16. Novembar 2018, 00:47:09 *
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Stranice: 1 ... 109 110 [111] 112 113 ... 118   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Amaterski način proizvodnje crvenih vina  (Pročitano 629566 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Dalibor977
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Linux
Browser:
Safari

« Odgovor #1650 Poslato: 13. Septembar 2018, 18:38:37 »

Da ga što pre popijem? Dobar savet.
Sačuvana
happy star
Zlatni član

Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac

Windows XP
Browser:
Firefox 48.0

« Odgovor #1651 Poslato: 13. Septembar 2018, 18:50:04 »

Nismo doslovno tako mislili. Tacnije nastavi da se boris, steci ces jedno veliko iskustvo za ubuduce. Svaka godina je tipicna i osnovna sema proizvodnje se u detaljima prilagodjava uslovima u toj godini. Zato i ne postoji recept za proizvodnju vina.

Citat
Da ga što pre popijem? Dobar savet.

Popices do proleca, naravno posto u nastavku  ispostujes proceduru. Jos moze da se napravi pristojno vino, ali nije za neko odlezavanje. U tom smislu smo mislili sto pre ga popiti !\

Pozz
Sačuvana

"Covek mora da vezba umerenost i nadzor svojih cula i sklonosti u bilo kom pogledu, da bi tako odrzao sebe mladim u telu i razumu"

Nikola Tesla
Dalibor977
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Linux
Browser:
Safari

« Odgovor #1652 Poslato: 13. Septembar 2018, 18:54:34 »

Znači da podvucemo crtu: Odvajam širu od komine. Presipam u sud stvljam vreonjaču i posle 3 do 4 nedelje otačam?
Možda sam malo dosadan ali stalo mi je da ga spasim. Hvala vam
Sačuvana
blue_moon
Urednica

Na mreži Na mreži

Linux
Browser:
Safari

« Odgovor #1653 Poslato: 13. Septembar 2018, 19:47:57 »

Znači da podvucemo crtu: Odvajam širu od komine. Presipam u sud stvljam vreonjaču i posle 3 do 4 nedelje otačam?
Možda sam malo dosadan ali stalo mi je da ga spasim. Hvala vam

Pa zna biti malo zamorno kad ne čitaš pažljivo. Pa si i onu moju opasku za happijev savet shvatio pogrešno.  Smiley

Ne, nakon 3-4 nedelje nego kako sam ti rekla kad se završi fermentacija odnosno kad ti širomjer to pokaže.
Sačuvana

Drugi deo života kod pametnog čoveka sastoji se u oslobađanju od ludosti i predrasuda i pogrešnih mišljenja koje je stekao tokom prvog dela života.
Čehov
Jasho
Zaslužni član

Van mreže Van mreže

Windows NT 10.0
Browser:
Firefox 62.0

« Odgovor #1654 Poslato: 14. Septembar 2018, 09:44:39 »

Ja ne znam da li je ovo tehnološki ispravno Scratchhead, ali ako mu je tek početak fermentacije, koliko sam shvatio danas mu je treći dan, da li on još uvek može da doda šećer, jer fermentacija još traje, da li da smulja još grožđa i u tu širu doda korekciju šećera i da ga dobro izmeša, jer fermentacija još traje i tajaće minimum par dana?!
Poznajem neke proizvođače ,,vina'' (konkretno moj tetak  Wink )  koji traži od mene kominu koja ostane posle vrenja, pa u nju doda vode i šećera i pusti ponovo na vrenje, nekad rakiju ispeče od toga, ali on kaže da dobije malo i vina?!
Sačuvana
Dalibor977
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Linux
Browser:
Safari

« Odgovor #1655 Poslato: 14. Septembar 2018, 12:44:22 »

Danas sam probao malo i da se kaže jedva slatko. Izgubio sam mu volju. Otočiću ga i dodaću mu šećer pa šta bude. Imam drugu turu Prokupac i još po nešto, tako da ću paziti s njim da ne zeznem situaciju. Al kad se setim, rezanje, vezivanje, prskanje, uvlačenje, skidanje lišća i na kraju ćorak. Ha ha ha. Nek ide život. U svakom slučaju hvala vam. Javiću se pre berbe Prokupca. Pozz
Sačuvana
blue_moon
Urednica

