brzu pomoć ...
Sačuvana
zdenko
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Windows NT 10.0
Browser:
Safari

« Odgovor #734 Poslato: 29. Avgust 2018, 18:37:35 »

Mada mi se čini da i pored plesni koja se pojavila na površini vidim sitne mehuriće u širi, pa možda je fermentacija i polako počela da kreće, mada ono na površini je buđ  definitivno što se i vidi na slici koju sam postavio na linku.
Sačuvana
Stranice: 1 ... 47 48 [49] 50 51 ... 54   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

UseBB Port by Gaia Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2007, Simple Machines | Srpski prevod: Jovan Turanjanin

Prijatelji Foruma
rscaffe.com | rakijaizkrnjeva.org | vivis.org.rs

Stranica je napravljena za 0.021 sekundi sa 22 upita.