21. Januar 2019, 09:03:27 *
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Stranice: 1 ... 12 13 [14] 15   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Lozovača  (Pročitano 125254 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
lovranski
Zaslužni član

Van mreže Van mreže

Linux
Browser:
Safari

« Odgovor #195 Poslato: 29. Septembar 2016, 11:34:08 »

Dali to uopce vrije
Sačuvana
nenad88
Zlatni član

Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac
Starost: 30

Windows NT 6.1
Browser:
Firefox 38.0

« Odgovor #196 Poslato: 29. Septembar 2016, 15:16:25 »

Tesko da ce ovde biti alkohola za destilaciju i/ili vino, to je previse sumpora za bilo koji kvasac.

A koliko vremena treba da se veze sav taj slobodan SO2, ne znam...
Sačuvana

Tasos
Stariji član

Van mreže Van mreže

Windows NT 10.0
Browser:
Safari

« Odgovor #197 Poslato: 29. Septembar 2016, 15:33:51 »

Zao mi je to sve baciti. Cekam jos Bistricu da se javi, a sto se tice vina, ma neka bude samo za lozovacu pa cu biti sretan. Nije mi problem da vrsim i tri puta destilaciju, samo da bude nesto od toga. Hvala vam za javljanje u svakom slucaju.
Sačuvana
bistrica
Administrator

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #198 Poslato: 29. Septembar 2016, 19:28:17 »

Nema se šta čekati, znaju sagovornici o čemu pričaju. Najjeftinije je sve to baciti. Pokušaj pokretanja fermentacije bi bio zahtjevniji pa i skuplji, a kada bi je i pokrenuo šta bi mogao očekivati od takvog "vina". Pogotovo od rakije jer se kod njenog pravljenja ne radi sumporenje, nikako.  
Sačuvana

Znanje se množi dijeljenjem.
U potragu za istinom se može krenuti samo onda kada se dovede u pitanje neko vjerovanje koga smo se do tada čvrsto držali.
Tasos
Stariji član

Van mreže Van mreže

Windows NT 10.0
Browser:
Safari

« Odgovor #199 Poslato: 29. Septembar 2016, 20:11:31 »

Znaci bacanje? Postoji li iole neki nacin da se to iskoristi, makar ako moze da se napravi sirce , pa i to ne bi bilo lose na kraju krajeva? Bistrice, a i vama ostalima jos jednom hvala. Odgovorite mi samo ovo u vezi sirca.
Sačuvana
bistrica
Administrator

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #200 Poslato: 29. Septembar 2016, 20:28:41 »

Sirće pogotovo ne može. Za njega je nakon dobivanja vina potrebna aktivnost bakterija za preradu alkohola. Bakterije su neuporedivo osjetljivije na uticaj sumporenja.
Sačuvana

U potragu za istinom se može krenuti samo onda kada se dovede u pitanje neko vjerovanje koga smo se do tada čvrsto držali.
Tasos
Stariji član

Van mreže Van mreže

Windows NT 10.0
Browser:
Safari

« Odgovor #201 Poslato: 29. Septembar 2016, 20:49:29 »

Hvala Bistrice. Definitivno je ovde esencija znanja. Nista, idemo u bacanje. Pozdrav i svako dobro.
Sačuvana
mdragan
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #202 Poslato: 15. Septembar 2017, 20:35:45 »

Sta da radim, da li da pecem ili ne jos? Stavio sam vranac i kratosiju da fermentira prije 17 dana, grozdje je imalo 22 slada, stavio sam enzime i kvasce sve po propisu i zatvorio kacu. Vrijednos na refraktometru se ne mijenja vec 4 dana, pokazuje 7 briksa. Mjerio sam alkohol vinomjerom i pokazuje 13% sto se poklapa sa vrijednoscu secera prije fermentacije ali kad se oslusne u kacu se cuje blago pucketanje kao da jos radi. Da li da pecem sjutra (za vikend) ili da cekam sledeci jer ne mogu radnim danima.
Sačuvana
mdragan
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #203 Poslato: 15. Septembar 2017, 22:38:04 »

Hvala na brzom odgovoru. Ako refrektometar pokazuje 26 briksa koliko je to procenata secera u grozdju i koliko ce dati procenata alkohola? Ovo pitam jer vjerovatno u necemu grijesim.
Sačuvana
bistrica
Administrator

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #204 Poslato: 16. Septembar 2017, 07:50:17 »

Thumb Ma tu si negdje, nego sam ja nakon cijelog dana provedenog pored kazana „vidio" šećer i pored brojke 13 gdje u stvari piše alkohol. Zato sam i brisao poruku prije nego ti vidiš pitanje postavljeno u njoj. Očito sam kasno uočio svoju pogrešku u čitanju.