Na mreži Na mreži

Windows XP
Browser:
Safari

« Odgovor #1656 Poslato: 14. Septembar 2018, 13:29:46 »

Išla sam logikom da mu je svakako bolje imati vino i sa manje alkohola,nego da nagruva šećer i pravi to o čemu ti pričaš.
Tom logikom sam i preskočila njegovo pitanje o dodavanju šećera.Istom nema svrhe u tu priču se upuštati ni sada ni ubuduće.

Ne razumem tu životnu filozofiju gde ulažeš vreme,sredstva,trud,sebe jel,a to sve traži i manji vinograd.Pa onda radiš u tom smjeru da dobiješ nešto što se i ne može nazvati ni vinom ni rakijom.Ako već ne može da se uloži napor da odradiš kako treba bolje sve nabrojano pretočiti u par koraka do police sa vinima koja su svima dostupna. Smiley

Citat
Javiću se pre berbe Prokupca.

Hajde,prati pre svega sadržaj šećera. Smiley
Sačuvana

Drugi deo života kod pametnog čoveka sastoji se u oslobađanju od ludosti i predrasuda i pogrešnih mišljenja koje je stekao tokom prvog dela života.
Čehov
Dalibor977
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Linux
Browser:
Safari

« Odgovor #1657 Poslato: 14. Septembar 2018, 14:06:26 »

Thumb
Sačuvana
Jasho
Zaslužni član

Van mreže Van mreže

Windows NT 10.0
Browser:
Firefox 62.0

« Odgovor #1658 Poslato: 14. Septembar 2018, 15:07:48 »

Ja lično uvek radim korekciju šećera, dodavanjem saharoze sa ciljem da vino ima min.12% a idealno 13, alc.

Sad kad sam radio ovo moje iz vinograda (crni burgundac i prokupac) imao sam šećer po babou 16, dodao sam 1,5 kg šećera na količinu od 55kg.

Sutra radim kombinaciju kaberne-merlo 100kg, ne znam šećer jer mi grožđe stiže, ako bude min 19 po babou i više neću ništa dodavati, ali ispod toga radiću korekciju.

Pravilnik o vinu u Hr kaže, koji možemo uzeti kao orijentir:

U slučaju iz stavka 1. ovoga članka šećer se može dodavati u količini koja je potrebna da se postigne normalni slador za određenu sortu i određeno područje, ali ne više od 3,4 kg šećera na 100 litara mošta, ili 3 kg šećera na 100 kg masulja, osim u zoni B, gdje se može dodati najviše 4,2 kg šećera na 100 litara mošta.
Sačuvana
blue_moon
Urednica

Na mreži Na mreži

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #1659 Poslato: 14. Septembar 2018, 17:13:35 »

A stavku 1. si preskočio.  Smiley
(1) Ministarstvo može na prijedlog Zavoda dopustiti proizvođaču da masulju ili moštu doda šećer ili koncentrirani mošt ako je zbog loših vremenskih prilika sadržaj grožđanog šećera u masulju ili moštu manji od prosječnog (članak 18. stavak 1. točka 1. Zakona o vinu).

A po tvom postu izuzetak ispade pravilo.
Pri tom zakon je krojen davne 95.Jel se tu šta ima dodati?Ja ne bih.

Drugo.Ako ti je profil takvog vina cilj,imaš ga na tržištu za šire mase po cenama gde ti onda sav trud izgleda besmislen.Sva vina imaju svoju cjenovnu kategoriju,pa i takva, a ona su na najnižoj ljestvici.Zar  nije logika ako već praviš vino, a posebno u tim količinama, se zapitaš gde grešiš u vinogradu pa na dalje i uložiš trud u drugom pravcu?Negde je to loš izbor sorte,negde loš plan prinosa,a počesto i loš momenat berbe..Recimo,koliki je tebi prinos caberneta po čokotu pa mu moraš šećer dodavati,itd (?)
Pitanje je samo čemu težiš kod vina,i šta ti je cilj.

