22. Februar 2019, 01:55:22 *
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Stranice: [1] 2 3 ... 11   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Hrastov čips (letvice, opiljci…) za ubrzano starenje rakije  (Pročitano 97680 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
scorpioX
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Firefox 2.0.0.14

« Poslato: 15. Maj 2008, 23:03:19 »

Možda ovo ne spada u ovaj topik ali evo da pitam: da li je u Srbiji moguće nabaviti hrastove kockice (srednje nagorene) na kojima bi vino odležavalo ne bi li se postigao efekat sličan barikiranju?
Sačuvana
dioda
Osnivač foruma

Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac
Starost: 38

Windows XP
Browser:
Firefox 2.0.0.14

« Odgovor #1 Poslato: 16. Maj 2008, 20:08:27 »

Scorpio dobio sam odgovor na onaj mail koji sam ti pominjao, evo ti link pa pogledaj:

www.vvm.co.yu

Imaju svega u ponudi pa proveri da li imaju ono sto ti treba sto se tice ishrane kvasaca... Evo sta mi je rekao gospodin Mojic iz gorepomenute firme sto se tice hrastovih kockica odnosno cipsa za barik:

"Postoji više vrsta drvenog čipsa, najčešći je drveni čips od francuskog i kalifornijskog hrasta. Mi imamo u ponudi drveni čips od francuskog hrasta, slabo nagoreli ( M ) i jače nagoreli ( M+). Čips se dodaje u vino da bi mu se zaokružio ukus, da bi dobio blagi ukus drveta i barikirao tj. dobilo sve ono što vino gubi držanjem u inox-u, plastici, staklu.
Za bela vina se dodaje 100% M čipsa, za crna vina 50% M i 50% M+, a za rakije i ostale destilate 100% M+.

Doziranje: 50-150 g/hl, držati 4-6 nedelja.

Cena je 900,00 din/kg"

Sačuvana
scorpioX
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Firefox 2.0.0.14

« Odgovor #2 Poslato: 17. Maj 2008, 10:20:17 »

Hvala puno, već sam ih konktaktirao da se raspitam za ono šta mi treba.

Za čips nisam pitao jer mislim da je prevaziđen. Preporučuju se hrastove kocke a više informacija ima ovde http://www.stavin.com/tanksystems/oakbeans.htm (izvinjavam se što je na engleskom)
Sačuvana
dioda
Osnivač foruma

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Firefox 2.0.0.14

« Odgovor #3 Poslato: 17. Maj 2008, 11:14:28 »

Engleski nije problem  8)
Zasto mislis da je cips prevazidjen? Nisam nista citao ni o cipsu ni o kockicama tako da nisam bas u toku sa tim stvarima ali nesto mislim da je bitno od koje vraste hrasta je i koliko je nagoreno a sad da li su kocke, cips ili nesto trece je manje bitno...
Vidim na ovom linku sto si postavio da su karakteristike otprilike iste s tim sto oni pored francuskog i americkog imaju i madjarski hrast...
Sačuvana
scorpioX
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Firefox 2.0.0.14

« Odgovor #4 Poslato: 22. Maj 2008, 23:06:03 »

Na istom sajtu ćeš naći odgovor na to pitanje. Ukratko, ukus nastao upotrebom kockica je mnogo mekši i kompleksniji u odnosu na onaj nastao upotrebom čipsa.

http://www.stavin.com/tanksystems/chips.htm
Sačuvana
dioda
Osnivač foruma

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Firefox 2.0.0.14

« Odgovor #5 Poslato: 22. Maj 2008, 23:42:05 »

Procitao sam sad, koliko vidim glavna razlika je u nacinu proizvodnje:

Citat
This includes three year seasoning, fire toasting by hand, stringent quality control, superior packaging, and excellent customer service.

druga stvar na kojoj potenciraju je brzina ekstrakcije:

Citat
Generally speaking, smaller surface area per unit volume decreases the rate of oak extraction and increases wine quality. This is best exemplified by the fact that barrels (small surface area) have not been replaced by oak powder (large surface area) as the preferred method for oak aging of wine. Our toasted Oak Beans have a much smaller surface area per unit volume than oak chips ensuring a slower extraction with less raw, resinous, green oak character and better resultant wine quality.

Sačuvana
jon
Administrator

Van mreže Van mreže

Starost: 51

Windows XP
Browser:
Microsoft Internet Explorer 7.0

« Odgovor #6 Poslato: 26. Maj 2012, 14:21:50 »

Citat
Jos da nadjem koje dobro dubovo bure
Nadam se da ovo znači hrastovo bure, jer hrast je nezamjenjiv u ovoj situaciji.
Dub ili dab (lat.Quercus) zove se hrast kod nas u Makedonii(sorry  Smiley).
Samo sto ovde nema puno majstora sto prave dobre ,i ako naprave ....vise je za ukras u bastu ili kafanu nego za upotrebu.
Mozda kroz Srbiju ili Bosni moze da se nadje..moram da proverim pa da organizujem bar jedno,ili me uputite nekome ko zna kako se pravi ono pravo.

