21. Oktobar 2018, 08:32:36 *
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Stranice: 1 ... 108 109 [110] 111 112 ... 117   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Amaterski način proizvodnje crvenih vina  (Pročitano 622215 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
blue_moon
Urednica

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #1635 Poslato: 12. Septembar 2018, 00:51:03 »

Grin Smiley

To o čemu govoriš je kostur, procedura, niz koraka, ali tu nije kraj.Htjedoh ostaviti jednu takvu proceduru,i odustah jer mislim da nema potrebe za tim na ovoj temi gde je toliko stranica ispisanih da se može i sklopiti sama. Samo treba onog najmanjeg napora.

Sačuvana

Drugi deo života kod pametnog čoveka sastoji se u oslobađanju od ludosti i predrasuda i pogrešnih mišljenja koje je stekao tokom prvog dela života.
Čehov
nenad1
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Firefox 61.0

« Odgovor #1636 Poslato: 12. Septembar 2018, 15:04:43 »

A mozda neko nema vremena od posla, dece i jos sto razlicitih stvari vremena da cita 110 strana.
Hvala u svakom slucaju
Sačuvana
blue_moon
Urednica

Van mreže Van mreže

Linux
Browser:
Safari

« Odgovor #1637 Poslato: 12. Septembar 2018, 17:55:52 »

Smiley

Suštinska razlika u proizvodnji crvenih vina od bijelih je što se celokupan kljuk nakon muljanja podvrgava fermentaciji, i fermentacija je na visočijoj temp oko 25C,nakon čega se otače sa komine. Sad to uklopi u onu tvoju šemu.

Ako nemaš vremena za učenje o tome što radiš malo šire od obične šeme, i misliš da je to kraj pa kreneš praviti vino, tek onda ćeš izgubiti vreme.
Sačuvana

Drugi deo života kod pametnog čoveka sastoji se u oslobađanju od ludosti i predrasuda i pogrešnih mišljenja koje je stekao tokom prvog dela života.
Čehov
Dalibor977
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Linux
Browser:
Safari

« Odgovor #1638 Poslato: 13. Septembar 2018, 12:31:37 »

Poštovani forumaši,
Ja sam Dalibor iz okoline Lebana. Imam 200 čokota Vranca i 280 čokota Prokupca, nekog belog i nemam pojma šta. Čitao sam ovu temu do 44 strane i još bi čitao da mi se sinoć nije javio jedan problem. Grožđe je počelo da se kvari baš žestoko (posle 12 puta prskanja) i onda kaze otac da ga oberemo (samo Vranca). 09.09. Smo ga obrali, stavio sam 10g vinobrana na 100l i ručno smo odvojili zrna od peteljke i smuljali 2x220l. Sutra dan sam dodao kvasac i do sinoc 2 puta dnevno spustao kljuk. Sinoc otočim 1 flašu za probu a ono nije mi slatko ko ranijih godina. Zaboravio sam da kažem da nisam merio šećer u vinu pre berbe. Danas sam kupio širometar po onom Babou i kaže širometar 14,5 a vol 8,5%. Ima li mu spasa? Možda ovo ima negde zapisano ali smatram da je stvar urgentna pa vas molim za savet. Hvala unapred.
Sačuvana
blue_moon
Urednica

Van mreže Van mreže

Linux
Browser:
Safari

« Odgovor #1639 Poslato: 13. Septembar 2018, 14:08:28 »

Kad neko pita gotovo na kraju balade, šta sad da radim, pa ništa sem da to čime raspolažeš završiš baladu do kraja bez velikog očekivanja.Prerano je ubran pre svega, ali opet imaćeš po zakonskoj regulativi vino sa minimalnim sadržajem alkohola.
Kad završi fermentaciju otakanje sa komine. Nakon 48h otoči ga opet sa taloga i posle malolaktike, odnosno druge fermentacije čuvaj ga na niskoj temp oko 10 stepeni i bez dodira kiseonika, doliven sud, posebno što će imati tako nizak alkohol sklonije je kvaru.

Kod druge fermentacije isto nek bude niža temp, oko 18C ako možeš izvesti, a u toku fermentacije 20-25C.

Tu verovatno ima i zelenih tanina pa bi u toku fermentacije čips mogao malo popraviti situaciju.

