18. Februar 2018, 20:40:54 *
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Stranice: 1 ... 14 15 [16]   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Šljivovica-rakija od šljive  (Pročitano 128256 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
promaja
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #225 Poslato: 20. Novembar 2017, 14:16:43 »

Daj neki link ili napisi sta vec pise u tom plavom prozorcetu !
Sačuvana
Goja
Zaslužni član

Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac

Windows NT 10.0
Browser:
Firefox 57.0

« Odgovor #226 Poslato: 20. Novembar 2017, 15:59:16 »

promaja upravu si hahh
ovo je najbolje što može
Sačuvana
zicanin
Zaslužni član

Van mreže Van mreže

Mac OS X
Browser:
Safari 0.8.2

« Odgovor #227 Poslato: 20. Novembar 2017, 18:56:19 »

Daj neki link ili napisi sta vec pise u tom plavom prozorcetu !

Лепо се види шта пише, треба само увеличати.
Sačuvana
zicanin
Zaslužni član

Van mreže Van mreže

Mac OS X
Browser:
Safari 0.8.2

« Odgovor #228 Poslato: 20. Novembar 2017, 19:00:53 »

Иначе ко год има ту књигу од проф. Никићевића видеће да у њој пише количина воде коју треба додати у кљук и у меку приликом дестилације истих.

Зашто то препоручује није ми јасно. Ваљда ће гос'н Бистрица рећи више поводом тога.  Wink
Sačuvana
Goja
Zaslužni član

Van mreže Van mreže

Windows NT 10.0
Browser:
Firefox 57.0

« Odgovor #229 Poslato: 20. Novembar 2017, 19:42:37 »

Sumljam da je savetovao da se voda dodaje u kljuk meni lično je rekao da se voda u kljuk ne dodaje osim kod dunje.Za meku rakiju da kaže da treba.
Sačuvana
bistrica
Administrator

Na mreži Na mreži

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #230 Poslato: 20. Novembar 2017, 23:10:14 »

Odgovorio sam već nekoliko puta iz nekoliko različitih uglova pa ih neću ponavljati. Kome nije dovoljno ne mora ni znati. Bože moj neće biti jedini takav. Neću biti ni bezobrazan iako je ovo trenutak kada bi možda i trebalo. Da li mlatio praznu slamu Kule ili Nino meni je potpuno svejedno, ali je ovdje neko dobrano mlati.
Upalit ću samo jedan reflektor za ovo što je napisano, a ostale će morati paliti svako za sebe.

Kada se destilacijom meke rakije od 27 stepeni hvata rakija od 55 stepeni kako je ovdje preporučeno, šta mislite koji sve otpad uđe u nju? Ili drugačije rečeno, kada vam u prihvatnoj posudi bude 55 stepeni šta mislite koliko je na luli, i jeste li kada probali na šta to liči, i na šta liči takva rakija za razliku od neke koja je uhvačena mnogo više od toga? Ima li tu patoke uopšte i gdje i kako je nestala?

Ovo je tablica množenja u destilaciji. Ko nju nije savlado taj i zaslužuje da ga levate razni diletanti.  Cheesy  
« Poslednja izmena: 20. Novembar 2017, 23:29:09 Autor bistrica » Sačuvana

Znanje se množi dijeljenjem.
U potragu za istinom se može krenuti samo onda kada se dovede u pitanje neko vjerovanje koga smo se do tada čvrsto držali.
Goja
Zaslužni član

Van mreže Van mreže

Windows NT 10.0
Browser:
Firefox 57.0

« Odgovor #231 Poslato: 21. Novembar 2017, 08:00:08 »

