20. Avgust 2018, 09:14:08 *
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Stranice: 1 ... 104 105 [106] 107 108   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Amaterski način proizvodnje crvenih vina  (Pročitano 599458 puta)
0 članova i 2 gostiju pregledaju ovu temu.
happy star
Zaslužni član

Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac

Windows XP
Browser:
Firefox 48.0

« Odgovor #1575 Poslato: 07. Oktobar 2017, 22:45:56 »

Ako si ga sad odvojio od komine, cekaj da se izbistri pa onda odvajanje od grubog taloga i vinobran.
Sačuvana

"Covek mora da vezba umerenost i nadzor svojih cula i sklonosti u bilo kom pogledu, da bi tako odrzao sebe mladim u telu i razumu"

Nikola Tesla
VladaG
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Linux
Browser:
Safari

« Odgovor #1576 Poslato: 07. Oktobar 2017, 23:05:17 »

A koliko je to vremenski? Nedelju ,dve ? Jeste ,sad sam ga odvojio od komine.
Sačuvana
happy star
Zaslužni član

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Firefox 48.0

« Odgovor #1577 Poslato: 07. Oktobar 2017, 23:15:41 »

Pa rekao sam cim se izbistri, a za koliko vremena, zavisi od mnogo cega, pa ti stoga ne mogu precizno odgovoriti.
 poozzz
Sačuvana

"Covek mora da vezba umerenost i nadzor svojih cula i sklonosti u bilo kom pogledu, da bi tako odrzao sebe mladim u telu i razumu"

Nikola Tesla
VladaG
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Linux
Browser:
Safari

« Odgovor #1578 Poslato: 08. Oktobar 2017, 12:49:43 »

Aha,razumeo sam. Hvala ti  Smiley Nego reci mi jos samo jedno. Kada dodajem vinobran ? Mislim,jel u galon iz kojeg pretacem dodam dan dva ranije i pustim da odstoji pa onda pretocim ili u novi galon prilikom pretakanja ?
Sačuvana
happy star
Zaslužni član

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Firefox 48.0

« Odgovor #1579 Poslato: 08. Oktobar 2017, 20:38:41 »

Sumporise se u toku pretoka, a jedino se sumporise 1-2 dana pre ako je sklono bolestima.
Sačuvana

Nikola Tesla
Darec057
Neaktivni član
*

Van mreže Van mreže

Starost: 26

Windows NT 6.1
Browser:
Firefox 56.0

« Odgovor #1580 Poslato: 14. Oktobar 2017, 11:30:53 »

Pozdrav Smiley
Ovako, imam oko 130l  crvenog mošta od sorte Izabela. Radio sam maceraciju tako da sam stavio 2 pirovina na ~200 l samljeveng grožđa te sam nakon 4 dana procijedio mošt i stavio u drvenu bačvu. Kvascima sam pokrenuo vrenje i na oko 7% šećera sam stavio 1(10g) pirovin da mu prekinem. Taj pirovin što sam stavio je samo usporio vrenje ali ono nije stalo jer je još polako padao šećer pa sam nakon 4 dana stavio još jedan pirovin i vrenje se je skroz usporilo sa šećerom negdje oko 5%. Sada, tjedan i pol dana nakon toga, mošt se prilično izbistrio ali još uvijek se čuje lagan šum u bačvi.

Zanima me kada da obavim prvi pretok i da li je potrebno još sumporiti
Hvala
Sačuvana
pocucabt
Neaktivni član
*

Van mreže Van mreže

Linux
Browser:
Safari

« Odgovor #1581 Poslato: 31. Oktobar 2017, 11:47:03 »

Pozdrav ljudi. Ja sam totalni amater za vino. Inace sam pcelar. Imam natkriveno dvoriste lozom mislim da je moldava crno grozdje. Do sad sam par godina pekao rakiju od njega. Jedne godine sam probao praviti vino i dobio 35 l sirceta. Ove godine sam odvojio peteljke samleo bobice dodao medne vode od pranja vostanih poklopcica jednu cetvrtinu da bi napunio bure od 200 l i ostavio da prevre napolju za rakiju. Tad je ono bilo relativno toplo napolju. Promesao sam svaki dan. Nakon 10tak dana kad je stalo vrenje. I kad sam krenuo peci rakiju procedio sam oko 20 l kroz sito za testo. Doneo sam kuci u plasticnom bidonu i stavio u prostoriju gde je 17 stepeni. Ostavio sam ga zatvorenog do sutra i kad sam dosao bidon se naduvao kao da ce ekspoldirati pa sam postepeno otvarao i zatvarao cep kao promuckanu kokakolu da ne izadje napolje. dole se stvorio talog za 4 prsta a gore se stvorila pena za 2 prsta.. tada dok je to jos radilo ja ga pretocim. Izvucem tecnost iznad taloga i ispod pene. Sutradan to vise nije radilo i dodao sam 2 g vinobrana. Slddeci dan ga opet odvoiim od taloga. Tada sam probao to sto sam dobio. Ne razumem se bas u vino niti sorte. Volim ponekad popiti crno vino. Nemam nameru da ga komercijalno pravim vec ako uspem za svoje potrebe. Voleo bih da za slavu koja mi ide uskoro da imam svog vina. E sad ovo sto sam dobio je boja soka od jagode ili mozda sirupa od visnje i nije bistro vec mutno kao sok od jagode. Ukus je zaista vina, ne ono penusavo, ali je ukus blag, aromatican, slatkast kao malo na sangriju i na kraju se kao suvo na jeziku oseti malo ukus kospice. Casa ostane belkasta. Kad se popije kao da si jeo to grozdje. Meni ovo izgleda fenomenalno ali je kao sto sam opisao specificno. Molim za misljenje strucnjaka. Pitanje je kako da ga sacuvam jer odlivanjem taloga smanjila se kolicina za par litara i vidim da se nesto stvara na povrsini verovatno zbog prisustva vazduha. Napominjem da je cep bio sve vreme nakrivo postavljen do juce kada sam zacepio bidon potpuno. Sta mislite
Sačuvana
bodo
Zlatni član

