22. Septembar 2018, 10:44:49 *
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Stranice: 1 ... 105 106 [107] 108 109 ... 116   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Amaterski način proizvodnje crvenih vina  (Pročitano 611963 puta)
0 članova i 7 gostiju pregledaju ovu temu.
stevan990
Neaktivni član
*

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #1590 Poslato: 24. Januar 2018, 13:10:32 »

Pozz svima,vino sam pretocio 2put pre desetak dana,nakon pretoka sam ga probao i imalo je blago kiselkast ukus tek na kraju kad se proguta,mada nakon dva tri dana vrv dok se malo smirilo nema vise te kiselosti,kad se pomirise ima pomalo miris na zreloo grozdje,zanim me da li je to noormalno ili sam negdje pogresio,mozda je opet pocelo vrenje,ili se pocelo kvariti,pa molim za misljenje,vino je od sorte Muskat Hamburg.
Sačuvana
blue_moon
Urednica

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #1591 Poslato: 24. Januar 2018, 14:13:11 »

Pozz svima,vino sam pretocio 2put pre desetak dana,nakon pretoka sam ga probao i imalo je blago kiselkast ukus tek na kraju kad se proguta,mada nakon dva tri dana vrv dok se malo smirilo nema vise te kiselosti,kad se pomirise ima pomalo miris na zreloo grozdje,zanim me da li je to noormalno ili sam negdje pogresio,mozda je opet pocelo vrenje,ili se pocelo kvariti,pa molim za misljenje,vino je od sorte Muskat Hamburg.

Vrlo je nezahvalno donositi bilo kakav zaključak na ovako iznešene podatke bez nekih osnovnih podataka,kao npr da li je bilo zaostalog šećera kada je fermentacija prekinuta ili je išla do kraja,i koliko je tu alkohola bilo.
Ako fermentacija nije završena to se ne reflektuje na način koji si ti opisao,kiselkast ukus može biti uzrok i povećane isparljive kiseline,nju iznad 1 g/l možeš svakako osetiti (ima blago-sirćetni miris).

Da li si inače sumporisao vino u toku proizvodnje,kao i prilikom pretakanja i koliko?(to je  neophodno radi njegove zaštite,osim ako ne planiraš da ga destilišeš što pretpostavljam da nemaš u planu čim pišeš na ovoj temi).
Sačuvana

Drugi deo života kod pametnog čoveka sastoji se u oslobađanju od ludosti i predrasuda i pogrešnih mišljenja koje je stekao tokom prvog dela života.
Čehov
stevan990
Neaktivni član
*

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #1592 Poslato: 26. Januar 2018, 19:30:38 »

Tiho vrenje sam sacekao do kraja(vise nisu izlazili baloncici iz vode)Tad nisam mjerio % alkohola,ali sad ima 12,5% alk,sto se tice mirisa sve je u redu(barem mislim)nema blago sircetni miris,vino sam sumporisao u kljuku sa 10g na 100l ako se dobro sjecam,prilikom prvog pretakanja sam dodao oko 5 gr na 100l.Takodje nakon prvog pretakanja sam u balone sipao na vrhu parafinsko ulje i stavio cepove..
Sačuvana
blue_moon
Urednica

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #1593 Poslato: 26. Januar 2018, 22:23:42 »

Tiho vrenje sam sacekao do kraja(vise nisu izlazili baloncici iz vode)Tad nisam mjerio % alkohola,ali sad ima 12,5% alk,sto se tice mirisa sve je u redu(barem mislim)nema blago sircetni miris,vino sam sumporisao u kljuku sa 10g na 100l ako se dobro sjecam,prilikom prvog pretakanja sam dodao oko 5 gr na 100l.Takodje nakon prvog pretakanja sam u balone sipao na vrhu parafinsko ulje i stavio cepove..

