Rekao je da je u vrijeme kad su se počeli praviti kotlovi bakar bio daleko lakši za obradu (savijenje, sječa i dr. ) od rostfraja koji je kod nas bio i relativno nepoznat i skup materijal. U to vrijeme je malo ko imao hidraulične prese, flekse i drugi sličan alat pa je bakar bilo daleko lakše obrađivati.
Професор је у праву за некад, а слично је мислила и индустрија кад је 70-их година масовно замењивала бакарне казане росфрајним.
Међутим сви су се вратили у међувремену на бакар.
Као што сам рекао, бакар неупоредиво боље проводи топлину и ово је од изузетне важности за дестилацију.
Осим тога, нека истраживања су показала да се неке беланчевине у бакреним посудама очувају, док у росфрају не. О овоме не знам ништа више него што вам преносим.
Било како било, готово сви произвођачи дестилованих алкохолних пића, са изизетком неколико специјализованих казана за посебне комине, и ако су имали пре росфрајне казане, вратили су се на бакар. А можете бити сигурни да индустрија узима увек оно што је боље и јефтиније. У овом случају бакар је скупљи па свеједно њега бирају.
Није могуће да је без разлога.
Погледајте на овом сајту производни програм.
Разлог што ови овде углавном користе бакар сасвим сигурно није што не умеју са росфрајом да раде, а токђе није ни због публике јер они изграђују опрему за индустријску производњу, а не за занатску која би била у комбинацији са туризмом, па да из тог разлога непотребно трпају што је више могуће црвеног бакра.
Такође, оне казане које израђују од росфраја такође раде из неког разлога.
http://www.bavarianbrewerytech.com/potstills/pages/gallery.htm