18. Februar 2018, 20:33:47 *
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Stranice: 1 ... 10 11 [12] 13 14 ... 16   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Šljivovica-rakija od šljive  (Pročitano 128253 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
vinobran64
Stariji član

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #165 Poslato: 14. Jun 2015, 18:08:23 »

Hvala na odgovorima
Sto se tice enzima mislim da sam razumeo.
Koju sortu mozes da preporucis a da to nije pozegaca jer je tesko mogu nabaviti?
Planiram da maksimalno ispostujem sve preporuke sa foruma: pasirana sljiva bez kostice, enzim,kiselost, temp. vrenja 15-18*C (ugradio sam klimu),anaerobno vrenje; destilacija odmah po zavrsetku vrenja,meka rekija na25-28% alk. a zatim prepek na laganoj vatri(jacina u prih. sudu min.65% alk. i td. Plasim se da li cu uspeti da nadjem dovoljno dobro i zrelo voce jer bez toga sve ostalo nece mnogo pomoci.
Inace, kolicina je mala(250-300 kg. sljive) za sebe i prijatelje.
Pozdrav
Sačuvana
bistrica
Administrator

Na mreži Na mreži

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #166 Poslato: 14. Jun 2015, 19:50:53 »

Imaš na ovoj temi dosta o autohtonim, domaćim i odomaćenim, starim sortama šljiva, koje nerijetko mogu dati mnogo bolju rakiju od onih „novijih“ i masovno gajenih.
http://www.sveovinu.com/index.php/topic,1187.msg15155.html#msg15155

Pogledaj detaljnije i na ovom linku, i ako biraš pod oznakom EQ ocjene 9, 7 i 5, nećeš pogriješiti.
https://drive.google.com/file/d/0BwerfQW7yai2dnFMYlprbE5oeUk/view?usp=sharing

Pogledaj i ovdje iz ugla uživaoca u kvalitetu i nepretencioznih degustatora...  
http://rakija-uglavnom.blogspot.com/2015/02/rakijske-sorte-sljiva.html
http://rakija-uglavnom.blogspot.com/2015/03/mlavska-zora.html

Neka tako manja količina se pogotovo može naći na nešto izolovanijim područjima i nadmorskim visinama tvog regiona.
Sačuvana

Znanje se množi dijeljenjem.
U potragu za istinom se može krenuti samo onda kada se dovede u pitanje neko vjerovanje koga smo se do tada čvrsto držali.
vinobran64
Stariji član

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #167 Poslato: 14. Jun 2015, 21:31:20 »

ok. U mom kraju moze se naci sorta koju su neki pominjali pod nazivom Trogonja(trogonjka). Kazu da se od nje moze dobiti solidna rakija.
Hvala na pomoci.
Pozdrav
Sačuvana
rnovak
Stariji član

Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac

Windows NT 10.0
Browser:
Safari

« Odgovor #168 Poslato: 30. Jun 2015, 11:19:50 »

Pozdrav,

pronasao sam gdje cu nabaviti sljive za isprobati s njima ove godine. Imam dvije opcije: Cacanka rodna ili Stenli? U identicnim uvjetima - sto daje bolju rakiju (ne mislim na veci prinos  Grin )?

hvala!
Sačuvana
bistrica
Administrator

Na mreži Na mreži

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #169 Poslato: 30. Jun 2015, 12:40:18 »

Generalno je bolja čačanska rodna ali nisu velike razlike. Ni blizu onoj razlici koju dobiješ od njakvalitetnijih rakijskih sorti. Voziće na neutralno sa ipak nekim ali ne previše izraženim osobinama sorte. Pišem a znam da nije cijela istina. Postoje područja na kojima čačanska rodna jako varira po svim elementima kvaliteta koji su bitni za rakiju. Odnosno postoje ona koja joj daju puni kvalitet. Bitno je područje, klima ili godina, posebno važno izloženost virusu šarke, pa način gajenja i sl. Očito nisam naišao na takvu ali nisam je ni posebno tražio. Prije dvije godine sam naišao na neku za koju sam pomislio da je dobra i uzeo manju količinu da se poigram. Čak sam se jagnjilcu hvalio kako sam prijatno iznaneđen i da sam od nje dobio neočekivano dobru rakiju, normalno u odnosu na stenlejku.  Nakon nepunu godinu dana rakija je izgubila onu nijansu koja me je iznenadila i ostala prosječna i neizražajna. Prošle godine sam se poigrao stenlejkom jer nisam mogao odoljeti jednoj količini prikupljenoj kod hladnjačara koji ih izvozi za upotrebu u svježem stanju. Prirodno je izdvajao sve što je prezrelo i ostavio meni za rakiju. Još uvijek ima tog štiha sorte i bolja mi je od one čačanske kada ih uporedim. Inače su mi sve prošle rakije od stenlejke bile lošije i nisu bile takve. Što bi jednostavno i kratko rečeno značilo, može i stenlejka ako je samo potpuno zrela i kvalitetna i ako čačanska rodna nije ista takva.  Nadam se da će i drugi podijeliti svoja zapažanja ili mišljenja.
Sačuvana

U potragu za istinom se može krenuti samo onda kada se dovede u pitanje neko vjerovanje koga smo se do tada čvrsto držali.
tatkodvd
Stariji član

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Firefox 38.0

« Odgovor #170 Poslato: 30. Jun 2015, 19:41:21 »

Meni se lično više sviđa Čačanska Ljepotica u odnosu na Stenli i Rodnu. Tako da bi i nju predložio.
Sačuvana