Sa tolikim sumporisanjem teško da će ga i biti  Grin

Može biti da nisi imao potpuno zrelo grožđe u celini,ili si na fermentaciju poslao i delove šepurine,pa osećaš te zelene tonove posle tihog vrenja.Ako nema kvara,a fermentacija je završena nema preterano razloga za brigu.

Sačuvana

Drugi deo života kod pametnog čoveka sastoji se u oslobađanju od ludosti i predrasuda i pogrešnih mišljenja koje je stekao tokom prvog dela života.
Čehov
stevan990
Neaktivni član
*

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #1594 Poslato: 28. Januar 2018, 21:15:30 »

Ok,hvala Smiley
Sačuvana
blue_moon
Urednica

Van mreže Van mreže

Linux
Browser:
Safari

« Odgovor #1595 Poslato: 28. Januar 2018, 21:23:06 »

Wink

Kod pretakanja posle malolaktike nemoj ici preko 1g vinobrana na hl vina.Već si dodao sumpor u velikoj meri.
Sačuvana

Čehov
Pexus
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Windows NT 10.0
Browser:
Safari

« Odgovor #1596 Poslato: 12. Mart 2018, 08:11:07 »

Da li ovo naše vino od tamjanike 2017,  može da se nazove crveno, ili je to ipak "roze" po ovoj boji? Ja  na ovu etiketu koju sam uradio za potrebu poklanjajna vina, stavio "crveno vino".  Smiley
Inače vino od 2016 mi je posle godinu dana dobilo dosta tamniju crvenu boju, a u početku je bilo kao i ovo na slici.

1. Božić 2018
Božić 2018 - Vino 2017 by PexArt Foto, on Flickr

2. Flaša i etiketa za Svetog Trifuna Smiley
Flaša i etiketa Sveti Trifun -Vino 2017 by PexArt Foto, on Flickr
Sačuvana
blue_moon
Urednica

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Safari

« Odgovor #1597 Poslato: 12. Mart 2018, 08:45:09 »

Koliko je ovde trajala maceracija?

Boja je kao kod Rose-a.

P.S. Zbog boje izmedju ostalog se ova sorta i kupažira sa drugim,jer i kod maksimalne maceracije ne daje boju karakterističnu za crvena vina.Mada neka vina iz istočne Srbije od ove sorte na koja sam naišla imala su daleko intezivniju boju od ove na slici.
Sačuvana

Čehov
Pexus
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Windows NT 10.0
Browser:
Safari

« Odgovor #1598 Poslato: 12. Mart 2018, 09:18:47 »

Ovo je najjednostavnija domaća proizvodnja. Imamo tamjanike u dvorištu i bašti, oko 350-400kg. Stajalo je 8-9 dana na kljuku (bez sumposrisanja, kvasca itd... korigovan samo šećer do 20), samo tamjanika, i onda oceđeno. Kada se spustio šećer, mislim posle 3 nedelje, pretočeno je i sumporisano sa 10gr/hl vinobrana. Pretočeno je ponovo krajem decembra i dodato još 3gr/hl vinobrana.
Trenutno je u plastičnim buradima za vino (200+100 l ) sa plivajućim poklopcem, a ove godine otac nije želeo da stavljamo parafinsko ulje oko poklopca, pa sam samo na njega stavio navlažen vinobran.  Sad
Sačuvana
blue_moon
Urednica

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Safari

« Odgovor #1599 Poslato: 12. Mart 2018, 09:56:30 »

OK,jasno mi je da je u pitanju mala proizvodnja,zapravo kućna varijanta ali hajde u par crta da ne idem na ovoj temi u širinu,koliko mogu da pomognem.

Prvo
Citat
Kada se spustio šećer, mislim posle 3 nedelje, pretočeno je i sumporisano sa 10gr/hl vinobrana. Pretočeno je ponovo krajem decembra i dodato još 3gr/hl vinobrana.

