22. Septembar 2018, 13:32:05 *
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Stranice: 1 ... 110 111 [112] 113 114 ... 116   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Amaterski način proizvodnje crvenih vina  (Pročitano 612037 puta)
0 članova i 5 gostiju pregledaju ovu temu.
Jasho
Zaslužni član

Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac

Windows NT 10.0
Browser:
Firefox 62.0

« Odgovor #1665 Poslato: 14. Septembar 2018, 20:35:00 »

Primećujem tu predimenzionisanu priču o kiši. I onda na istom podneblju imaš vranac npr. ubran sa 17 šećera, i onaj koji je sačekao njegovih 25 solidan.
Slična je situacija i sa redukcijom prinosa, gde ga ostave i na 7kg po čokotu.  Smiley
Sve iz straha i neznanja.

Kiša nije bila svuda ista i u istim količinama padala, u mom slučaju je kiša padala skoro svaki dan i to dobri pljuskovi, kao rezultat sam imao nalivanje i pucanje bobica, što je imalo za rezultat napade stršljenova i osa kao nikad do sad.
Što se tiče redukcije imao sam u proseku oko 2,3 kg grožđa po čokotu, radio sam skidanje grozdova tamo gde je bilo previše, ali nije toga mnogo bilo. Primer za šećer, mereno refraktometrom 26.08 nakon kiše 14 brix ponegde 15, nakon nedelju dana suvog vremena šećer se popeo na 18 brix.
Sačuvana
blue_moon
Urednica

Van mreže Van mreže

Linux
Browser:
Safari

« Odgovor #1666 Poslato: 14. Septembar 2018, 22:04:36 »

Primećujem tu predimenzionisanu priču o kiši. I onda na istom podneblju imaš vranac npr. ubran sa 17 šećera, i onaj koji je sačekao njegovih 25 solidan.
Slična je situacija i sa redukcijom prinosa, gde ga ostave i na 7kg po čokotu.  Smiley
Sve iz straha i neznanja.

Kiša nije bila svuda ista i u istim količinama padala, u mom slučaju je kiša padala skoro svaki dan i to dobri pljuskovi, kao rezultat sam imao nalivanje i pucanje bobica, što je imalo za rezultat napade stršljenova i osa kao nikad do sad.
Što se tiče redukcije imao sam u proseku oko 2,3 kg grožđa po čokotu, radio sam skidanje grozdova tamo gde je bilo previše, ali nije toga mnogo bilo. Primer za šećer, mereno refraktometrom 26.08 nakon kiše 14 brix ponegde 15, nakon nedelju dana suvog vremena šećer se popeo na 18 brix.

Uradio si onda šta si mogao. Jedino što bez obzira na dodatak šećera na takvo groždje i nema potencijal starenja zbog tanina između ostalog. Pa bih ja išla na varijantu mladog vina koje se potroši do proleća, na te količine uz slabiju maceraciju i dodatak čipsa u fermentaciji da ga smekša.

A i mlad ti je zasad, što kaže star, trebaće još godina da da svoj potencijal.
Sačuvana

Drugi deo života kod pametnog čoveka sastoji se u oslobađanju od ludosti i predrasuda i pogrešnih mišljenja koje je stekao tokom prvog dela života.
Čehov
happy star
Zaslužni član

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Firefox 48.0

« Odgovor #1667 Poslato: 14. Septembar 2018, 22:10:33 »

Citat
. Pa bih ja išla na varijantu mladog vina koje se potroši do proleća, na te količine uz slabiju maceraciju

Predpostavljam da si mislila na kracu fermentaciju od 4-5 dana !
Sačuvana

"Covek mora da vezba umerenost i nadzor svojih cula i sklonosti u bilo kom pogledu, da bi tako odrzao sebe mladim u telu i razumu"

Nikola Tesla
blue_moon
Urednica

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #1668 Poslato: 14. Septembar 2018, 22:23:58 »

Citat
. Pa bih ja išla na varijantu mladog vina koje se potroši do proleća, na te količine uz slabiju maceraciju

Predpostavljam da si mislila na kracu fermentaciju od 4-5 dana !

Koliko je šećera kraća će biti svakako. Grin Mislila sam kraći kontakt sa takvom kominom,odnosno maceracija mošta.

Opet me hvataš na istu foru  Smiley Cheesy
Šalim se. Smiley
Sačuvana

Drugi deo života kod pametnog čoveka sastoji se u oslobađanju od ludosti i predrasuda i pogrešnih mišljenja koje je stekao tokom prvog dela života.
Čehov
happy star
Zaslužni član

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Firefox 48.0

« Odgovor #1669 Poslato: 14. Septembar 2018, 22:25:39 »

Laugh
Sačuvana

"Covek mora da vezba umerenost i nadzor svojih cula i sklonosti u bilo kom pogledu, da bi tako odrzao sebe mladim u telu i razumu"

Nikola Tesla
blue_moon
Urednica

Van mreže Van mreže

Linux
Browser:
Safari

« Odgovor #1670 Poslato: 15. Septembar 2018, 08:26:14 »

Jasho,ako se odlucis za korekciju svakako nemoj ici preko 2vol%.I ne zapocinji mi pricu o korekciji ovakvim situacijama jer onda to diskusiju ne vodi nikud. Smiley

Citat
Poznajem neke proizvođače ,,vina'' (konkretno moj tetak  Wink )  koji traži od mene kominu koja ostane posle vrenja, pa u nju doda vode i šećera i pusti ponovo na vrenje, nekad rakiju ispeče od toga, ali on kaže da dobije malo iIvina?!
Sačuvana

Čehov
Jasho
Zaslužni član

Van mreže Van mreže

Windows NT 10.0
Browser:
Firefox 62.0

« Odgovor #1671 Poslato: 15. Septembar 2018, 09:09:49 »

Ma tetak mi je alhemičar kad vam kažem Cheesy (zato stavih ,,vina'' pod navodnike)

Elem samotokom izašlo oko 20 litara, trenutno u balonu od 20 sa vranom, na tihoj fermentaciji , za 15-20 dana prvo pretakanje i dodavanje vinobrana, za sada izgleda ok.

