...razlog zbog koga se spiralni kondenzator suzava u donjem dijelu tabarke ?
Ne sužava se cijev u donjem dijelu tabarke nego se proširuje u gornjem. U stvari mu dođe na isto ako ćemo je konstruisati ali ako ćemo pričati o razlogu onda je upravo tako kako sam napisao. U donjem dijelu tabarke je cijev prečnika 22-28 mm u zavisnosti od veličine srednje velikih kazana, 100-500 litara, što je potpuno primjereno ostalim proporcijama, brzini destilata i zahtjevu za kondenzaciju. Ne bi valjalo i bilo bi štetno da isti takav prečnik ostane do vrha tabarke.
Razlog je duže trajanje i viša temperatura na kojoj se dešava postepenija i ravnomjernija kondenzacija isparenja što onda određuje i intenzitet hemijskih reakcija, kako u stvaranju prije svega aromatskih estera koji pozitivno utiču na kvalitet, pa i reakciju bakra sa komponentama koje zbog negativnog aromatskog uticaja i zdravstvene ispravnosti rakije trebaju u velikoj mjeri biti umanjeni na tom putu. Od višemasnih kiselina i njihovih etera do cijanovodonične kiseline i etil karbamata. Sirćetna kiselina i sumporna jedinjenja su isto debelo u toj prići.
...naime procitao sam temu od pocetka i nisam naisao na podatak o optimalnoj dodirnoj provrsini bakarnog kondezatora i vode u tabarci (zapremina je konstatovana u odnosu na zapreminu tabarke kao i za zapreminu kazana) ?
Da, 8-10% od zapremine kazana, ili 4-5% tabarke zato što ona isto mora pratiti proporciju sistema i biti 2-2,5 puta veća od zapremine kojom se puni kazan. Površina se ne iskazuje zato što su kroz praksu ustoličene i pokazale se kao najprihvatljivije, pa i najbolje, dvije opcije za izradu kondenzatora. Spiralna cijev i cjevasti kndenzator. Zapremina je lakše iskaziv zahtjev a onda je površina prateća mjera koja je lako odrediva. Normalno ako se poštuje zahtjev za većom zapreminom pa time i površinom u gornjoj zoni, ¼-1/3 visine vode u tabarci.
Sta se negativno desava ako zapremina i dodirna povrsina kondenzatora bude veca od one o kojoj je bilo rijeci sa pocetka ove teme ?
U svemu pa i ovom bitna je mjera, Efekat je sličan ali slabije izražen nego kod mjere refluksa. Veći ili manji prolaz u destilat lakše i teže isparljivih aromatskih komponenti. Prije svega spirala i kondenzator utiču različitim aromatskim profilom rakije, određenim manjim dijelom od refluksa vuku rakiju na teža i robusnija ili mekša i suptilnija, pa se u zoni od nekih 40% razlike u površini a istoj zapremini postiže taj efekat. Za veća odstupanja u pogledu i zapremine i površine bi se moglo i pretjerati pa ići na prejako-preteško i grubo povećanjem, i resko-stršeće i blijedo-tanko smanjenjem. Normalno ovdje su samo nijansirane razlike u pitanju i nisu previše izražene kako to riječi opisuju nego je u pitanju manje ili veće kretanje u tom pravcu a ne puni efekat tog pravca. Razlike su znatno manje ali se ipak osjete.