Da li si imao poseban razlog pa si dodao ovoliku količinu vonobrana posle pretakanja?Ipak je to puno za ovu operaciju,osim ako nisi imao zdravstveno ne baš sjajno stanje groždja.Od momenta berbe pa do vina,kada se dozirano dodaje u toku svih operacija u nekim normalnim uslovima ne prelazi 10g na 100 lit ukupno.

Druga stvar,da bi boju sačuvao poželjno je dodaš i enzim kod maceracije.Osim što imaju ulogu kod razlaganja pektina,enzimi pomažu oslobadjanju antocijana i drugih polifenola.
Njihova doza kod maceracije je u proseku 3g na 100lit.

Sačuvana

Čehov
Pexus
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Windows NT 10.0
Browser:
Safari

« Odgovor #1600 Poslato: 12. Mart 2018, 11:03:45 »

^
Hvala na odgovoru i savetima.
Izgleda da sam potpuno pogrešno shvatio (naučio) način sumporisanja. Ja sam razumeo da se stavlja 10gr/hl u kljuk i 10 gr/hl po završetku fermentacije, kod otakanja posle jedno mesec dana... Scratchhead
Da li pod "enzim kod maceracije" misliš na kvasac? Da li to znači da ako u kljuk stavim vinobran i kvasac, kasnije uopšte ne moram da sumporišem?
Inače, grožđe mi uvek bude zdravo i čisto, jedino što je ove godine bilo nešto manje šećera, kada smo kristili samo tamjaniku.

Berba 2017 by PexArt Foto, on Flickr

Red wine, love, red roses ... by PexArt Foto, on Flickr

Salas dvoriste Panorama by PexArt Foto, on Flickr
Sačuvana
blue_moon
Urednica

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Safari

« Odgovor #1601 Poslato: 12. Mart 2018, 12:22:09 »

Ne shvatam samo kako si imao tako malo šećera u godini koja je obilovala sunčanim danima,i iznad prosjeka.

Tamjanika po sortnoj karakteristici treba da ima kod tehnološke zrelosti 20-24%,tako da si je brao u tehnološkoj zrelosti ne bi bilo potrebe ni za kakvim korekcijama.Koliko tebi u proseku bude šećera kod Tamjanike inače?

Doziranje kod sumporisanja se radi uz praćenje slobodnog i ukupnog sumpora što ne znam baš kako izvesti u tvojim uslovima.
Ako je neizvodljivo od muljanja groždja pa do kraja malolaktike odnosno bezalkoholne fermentacije se raspodeli najviše do cca 10g na 100lit i to tako da na muljači dodaš do 6g,što znači da ne dodaješ sledeću dozu sve do kraja tihog vrenja.(kada dodaješ u zavisnosti od slobodnog sumpora,ali uglavnom do 3g na 100lit)
U kljuk se dodaje samo ako nisi dodao na muljači,meni je bolja varijanta kod muljanja grožđa.
U iznimnim situacijama kad dodje do porasta ispraljive kiseline može da se sumporiše ali tu je bolje skoncetrisati se na dobro obezbedjene uslove nego koristiti sumpor.(ovdje mislim na veće doze i u situacijama koje ovdje nisu navedene)

A sad da razgraničim neke pojmove jer vidim da mješaš osnovne.

Kvasac je glavni akter u preradi šećera u alkohol,u anaerodnim uslovima.

Enzim je biološki katalizator,on ubrzava biološke procese tako što razlaže na sitne činioce u ovom slučaju pektine kod voća,kako bi kvasac mogao lakše da ih koristi i preradi.U zavisnosti od toga šta razlaže dobija i naziv pa u slučaju pektina to su pektinaze.

