13. Decembar 2018, 18:53:39 *
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Stranice: 1 ... 54 55 [56] 57   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Amaterski način proizvodnje belih vina  (Pročitano 325406 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
blue_moon
Urednica

Van mreže Van mreže

Linux
Browser:
Safari

« Odgovor #825 Poslato: 12. Novembar 2018, 20:31:36 »

Taman "neke", jer taj "univerzalni" kvasac enovitisa je stvarno loš izbor.
Bilo bi dobro da sledeće godine s njim prekineš praksu, i nadješ bolje rešenje kad su kvasci posredi.

Sačekaj, i prati fermentaciju ipak je niska temp pa je dodatno usporena.
A sumporisao si prilično u startu.
Sačuvana

Drugi deo života kod pametnog čoveka sastoji se u oslobađanju od ludosti i predrasuda i pogrešnih mišljenja koje je stekao tokom prvog dela života.
Čehov
Oliver_
Stariji član

Van mreže Van mreže

Windows NT 10.0
Browser:
Safari

« Odgovor #826 Poslato: 12. Novembar 2018, 20:49:15 »

Koji kvasac preporucujes za belo a koji za crno vino?
Sačuvana
blue_moon
Urednica

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #827 Poslato: 13. Novembar 2018, 01:53:44 »

Kao što je širok pojam belog i crvenog vina,tako je i selekcionisani kvasac uslovljen svim onim što želiš imati na kraju.
Uslovljen je sadržajem šećera u grožđu,sortom,uslovima fermentacije,da li vino koje praviš je ono koje neće dugo odležavati,ili ima potencijal za odležavanje..
Sve su to pojedinosti gde se ne može kao po nekom receptu samo dati taj i taj za crveno a drugi za belo.Postoje sojevi koji su dobri i za jedno i drugo,ali to nema veze sa ovim "univerzalnim" koji je enovitis upakovao ko zna šta,i u ko zna u kakvom stanju.Kao što je kvasac D47 od lallemanda,koji zna odraditi svoje i u jednom i drugom.
Enovitis koji si pomenuo je samo zastupnik lallemanda.Lallemand je uz svaki kvasac i postavio na više mesta kakav profil vina daje,i pod kakvim uslovima je aktivan.
U tvojim uslovima gde pretpostavljam da su to i manje količine za sopstvene potrebe,vidiš  šta od kvasaca u svojoj okolini imaš na raspolaganju.
Ne mora to biti ni lallemand,ima i drugih ozbiljnih proizvođača,koji ne nude to što radi enovitis ne bi li prodao bilo kome ono što ne može nekome.
Suština jeste da se posvetiš od samog starta u proizvodnji vina onim bitnim momentima od muljanja grožđa do finala onako kako treba.
Da paziš kako dodaješ vinobran,kada,i u kojoj količini,kolika ti je temperatura fermentacije,pod kakvim uslovima se odvija.
Na malim količinama čak postoje vina koja nisu videla selekcionisanog kvasca ali su i sa onim sa grožđa i pravilnim radom dostigla solidan nivo.

U startu si recimo preterao sa vinobranom,temperatura ti je suviše niska za rad kvasca gde je pitanje da li je fermentacija prekinuta ili se usporila jer si naveo neke naznake da još uvek traje.I prati je sada,čuvaj ga od kiseonika koji mu može biti samo neprijatelj u ovoj fazi,pa ako i jeste stala ponovno pokretanje je ovde besmisleno.Imaćeš na koncu vino sa zaostatkom šećera koje ćeš ispiti do sledeće berbe kada treba svemu malo ozbiljnije i da pristupiš od samog starta.
Sačuvana

Drugi deo života kod pametnog čoveka sastoji se u oslobađanju od ludosti i predrasuda i pogrešnih mišljenja koje je stekao tokom prvog dela života.
Čehov
Oliver_
Stariji član

Van mreže Van mreže

Windows NT 10.0
Browser:
Safari

« Odgovor #828 Poslato: 13. Novembar 2018, 16:20:20 »

Iskreno ove godine sam belo vino napravio od sopstvenog grozdja (a to je mesavina vise sorti smederevka, rizling.....), mislim da s obzirom nisu neke kvalitetne sorte i da tu nema puno secera, nije ispalo toliko lose.

