13. Decembar 2018, 18:22:05 *
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Stranice: 1 ... 21 22 [23] 24 25 ... 29   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Šljivovica-rakija od šljive  (Pročitano 155698 puta)
0 članova i 3 gostiju pregledaju ovu temu.
bistrica
Administrator

Na mreži Na mreži

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #330 Poslato: 23. Septembar 2018, 21:25:20 »

Citat
Gdje sam promašio i šta se može bolje kako bih idući put ispravio greške?
Nema gdje nisi pogriješio pa polako preko zime se baci na čitanje tema na forumu koje te zanimaju.
Sačuvana

Znanje se množi dijeljenjem.
U potragu za istinom se može krenuti samo onda kada se dovede u pitanje neko vjerovanje koga smo se do tada čvrsto držali.
urdhak
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.3
Browser:
Safari

« Odgovor #331 Poslato: 24. Septembar 2018, 09:16:08 »

Citat
Nema gdje nisi pogriješio pa polako preko zime se baci na čitanje tema na forumu koje te zanimaju.

Bistrice, čitat ću svakako, već i jesam prije nekoliko godina pa sad ponovno. Čitao sam i knjige od dr. Jovića, Banića i Emila Kerešeka, ali teško mi je shvatiti gdje griješim jer postoji nekoliko teorija pečenja, tj. ispada da svatko priča svoje... Vama više vjerujem pa zato pitam konkretno gdje je greška...

Pretpostavljam da je bilo sljedećih grešaka:
1) Predugo sam ostavio širu da stoji nakon dovršetka vrenja.  Trebao sam peći nakon 14 dana, čim je sav šećer prešao u alkohol. Vrenje je do tada sigurno bilo gotovo pošto je bilo kvasaca i hrane.

2) Kod vrenja je trebalo napraviti da na vrhu plastične kace bude maksimalno 15-20% otpražnjeno, a ne 30% koliko je meni bilo. Obzirom da nisam mogao peči odmah nakon 14 dana, trebao sam izvaditi crijevo i hermetički zatvoriti da nema pristupa zraka dok čeka idućih 7 dana na pečenje.

3) Kad se već napravio klobuk od pokožica šljive na vrhu, trebao sam ga baciti prije pečenja...
Sačuvana

Rakija - neotkrivena, podcijenjena i marketinški neiskorištena kraljica svih jakih alkoholnih pića.
happy star
Zlatni član

Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac

Windows XP
Browser:
Firefox 48.0

« Odgovor #332 Poslato: 24. Septembar 2018, 11:44:59 »

Citat
Trebao sam peći nakon 14 dana, čim je sav šećer prešao u alkohol. Vrenje je do tada sigurno bilo gotovo pošto je bilo kvasaca i hrane.

Kako znas da je vrenje zavrseno ?
Sačuvana

"Covek mora da vezba umerenost i nadzor svojih cula i sklonosti u bilo kom pogledu, da bi tako odrzao sebe mladim u telu i razumu"

Nikola Tesla
rukky
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Linux (Ubuntu)
Browser:
Firefox 58.0

« Odgovor #333 Poslato: 24. Septembar 2018, 18:52:42 »

Da li se može prepek meke rakije od šljive, količine 35 lit, 27% alk. ispeći na kazanu od 100 lit
Sačuvana
bistrica
Administrator

Na mreži Na mreži

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #334 Poslato: 24. Septembar 2018, 19:45:00 »

Može.
Sačuvana

U potragu za istinom se može krenuti samo onda kada se dovede u pitanje neko vjerovanje koga smo se do tada čvrsto držali.
bistrica
Administrator

Na mreži Na mreži

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #335 Poslato: 24. Septembar 2018, 19:46:08 »

Bistrice, čitat ću svakako,
Vjerujem, i raduje me, da hoćeš.  Smiley
Sačuvana

Alfaa
Neaktivni član
*

Van mreže Van mreže

Mac OS X
Browser:
Safari 0.8.2

« Odgovor #336 Poslato: 25. Septembar 2018, 17:21:04 »

Dali bure sa vodenim dihtungom ( na poklopcu stavljen vran) zadovoljava u potpunosti fermentaciju bez vazduha.

Šljiva lagerovana u gajbe ( bez rupica) dok se ne završi kompletno branje ( oko 7 dana) - šljive koje su same pale uveće su oprane i stavljene u gajbu. — dali ovih 7 dana smeta buducem kvalitetu rakije.

Plastično bure od 500 l napunjeno sa 300l koma od šljive ( mašinski odvojena špica i ispasirano - Delta 0 -) — dali prazan prostor od 200 l šteti a ako šteti koliko je dozvoljeno da bude.

Uzorak za mjerenje završetka vrenja sa sredine ili dna bureta.

Hvala

Sačuvana
bistrica
Administrator

Na mreži Na mreži

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #337 Poslato: 25. Septembar 2018, 17:41:57 »

1. Da. Kvalitet dihtovanja se podrazumijeva.
2. Ne, ali pod uslovom da ne krene kvarenje. Sedam dana na uobičajenim temperaturama je previše za šljivu. Na nižim, u hladnjači, bi mogla, i opet bi trebalo uraditi prebiranje i odvajanje trulih i pljesnivih.
3. Bolje da je punije, a puni se sa nekih 80%. Ostali prostor amortizuje povećanje zapremine zbog povećanja temperature i eventualno intenzivnije stvaranje pjene.
4. Ne doslovno sa dna jer će se tako povući talog sa kvascima. Može sa svih ostalih mjesta do kojih dopire šira.
Sačuvana

urdhak
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.3
Browser:
Safari

« Odgovor #338 Poslato: 26. Septembar 2018, 16:25:42 »

Citat
Kako znas da je vrenje zavrseno ?