Van mreže Van mreže

Starost: 50

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #1582 Poslato: 11. Novembar 2017, 13:50:14 »

Prijatelju drži se ti pčela i meda, a ovakve čudne experimente nemoj raditi. Ako ćeš piti vino od grožđa kupi ga kod nekog vinara ili se trampi za med. Pozz.
Sačuvana

Mudrost je momenat spoznaje  sopstvenog neznanja
strsljeen
Stariji član

Van mreže Van mreže

Windows NT 10.0
Browser:
Safari

« Odgovor #1583 Poslato: 03. Decembar 2017, 21:16:31 »

Da li je neko od vas pio Talijansko vino Fragolino i je li upoznat sa tehnologijom dobijanja takvog vina?
Sačuvana
bodo
Zlatni član

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #1584 Poslato: 04. Decembar 2017, 08:34:04 »

Fragolino je penušavo vino sa redukovanom količinom alkohola, proizvedeno od grožđa hibrida Isabela, tank metodom za proizvodnju penušavih vina, najverovatnije karbonskom maceracijom. Toliko sam iskopao na NET-u. Pozz.
Sačuvana

strsljeen
Stariji član

Van mreže Van mreže

Windows NT 10.0
Browser:
Safari

« Odgovor #1585 Poslato: 04. Decembar 2017, 11:55:16 »

Preporucio bi svakom da proba, neodoljivo mirise na jagode.
Sačuvana
bodo
Zlatni član

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #1586 Poslato: 05. Decembar 2017, 00:43:25 »

Da zbog karbonske maceracije. Mnogi interfejs hibridi mogu dati taj miris kao božole vina, ali ipak zakonom je zabranjeno praviti vina od hibridnih sorti grožđa, zbog prevelikog metanola u vinu. Ne znam tačno za Isabelu jeli direktan hibrid ili je u pitanju kasnija selekcija.Pozz.
Sačuvana

pocucabt
Neaktivni član
*

Van mreže Van mreže

Linux
Browser:
Safari

« Odgovor #1587 Poslato: 07. Decembar 2017, 20:04:32 »

Pozdrav bodo. Kao prvo hvala ti sto si se javio. Hvala i za vase misljenje. Medjutim ima ono, ali. Posle mog zadnjeg komentara jos jednom sam odtocio vino. Ono se postepeno izbistrilo i ostalo tammo roze. Vise se nista nije stvaralo po povrsini. Ukus nije menjalo a smanjio se i nakon par dana se izgubio pritisak koji se stvarao. Licno retko sam pio crno vino pre, jer mi se obicno nije svidelo, ali ovo je bilo slatkasto pa mi se svidelo. Ukus je na kraju zaista vina i osetim ukus mog grozdja moldava koje gajim i orezujem vec 14 god. Po meni je bilo veoma jako jer od dve case sam osetio da hvata. Za slavu sam imao gostiju kao i prethodnih godina kada se znalo popiti oko 1 l crnog vina. Ovog mog je otislo oko 4 l i svi su se odusevili. Zene narocito jer je licilo na sangriju. Mozda zbog dodate medne vode pa je to kombinacija vina i medovine. Medjutim nekoliko ljudi koji vole crno vino su probali i kazu da im se svidelo pa su navracali i kasnije. Medjutim nema ga vise. Ako bog da ja cu opet dogodine ovako odvojiti 15-20 l, pre pecenja rakije, jer ko god je probao a narocito ja sam bio prezadovoljan. U zdravlju svima.
Sačuvana
bodo
Zlatni član

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #1588 Poslato: 08. Decembar 2017, 00:52:35 »

Ma prijatelju ako se tebi svidelo pravi ga i dalje, moj komentar se odnosio na to što si dodavao med u vino, pa makar i razvodnjen. Pravi ga ali nemoj puno, jer od zaostalog šećera sigurno će ponovo da krene. Ovaj put te sreća poslužila i dobio si nešto lepo. Sledeći put opet možeš dobiti sirće ili ne daj bože nešto još gore. Postupak koji sprovodiš nije korektan za proizvodnju vina, a zasigurno ne garantuje kvalitet.No svako ima pravo da eksperimentiše na svoju štetu ili korist. Pozz.
Sačuvana

VladaG
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Linux
Browser:
Safari

« Odgovor #1589 Poslato: 16. Decembar 2017, 19:52:02 »

Svo i ja ponovo da se javim posle par meseci. Vino sam pretako 3x do sad,ispalo je odlicno. Jos jedno pretakanje u januaru pa cu da ga sipam u staklene flase.  Thumb
Sačuvana
Stranice: 1 ... 104 105 [106] 107 108   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

UseBB Port by Gaia Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2007, Simple Machines | Srpski prevod: Jovan Turanjanin

Prijatelji Foruma
rscaffe.com | rakijaizkrnjeva.org | vivis.org.rs

Stranica je napravljena za 0.016 sekundi sa 22 upita.