Sačuvana

Čehov
Dalibor977
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #1640 Poslato: 13. Septembar 2018, 14:14:38 »

Izvini nisam dobro razumeo, ono treba do kraja fermentacije da je zajedno sa bobicama?
Sačuvana
blue_moon
Urednica

Van mreže Van mreže

Linux
Browser:
Safari

« Odgovor #1641 Poslato: 13. Septembar 2018, 14:21:56 »

Ne znam kakva je komina, ako je loša onda bolje ranije. Recimo 4 dana, i otači, pa kad završi fermentaciju skini sa taloga.

Da,svakako bi trebalo zbog tog nezrelog grožđa ranije.
Sačuvana

Čehov
Dalibor977
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #1642 Poslato: 13. Septembar 2018, 14:23:19 »

Komina je dobra odvajao sam samo zdrave bobice. Bar smatram da je dobra.
Sačuvana
blue_moon
Urednica

Van mreže Van mreže

Linux
Browser:
Safari

« Odgovor #1643 Poslato: 13. Septembar 2018, 14:24:24 »

Pazi, odvojio si zdravo (mislim bez truleži) ali nezrelo je to grožđe ako si mi podatke dao ispravno. Zbog toga ranije skini sa komine. 4 dana je dosta,pod uslovom da ispoštuješ temp režim.
Sačuvana

Čehov
Dalibor977
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Linux
Browser:
Safari

« Odgovor #1644 Poslato: 13. Septembar 2018, 14:46:28 »

A za dodavanje šećera u komine sam zakasnio?
Sačuvana
happy star
Zlatni član

Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac

Windows XP
Browser:
Firefox 48.0

« Odgovor #1645 Poslato: 13. Septembar 2018, 15:54:16 »

Citat
Recimo 4 dana, i otači, pa kad završi fermentaciju skini sa taloga.

Mislila si sa komine !
Sačuvana

"Covek mora da vezba umerenost i nadzor svojih cula i sklonosti u bilo kom pogledu, da bi tako odrzao sebe mladim u telu i razumu"

Nikola Tesla
happy star
Zlatni član

Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac

Windows XP
Browser:
Firefox 48.0

« Odgovor #1646 Poslato: 13. Septembar 2018, 15:58:42 »

Ako uspes da napravis neko vino, potrudi se da ga sto pre popijes. Sa ovako malo ocekivanog alkohola ( pod uslovom da odradis fermentaciju do kraja ) bice sklono kvarenju !

Osnovni preduslov da vino ili rakija budu dobri jeste zdravo i dobro zrelo voce.

Pozz
Sačuvana

"Covek mora da vezba umerenost i nadzor svojih cula i sklonosti u bilo kom pogledu, da bi tako odrzao sebe mladim u telu i razumu"

Nikola Tesla
Dalibor977
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Mozilla compatible

« Odgovor #1647 Poslato: 13. Septembar 2018, 17:01:39 »

Znači nema mu spasa?
Sačuvana
blue_moon
Urednica

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #1648 Poslato: 13. Septembar 2018, 17:47:14 »

Citat
Recimo 4 dana, i otači, pa kad završi fermentaciju skini sa taloga.

Mislila si sa komine !

Ma ne,mislila sam da ranije skine sa komine već nakon 4 dana,jer mu je grožđe bilo nezrelo.Pre završetka fermentacije.
A onda kad fermentacija završi da skine sa taloga.

U prvom postu koji sam pisala bi se odnosilo na onaj tvoj preduslov.
Kojeg ovde nema.
Citat
Osnovni preduslov da vino ili rakija budu dobri jeste zdravo i dobro zrelo voce.

Pa sam u narednim postovima ispravila taj korak jer bi vino imalo suviše zelenih tanina.

Sačuvana

Čehov
blue_moon
Urednica

Van mreže Van mreže

Linux
Browser:
Safari

« Odgovor #1649 Poslato: 13. Septembar 2018, 18:35:02 »

Znači nema mu spasa?

Oboje smo ti stavili do znanja (?) kakvo vino ćeš na kraju u najboljem slučaju dobiti.
A happy ti je čak dao i savet kako da ga spasiš  Grin Smiley
Citat
potrudi se da ga sto pre popijes

Sačuvana

Čehov
Stranice: 1 ... 108 109 [110] 111 112 ... 117   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

UseBB Port by Gaia Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2007, Simple Machines | Srpski prevod: Jovan Turanjanin

Prijatelji Foruma
rscaffe.com | rakijaizkrnjeva.org | vivis.org.rs

Stranica je napravljena za 0.018 sekundi sa 21 upita.