18. Avgust 2017, 03:05:21 *
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Stranice: 1 ... 5 6 [7]   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Vino od jabuka  (Pročitano 75552 puta)
0 članova i 2 gostiju pregledaju ovu temu.
Vladimirl
Zaslužni član

Van mreže Van mreže

Starost: 45

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #90 Poslato: 17. Mart 2017, 16:03:09 »

Sto kaze Bistrica je bas sve ok al evo i ja da ti kazem, voda nikako, presa ne znam koju imas al 60% sa svezim jabukama nije problem, a vrenje zatvoreno i sam kazes da nije velika kolicina pa bilo koji balon zatvoris sa crevom u lonce i teraj. A kvasci to je malo problematicno bas uvek naci al mislim da koji god selekcionisani stavis bolji je nego bez. I na kraju je to sigurno vino od jabuka vrh. Moje vino je na dodatnoj fermentaciji ne mogu da docekam da probam.
Sačuvana
happy star
Stariji član

Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac

Windows XP
Browser:
Firefox 48.0

« Odgovor #91 Poslato: 17. Mart 2017, 20:08:33 »

Vladimire, jedan prijateljski savet. Nikako to ne probaj krijuci, nevalja zbog svinja, nece da ti napreduju ! Cheesy
Sačuvana
Vladimirl
Zaslužni član

Van mreže Van mreže

Windows NT 10.0
Browser:
Mozilla compatible

« Odgovor #92 Poslato: 17. Mart 2017, 21:31:46 »

Sala mala al tako je. Thumb
Sačuvana
Misko77
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Starost: 39

Windows NT 6.1
Browser:
Firefox 45.0

« Odgovor #93 Poslato: 28. Mart 2017, 02:27:02 »

Hvala puno bistrice i Vladimirl na odgovorima.

Presa je da kažem standardna manuelna, metalno postolje sa vertikalnim letvicama.

Još jednu stvar zaboravih. Kod Jovića u knjizi u kratkom tekstu (više sam naučio iščitavajući postove ovde) piše da je poželjno da jabuke odstoje nakon berbe radi prikupljanja veće količine šećera.
Da li ovo stoji ili ne? I ako da da li ih držati na suvom i relativno hladnom mestu ili negde topije.
Sačuvana
bistrica
Administrator

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #94 Poslato: 28. Mart 2017, 21:21:09 »

Itekako stoji, dozrijevanje nakon berbe je jedna od najvažnijih mjera kod pripreme jabuka za fermentaciju.

Poželjno je da se odvija na temperaturama od 15-20 stepeni, na mjestima na kojima jabuka nije izložena suncu i jakom provjetravanju. Po mogućnosti obezbjediti vlažnost oko 70-80% i lagano provjetravanje. Trajanje od nekih 7-10 pa do 15 dana, u zavisnosti od dozrelosti, trulenja, ostalih znakova gubitka kvaliteta, što nastaje zbog drugačijih uslova dozrijevanja od onih koje sam naveo. Nije u pitanju samo razlaganje skroba u fermentirajuće šečere nego i procesi u kojima nastaju aromatske materije i sva druga jedinjenja koja će u fermentaciji stvoriti nove arome.
Sačuvana

Znanje se množi dijeljenjem.
U potragu za istinom se može krenuti samo onda kada se dovede u pitanje neko vjerovanje koga smo se do tada čvrsto držali.
happy star
Stariji član

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Firefox 48.0

« Odgovor #95 Poslato: 28. Mart 2017, 21:59:06 »

Da, upravo tako.Jednostavno se kaze  da jabuka nastavlja da dise i nakon berbe cime se nastavljaju procesi o kojima Bistri pise.
Sačuvana
Vladimirl
Zaslužni član

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #96 Poslato: 03. Maj 2017, 14:51:04 »

Juce sam otvorio posle dva meseca jednu flasu, posle fermentacije dodatne sa 2,5g secera na 0,5l, i ovo je cudo od pica pun pogodak. jedino sto cu probati sledeci put je da idem sa slabijim vinom 5-6% moje ima 7 pre dodatne fermentacije cinimi se da je jace za nijansu.
Sačuvana
bistrica
Administrator

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #97 Poslato: 03. Maj 2017, 21:02:37 »

Thumb Da, dodatak šećera od približnih 5g/l daje neku pravu mjeru šampanjizacije vina od jabuka.
Sačuvana

Znanje se množi dijeljenjem.
U potragu za istinom se može krenuti samo onda kada se dovede u pitanje neko vjerovanje koga smo se do tada čvrsto držali.
Stranice: 1 ... 5 6 [7]   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

UseBB Port by Gaia Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2007, Simple Machines | Srpski prevod: Jovan Turanjanin

Prijatelji Foruma
rscaffe.com | rakijaizkrnjeva.org | vivis.org.rs

Stranica je napravljena za 0.023 sekundi sa 21 upita.