P.S. imaš smisla za fotografisanje,svakako  Grin
Sačuvana

Čehov
Pexus
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Windows NT 10.0
Browser:
Safari

« Odgovor #1602 Poslato: 14. Mart 2018, 09:27:55 »

I mene je čudio tako nizak nivo šećera. Možda smo ga brali pre vremena (14.10.2017.) ali smo se plašili da će ga napadati osovi i čvorci i da će se vreme pokvariti. Po ukusu je delovalo više nego slatko. Možda grešim negde prilikom merenja?
Ja grožđe ručno proterujem kroz sito koje ima okrugle rupe oko 10 mm, gde ga malo izgnječi i popucaju bobice ali ne sve  Sad , i gore ostanu peteljke. Kada to sve stavim u plavu burad od po 200l onda uzmem sok i izmerim šećer. Taj sok bude baš, baš gust, pa je pitanje koliko ja to tačno iznerim. Uglavnom mi, a i familija, smo veoma zadovoljni ukusom vina. Ono je veoma pitko i možda nekome i slatkasto, ali nama se sviđa...
Mada moguće je da je manje šećera i zato što je većina grožđa u dvorištu, pored zgrada i zidova gde baš i nema sunca jedan deo dana?
U januaru sam rastočio stakleni balon 50l  vina iz 2016 koje je dosta tamnije, ali ima i malo ... gorči-jači-oporiji ukus, kako bih rekao... U to vino smo stavljali i neko krupno crno grožđe (jedno 20-30%) iz dvorišta, veliki grozdovi, skoro bez semenki. Odvojio sam jedan stakleni balon od 30l, napunio ga do vrha, stavio onu tanku kuhinjsku foliju na vrh da se zalepi za vino. Plastični poklopac deluje da dihtuje, ali sam ga ipak i  bandažirao izolir trakom  Grin dohfly . Planiram da to ostavim za sinov 18. rođendan (još 3 godine u podrumu kod tasta - temp 12-14 stepeni)

ps. za fotografije se tešim da sam verovatno dobar fotograf među vinarima, a možda pravimo i solidno vino u odnosu na druge fotografe  Grin  Cheesy  Cool

Moje dvorište by PexArt Foto, on Flickr
Sačuvana
blue_moon
Urednica

Van mreže Van mreže

Linux
Browser:
Safari

« Odgovor #1603 Poslato: 14. Mart 2018, 11:24:25 »

Taj datum za proslu godinu nije rano,što upućuje da si pogrešio u kontrolisanju prinosa.Pa hajde,nije ti ni kasno da se ove godine ispraviš izmedju ostalog potraži informacije na drugim temama poput Rezidbe vinove loze...

Eto gdje grešiš.Priča sa vinom ne počinje sa berbom nego se radi oko groždja cijele godine.Ako se nema vremena za to bolje i kupiti grozdje iz otkupa nego praviti sa šećerom i ubaciti stone sorte.
Nije ti kasno ni sad da poradiš na tome ako imaš nameru.

Naravno ovo ako zelis vino,ako ste vi zadovoljni time što dobijete,druga priča.

Sve što si naveo su posledice grešaka ne samo u starti nego i kasnije (u fermentaciji najvise)

P.S. Ima na forumu jedan vrsan fotograf koji se ozbiljno posvetio i spavljanju vina,znaci izvodljivo je.Tako da u odnosu na njega moraćeš ipak da se malo više potrudiš. Smiley

Sačuvana

Čehov
Pexus
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Windows NT 10.0
Browser:
Safari

« Odgovor #1604 Poslato: 14. Mart 2018, 21:38:58 »

Hvala još jednom za savete.
Za početak, ove godine smo angažovali profesionalca da nam oreže lozu. Dalje ćemo pokušati da ozbiljnije ispratimo uputsva i oko odgajanja i oko fermentacije.
 Thumb
Sačuvana
Stranice: 1 ... 105 106 [107] 108 109 ... 116   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

UseBB Port by Gaia Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2007, Simple Machines | Srpski prevod: Jovan Turanjanin

Prijatelji Foruma
rscaffe.com | rakijaizkrnjeva.org | vivis.org.rs

Stranica je napravljena za 0.025 sekundi sa 21 upita.