I treće,u slučaju da ti je izbor između mladog vina sa nižim sadržajem alkohola koje možeš popiti dokle traje,i ovog sa šećerom logika mi ide na stranu prvog kad je već takva situacija.

Zato i kažem da mi se u tu priču ne ulazi.
Sačuvana

Čehov
Jasho
Zaslužni član

Van mreže Van mreže

Linux
Browser:
Safari

« Odgovor #1660 Poslato: 14. Septembar 2018, 18:22:51 »

Nisam namerno preskočio, tražio sam samo podatak oko dozvoljene količine šećera i da je ok da se isti dodaje kako bi se korigovao alkohol i time sačuvalo vino. Problem ko crvenih vina je taj što u većini ona traže odlaževanje od par godina i po meni minimum godinu dana pre neke konzumacije, nije da ne mogu i pre, ali ima velike razlike kad vino sazri i kad je mlado, tu je pored slobodnog sumpora u vinu, bitan i alkohol kojo ga štiti.
Što se tiče mog vinograda ovo mu je četvrta godina i prvi rod, nisam dobio ono   što sam mislio da sam posadio, šta je tu je, moram raditi sa onim šta imam, nisam lud za dodavanjem šećera i ne smatram da je to obavezno, ali ova godina je bila takva da su ga kiše i stršljenovi poprilično načeli tako da nisam mogao više da čekam , pogotovo što je nailazio opet kišni period. Zs sledeću godinu živi bili pa videli...
Sačuvana
happy star
Zlatni član

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Firefox 48.0

« Odgovor #1661 Poslato: 14. Septembar 2018, 19:13:08 »

Citat
, tu je pored slobodnog sumpora u vinu, bitan i alkohol kojo ga štiti.

Zaostali secer, vezani i slobodni sumpor, procenat kiselina, nivo tanina, vrste tanina , procenat alkohola,  sve je ovo bitno.  E sad majstorstvo je izbalansirati sve pobrojano, To je carolija !

Citat
Što se tiče mog vinograda ovo mu je četvrta godina i prvi rod

Dok ne dostigne 10 god. ne ocekuj mnogo.

Pozz
Sačuvana

"Covek mora da vezba umerenost i nadzor svojih cula i sklonosti u bilo kom pogledu, da bi tako odrzao sebe mladim u telu i razumu"

Nikola Tesla
Dalibor977
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Linux
Browser:
Safari

« Odgovor #1662 Poslato: 14. Septembar 2018, 19:16:21 »

Sve će si bude
Sačuvana
blue_moon
Urednica

Na mreži Na mreži

Linux
Browser:
Safari

« Odgovor #1663 Poslato: 14. Septembar 2018, 20:10:23 »

Da, happy.  Smiley

Nemam šta dodati a da i sama nisam rekla.
Ali, imam primjetiti posebno ove godine. Primećujem tu predimenzionisanu priču o kiši. I onda na istom podneblju imaš vranac npr. ubran sa 17 šećera, i onaj koji je sačekao njegovih 25 solidan.
Slična je situacija i sa redukcijom prinosa, gde ga ostave i na 7kg po čokotu.  Smiley
Sve iz straha i neznanja.
Sačuvana

Čehov
happy star
Zlatni član

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Firefox 48.0

« Odgovor #1664 Poslato: 14. Septembar 2018, 20:30:57 »

Citat
gde ga ostave i na 7kg po čokotu.

Najbolje je 10 Kg/cokotu    Cheesy
Sačuvana

Nikola Tesla
Stranice: 1 ... 109 110 [111] 112 113 ... 118   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

UseBB Port by Gaia Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2007, Simple Machines | Srpski prevod: Jovan Turanjanin

Prijatelji Foruma
rscaffe.com | rakijaizkrnjeva.org | vivis.org.rs

Stranica je napravljena za 0.026 sekundi sa 22 upita.