Ne znam zasigurno, to je fakt. Nemam aparat za mjerenje razine šećera.
Vjerovao sam da će sve teći po planu obzirom da su propisno dodani kvasci Uvaferm i hrana za kvasce te da je šljiva bila zrela, zdrava i izmuljana te da nije bilo nikakvih trulih šljiva. Podrum ima dosta stabilnu temperaturu koja ne prelazi 22 stupnja ni u sredini ljeta kad je najvrućije.
Je li točno da u tim uvjetima šljivi treba cca 3 tjedna?

Uostalom, kad sam vidio da se po vrhu stvorio pokrov od bijele plijesni, smatrao sam da moram požuriti s pečenjem. To je bilo nakon 22 dana od zatvaranja posude za vrenje...
Sačuvana

Rakija - neotkrivena, podcijenjena i marketinški neiskorištena kraljica svih jakih alkoholnih pića.
bistrica
Administrator

Na mreži Na mreži

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #339 Poslato: 26. Septembar 2018, 23:29:35 »

Nije sve samo do voća i posude ima toga vjerovatno i do prostorije. Ovakva kvarenja posredstvom mikroflore lako mogu da potiču i iz podruma, ako ga prethodno nisi propisno dezinfikovao.
Može pasirana šljiva sa dodatcima završiti vrenje i za cca. 10 dana.
Nije ti bijela skrama jedini problem, jer da jeste imao bi rakiju sa manom. Osjetilo bi se značajno na ukusu i mirisu.
Katastrofalno si radio i destilaciju. Između ostalog.
Sačuvana

urdhak
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Mac OS X
Browser:
Safari 0.8.2

« Odgovor #340 Poslato: 28. Septembar 2018, 10:01:49 »

Da, istina je za podrum, moguće da ima dosta negativnih spora u njemu...

Katastrofalno si radio i destilaciju. Između ostalog.

Što se tiče destilacije: kotao je bio čist, vatra je stabilno gorjela (na drva radim), a mlaz na luli je bio polagan, tanak i sporo sam pekao.
Unaprijed sam tu na temi prije pečenja pitao kako da pečem pa mi je rečeno da u drugi kotao dodajem patoku iz prvog, a da prvijenac i srce (meku rakiju) odvajam i kasnije prepečem, kako sam i napravio.

Na kraju, kad sam ispekao 2 kazana i došao do 3., nisam imao dosta meke rakije, samo oko 25 l, pa sam dodao preostale šire. U suprotnom, da sam ispekao i 3. kazan šire za meku rakiju i išao onda na prepek čiste meke rakije, bilo bi i dalje max 30l meke rakije, što je po mojem iskustvu premalo za prepek u kazanu od 80 l...
Gdje je onda promašaj?
Sačuvana

bistrica
Administrator

Na mreži Na mreži

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #341 Poslato: 28. Septembar 2018, 18:50:29 »

Nepoštivanje osnovnih postulata je uvijek promašaj. Na drugu destilaciju ide samo ono što je prošlo prvu i sastoji se isključivo od isparljivih materija. 

Sumnjam da kazan od 80 litara ima veći prečnik dna od 60 cm. Iznad njega će na kraju destilacije sa 30 litara meke rakije ostati tečnost sa minimalno 5 cm dubine, kada ti na luli curi nekih 3-5 stepeni alkohola. Sasvim dovoljnih 5 cm da mu se ništa ne može dogoditi čak ni sa mnogo jačim zagrijavanjem nego što je to potrebno.
Sačuvana

Душан
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Starost: 31

unknown
Browser:
Firefox 62.0

« Odgovor #342 Poslato: 29. Septembar 2018, 08:04:43 »

Имам несигурност једну.
На овом линку

после 19:45 минута
човјек каже да се шљивовица пече до 30% а у препеку оставља на 60%?
У реду али са чиме је разблажује до 45%? Дестилованом?
Хвала.
И супер му је метода за одвајање првјенца.
Sačuvana
happy star
Zlatni član

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Firefox 48.0

« Odgovor #343 Poslato: 29. Septembar 2018, 08:48:04 »

Citat
У реду али са чиме је разблажује до 45%? Дестилованом?

Ne znam scime je on razblazuje, ali znam da se jedino moze dovesti na pitku jacinu destilovanom vodom.
Sačuvana

"Covek mora da vezba umerenost i nadzor svojih cula i sklonosti u bilo kom pogledu, da bi tako odrzao sebe mladim u telu i razumu"

Nikola Tesla
urdhak
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Mac OS X
Browser:
Safari 0.8.2

« Odgovor #344 Poslato: 29. Septembar 2018, 14:13:58 »

Sumnjam da kazan od 80 litara ima veći prečnik dna od 60 cm. Iznad njega će na kraju destilacije sa 30 litara meke rakije ostati tečnost sa minimalno 5 cm dubine, kada ti na luli curi nekih 3-5 stepeni alkohola. Sasvim dovoljnih 5 cm da mu se ništa ne može dogoditi čak ni sa mnogo jačim zagrijavanjem nego što je to potrebno.

Bistrice, imao sam očito pogrešno vjerovanje da je potrebno da je kazan uvijek napunjen najmanje do pola svojeg volumena... Znači da minimum (posebno što se tiče prepeka) može biti i niži ili manji od 1/2 popunjenosti kazana?
Sačuvana

Stranice: 1 ... 21 22 [23] 24 25 ... 29   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

UseBB Port by Gaia Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2007, Simple Machines | Srpski prevod: Jovan Turanjanin

Prijatelji Foruma
rscaffe.com | rakijaizkrnjeva.org | vivis.org.rs

Stranica je napravljena za 0.02 sekundi sa 22 upita.