Dopuna citatom zbog otvaranja nove teme.
Sačuvana

Investicija u znanje jos uvjek donosi najbolju kamatu.
bistrica
Administrator

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #7 Poslato: 26. Maj 2012, 14:34:45 »

Ne bi trebalo da bude problem da ga nabaviš u Makedoniji. Potpuno je isto kao za odležavanje vina, pa ga traži tamo gdje ga i oni nabavljaju. Ako nabavljaš novo ili reparirano, traži ono srednje paljeno, debljina dužica 45mm.
Sačuvana

Znanje se množi dijeljenjem.
U potragu za istinom se može krenuti samo onda kada se dovede u pitanje neko vjerovanje koga smo se do tada čvrsto držali.
jon
Administrator

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Microsoft Internet Explorer 7.0

« Odgovor #8 Poslato: 26. Maj 2012, 14:47:58 »

Moram da proverim kod prijatelja, ali koliko ja znam sve ili vecina je uvozno i cena im je uzasno skupa (od 300- 600 EUR za Barik bure).Ako moze i korisceno,recimo vinsko bure ,upotrebljeno,onda je lakse i dosta jeftinije.
Sačuvana

bistrica
Administrator

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #9 Poslato: 26. Maj 2012, 15:16:37 »

Jeste jeftinije ali je i isluženo pa zbog toga. Bez obzira na svoju jačinu destilat starenjem iscrpljuje aromatske materije, i ono iz čega one nastaju, iz neka 3mm u dubinu bureta. Da ne govorimo o tome kako bi jako teško bilo pripremiti takvo bure nakon vina a da taj tretman još više ne utiče na isluženost tog bureta. Jedino ako ne ideš na varijantu sa čipsom ili letvicama od hrasta.
Sačuvana

U potragu za istinom se može krenuti samo onda kada se dovede u pitanje neko vjerovanje koga smo se do tada čvrsto držali.
jon
Administrator

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Microsoft Internet Explorer 9.0

« Odgovor #10 Poslato: 26. Maj 2012, 16:24:16 »

Dobra ideja je cips i letvice!
Dosad sam samo cuo(i sam to radio) da se koriste ,ali samo u inoxu ili staklenim posudama.
Nisam se setio da se "pojaca" ukus sa letvicama u drvenim buradima.Jesi li na to mislio,ili na inox i staklo pa cips ili letvice? A mozda moze i ovako-korisceno bure od vina -pa se dobro ispari -pa onda ubaci cips,krupna pilevina ili letvice od hrasta...
Imam kotao za paru od industrijske pegle za tekstil, koja moze da posluzi za izparavanje starog ili koriscenog bureta,naravno sa adaptaciom i cevku od jedan metar sa rupicama na kraju.

Sačuvana

bistrica
Administrator

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #11 Poslato: 26. Maj 2012, 16:44:57 »

Da, mislio sam da se to radi u buretu, jer je to onda bolja opcija. Normalno morat ćeš ostaviti jedan dio destilata da bi mogao dopunjavati to bure.
Sačuvana

jon
Administrator

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:

« Odgovor #12 Poslato: 26. Maj 2012, 17:21:07 »

Onda sam te dobro svhatio!
Ideja ti je odlicna i ekonomicna  Thumb !
Tako cu ja to i da napravim!
Pa ako budemo jos na ovom forumu (mislim nakon 3-5 godina) pozvacu te da zajedno napravimo prvu degustaciju Grin !
Sačuvana

bistrica
Administrator

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #13 Poslato: 26. Maj 2012, 18:29:42 »

U međuvremeno ćemo se zagrijavati i udarati po onom virtualnom Lagavulinu. Šalim se, ali bi stvarno to dozrijevanje trebalo pratiti ne tako rijetkim degustacijama. Dinamika promjene boje koju prati i dozrijevanje aroma izgleda kao na slici, s tim da je to kod čipsa znatno brže na početku. Ovaj prikaz je iz novog bureta gdje je prva boca novi destilat a svaka slijedeća nakon nekih 6 mjeseci.

Sačuvana

jon
Administrator

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:

« Odgovor #14 Poslato: 26. Maj 2012, 19:26:53 »

Uf,uf,uf! Vidi ti koja lepa galerija Grin !
Ako napravimo degustaciju kroz ovakvu "biblioteku" onda nema ko da nam da ocenu  Cheesy!
Za Lagavulin ne brini,ali to nije to - ja sam pomislio da degustiramo Hennessy onog VSOP ili XO .
Citat
dozrijevanje trebalo pratiti ne tako rijetkim degustacijama
A mislis da ako sa visestrukom degustacijom, proveris kvalitet i tako da odredis kraj sazrejavanje u buretu?
Dali to moze biti znaci i ranije od 3-5 godina da se pretoci destilat u flase?
Sačuvana

Stranice: [1] 2 3 ... 11   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

UseBB Port by Gaia Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2007, Simple Machines | Srpski prevod: Jovan Turanjanin

Prijatelji Foruma
rscaffe.com | rakijaizkrnjeva.org | vivis.org.rs

Stranica je napravljena za 0.018 sekundi sa 21 upita.