14. Novembar 2018, 04:18:01 *
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Stranice: 1 ... 52 53 [54] 55 56   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Amaterski način proizvodnje belih vina  (Pročitano 321008 puta)
0 članova i 2 gostiju pregledaju ovu temu.
blue_moon
Urednica

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #795 Poslato: 24. Septembar 2018, 22:50:33 »

Citat
a vino belo, za spricer dusu dalo

Ma ne samo dušu,špricer mu je i telo uzeo. Smiley

Što se tiče vina,previše je to kontakta sa kiseonikom.Treba da bude zatvoren,ali da ima odvod gasova pri fermentaciji,nešto poput vranja.
Sačuvana

Drugi deo života kod pametnog čoveka sastoji se u oslobađanju od ludosti i predrasuda i pogrešnih mišljenja koje je stekao tokom prvog dela života.
Čehov
Milan GK
Neaktivni član
*

Van mreže Van mreže

unknown
Browser:
Opera 9.80 (Opera Mini 7.6.40234)

« Odgovor #796 Poslato: 25. Septembar 2018, 13:14:30 »

Pa kako da uradim, da nadjem neko crevo pa da stavim odozgo i da ulepim da ne odise a donji deo cteva u neki balon s vodom ? A jel da ibacujem nesto u otoceno vino u burence ili se kasnije dodaje nesto ?
Sačuvana
blue_moon
Urednica

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Safari

« Odgovor #797 Poslato: 25. Septembar 2018, 13:18:47 »

Da,možeš tako. Smiley

Bilo bi dobro da staviš kvasce,nisi napisao jesi sumporisao u startu?
Sačuvana

Drugi deo života kod pametnog čoveka sastoji se u oslobađanju od ludosti i predrasuda i pogrešnih mišljenja koje je stekao tokom prvog dela života.
Čehov
Milan GK
Neaktivni član
*

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #798 Poslato: 25. Septembar 2018, 17:43:23 »

Sutra berem grozdje, jedino sto sam uradi to je da sam isprao bacvu vodom i sa krec, burence u koje cu otociti je novo ali sam su sipao vodu i stajala je pola dana pa sam ga ispraznio...  Roll Eyes
Sačuvana
blue_moon
Urednica

Van mreže Van mreže

Linux
Browser:
Safari

« Odgovor #799 Poslato: 25. Septembar 2018, 18:05:00 »

Zašto si držao vodu u buretu pola dana?
Gledaj da sve očistiš vinobranom pre nego kreneš sa radom..
Sačuvana

Čehov
Milan GK
Neaktivni član
*

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #800 Poslato: 25. Septembar 2018, 20:03:06 »

Pa to je plasticno bure sa setovom, novo kupljeno, cinilo mi se da ima malo miris na plastiku, sada nema vise kako sam drzao vodu  Scratchhead. A u otoceno vino da ne stavljam odmah vinobran, nego tek kad prevri ?
Sačuvana
Ivan1995
Neaktivni član
*

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #801 Poslato: 29. Septembar 2018, 20:42:17 »

Poštovanje,
Pratim ovaj forum već neko vreme i od velike ste pomoći. Prethodne dve godine sam pravio crno vino, ove godine sam uzeo i 200kg belog grožđa i bure od 100l od prolipropilena (NS Plastic je proizvođač). Bure je sa plivajućim poklopcom i sa ugrađenim otvorom za vrenjaču.
Ovo vam pišem iz razloga što imam jedno pitanje i bio bih vam veoma zahvalan na pomoći.

Ovih dana će biti oko mesec dana od kad je pocela fermentacija, imao sam jedno skidanje sa taloga i trenutno u buretu ima oko 5 do 10cm praznog prostora od površine vina pa do onog poklopca bureta. (nemam vina kojim bih dopunio sud). Pri sledećem pretakanju će taj prazan prostor biti veći pa me zanima da li je to previše, odnosno da li će puno uticati na kvalitet. Da li ostaviti vrenjaču i nakon tog pretakanje bez obzira na taj prazan prostor ili staviti plivajući poklopac i sipati parafinsko ulje oko njega? Čak mi je palo na pamet da samo stavim plivajući poklopac, ali bez parafinskog ulja i na taj način će biti smanjena površina vina koja je u kontaktu sa vazduhom, a ako se bude stvaralo još ugljen-dioksida on će valjda moći da izlazi kroz ona zazor izmedju plivajućeg poklopca i bureta, naravno bio bi stavljen i onaj gornji poklopac sa vrenjačom. Ovo je možda totalna glupost, ali zaista nemam nekog prevelikog iskustva u ovome i još uvek učim, pa se nadam da mi nećete zameriti.   Smiley
Neke dodatne informacije ako su vam potrebne: Odmah nakon muljanja je stavljeno oko 10gr/hl vinobrana, ubačena je hrana za kvasac i kvasac po uputstvu proizvođača. Kada se završila burna fermentacija (nakon 7, 8 dana) sam stavio oko 3gr/hl vinobrana i izvršio skidanje sa taloga, a zatim opet vino vratio pod vrenjaču. (Znam da se ovaj postupak razlikuje od onog "klasičnog" koji se ovde najčešće pojavljuje, ali radim po "recepturi" i savetima jednog čoveka koji ima svoju vinariju). Probao sam vino juče i veoma je prijatnog je mirisa i ukusa. Grožđe je Sovinjon Blan.