Ono da nemaš šta čekati nakon 4 dana stoji i pod dejstvom alkohola na moje organe opažanja.  Cheesy
Sačuvana

bokimiha
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Linux
Browser:
Safari

« Odgovor #205 Poslato: 16. Septembar 2017, 13:44:34 »

Zdravo svima. Zanima me da li je normalno, pre nedelju dana sam muljao grozdje i izmerio istog dana grozdje je imalo  22% secera u pitanju je crni burgundac, danas posle tacno nedelju dana secer je 6%. Temperatura klnuka je 30°. Cini mi se da je previse brzo komina prevrila.
Ima dosta musicica, nema nikakvog neprijatnog mirisa i ukus vina je ok. Zanima me vase misljenje i da li je sve ok?
Sačuvana
bistrica
Administrator

Van mreže Van mreže

Linux
Browser:
Safari

« Odgovor #206 Poslato: 16. Septembar 2017, 16:11:02 »

Sve normalno na toj temperaturi.
Sačuvana

bokimiha
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #207 Poslato: 16. Septembar 2017, 22:26:58 »

Hvala na odgovoru. Veliki pozdrav. Thumb
Sačuvana
deva
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #208 Poslato: 17. Novembar 2017, 12:53:40 »

Pozdrav !

Pošto sam neko vrijeme proučavao teme na forumu, a u međuvremenu se i prihvatio prve destilacije grožđanog kljuka (8 kazana po 60 l), evo sada javljam rezultate..
U prosjeku sam od 60 l kljuka dobivao oko 13 l rakije jačine od 35 do 50 %. Nisam odvajao frakcije već sam lovio sve do cca 5% na luli.
Nisam odvajao vino, već sam pekao pravu lozovaču.
Destilat je kretao sa 75% alkohola nakon 1,5 sati od loženja. Gorivo je bilo plin u boci i trošio sam po kotlu pola boce jer je proces po kazanu trajao oko 8 sati.
Zadovoljan sam sa količinom i prvim dojmom o dobivenom destilatu (miris, okus, boja prozirnost...), ali imam jedan problem..

Naime, nigdje nisam naišao na podatak kako da priredim dobiveni destilat za drugu destilaciju. Konkretno mislim na jačinu alkohola koja treba biti oko 30%.
Pošto je prosjek moje meke rakije oko 42%, ne znam da li i sa čim trebam razrijediti destilat prije druge destilacije ?

Pošto je brzina destilacije bila oko 2 l/h, da li i u prepeku mogu očekivati istu brzinu ili ne ?

Zbog temperature (dolaze minusi) bih sutra radio prepek pa bih molio da mi odgovorite ako možete. Da li će biti nekih značajnih umanjenja u kvaliteti pošto nisam stavio meku rakiju na odležavanje ?

Znači imam cca 105 l meke rakije jačine 42-43 % pa mislim da bih to u dva kazana mogao riješiti.

Na što najviše pripaziti ?

Možda previše pitanja, ali u ovom trenu ti podaci bi mi dobro došli  Thumb

Unaprijed hvala !
Sačuvana

Jedno stvarno bogatstvo je bogatstvo duše, ostala su dobra podložna velikim gubitcima.
bistrica
Administrator

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #209 Poslato: 17. Novembar 2017, 17:55:59 »

Nešto si joj skroz čudno radio jer nema logike za ovakva variranja jačine meke rakije, ali šta je tu je.
Iduću put hvataj je maksimalno na 32 stepena. Na tu istu jačinu sada vodom spusti jačinu svoje meke rakije.
Brzina joj uvijek treba biti 5l/h jer je ovo 2 štetno za kvalitet, kao što je štetno i ono brže od 5. U obe destilacije.
Najkvalitetnija se rakija dobiva kada druga destilacija ide odmah nakon prve, bez ikakvog odležavanja meke rakije.
Uhvati rakiju na 70-72 stepena jačine.
Sačuvana

Stranice: 1 ... 12 13 [14] 15   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

UseBB Port by Gaia Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2007, Simple Machines | Srpski prevod: Jovan Turanjanin

Prijatelji Foruma
rscaffe.com | rakijaizkrnjeva.org | vivis.org.rs

Stranica je napravljena za 0.048 sekundi sa 21 upita.