Da li to vino moze da se sacuva malo duze a da ne krene fermentacija kasnije?

Kad bi trebalo da ga odvojim od taloga s obzirom da kazes da ga cuvam od kiseonika i da ne sumporisem?
Sačuvana
blue_moon
Urednica

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #829 Poslato: 14. Novembar 2018, 21:45:58 »

Koliko imaš tog vina?
Sačuvana

Čehov
Oliver_
Stariji član

Van mreže Van mreže

Windows NT 10.0
Browser:
Safari

« Odgovor #830 Poslato: 15. Novembar 2018, 16:34:37 »

Oko 60 litara
Sačuvana
blue_moon
Urednica

Van mreže Van mreže

Linux
Browser:
Safari

« Odgovor #831 Poslato: 15. Novembar 2018, 18:58:27 »

Jednostavno sačekaj još neko vrijeme, ako ne ide fermentacija otoči sa taloga, dolij ga i čuvaj na niskoj temp.
Ne treba ti vinobran na startu si ga dovovljno dodao,samo adekvatno čuvanje.
Sačuvana

Čehov
Oliver_
Stariji član

Van mreže Van mreže

Windows NT 10.0
Browser:
Safari

« Odgovor #832 Poslato: 15. Novembar 2018, 19:11:55 »

Ок, hvala. Nadam se da ce se izbistriti kad ga otocim sa taloga.
Sačuvana
MMihajlovic89
Neaktivni član
*

Van mreže Van mreže

Windows NT 10.0
Browser:
Safari

« Odgovor #833 Poslato: 10. Decembar 2018, 14:55:06 »

Pozdrav svima. Pocetkom septembra obrao sam vinograd, rec je o beloj sorti grozdja, i siru otocio odmah nakon muljanja. S obzirom da je grozdje bilo zdravo, i da je odvajano od peteljki, sumpor-dioksid nisam dodavao u siru. Nisam dodavao ni vinski kvasac, ni secer, nista, cista sira. Fermentacija je pocela nakon 5-6 dana, i trajala do pre mesec dana. Zakljucio sam da je fermentacija zavrsena jer vise nije bilo mehurica da izlaze iz vrenjace  Scratchhead Planirao sam da vino cuvam tako, i da prvo otakanje uradim pocetkom januara. Ali s obzirom da prvi put pravim vino, nije mi dalo mira, i morao sam jednu casu da otocim (na slavini, nisam otvarao bure). I koliko ja ne znam o vinu nista, mislim da nesto nije uredu  Grin Vino je mutno, i ima gaziran ukus  Sad
Molim vas da mi neko iskusniji kaze sta dalje s vinom, da li ga otociti, da li dodati vinski kvasac, kako izgubiti taj gazirani ukus i kako izbistriti vino?  Huh?
Inace vino je u inox buretu, ne znam da li to nekako uticalo na zamucenost i gazirani ukus.. Bure je zatvoreno hermeticki, sira nije bila u kontaktu sa kiseonikom, i na poklopcu sam ugradio vrenjacu..
Sačuvana
kicca
Zaslužni član

Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac
Starost: 44

Linux
Browser:
Safari

« Odgovor #834 Poslato: 10. Decembar 2018, 18:55:04 »

