16. Oktobar 2018, 22:17:32 *
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Stranice: 1 ... 6 7 [8]   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Medovača ili rakija od meda  (Pročitano 124370 puta)
0 članova i 2 gostiju pregledaju ovu temu.
Lazar#7
Neaktivni član
*

Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac
Starost: 27

Windows NT 10.0
Browser:
Safari

« Odgovor #105 Poslato: 16. Maj 2018, 14:53:06 »

Auf... Cry

Kakvih crnih 100 kila mase pa na to 5 kila meda?!?!? To onda nije ni "medovina" (jer je medovina VINO od meda), ni "rakija od meda" (vec je rakija od voca sa dodatkom meda), a definitivno nije "medovacha" (posto je medovacha rakija OD meda).

Za one koji zele da prave PRAVU medovachu, evo kako je proslo moje prvo iskustvo:

Prva stvar koju treba znati o medovachi:

TO NIJE RAKIJA OD STA_TI_JA_ZNAM_CEGA U KOJU JE UBACEN MED!!!

Medovacha je rakija OD MEDA!

Prosle godine sam resio, eksperimenta radi, da pokusam da ispecem manju kolicinu (2 kazana) prave medovace i bio sam odusevljen rezultatom!

Evo kako sam ja radio:

U bure od 210 litara sam prvo izmuljao manju gajbicu sljiva (oko 5Kg, tek koliko da prekrije dance) i ostavio da odstoji 4 dana (da krene vrenje).

Onda sam tome dodao 35 kila meda razblazenog u 150 litara vode (verovatno je moglo sa malo manje vode) i ostavio da prevri 40 dana (verovatno je moglo i malo krace).

Izabrao sam suncokretov med jer:

1)Ima izrazito jaku aromu, kad se otvori kofa zamirise ceo podrum

2)Uspeo sam da ga nadjem za 150 kinte kilo direktno kod PROVERENOG pcelara.

Pekao sam na uobicajen nacin i to:

-Prvi kazan - samo meka rakija, prekinuo sam na 6 gradi;
-Drugi kazan - ono malo dzibre sto je preteklo posle prvog kazana (max 50 litara), svu meku iz prvog i oko 30 litara vode

Dobio sam 22 litra rakije od 22 grada (mada sam mogao i grad manje), litar prvenca od 27 gradi i 6 litara patoke od 8 gradi.

Narocito sam vodio racuna da kazan lozim sto je sporije moguce, da rakija samo curka, nikako da curi. Prosecno "prolazno vreme" po kazanu (kazan od 120 litara) mi je bilo oko 3h.

Rakiju sam strogo odlezavao u staklenim balonima, da bi ostala bezbojna. Po meni prava medovaca mora da bude potpuno bistra i bezbojna, da bi se razlikovala od "lazne" (tj. one kad se med dodaje u vec napravljenu rakiju koja moze da bude i obicna secerusa).

Rakija je FENOMENALNA! Iako ima 22 grada, izuzetno je pitka, ne tera na podrigivanje i ne trazi vodu za "gasenje". Probao ju je veliki broj ljudi (preko 20) i dobio sam samo jedan negativan komentar (i to od konzumenta koji voli blage rakije, dakle jedini negativan komentar je vezan samo za jacinu)

Ove godine pecem 60 kila meda i unosim sledece izmene:

-Dodacu kvasac (tj. necu se osloniti samo na "divlji" kvasac)
-Povecacu procenat meda u rastvoru (da dzibra ima bar 10% alkohola)

Pozdrav. Planiram ove godine da pravim medovacu. Procitao sam sve poruke ovde i probao bih po tvom receptu. Ako sam dobro razumeo, koristio si samo 5kg sljive?
Hvala unapred.
Sačuvana
Stranice: 1 ... 6 7 [8]   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

UseBB Port by Gaia Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2007, Simple Machines | Srpski prevod: Jovan Turanjanin

Prijatelji Foruma
rscaffe.com | rakijaizkrnjeva.org | vivis.org.rs

Stranica je napravljena za 0.02 sekundi sa 21 upita.