Budimo dobri domaćini
lagavulin
Neaktivni član
*

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Firefox 38.0

« Odgovor #171 Poslato: 30. Jun 2015, 21:55:13 »

Potpuno se slažem sa Bistricom (ovu rečenicu prečesto koristim), jako je bitan sastav zemljišta, nadmorska visina i kvalitet sadnica. Tokom godina upoređivanja rakija od Čačanske rodne primetio sam ogromne razlike između Zapadne Srbije (Gornji Milanovac, Bajina Bašta, Osečina) i, recimo, Vojvodine ili Mačve. Tokom vikenda sam bio u poseti destileriji u selu Velereč, Gornji Milanovac, njihova Rodna je na 600 metara nadmorske visine i arome koje su dobili od nje su me prijatno iznenadile. Međutim, videćemo šta će vreme da donese. Generalno, utisak mi je da ćemo uskoro da odbacimo onu staru maksimu, što je rakija starija, to je bolja. Za nove sorte to ne važi.
Sačuvana
vinobran64
Stariji član

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #172 Poslato: 02. Avgust 2015, 21:03:13 »

Pozdrav
uskoro ce poceti sezona sljive pa u vezi s tim imam pitanje:
da li je dobro posle berbe ostaviti sljivu da dozreva jos neki dan (kao kruska), ili je treba odmah ukomljavati?
I jos jedno: kada ubaciti hrastov cips u rakiju, odmah posle zavrsetka prepeka ili posle 2-3 meseca odlezavanja a pre razblazivanja? Ili mozda tek posle zavrsenog razblazivanja?

Hvala
Sačuvana
bistrica
Administrator

Na mreži Na mreži

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #173 Poslato: 02. Avgust 2015, 22:00:22 »

Nije je dobro ostaviti da dozrijeva, iako je šljiva klimakterično voće, ono koje nastavlja da dozrijeva i nakon branja. Najbolje je brati dozrelu. Za naknadno dozrijevanje bi trebali postojati specijalni uslovi koje nije jednostavno kontrolisati. Vrijeme duže od 48 sati može biti pogubeljno zbog razvoja plijesni i mikroorganizama koji će ostaviti trag kroz uticaj na kvalitet rakije. Prije svega akrolein. Moglo bi ali samo kontrolom temperature, prozračivanja, vlažnosti i ostalih bitnih elemenata.

Rakija u bure, ili čips u rakiju idu uvijek na njenoj punoj jačini uhvaćenoj u destilaciji. Odmah nakon destilacije. Razblaživanje je postupak koji ide nakon dozrijevanja. Što kasnije ili onda kada već mora ići.
Sačuvana

vinobran64
Stariji član

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #174 Poslato: 05. Avgust 2015, 22:49:29 »

bistrice, veliko hvala na odgovorima.
Cekamo sljivu.

Pozdrav
Sačuvana
brakus
Neaktivni član
*

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #175 Poslato: 27. Oktobar 2015, 17:11:31 »

Molim iskusnije za savet. Naime imam oko 40 litara sljivove rakije raznih jacina, godista, proizvodjaca...pa me interesuje da li bih mogao da sve te rakije ponovo prepecem i na koji nacin to uraditi? Hvala za svaki savet.
Sačuvana
duhovitiduh
Stariji član

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Firefox 41.0

« Odgovor #176 Poslato: 27. Oktobar 2015, 18:36:18 »

Pitam se, zašto bi ih prepecao? Evidentiraj i probaj svaku (ako ih je više, uradi to u nekoliko dana), i ako baš želiš da ih objediniš kupažom, onda ih jednostavno pomešaj. Nakon toga izmeri alkohol i po potrebi podesi jačinu destilovanom vodom.
Međutim, tako ćeš dobru rakiju pokvariti a lošiju nešto poboljšati.
p.s. vidi moj post od pre neki dan http://www.sveovinu.com/index.php/topic,195.90.html
Nemoj da prođeš slično kao ja sa kajsijevačom. Pamet u glavu, jer nekada je bolje ništa ne raditi.
Sačuvana

Okreni, obrni, opet ti je donji deo leđa pozadi.
brakus
Neaktivni član
*

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #177 Poslato: 27. Oktobar 2015, 19:53:28 »

Posto su rakije koje imam od razlicitih proizvodjaca i ko zna kako su pecene, i razlicitih jacina, hteo sam da prepekom dobijem istu rakiju koju bih cuvao i imao isti kvalitet. Da li ce imati i dalje miris sljive? I pitanje kako sada to izvesti recimu u kazanu od 100 litara?
Sačuvana
bistrica
Administrator

Na mreži Na mreži

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #178 Poslato: 27. Oktobar 2015, 20:20:03 »

Rakija odležala u buretu se ne stavlja na destilaciju jer tako sigurno gubi na kvalitetu.
Sačuvana

brakus
Neaktivni član
*

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #179 Poslato: 27. Oktobar 2015, 21:22:57 »

Rakija nije u buretu nego u staklenim flasama...Znaci verovatno cu vise izgubiti nego dobiti?
Sačuvana
Stranice: 1 ... 10 11 [12] 13 14 ... 16   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

UseBB Port by Gaia Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2007, Simple Machines | Srpski prevod: Jovan Turanjanin

Prijatelji Foruma
rscaffe.com | rakijaizkrnjeva.org | vivis.org.rs

Stranica je napravljena za 0.023 sekundi sa 21 upita.