Hvala!
Sačuvana
happy star
Zlatni član

Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac

Windows XP
Browser:
Firefox 48.0

« Odgovor #802 Poslato: 29. Septembar 2018, 21:11:56 »

Obzirom da ga nisi hladio fermentacija ti se brzo zavrsila.
U svakom slucaju plivajuci odmah i na njega posuda od stiropora sa 10gr vinobrana sa par kapi vina.
Ako imas plivajuci nemas potrebe dopunjavati sud, posto plivajuci pravi efekat uvek punog suda.

Kad pocne da se bistri, kad vise ne rezi, kad nema ostrvaca pene, kad ne mirise na Co2, onda zalij uljem.

Pozz
Sačuvana

"Covek mora da vezba umerenost i nadzor svojih cula i sklonosti u bilo kom pogledu, da bi tako odrzao sebe mladim u telu i razumu"

Nikola Tesla
Ivan1995
Neaktivni član
*

Van mreže Van mreže

Linux
Browser:
Safari

« Odgovor #803 Poslato: 30. Septembar 2018, 02:46:37 »

Hvala na odgovoru! Da, nisam hladio, nemam bas uslova za to, a ni vreme me nije posluzilo jer je bilo jako toplo tih dana kad se odvijala burna fermentacija.
Sačuvana
happy star
Zlatni član

Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac

Windows XP
Browser:
Firefox 48.0

« Odgovor #804 Poslato: 30. Septembar 2018, 20:24:09 »

Citat
Da, nisam hladio, nemam bas uslova za to

Koliko sam razumeo to je mala kolicina belog vina ( 100 l ). To si prosto mogao kontrolisati smrznutim flasama i balonima, bez problema. Cak si na taj nacin mogao izvesti i pocetno talozenje.

Pozz
Sačuvana

"Covek mora da vezba umerenost i nadzor svojih cula i sklonosti u bilo kom pogledu, da bi tako odrzao sebe mladim u telu i razumu"

Nikola Tesla
Oliver_
Stariji član

Van mreže Van mreže

Windows NT 10.0
Browser:
Firefox 63.0

« Odgovor #805 Poslato: 10. Novembar 2018, 16:10:05 »

Pozdrav,

potreban mi je jedan savet. Belo vino je u pitanju, burna fermentacija je zavrsena a mislim da je i tiha gotova, a siromer pokazuje da ima secera jos oko 4. Vino je pretoceno jednom zbog taloga ali nije dodat vinobran. Sta ciniti?
Sačuvana
blue_moon
Urednica

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #806 Poslato: 10. Novembar 2018, 16:40:13 »

Kako misliš ima šećera još 4,kako izraženo?
Sačuvana

Čehov
Oliver_
Stariji član

Van mreže Van mreže

Windows NT 10.0
Browser:
Safari

« Odgovor #807 Poslato: 10. Novembar 2018, 18:48:52 »

Pa po Babovom sirometru (ili kako se vec zove), kako god da je izrazeno
Sačuvana
blue_moon
Urednica

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #808 Poslato: 10. Novembar 2018, 19:30:00 »

Postoje dva načina mjerenja u Oe, i po Babo-u,a ti nisi naveo kako si mjerio zato i pitam.Inače,preciznije je mjerenje u Oe,jer pokazuje približno specifičnu težinu šire.

Ako nisi od starta sumporisao,sumporiši do 5g/hl vinobrana.
Sačuvana

Čehov
Oliver_
Stariji član

Van mreže Van mreže

Windows NT 10.0
Browser:
Safari

« Odgovor #809 Poslato: 10. Novembar 2018, 21:58:59 »

Sumporisao sam samo prilikom muljanja sa oko 10 gr na 100 kg. Ne znam sta uraditi sad posto ima jos malo secera?
Sačuvana
Stranice: 1 ... 52 53 [54] 55 56   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

UseBB Port by Gaia Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2007, Simple Machines | Srpski prevod: Jovan Turanjanin

Prijatelji Foruma
rscaffe.com | rakijaizkrnjeva.org | vivis.org.rs

Stranica je napravljena za 0.016 sekundi sa 22 upita.