Popodne idem po merlo i kaberne, javljam kakav je sa šećerom, grožđe je sa fruške gore uzimam zadnjih par godina od njega, cena 60 din.
Sačuvana
blue_moon
Urednica

Van mreže Van mreže

Linux
Browser:
Safari

« Odgovor #1672 Poslato: 15. Septembar 2018, 09:59:17 »

Thumb

Pusti tetka  Grin nadam se da je tebi poslednji put da o njoj razmisljas.Jer   mi je is ove recenice izgledalo kao praksa pa sam tako reagovala.
Citat
Ja lično uvek radim korekciju šećera, dodavanjem saharoze sa ciljem da vino ima min.12% a idealno 13, alc.

Sačuvana

Čehov
Jasho
Zaslužni član

Van mreže Van mreže

Windows NT 10.0
Browser:
Firefox 62.0

« Odgovor #1673 Poslato: 15. Septembar 2018, 23:36:52 »

19,5 babo Thumb
Sačuvana
blue_moon
Urednica

Van mreže Van mreže

Linux
Browser:
Safari

« Odgovor #1674 Poslato: 15. Septembar 2018, 23:38:55 »

Ima li se tu šta dodati?  Roll Eyes
Šećer svakako ne.  Grin Smiley

Thumb
Sačuvana

Čehov
Koshpa
Zlatni član

Van mreže Van mreže

Starost: 35

Kutina, 45°29'48.87"S, 16°45'58.79"I

Windows NT 6.1
Browser:
Firefox 61.0

« Odgovor #1675 Poslato: 16. Septembar 2018, 14:10:07 »

... vrlo blizu, Grin i vjerovatno negdje pored recepta za palacinke.
Cheesy
Sačuvana

shile
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Starost: 44

Windows NT 10.0
Browser:
Safari

« Odgovor #1676 Poslato: 16. Septembar 2018, 18:49:22 »

Otakanje sa komine sam uradio sa flasicom kao sto je Jasho preporucio. Izbusio flasicu od 0,5 lit. i samotokom izvadio 52lit. i jos 23lit. rucnim cedjenjem (Od 120kg. grozdja). Sa flasicom je odlicno funkcionisalo, hvala na savetu. Samotok stavio u jedan stakleni balon a ovaj u drugi. Vranj napravio od najlona i creva i spustio ih u posudu sa vodom. Crevo od ocedjenog dela zubori u vodi non stop a samotok ni da mrdne. Probao da duvam u crevo lepo podize najlon znaci dobro je pricvrsceno. Da li je to normalno.
Sačuvana
Jasho
Zaslužni član

Van mreže Van mreže

Windows NT 10.0
Browser:
Firefox 62.0

« Odgovor #1677 Poslato: 16. Septembar 2018, 20:48:50 »

Otakanje sa komine sam uradio sa flasicom kao sto je Jasho preporucio. Izbusio flasicu od 0,5 lit. i samotokom izvadio 52lit. i jos 23lit. rucnim cedjenjem (Od 120kg. grozdja). Sa flasicom je odlicno funkcionisalo, hvala na savetu.

Eto Thumb

p.s.

Preševina je malo specifična, često ima dosta čvrstih delova grozda, mrtvih ćelija kvasca i treba da se istaloži i izdeferencira vino od taloga, daj joj malo vremena, pa je pretoči odnosno skini sa taloga, mada je to vino lošijeg kvaliteta i ja ga koristim za dolivanje balona samotoka ako baš moram da bi eleminisao prazan prostor u balonu.
Sačuvana
shile
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Starost: 44

Windows NT 10.0
Browser:
Safari

« Odgovor #1678 Poslato: 16. Septembar 2018, 21:52:06 »

Da i meni je plan da presevinu koristim za dolivanje. Samotok prilicno peni, vide se mehurici verovatno ce i on uskoro kroz vranj pa u posudu sa vodom da izbacuje mehurice.
Sačuvana
nenad1
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Firefox 62.0

« Odgovor #1679 Poslato: 18. Septembar 2018, 15:38:35 »

Izmuljao grozdje u petak,odvojio peteljke,svaki dan po 2-3 puta pritiskam odozgore i evo vec cetvrti dan nista se ne desava,ne krece fermentacija,sve stoji nepromenjeno.Temperatura podruma je 23 stepena konstantna.Da li da cekam i dalje ili nesto drugo treba da uradim?Hvala unapred
Sačuvana
Stranice: 1 ... 110 111 [112] 113 114 ... 116   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

UseBB Port by Gaia Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2007, Simple Machines | Srpski prevod: Jovan Turanjanin

Prijatelji Foruma
rscaffe.com | rakijaizkrnjeva.org | vivis.org.rs

Stranica je napravljena za 0.045 sekundi sa 22 upita.