Dozvolite mi da i ja iznesem svoje mišljenje.Možda sam i najpozvanije da napišem nešto o odnosu profesor  vs  sve o vinu
Ako neko misli da sve što izgovori profesor je apsolutna istina onda taj neko treba da kupi veliku knjigu od profesora ,ode na njegov kurs i potom da pravi rakiju.Verujem da taj neko će živeti srećno u pravljenju rakije i da će biti siguran da pravi najbolju rakiju na svetu.Dali je to baš tako?
Pa ne nije naravno to je najobičnija dogma od koje treba bežati.
Ako neko želi da na ovom forumu postavi kratko i jednostavno pitanje i da reši neki trenutni problem tako što će dobiti precizan odgovor sistematizovan i personalizovan
pa.. možda ovaj forum nije baš najbolje mesto za njega.
Ako neko želi da uči temeljno, da isključi improvizaciju da sazna više, mislim da je ovo to mesto.Samo to više i bolje nije servirano na tacni.Morate uneti svu energiju i kad postavljate pitanje i kad čitate odgovor,komplikovano,katkad teško,frustrirajuće ali se dođe do odličnih rezultata.
Mnogo sam dobrih i loših saveta pročitao na ovom forumu ali jedan se posebno dobar savet izdvaja
Samo ga morate svatiti na ispravan način iskreno i otvorenog uma.
Kad napravite svoju rakiju idite i kupite dve najskuplje rakije.Sipajte rakije i počnite da analizirate.
Ako primetite da je vaša lošija imate sve šanse da postanete dobar proizvođač

Nemojte praviti lomaču i spaljivati knjige profesora nemojte ni ovaj forum smatrati nepogrešivim uključite sebe celog i probajte igrajte se eksperimentišite razmenjujte iskustva primenjujte znanje i nauku ne postoji šansa da ne uspete.
Nije mesto baš da se hvalim sa svojom kajsijom ali to je vrhunska kajsija i ona je produkt ovog foruma.Kruška probana petog dana pa petnaestog pa tridesetog ,,,,,neverovatni napredci u kvalitetu
Naučite da prepoznajete kvalitet i pobediliste.
Sačuvana
promaja
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #232 Poslato: 21. Novembar 2017, 09:45:44 »

Sve sam nesto konto da je prof. mislio na dodavanje vode za hladjenje u tabarku (jer mi ne ide u glavu dodavanje vode u u kljuk a pogotovo u meku rakiju) pa tek onda vidim i ovih nesretnih 55% vol. koje savjetuje za drugu destilaciju... Huh?!!! Zbog navedenog mi je tesko drzati um otvoren (kako kolega @Goja rece) jer postoji realna opasnost od kontaminacije istog !

P.S. Veceras odoh da prepecem onih 200-tinjak litara meke jabukovace !

Pozdrav za ekipu, BP
Sačuvana
zicanin
Zaslužni član

Van mreže Van mreže

Mac OS X
Browser:
Safari 0.8.2

« Odgovor #233 Poslato: 21. Novembar 2017, 10:18:31 »

Поред овога наведеног у књизи (додавање воде), постоји још неке нелогичности у вези нивоа квалитета ракија одређених сорти шљива.
Sačuvana
Posavac
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Windows NT 10.0
Browser:
Firefox 57.0

« Odgovor #234 Poslato: 21. Novembar 2017, 20:24:32 »

Evo da se i ja malo ukljucim. Mislim da nije moguce drugom destilacijom dobiti rakiju jacine 55% alkohola a da u nju ne udje, kako bistrica rece, otpad. Ja sljivovicu skidam kada organolepticki utvrdim da na luli izlazi "otpad" a takva prepecenica obavezno bude jacine 62-65% alkohola. Medjutim, bistrica mi je rekao da viljamovka nakon druge destilacije ne treba da bude tako jaka, a kod mene je bila (65%alkohola). Vjerovatno sam hvatao jaku meku rakiju, nisam pustio da izadje sve sto bi trebalo prilikom prve destilacije. Sto se tice vode, radio sam i sa dodavanjem (jer nisam znao da ne treba) a onda i bez toga, razlika je evidentna. Bolje je ne dodavati ako je citav proces uradjen kako treba. Bistrica je to u nekoliko postova na ovoj, a mozda i na nekoj drugoj temi veoma opsirno opisao.
Oprosti bistri sto te ovoliko izprozivah  Sad  whistlefly  Grin
Sačuvana
Stranice: 1 ... 14 15 [16]   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

UseBB Port by Gaia Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2007, Simple Machines | Srpski prevod: Jovan Turanjanin

Prijatelji Foruma
rscaffe.com | rakijaizkrnjeva.org | vivis.org.rs

Stranica je napravljena za 0.021 sekundi sa 21 upita.