Prva poruka bude obično u temi gde se novi članovi predstave, ti si pre toga čak uspeo da otvoriš novu temu  dohfly Nekada nije bilo moguće bez određenog broja poruka  Scratchhead
Sta je tu je popravićeš se.
Obzirom da nisi ubacivao selekcionisani kvasac dobro je što nisi sumporisao pri muljanju. Prohrom i vrenjača odlično, skup je upravo zato što ni na koji način negativno  ne utiče na ukus i kvalitet vina.
Gaziran ukus je CO2  i to je znak da je vrenje pri kraju. Ja bistrim belo vino odmah po skidanju sa komine bentonitom( imaš na forumu temu o bistrenju) i sutradan ga otvoreno pretočim u bure gde će biti vrenje.
Ako je temperatura gde ti je sud odgovarajuća trebalo bi samo da ga otočiš u drugo čisto bure opereš lepo čistom vodom ovo bure od Inoxa i onda vratiš vino u njega i sačekaš da se vrenje završi( sa divljim kcascima obično je duze i ne može se predcideti) kada završi vrenje i izbistri se odmah ga sumporiši sa 10gr vinobrana na 100l. U slučaju da je na hladnom mestu plašim se da će prva degustacija biti oko Đurđevdana.
Pozdrav
Sačuvana

Prvi izvozni posao Srbije u SAD bio je 1897. godine kada je prodato između 30.000 i 40.000 tona suve šljive. Taj novac je Srbiju tada izbavio iz krize!
MMihajlovic89
Neaktivni član
*

Van mreže Van mreže

Linux
Browser:
Safari

« Odgovor #835 Poslato: 10. Decembar 2018, 19:54:49 »

Temeratura je izmedju 15 i 20 stepeni, trenutno ne znam tacno ali provericu. Inace hvala puno na odgovoru, i izvinite zbog nepostovanja pravila.
Znaci ovaj gazirani ukus, to nije nista neuobicajeno, i izgubice se nakon pretakanja i zavrsetka vrenja? I da li trebam da ostavim vrenjacu ili da zatvorim bure?
Recite mi samo jos da li postoje pravila oko pretakanja, tipa vremenski uslovi, doba dana, vedro nebo, i td? Sto se tice bistrenja, nisam nasao na forumu informaciju da li dodati sredstvo za bistrenje sada ili kasnije.. I nadam se da nece prva degustacija biti tek za Ddjurdjevdan  Cheesy
Sačuvana
kicca
Zaslužni član

Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac
Starost: 44

Linux
Browser:
Safari

« Odgovor #836 Poslato: 10. Decembar 2018, 21:39:16 »

Na toj temperaturi ce da prevri ne brini, vrenjača neka je jos malo. A možeš slobodno i sada da probaš koliko sladi ukus. Mozes i ovu temu od pocetka da prelistas ima dista korisnih informacija
Sačuvana

Prvi izvozni posao Srbije u SAD bio je 1897. godine kada je prodato između 30.000 i 40.000 tona suve šljive. Taj novac je Srbiju tada izbavio iz krize!
blue_moon
Urednica

Van mreže Van mreže

Linux
Browser:
Safari

« Odgovor #837 Poslato: 10. Decembar 2018, 21:59:07 »

Šta kaže širomjer?
Sačuvana

Čehov
MMihajlovic89
Neaktivni član
*

Van mreže Van mreže

Linux
Browser:
Safari

« Odgovor #838 Poslato: 10. Decembar 2018, 22:33:15 »

Šta kaže širomjer?
Nisam merio, nisam otvarao bure da ne bi vino bilo ozraceno. Izmericu prilikom pretakanja pa cu da vam kazem.
Sačuvana
blue_moon
Urednica

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #839 Poslato: 10. Decembar 2018, 22:44:00 »

Zar nemaš slavinu za uzorke,ili bilo koji način da uzimaš uzorak pre toga?
Širomjer je osnovno na šta se oslanjaš kod praćenja fermentacije,to je prosto tako.
Sačuvana

Čehov
Stranice: 1 ... 54 55 [56] 57   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

UseBB Port by Gaia Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2007, Simple Machines | Srpski prevod: Jovan Turanjanin

Prijatelji Foruma
rscaffe.com | rakijaizkrnjeva.org | vivis.org.rs

Stranica je napravljena za 0.018 sekundi sa 22 upita.